Klinika

Der Seelenbrecher
G+J
2009-01-01
Tomasz Berezyński

Napalałam się na tą książkę długi czas.Polowałam w bibliotece aż wreszcie udało mi się dostać.Jestem tą książką okrutnie rozczarowana.Jak dla mnie-jeden chaos w opisach.Kurczę autor tak przeskakuje,że zaczęłam się już zastanawiać czy czegoś nie pominęłam. Totalnie nie rozumiem eksperymentu z 2 studentami,którzy mieli przeczytać akta. To był zbędny element książki nie wnoszący kompletnie nic.Sama sytuacja w szpitalu i morderstwa a raczej hipnozy-no bujda na resorach.Umęczyłam się przeokrutnie i na chwilę obecną nie sìegam po książki Fitzka.

Wcześniej nie miałem przyjemności czytać żadnej z książek pana Sebastiana i idąc do biblioteki nie miałem nawet w planach pożyczenia tej książki. Ze względu na przedłużający się czas nieoddawania zamówionej książki pani Bibliotekarka zasugerowała tę lekturę.
Opis na tylnej okładce jak to opis/reklama prawie zawsze jest ciekawy i wciągający jak zwiastuny kinowe ale postanowiłem zaryzykować.
Cienka książka. 280 stron. Wydanie broszurowe.
Najwyżej stracę jeden wieczór i po kilkunastu stronach odłożę na półkę.

Pierwsze karty powieści wciągnęły potem schematyczne zwolnienie fabuły i ....
Jezu jak późno. Jeszcze tylko jeden rozdział i kończę. Trzeba iść spać. OK jeszcze tylko ten. I jeszcze ten.
Akcja bardzo szybko zaczęła się rozwijać i trzymać w napięciu. Kiedy już miałem wrażenie,że wiem wszystko, rozwiązałem zagadkę i teraz już tylko spowolnienie do końca - nagła zmiana i końcowe napięcie do prawie ostatnich stron.

Prawie bo autor nie liczył na inteligencję swoich czytelników i łopatologicznie wytłumaczył wszystko na kilkunastu ostatnich kartach i to największy minus a zarazem powód braku oceny doskonałej z mojej strony

Thriller psychologiczny wart polecenia.
Spróbuję czy inne pozycje pana Sebastiana również są na podobnym lub może wyższym poziomie.

Dobra, ale męcząca lektura. Tak jak radzi autor: bez lekarza nie czytać. Można się pogubić kto kogo atakuje.

Przeczytane jednym tchem... Jak zaczęłam to już musiałam dokończyć, nie wiem, po prostu książki tego autora już tak na mnie działają :)

'' Tak naprawdę jednak ukrył się , nie w samej klinice , ale w miejscu , gdzie nikt nie mógł go znaleźć . W sobie ''

Cenię sobie i to nawet całkiem wysoko pisarstwo pana Sebastiana Fitzka , za to że potrafi wywrócić moją psychikę do góry nogami i w dodatku zakręcić nią niczym w ciuciubabce , a potem jeszcze zapytać '' ciuciubabko , ciuciubabko na czym stoisz '' . A ja mam taki miszmasz w głowie , że zupełnie nie wiem na czym stoję . Podobnie było i tym razem . '' Klinika '' , jest niczym koktajl Mołotowa . Wybuchowy , skuteczny i niebezpieczny , co zwiększa poziom adrenaliny u miotającego tym ustrojstwem , czytaj : czytającego . Niestety koktajl Mołotowa jest też granatem prymitywnym . W książce Fitzka wprawdzie nie ma niczego co mogłabym uznać za prymityw . Za to jest jeden bardzo wyrazisty schemat . Ponieważ ja bardzo lubię wszelkie produkcje , czy to książkowe , czy filmowe , czy każde inne , gdzie akcja dzieje się w psychiatryku , swego czasu nałogowo wręcz oglądałam takie utrzymane w klimacie tych szpitali , horrory . Niestety były to horrory najczęściej marnej klasy B , dlatego przestałam je oglądać . Zrobić ciekawy i nietuzinkowy horror rozgrywający się w szpitalu dla psychicznie chorych , to dość trudna sztuka . Niestety uważam , że w tym wypadku autor również jej nie sprostał . Poszedł po najmniejszej linii oporu i ściśle utartym schematem . Jak psychiatryk , to koniecznie na jakimś odludziu , najlepiej dla elitarnych pacjentów (czytaj: kasiastych). Aby było ciekawiej - straszniej ? przybytek ów MUSI zostać odcięty od świata , najczęściej jakąś burzą śnieżną , lub innym żywiołem . Nie działają telefony , nie ma łączności ze światem zewnętrznym i hulaj dusza , piekła nie ma . Niemal hermetycznie zamknięty obiekt to idealne miejsce dla wyczynów wszelkiej maści psychopatów . Trzeba więc wykorzystać wszystko co nam ów budynek ma do zaoferowania , a więc zatrzymujące się windy , przyrządy i specjalistyczne aparaty do różnych badań i zabiegów itp. Wiem że trudno wymyślić coś odświeżającego i nie ogranego , ale po tym autorze spodziewałam się w tej materii czegoś więcej . Reasumując , bardzo dobry pomysł . Historii w historii . Kunsztowne i wymagające zagadki , które w moim odczuciu '' trzymały '' w kupie całą fabułę . Ciekawy zabieg z locked - in syndrome . Ale akcja stricte w samej klinice to trochę '' Lśnienia '' , trochę '' Piły '' , trochę innych horrorów klasy nie najwyższej , a to wszystko okraszone dziecięcą grą w podchody . Dlatego ode mnie tym razem ocena gwiazdkowa tylko na poziomie '' dobra ''.

Ten autor zawsze zaskakuje. Uwielbiam jego książki,
Mocny thriller, który zadowoli każdego wymagającego czytelnika

Ten autor zawsze zaskakuje. Uwielbiam jego książki,
Mocny thriller, który zadowoli każdego wymagającego czytelnika

W skrócie ... rozczarowanie.

To niby klasyczna powieść Fitzka. Nieprawdopodobna fabuła, która początkowo wydaje się wciągać. Szybko zmienia się to jednak w niestrawną papkę, pełna nielogiczności. Absurd zaczyna gonić absurd. Książka wydaje się być bardzo chaotyczna Wymęczyłem się okrutnie podczas czytania.
Nie polecam.

W skrócie ... rozczarowanie.

Nie polecam.

Świetne. Jak wszystko Fitzka :-)

Świetne. Jak wszystko Fitzka :-)

Świetny thriller, który czyta się błyskawicznie i z pewnością będzie dobrą rozrywką na parę wieczorów. Wartka akcja, nieustannie trzyma w napięciu aż do ostatnich stron. Nie zapadła mi w pamięć jakoś szczególnie, ale jako lżejszą lekturę jak najbardziej polecam :)

Pan Fitzek coraz bardziej mnie fascynuje, Jego książki rozbudzają wyobraźnię. W nich nic nie jest oczywiste a zakończenia bywają nieoczekiwane. "Klinika" łączy w sobie elementy eksperymentu z tajemnicą sprzed lat. Kobiety, które w żaden fizyczny sposób nie zostały skrzywdzone, zatracają swoją tożsamość. Przestają być ludźmi i w końcu umierają. Przed dwójką studentów stoi zadanie rozwikłania łamigłówki. Rozwiązując ją nie wiedzą, czy sami nie zostaną ofiarami. Tu nic nie jest oczywiste. Poza tym, że w porę trzeba znaleźć sprawcę, żeby uniknąć katastrofy... Książka fajna, więc polecam. ;)

• Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Klinika