Pałac lodowy

Tarjei Vesaas Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Współczesna klasyka
Is-slottet
klasyka
Beata Hłasko
Proza Współczesna
wyobraźnia baśń dziecko śmierć literatura norweska

Mroczna, mroźna, ale bardzo urokliwa i nastrojowa opowieść. Pięknie opowiedziana przez Karolinę Gruszkę w audiobooku, który co rzadko się zdarza wzbogacony był o świetną, doskonale dobraną ścieżkę dźwiękową. Opowieść o sile lojalności, uczucia i tajemnicy śmierci w bajkowym, wręcz bajecznym opakowaniu. Pozostaję pod urokiem.

Książka bardzo baśniowa, tajemnicza, dająca czytelnikowi ogromne pole do własnej interpretacji. Dla mnie jest metaforą godzenia się ze śmiercią i bólem po utracie bliskiej osoby. Zawiera niezwykle działające na wyobraźnię opisy zimowej przyrody, które podkreślają klimat. Chętnie jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Klasyfikowana jako powieść, ale formalnie rzecz biorąc wszystko wskazuje na to, że "Pałac lodowy" jest opowiadaniem/nowelą. Niby rozróżnienie nieistotne, ale pozwala jeszcze bardziej docenić arcydzielność (tak!) książeczki. Dla zainteresowanych przypomnę, że opowiadanie od powieści nie różni się objętością (choć wtórnie zazwyczaj tak bywa), tylko faktem opisywania jednego...

Pisarstwo Norwega w tej książce (innych nie czytałam, jeszcze) absolutnie mnie zauroczyło. Vesaasowi, mimo oszczędności formy, udało się stworzyć niesamowity klimat. Zarówno nieprzyjazna pogoda, jak i piękno lodowca są opisane w bardzo plastyczny sposób. Opis polskiego wydania mówi, że „Pałac lodowy” to „poetycka baśń opowiedziana w sposób realistyczny, bez najmniejszej...

Bardzo klimatyczna i bardzo wzruszająca.

Chociaż to brzmi masakrycznie, to zawiera najpięknięjszą scenę śmierci, jaką kiedykolwiek przeczytałam.

Nie wszystko w tej książce zrozumialam, nie ze wszystkim się zgadzam, ale jest w niej magia i mistycyzm.

Cudowna. Potrzebuję więcej takich przeżyć.

„Ptaki” Tarjei Vesaasa oczarowały mnie smutną, eteryczną i pełną refleksji historią przedstawioną w nieoczywisty sposób. Dlatego też wybór kolejnej książki autora – „Pałacu lodowego” – był niemal spontaniczny. I jakież było moje zaskoczenie, kiedy oplotła mnie magiczna energia słowa. Tak niepozorna lektura, a wcale nie przeczytana „na raz”.

Chcecie bajki? Oto bajka…

Od...

Na półkach: , , , ,

Niedookreślenie podszyte rozdzierającą tęsknotą wysuwa na pierwszy plan najbardziej frapującą cechę dzieła Vesaasa – fenomenalnie rozpisana fascynację drugim człowiekiem i silne, emocjonalne przeżywanie z nim kontaktu. Elementy te są w Pałacu lodowy rozłożone na czynniki pierwsze, oglądane ze wszystkich stron ze skrupulatnością, uwagą i empatią. Oczywiście trudno wyobrazić...

Ballada o losie ludzkim, w który to los wpisana bywa tragedia, której nie można zapobiec ani jej się ustrzec.
I o tym, że doświadczenie tragedii czyjegoś losu też może być tragedią losu, i także nie ma sposobu, by tego uniknąć. Może to właśnie czyni z nas ludzi, istoty odczuwające i przeżywające.
Aż dziw, że taki, sądząc z wyglądu, grubo ciosany mężczyzna (taki jest Vesaas...

Bardzo intrygująca, baśniowa, tajemnicza. Niemal z każdego zdania wyziera drugie dno.

Przeżycie mistyczne.

• Skandynawia