Kolekcjoner oczu

Okładka książki Kolekcjoner oczu
Sebastian Fitzek Wydawnictwo: G+J Cykl: Kolekcjoner oczu (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kolekcjoner oczu (tom 1)
Der Augensammler
G+J
2011-04-20
2011-04-20
Barbara Tarnas
literatura niemiecka przestępca śledztwo

Kapitalny thriller. Perełka w dorobku mistrza niemieckiego kryminału.

Kapitalny thriller. Perełka w dorobku mistrza niemieckiego kryminału.

Bardzo lubię, wraz z drugim tomem, mniam

Bardzo lubię, wraz z drugim tomem, mniam

Świetny i mocny thriller w którym akcja pędzi od początku do końca. Fitzek potrafi w iście mistrzowski sposób budować napięcie, a finał to prawdziwy majstersztyk.

Ostatnimi laty zaniedbałam trzymanie ręki na pulsie literatury niemieckojęzycznej. Staram się co jakiś czas przeczytać coś w oryginale, ale trochę wypadłam z obiegu, co jest na topie. O istnieniu Sebastiana Fitzka słyszałam, ale mi umknęło, że jest międzynarodową gwiazdą thrillerów. Jeśli chodzi o liczby (nakłady, tłumaczenia) to najlepszy niemiecki pisarz - co niewiele znaczy, bo u nas pewnie w czołówce jest Blanka Lipińska hahaha. W swojej ojczyźnie Fitzek jest różnie oceniany, jedni krytycy określają jego twórczość "kloaką", inni wychwalają i nazywają drugim Kingiem. Niemieckie kryminały czy thrillery zazwyczaj są słabiutkie, no ale nie zaszkodzi sprawdzić, n'est-ce pas?

Postanowiłam wyrobić sobie o Fitzku zdanie czytając (po polsku) dyptyk "Kolekcjoner oczu"/ "Pasjonat oczu". Trochę miałam złe przeczucia, bo autorzy piszący "na akord" niemal bez wyjatku robią to kosztem jakości (że wspomnę tu niesławnego Mroza). A Fitzek nastukal już około 30 książek, z czego połowę przetłumaczono na polski.

No cóż, drugim Kingiem to Fitzek z pewnością nie jest. Z drugiej strony, nie jest to bardzo zła książka. Po dziesiątkach przeczytanych thrillerów nie zrobiła na mnie większego wrażenia brutalność opisywanych w "Kolekcjonerze oczu" zbrodni (szczerze mówiąc uważam ten chwyt za typowy dla kiepskich pisarzy - jakby chcieli przykryć drastycznymi opisami niedciągnięcia fabuły). W miejsce wydłubanych oczu wolałabym zręczną zagadkę kryminalną. Dużym minusem jest naiwny i głupiutki wątek paranormalny. Toporne tłumaczenie też zrobiło swoje.
Fitzek pisze bardzo prostym językiem, sprawnie i plastycznie. Niczym nie zaskakuje czytelnika, bo wszystko "już gdzieś było" (w kryminałach amerykańskich i skandynawskich). Myślę, że entuzjastyczne opinie o jego książkach piszą młode osoby (lub takie, które do tej pory nie czytały thrillerów), bo ja - która swego czasu połykałam wszystko, co tylko wydawano w tym gatunku - nie złapałam się na ograne motywy i tanie chwyty. Bohaterowie płascy i nijacy, fabuła naiwna i powydziwiana, a w gruncie rzeczy marna, rozdmuchiwanie treści, byle książka była grubsza - "Kolekcjoner oczu" był na tyle nudny, że zastanawiam się, czy warto czytać drugi tom. Szczerze mówiąc miejscami przewijałam strony, bo brakło mi cierpliwości do wywodów Herr Fitzka...

Drugie spotkanie z autorem i to po dłuższym czasie, a wrażenie takie samo. Nie przekonał mnie, nie sprawił, abym wciągnęła się w intrygę.
Thriller z elementami paranormalnymi mógłby być, tylko…. zachowanie postaci powinno chociaż udawać racjonalne, a tutaj wszyscy jak ogłupiałe owce idą nie wiadomo dokąd i nie wiadomo dlaczego. Bohater zarzuca żonie wiarę w medycynę niekonwencjonalną, a idzie za wskazówkami medium, która się myli w prawie wszystkim? Policja nie ma żadnych tropów?, a jeżeli nie ma to nie sprawdza tego co dostaje? Sporo jeszcze takich pytań nasuwało mi się w trakcie czytania, a to chyba źle w trakcie czytania thrillera?...
No i coś za co odejmuję książkom gwiazdkę – czyli wyjaśnienie, motywacje itp. autor oddaje zbrodniarzowi, aby sam w długim wywodzie (listy, przemowy, maile itp.) wszystko czytelnikowi wyłożył.
Zupełnie nie jestem zainteresowana co dalej, ale jako zapychacz czasu może być.

Naciągana fabuła ale fajnie się czyta

Naciągana fabuła ale fajnie się czyta

kolejny nieodkładalny Fitzek :)

kolejny nieodkładalny Fitzek :)

Ciekawa i specyficzna jak to u tego autora . Już przywyklam , że nigdy nie wiadomo czego spodziewać się po książkach pana Sebastiana . Rozdziały zapisane od ostatniego również mieszają. Książka trochę się ciągnęła, jednak gdy już się rozkrecila, to nie mogłam się od niej oderwać. Jest napisana z kilku punktów widzenia , m.in głównego bohatera , dziecka I policji. Wątek paranormalny , nie razil mnie na szczęście, chociaż na początku, właśnie przez niego chcialam zrezygnować z tej książki , czytając opis . Jednak przekonałam sama siebie , że zaryzykuję i było warto . Polecam miłośnikom specyficznych książek tego autora .

A jednak autor mnie zaskoczył. Brnęłam przez dwie trzecie książki z mozołem i irytacją, że taka nudna a potem nagle zrobiło się ciekawie, a zakończenie, mimo że z pewnym ułatwieniem sobie rozwiązania przez autora, naprawdę mnie zaskoczyło. Dla tego zwrotu akcji warto dotrwać do końca, a potem niektóre rozdziały przeczytać jeszcze raz.

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)