Tajemnice kobiet

Okładka książki Tajemnice kobiet Renata Dziurdzikowska
Okładka książki Tajemnice kobiet
Renata Dziurdzikowska Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Jacek Santorski & Co
2006-01-01
2006-01-01
83-60207-89-5
kobiecość rozmowy

Okładka książki Alchemia snu. Od cierpienia do spełnienia. Metoda terapeutyczna Małgorzata Chmielewska, Renata Dziurdzikowska, Maciej Żbik
Alchemia snu. ... Małgorzata Chmielew...
Okładka książki Męski świat Renata Dziurdzikowska, Benedykt Peczko
Męski świat Renata Dziurdzikows...
Okładka książki Mężczyzna też człowiek Renata Dziurdzikowska, Wojciech Eichelberger
Mężczyzna też ... Renata Dziurdzikows...

Rozmowy kobiet o kobietach i ich roli w życiu. Rozmowy kobiet o mężczyznach i o tym jacy są niefajni, bezczelni i egoistyczni.
Czy pozycja ta mnie przekonała? Na pewno nie.
Nawet bym powiedziała, że przez stereotypy - zniechęciła. Aspekt żeński, jak i zarówno aspekt męski, zostały mocno zaszufladkowane.
Istniejący feminizm w wydaniu Pani Środy w ogóle mnie nie interesuje.
Następna rozmowczyni, Maria Janion i jej nie podparta niczym teoria - "Wykształcone kobiety, są znacznie lepszymi matkami". Cóż za bzdura. Z psychologicznego punktu widzenia, kształcące się non stop matki, mające solidne aspiracje i ambitną pracę, są na pewno spokojniejszymi matkami, od tych, które przez pierwsze lata pozostają z dziećmi w domu. A dlaczego? Bo swoim dzieciom poświęcają mało czasu i nie są tak przemęczone codziennością, jak matka która od rana pierze, sprząta, robi zakupy, odpowiada na setki pytań ciekawskich maluchów itd. I która czasami potrafi się zniecierpliwić.
A jeśli matki tak mało czasu poświęcają swoim dzieciom, a wręcz uciekają z domu bo praca ważniejsza, a takich przypadków jest multum...to czy są dzięki temu lepszymi matkami? Dziwne, że piszę o tym kobieta, która dzieci nie ma i w sumie nic w tym temacie nie wie, ewentualnie prowadzi dziwną obserwację.
Oczywiście wyłączając z dywagacji wszelką patologię, teroria Pani Janion nijak ma się do rzeczywistości.
Podświadomie wyczuwam, że tej Pani nie chodzi do końca o to, o czym wspomina. Bardziej o to, żeby kobieta "doścignęla" mężczyznę i nie dała się wmanewrować w rolę jedynie kury domowej. Tonący brzytwy się chwyta. Trzeba znaleźć przecież jakiś argument, nawet jeśli jest pozbawiony logiki.
Wszystkie wywiady przedstawione w tej książce przesiąknięte są użalaniem się nad "biednymi, zdominowanymi przez mężczyzn, niespelnionymi z tego tytułu, kobietami". Mężczyźni fe, be. Kobiety cacy. Trzeba im wystawić laurke, wznieść na piedestał. Nikt tylko nie pomyślał o tym, że w każdej relacji są dwie strony i bardzo często kobieta jest współwinna, a nawet winna zaistniałej sytuacji. Piszę to ja, kobieta, która dużo widzi i słyszy i na dodatek jest sporo młodsza od bohaterek książki. Zatem, skąd w bohaterkach tyle ograniczonego spojrzenia na płaszczyźnie społecznej? Niebywałe a zarazem niesmaczne generalizowanie.
Mam jedynie nadzieję, że nigdy więcej nie trafię na tego typu publikację.
Panie po prostu chyba nie lubią mężczyzn - współczuję tej wrogości.

Czy pozycja ta mnie przekonała? Na pewno nie.
Istniejący feminizm w wydaniu Pani Środy w ogóle mnie nie interesuje....

• Gender studies, kobiecość, męskość, sex, LGBT
  • Psychologia
  • Z polecenia R.
  • Używane
  • Domowa biblioteka
  • Oddałam dalej

Dodaj cytat z książki Tajemnice kobiet