Obóz

Phantom Press
1991-01-01
1991-01-01
Beata Stępień

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...

Akcja "Obozu" rozgrywa się w letnim ośrodku wczasowym w Anglii. Tam, na niczego niespodziewających się wczasowiczach, przeprowadzane są testy medyczne, mające na celu zbadanie w jakim stopniu nowy preparat C-551 wpływa na ludzką psychikę. Szybko staje się jasne, że u osób którym podano środek, występują halucynacje i zaniki pamięci. Niektórzy zapominają kim są i nie rozpoznają najbliższych, inni dostrzegają w swoim otoczeniu niezwykłe zjawiska, przed którymi starają się bronić.
„Obóz” został błędnie zaklasyfikowany jako horror. W rzeczywistości jest to thriller medyczny. Początek historii był bardzo dobry, lecz niestety w kolejnych rozdziałach akcja znacznie zwolniła, a bohaterowie stali się płascy i nudni. Kiedy dotarłem do ostatniej strony, byłem trochę zdezorientowany. Zakończenie bardzo mnie zawiodło. Miałem wrażenie, jakby autor nie przyłożył się do niego i napisał cokolwiek, byleby tylko zakończyć całą historię.
Czytając „Obóz” Guya N. Smitha liczyłem na krwawą brutalną opowieść pełną morderców, kanibali i innych szaleństw. Niestety, pomimo bardzo sugestywnej okładki, dostałem słaby thriller, którego lektura nie była zbyt przyjemna. Warto też dodać, że czcionka jest bardzo mała, co utrudniało czytanie.

Nie horror, a thriller, bardziej ambitny w dorobku Smitha. Trochę Truman Show, trochę polskie Show, rządowe eksperymenty, całkiem przyjemna lektura.

Czytałem to jako nastolatek w połowie lat dziewięćdziesiątych. Słabe to było.

Czytałem to jako nastolatek w połowie lat dziewięćdziesiątych. Słabe to było.

Uważaj jaki ośrodek wypoczynkowy wybierasz na wakacje! Możesz zostać potraktowany jak zwykły turysta ale możesz też stać się ofiarą eksperymentu rządowego z zastosowaniem halucygenów. I to ostatnie właśnie spotyka kilka osób które postanawiają odpocząć w tytułowym obozie zagubionym gdzieś w Anglii. Książkę wybrałam trochę dla żartu spośród tych zalegających na półkach w domu rodziców i ku zdziwieniu całkiem mi się podobała.

Rozczarowanie. Spodziewałem się slashera z mordercą na obozie , a dostałem historię psychicznego profesora , który eksperymentuję na ludziach , którzy przyjechali na tytułowy obóz. I jak to zwykle bywa w eksperymentach coś idzie nie tak i ludzie zaczynają ginąć

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zasiadając do książki miałem nadzieję, że dostanę coś w stylu Piątku 13-go, czyli gore pełną parą. Niestety zmyliła mnie okładka. Zamiast horroru mamy thriller :(

Akcja "Obozu" toczy się w letnim ośrodku wczasowym, gdzie na nieświadomych wczasowiczach przeprowadzane są testy medyczne. W pewnym momencie, stopniowo, rozpętuje się piekło.

Sama fabuła nie najgorsza, ale zabrakło postawienia kropki nad i. Czekałem na krwawą jatkę i się nie doczekałem. Końcówka mocno średnia.

Sama fabuła nie najgorsza, ale...

Autor nie napisał tej ksiazki źle ale... historia jest kiepska. Początek daję radę ale później brakło pomysłu jak to pociągnąć w ciekawy sposób, a zakończenie to chyba wymyślił w dwie minuty nudząc się pisaniem i stwierdzając " ok kończę juz" . Niestety nie jest to horror czym się rozczarowałem, okładka sugeruje klasę b gore, a tu mega średni thriller.

Bardzo zaskakująca, zupełnie nie Guy N. Smithowa pozycja - bardziej thriller medyczny niż pulpowy horror.

W ośrodku wczasowym "Raj" przypadkowo wybrana grupa osób poddawana jest prowadzonym przez państwo tajnym eksperymentom, polegającym na stałym podawaniu nowego środka halucynogennego. Tak dokładnie nie bardzo wiadomo, jak on działa (Guy nie wchodzi w zbędne szczegóły :) ) - generalnie wzmacnia on do maksimum odczucia i wyobrażenia badanych ludzi, W efekcie mamy do czynienia z serią dość groteskowych sytuacji - pewne małżeństwo wierząc, że nadeszła Nowa Epoka Lodowcowa, siedzi zziębnięte w campingu (w rzeczywistości jest środek upalnego lata),szalony lewacki agitator usiłuje wzniecić w ośrodku robotniczą rewolucję, pewna kobieta zachodzi w urojoną ciążę.

Początkowo eksperyment wydaje się nieszkodliwy, kiedy jednak oszołomiony koktajlem specyfiku i własnych narkotyków hippis w szale morduje dwie dziewczyny, sytuacja gęstnieje. Co gorsza, antidotum na specyfik okazuje się bezskuteczne, ofiary pogrążają się coraz bardziej w obłędzie. Do obozu przybywa wynajęty przez państwo killer. Zagrażające ujawnieniu tajemnicy osoby zaczynają ginąć w serii nieszczęśliwych wypadków.

"Obóz" wzbudza mieszane uczucia. Z jednej strony za pochwałę zasługuje Guyowa ambicja napisania czegoś lepszego niż codzienna pulpa. Zdania budowane są staranniej, fraza tekstu jest wyraźnie lepsza, mniej też wątpliwych ozdobników stylistycznych (wykrzykniki, kursywy itp.). Akcja obywa się bez nadmiaru tanich chwytów, wulgarnego seksu czy gore. Na odrębną pochwałę zasługuje zaskakująco dobry (jak na Phantom Press) przekład - komunikatywny i przejrzysty w czytaniu.

Pomysł na powieść jest całkiem atrakcyjny, niestety, jego wykonanie tradycyjnie kiepskie. Nie dość, że fabuła zmierza zasadniczo donikąd, to jeszcze urywa się bez sensu w połowie opowiadanej historii. To częsta przypadłość Guya - efekt braku planu i pisania na czas pod umówione deadliny. Nie musi to być wielka wada - w końcu nie o sprawność warsztatową w książeczkach Guya N. Smitha idzie. GNS cieszy się wręcz "pewną renomą" - prostackie efekty specjalne czy szajska narracja to jego trademarki. Ale kiedy pozbawia on swą prozę pulpowego mięsa i usiłuje skonstruować "regularny" thriller - słabości techniczne prozy stają się tym bardziej widoczne. Parę campowych scen i nieźle wykreowana galeria barwnych postaci, to nieco za mało. Za ambicję - aż 8/10, za samą powieść tylko 4/10, a do tego punkcik za nazwisko.

Hmm, no to na pewno nie jest horror. To z całą pewnością mogę powiedzieć, z każdą inną opinią i przemyśleniem mocno się waham. Począwszy od tego, że nie jestem pewna, czy ta książka się tak naprawdę skończyła? Może mam jakieś wadliwe wydanie, w którym brakuje kilku ostatnich stron? Historia po prostu się urywa i już. Ale, może to i lepiej, bo coraz niecierpliwiej wyczekiwałam jej końca. Chociaż początkowo historia w niej przedstawiona mi się podobała, z czasem zaczęła mnie nużyć. Nic nie układało się tak jak powinno, byłam po prostu zła na rozwój wypadków. Książka, ot, taka sobie, chyba pierwsza pozycja tego autora na moim koncie. Mam nadzieję, że inne będą lepsze.

Niestety zawiodłem się na tej pozycji. Znając poprzednie "dzieła" Smitha typu Węże i Kraby spodziewałem się właśnie takich klimatów, krwawych, szokujących. Natomiast Obóz to nawet nie do końca horror, raczej thriller. W ogóle nie straszna historia, ze jednowymiarowymi bohaterami i słabą akcją. Niestety słabsze ogniwo twórczości pisarza.

• Horror
  • Guy N. Smith