Czerwony pokój

The Red Room
Libros
Renata Gorczyńska
groza horror

Całkiem sprawnie i zgrabnie skrojona historia kryminalna. Muszę przyznać, że po opiniach na portalu nie spodziewałem się specjalnie wciągającej lektury a jednak zostałem pozytywnie zaskoczony. Czerwony Pokój to kryminał z elementami obyczajowymi. Moim zdaniem dobrze przemyślany i trzymający w napięciu aż do emocjonującego finału. Autorzy książki (Nicci French to pseudonim pisarskiego małżeństwa) zostawiają mylne tropy i w pewnym momencie, kiedy myślałem, że już znam sprawcę to zadałem sobie pytanie czy to faktycznie może być aż tak banalne? W rzeczywistości nie było i chwała za to autorom, że odrobinę się wysilili a nie poszli na skróty. Czerwony Pokój jest zatem wciągający, niebanalny i zaskakujący a zostałem zaskoczony więcej niż raz, co może świadczyć o wysokim poziomie książki. Pewnie jest to powieść jakich wiele i niczym się nie wyróżnia, jednak ja zapamiętam z niej kilka rzeczy jak choćby wiadomość, że po śmierci ludziom dalej rosną włosy i paznokcie, o czym do tej pory nie wiedziałem. Ciekawym faktem jest też na pewno to, że większość morderstw wyjaśnia się w ciągu zaledwie kilku dni a jeśli tak się nie dzieje to sprawa się komplikuje a szansa na jej wyklarowanie i ujęcie sprawcy gwałtownie spada. Polecam. Mocne sześć gwiazdek (dobra).

Spodziewałam się czegoś więcej. Na początku akcja była wciągająca, coś się działo, ale później już coraz mniej. Myśli i charakter głównej bohaterki był ok, czasem nawet widziałam w tym odniesienie do siebie. Jej samozaparcie i dążenie do celu nieco zadziwia, zwłaszcza że niewiele z tego ma. Generalnie średnie odczucia, drugi raz bym nie sięgnęła po tę pozycję.

Trzymająca w mocnym napięciu książka z zaskakującą fabułą,bohaterowie nietuzinkowi,ciekawi.Dobry thriller psychologiczny.

Zwykle daję niższe oceny, niż inni czytelnicy, a jednak tym razem, jeśli spojrzeć na recenzje użytkowników lubimyczytac - moja ocena jest wyższa od średniej. Uważam, że fabuła jest ciekawa, nawet nieźle wymyślona, ale to co jest atutem tej książki, to tło społeczne oraz uczucia i emocje. Muszę przyznać, że zwłaszcza zakończenie książki było dla mnie poruszające i nie mam na myśli rozwiązania samej zagadki kryminalnej.
Jeśli chodzi o psychologiczne rozważania i postawione w nich tezy służące rozpatrywaniu i analizowaniu wątku kryminalnego, to nie mam zdania, co do ich wiarygodności. Natomiast te miejsca, w których możemy się wczuć w motywy działań i sposób myślenia osób, gdy znamy już ich czyny, to wiarygodność tych rozmyślań - moim subiektywnym zdaniem - rośnie. I porusza. Z początku niespecjalnie polubiłem główną bohaterkę, która prowadzi w książce narrację, jednak z biegiem wątku zaczynałem mieć do niej stosunek coraz bardziej pozytywny. Ogólne wrażenie psuje nieco brak szczęśliwych związków w tej książce, co może wynika ze skłonności autorów do nadmiernego psychologizowania.
Książka nie wzbudziła we mnie jakichś wewnętrznych protestów, być może coś mi umknęło, zatem polecam ją czytelnikom o pewnej wrażliwości. Skoro poruszyła takie drewno jak ja, to może spodoba się i Wam?
Moim zdaniem - warto przeczytać.

Nie jest to elektryzujący thriller psychologiczny, raczej spokojna narracja psycholog Kitt Quinn, która pomaga w rozwiązaniu zagadki dwóch morderstw.
Książka trochę mnie zawiodła .... ale w sumie to taki lekki kryminał, który dobrze się czyta. I to tyle ....

Morderstwo dziewczyny. A że nie wiadomo nawet jakie nosiła imię i skąd pochodziła sprawa nie ma priorytetu. Morderstwo kobiety. Żona i matka, z historią i marzeniami. I tutaj już sprawa jest na ustach wszystkich.

Jedna osoba dostrzega, że coś te dwie śmierci łączy. Tyle, że ta sama osoba zdaje się zagubiona i niepewna, pragnąca udowodnić i zasłaniająca się ramieniem.

Podejrzany od początku. Chłopak, odludek, aspołeczny, nie zawsze czysty, samotny, z trudnościami w relacjach z ludźmi. Profil mordercy jak malowany. Policja głęboko w to wierzy. Ale czy to może być aż tak proste?

Samobójstwo nastolatki. Kolejne pytanie, nadal żadnych odpowiedzi.

Wciągający, grający na nerwach, odstraszający. Warto.

Lekki kryminał. Przyjemnie się czytał. Przyznaję, że do końca nie odgadłam kto jest czarnym charakterem.

Książka świetna, cały czas trzyma w niepewności. Mieszane uczucia co do pierwszego podejrzanego. Na prawdę dobra.

Trochę się przy tym namęczyłem

Trochę się przy tym namęczyłem

Całkiem dobra opowieść, miło i szybko się czyta. Główna bohaterka powinna być wzorem do naśladowania dla policji, oraz wszystkich, którzy ścigają przestępców. Nie zawsze wszystko jest tym, czym wydaje się być.

• Nicci French
  • Thriller/sensacja/kryminał