Kobieta

2012-12-04
2012-12-04
Mateusz Kopacz
kanibale klan Dead River horror

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Lśnienie w cie... Clive Barker, P. D....
Okładka książki Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edward Lee
Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edwar...

Gdy groza wzbudza obrzydzenie…

ebook,mocne. Scena nad rzeką mocna.

ebook,mocne. Scena nad rzeką mocna.

Lepsza niż część druga. Znowu było brutalnie , sporo sie dzialo. Plus za zakończenie. Polecam

Całkiem ciekawa pozycja, chociaż przyznam się, że "Dziewczyna z sąsiedztwa" wywarła na mnie większe wrażenie. Mimo wszystko polecam.

Znalazłem siły na 3tom ,i cieszę się że zabrałem sie na lekturę bo autor trochę zmienia konwencję i to nasz drapieżnik staję się ofiarą i to przypadło mi do gustu ten zabieg sprawdź sie fantastycznie bo dostajemy coś odwrotnego niż jak było to w poprzednich tomach co do fabuły,jakże idealny mąż i ojciec dwójki wpada na fantastyczny pomysł zchwytania naszej kobiety i umieszczenie jej w swojej piwnicy żeby ją edukować co bardziej absurdalne oświadcza to rodzina a ta sie zgadza chore!! A później dowiadujemy się że mąż i ojciec ma tez coś jeszcze gorszego na boku polecam duża dawkę przemocy interesującą fabułę

Książka trzyma w napięciu od początku do końca. Dosyć ciekawe i niespodziewane zakończenie. Naprawdę świetna seria o kanibalach. Z czystym sumieniem polecam każdemu miłośnikowi literatury grozy.

To nie jest zwykła książka. Jack ketchum nie pisze zwykłych książek. Tym razem również tak jest. Cenię tego autora za to, że jego horrory nie przedstawiają wymyślnych upiorów, duchów, nadprzyrodzonych sił. On pokazuje nam ludzi. Potworami w jego książkach są ludzie. Ta książka wprowadziła mnie w dziwny stan. Przeczytałam ja w jeden wieczór. Czuję niemoc wobec przemocy i zła występującego na świecie, o którym nie myślę na codzień, choć wiem, że istnieje i stanowi problem. To trudna książka, godna polecana dla ludzi odważnych. Autor nie szczędził nam mocnych wrażeń- książka obfituje w sceny pełne przemocy, szaleństwa i walki. Krew, łzy, bezradność. Ta książka to podróż po zakątkach ludzkiej psychiki. Cudownie wykreowane postacie z bogatym opisem charakteru, osobowosci. Ta książka to konkret, nie powinniśmy przechodzić obok niej obojętnie.

"Kobieta" , to zdecydowanie najsłabszy epizod z całej trylogii o kanibalach. Dowiadujemy się, że tytułowa kobieta jest jedynym żyjącym przedstawicielem plemienia kanibali, które siało postrach wśród okolicznych mieszkańców. Gdy ta bierze kąpiel w strumieniu, zostaje zauważona przez niejakiego Cleek'a. Mężczyzna ma zwyczaj polować w tej okolicy. Pod wpływem fascynacji kobietą Cleek decyduje się na jej porwanie . Zamyka w piwnicy unieruchamia. W cały procederze pomagają wszyscy członkowie jego rodziny. Co prawda na początku książki może się wydawać, że przez poczynania rodzinny przemawia pewnego rodzaju troska, nic bardziej mylnego. Jak się później okazuję mężczyzna posługuję się kobietą w celu zaspokojenia własnych perwersji. Ponadto nie jest on w tych zamiarach odosobniony . Jednak Cleek skrywa w sobie o wiele więcej mrocznych tajemnic niż ta. Zakończenie jest bardzo słabe . Słynne opisy kaźni i perwersji nie robią na mnie żadnego wrażenia. Autorowi ewidentnie brakowało pomysłów na rozwinięcie fabuły , a szkoda bo potencjał był .

Napisana do spółki z Luckym McKee „Kobieta”, to ostatnia część ketchumowej trylogii o kanibalach.

Jack Ketchum (właściwie Dallas William Mayr) urodził się 10 listopada 1946 roku w Livingston. Był znanym amerykańskim pisarzem, specjalizującym się w powieściach grozy. Swoje książki wydawał również pod pseudonimem Jerzy Livingston. Zanim pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku chwycił za pióro, podejmował się różnych zajęć. Był m.in. aktorem, piosenkarzem, sprzedawcą, agentem literackim i nauczycielem. Napisał kilkanaście powieści, z których kilka zostało przeniesionych na taśmę filmową. Kilkukrotnie zdobywał nagrodę Brama Stokera, najbardziej prestiżową nagrodę dla utworów grozy. Był także autorem wielu opowiadań. Prywatnie pisarz mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zmarł 24 stycznia 2018 roku.

Lucky McKee urodził się w 1975 roku w Jenny Lind w stanie California – producent, reżyser, scenarzysta, i aktor filmowy, specjalizujący się w horrorach. Od kilku lat pracuje przy filmowych adaptacjach powieści Ketchuma.

Kobieta, ostatnia z plemienia kanibali, jest dzika. Christopher Cleek jest dobrze sytuowanym prawnikiem z modelową rodziną, który ją schwytał, uwięził i postanowił ucywilizować. Jego cyniczny sadyzm kontra jej pierwotne instynkty. I jej prosta filozofia: pożywienie wtedy jest wartościowe, gdy ma świadomość bycia pożywieniem. A któż jest bardziej świadomy niż człowiek… Kto zwycięży w tym starciu?

Zaczynając czytać „Kobietę”, miałem spore obawy czy nie będzie to kolejna książka Ketchuma, która mnie rozczaruje. Po „Potomstwie”, które okazało się marną kopią „Poza sezonem” zupełnie nie miałem ochoty na kolejną nieudaną powtórkę z rozrywki. Na szczęście autor drugi raz nie popełnił tego samego błędu i dostałem takiego Jacka, jakiego lubię najbardziej, czyli masakrującego mnie psychicznie.

Powieść zaczyna się w modelowym dla Ketchuma stylu, czyli bardzo spokojnie i sielankowo. Poznajemy typową amerykańską rodzinę, której na pierwszy rzut nie można nic złego zarzucić. Jednak z każdą kolejną stroną zaczynają wypływać na wierzch kolejne głęboko skrywane patologie. Przemoc fizyczna, molestowanie seksualne, kazirodcza ciąża, znęcanie się nad zwierzętami a do tego rodzinna tajemnica skrywana gdzieś głęboko w psiej budzie. Momentami miałem wrażenie, że czytam drugą część „Złe” Michała Jana Chmielewskiego. Jakby tego wszystkiego było mało, to głowa rodziny postanawia ucywilizować dziką kobietę, poprzez uwięzienie jej w piwnicy własnego domu. I chociaż od tego momentu spodziewałem się jak będzie wyglądało zakończenie, to ostatnie trzydzieści stron zwaliło mnie z nóg. Końcówka „Kobiety” pędzi z taką szybkością, jakiej nie powstydziłby się sam Robert Kubica na torze Monza. Hektolitry krwi, wnętrzności wypływające na wierzch a do tego wszystkiego poznajemy tajemnicę psiej budy. Muszę przyznać, że po przeczytaniu tego fragmentu musiałem zrobić sobie krótką przerwę na pozbieranie się. Nie wiem, co takiego siedziało w głowie Ketchuma, że tworzył takie rzeczy, ale ten facet naprawdę potrafi mną wstrząsnąć jak żaden inny pisarz.

„Rozkrawa mu brzuch od krocza po mostek. Do miękkich partii ostrze nadaje się idealnie. Mężczyzna jest zdumiony, że idzie tak gładko. Nawet nie wie, co się dzieje. Kobieta mu demonstruje. Odrzuca ostrze, kuca przy nim i sięga z obu stron podłużnej rany, jakby odgarnia wysokie trawy – otwiera go i zanurza wewnątrz głowę. Poprzez gorąco i wilgoć słyszy jak krzyczy.”

Do książki jest dołączone króciutkie opowiadanie „Reproduktor”, które opowiada o dalszych losach bohaterów „Kobiety”. Nie jest to rewelacyjna nowela, ale zdecydowanie warta przeczytania, chociażby ze względu na bardzo intrygujące zakończenie.

„Kobieta” to powieść, która zawiera elementy znane z innych utworów Ketchuma. Miłośnicy Jacka znajdą w niej odniesienia do „Dziewczyny z sąsiedztwa”, „Jedynego dziecka”, „Rudego” i oczywiście do dwóch pierwszych części trylogii Dead River. Dla mnie jest to jedna z lepszych pozycji w dorobku tego autora. Zdecydowanie polecam tę lekturę wszystkich miłośnikom klimatów gore. Na pewno wszyscy wielbiciele autora „Zabawy w chowanego” będą także usatysfakcjonowani. Ja byłem.

Opinia pochodzi z mojego bloga: www.oczytany.eu

Druga powieść Jacka Ketchuma jaką przeczytałem nie zrobiła już na mnie tak wielkiego wrażenia.
„Kobieta” to ksiązka, która niestety powiela pewne schematy z pierwszej powieści, którą czytałem i może dlatego brakuje jej elementu zaskoczenia tak mile widzianego podczas każdej lektury. Jedak to czego można być pewnym podczas czytania to sporej dawki obrzydlistwa. Kolejny raz na tapecie mamy zniewolenie tym razem pod różnymi postaciami, tortury, gwałty, okrutne mordy plus kanibalizm, seksualne wynaturzenia i obrzędy rytualne. Jest krwawo, okrutnie a bohaterowie często rzucają mięsem (nie tylko słownym).
Autor zaprasza nas na krwawą jatkę i mimo prostoliniowej i przewidywalnej fabuły bardzo szybko i sprawnie można przebić się od pierwszej do ostatniej strony.
U mnie dostaje 6 na 10.

Za mną ostatnia część trylogii Jack'a Ketchum'a z serii o Dead River. Tym razem ku mojemu zaskoczeniu została napisana w duecie z Lucky McKee. Powiem szczerze że osoby przyzwyczajone do stylu pisania Ketchuma mogą mieć mały problem w wciągnięciu się w tą pozycję. Ale po kolei. W finale serii mimo tragicznego zakończenia poprzedniczki myśleliśmy że temat kanibali z Maine jest definitywnie zakończony, jak się okazuję nie do końca.Autor miał meeega ciekawy pomysł odnośnie fabuły, który okazuje się bardzo wdzięczny i można go w każdą stronę ciekawie rozwinąć gdyż Przeżywa jedna kobieta z klanu kanibali i zostaje schwytana przez normalnego człowieka którego celem jest jej ponoć udomowienie. Co z biegiem czasu jest bardzo naciągane.Początkowo było mi bardzo trudno wciągnąć się w treść po kilku stronach miałem ochotę ja odłożyć.Przynajmniej dla mnie był to lekki bełkot ale postanowiłem doczytać do końca i z ręką na sercu opłacało się. Od połowy książki akcja nabiera dużego tempa i tak zostaje do samego końca .To o tam się dzieje nie do końca tyczy się kanibali ale rodzinnych "problemów". Nie chcę z byt dużo zdradzać ale momentami trzeba sobie robić przerwy żeby przemyśleć to co się przed chwilą przeczytało. Pozycja należy z pewnością do tych które zapadną w pamięć poprzez bardzo bolesne przeżycia bohaterów. Tylko dla fanów autora albo osób poszukujących mocniejszych bodźców w książkach.

• Horror
  • Jack Ketchum