Cicha wiara w anioły

Okładka książki Cicha wiara w anioły R.J. Ellory
Okładka książki Cicha wiara w anioły
R.J. Ellory Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie kryminał, sensacja, thriller
A Quiet Belief in Angels
Wydawnictwo Dolnośląskie
2010-03-24
2010-03-24
Piotr Grzegorzewski, Tatiana Grzegorzewska
morderstwa

Fascynująca książka. Słuchałam jak zahipnotyzowana. Lektor Roch Siemianowski jak zwykle świetny.
Jaki fantastyczny język! Tłumacze (Grzegorzewscy) uchwycili i zachowali magię języka Ellory’ego.

Historia Josepha Vaughana – od wczesnych lat do końca – urzeka, chociaż i przytłacza ciężarem. Historia życia z czarną nicią, co się przędzie…
Kto jest tym nieuchwytnym mordercą, zboczeńcem, zwyrodnialcem? Myślimy nad tym razem z Josephem i wydaje nam się, że wcześniej niż on domyślamy się, kto to.
Temat intrygujący, opisy sugestywne, język piękny i oddający nastroje…

Kto jest tym nieuchwytnym mordercą,...

Jak dla mnie książka rewelacyjna!
Czyta się lekko, główny bohater interesujący, z złożonym charaterem.
Od niemal 1/3 książki miałem podejrzenia co do dwóch osób kto jest mordercą dziewczynek, a przekroczywszy połowę na 95% wytypowałem prawidłowo.
Akcja z Nowym Jorkiem i wymiarem "sprawiedliwości" pierwsza klasa pod względem przewrotu pewnego.

Według mnie wysoka 8 za tą książkę :)

Jak dla mnie książka rewelacyjna!
Czyta się lekko, główny bohater interesujący, z złożonym charaterem.

Według mnie wysoka 8 za tą...

Ponieważ recenzja to subiektywna ocena piszącego , to zacznę od misia . To znaczy , że "mi się" książka podobała . I od razu muszę wszystkich ostrzec , że będą bardzo zdziwieni , że początek bardziej przypomina "obyczaj" dla młodzieży niż jakikolwiek kryminał . Akcja rozpoczyna się tuż przed drugą wojną światową i rozgrywa się w małym sennym miasteczku w USA . Główny bohater ma wtedy niespełna 10 lat i właśnie umarł mu ojciec . Ta część ma charakter powieści o dorastaniu , o postrzeganiu świata oczami dziecka i prób zrozumienia problemów egzystencjalnych takich jak religia czy wiara . Jest też oczywiście szkoła i nauczycielka w której Joseph (główny bohater) się podkochuje . Pozorna sielanka nie trwa jednak długo bo na tę rodzinę i miejscowość w której mieszkają spadają kolejne nieszczęścia , a wieści wojenne z Europy budzą coraz większe obawy .
I dopiero tu pojawia się wątek kryminalny . Jednak recenzja to nie streszczenie i na tym poprzestanę .
Uwagę zwraca bogaty warsztat literacki autora i z tego powodu bez uprzedzeń można by zaliczyć tę powieść do literatury pięknej , wszak do niej zaliczamy takie pozycje jak "Bracia Karamazow" czy "Chłopi" . Ktoś mógłby powiedzieć , że taki język nie pasuje do kryminału , ale pamiętajmy , że narratorem jest utalentowany literacko chłopiec , a później dorosły pisarz .
Mimo wielu okrutnych morderstw , autor stara się unikać przemocy i naturalistycznych opisów . Sceny seksu też są wyważone , delikatne i więcej mówią o łączących kochanków uczuciach niż o samym akcie płciowym .
To wielka sztuka .
Wątek kryminalny też jest przemyślany i nawet dla wytrawnych "kryminałożerców" nie jest zupełnie oczywisty . Jest też jeden zgrzyt , który ja nazwałbym procesem , ale biorąc pod uwagę czasy w których miał miejsce ... to można go uznać za prawdopodobny .
"Cicha wiara w anioły" to dobra literatura przez duże "L" , ciekawa historia życia bohatera i wciągająca intryga .
Polecam bez zastrzeżeń .

Kryminał? Jeśli tak się definiuje ten gatunek, to ja uwielbiam kryminały. Piękna opowieść o człowieku, jego wyborach i możliwościach dokonywania tych wyborów.
Roch Siemianowski po raz kolejny wspaniale przeczytał wspaniałą powieść.

Roch Siemianowski po raz kolejny wspaniale przeczytał wspaniałą powieść.

Bardzo lekka książka mimo że śmieć idzie z każdą przeczyną strona. Do końca nie jest pewne kto za tą śmiercią stoi. I to wielki plus. to co może jest widoczne to fakt iż opowieść chcę się wlec przez całe życie bohatera. A można było albo skrócić do przeżyć dziecka albo zacząć od tego że będąc dzieckiem miał takie a takie dzieciństwo.

Samotność jest jak narkotyk: płynie poprzez żyły, przez nerwy i mięśnie, rości sobie prawo do posiadania całego twojego ciała i umysłu, karmi się i ma swoje własne wymagania. Samotność jest ścianą.

Do sięgnięcia po książkę zachęcił mnie intrygujący tytuł, pozytywne opinie w sieci i ciekawy opis. Byłam pewna, że w moje ręce trafił kryminał. Po prostu - kryminał. Jakie było moje zdziwienie, kiedy z każdą kolejną stroną nabierałam pewności, że dzieło R.J. Ellory'ego jest niezwykłe, wyjątkowe i niepowtarzalne. Może nie jestem ekspertem od kryminałów, jednak przeczytałam już wystarczającą ilość książek, żeby dostrzec w tej powieści znacznie więcej, niż można by się spodziewać. Autor przekazał nam fantastyczną opowieść, która zaskoczy nas swoją narracją, wydarzeniami, tajemnicami oraz zdecydowanie nieszablonowym bohaterem. Cicha wiara w anioły to wulkan emocji i refleksji, zalewających nas niczym tsunami!

Ellory świetnie włada piórem. Jego język jest plastyczny i barwny, a jednocześnie prosty w odbiorze. Przyznam szczerze, że początek książki troszkę mi się dłużył. Bałam się, że taka będzie całość i nie dotrwam do połowy. Całe szczęście, że nie odłożyłam jej zbyt szybko! Już po kilku stronach historia Josepha mną zawładnęła. Od książki po prostu nie mogłam się oderwać. Powieść działała na mnie niczym magnes na metal. Akcja dobrze się rozwija, nabierając odpowiedniego tempa i dynamiki. Przedstawione sytuacje zdają się wkraczać na dużo bardziej kręte ścieżki i stają się coraz bardziej dramatyczne. Zakończenie zdecydowanie wbiło mnie w fotel! Starałam się sama rozwikłać zagadkę, ale tego się nie spodziewałam! Autor umiejętnie wnika w psychikę swoich bohaterów. Josepha polubiłam od samego początku. Poznajemy go jako młodego, ambitnego i bardzo odważnego jak na swój wiek chłopca, któremu los zapisał ciężką przeprawę przez życie.

Miłość dla każdego oznacza coś innego. Miłość łamie i leczy serca. Miłość jest wiarą, obietnicą teraźniejszości, która staje się nadzieją na przyszłość. Miłość jest rytmem, rezonansem, pogłosem. Miłość jest niezgrabna, głupia, agresywna i prosta, i ma tak wiele nieokreślonych cech, że nigdy nie można jej wyrazić słowami. Miłość to życie.

Podsumowując, Cicha wiara w anioły to niezwykle wzruszająca powieść, poruszająca trudne tematy. Opowiada o ciężkim dzieciństwie, skomplikowanej naturze człowieka i jego psychice. To bardzo dobry i wyjątkowy kryminał, który trzyma w napięciu. Sprawia, że zaczynasz zastanawiać się kim naprawdę są Twoi sąsiedzi. Kim są ludzie, których znasz. Porusza temat samotności i miłości. Cicha wiara w anioły to tajemniczy kryminał, pełen niespodzianek thriller, a do tego świetna powieść psychologiczna, zahaczająca o zakamarki ludzkiego umysłu.
Przeczytaj, jestem pewna, że się nie zawiedziesz!

_____________________________________________________________________________www.krainaksiazkazwana.blogspot.com

Hmmmm sama nie wiem co myśleć o tej książce. Przeczytanie początku zajęło mi miesiąc i myślałam, że już ją odłożę i nie wrócę do niej nigdy. Jednak w pewnym momencie wciągnęła mnie i pozostałe 330 stron przeczytałam w 2 dni. Zakończenie mnie zawiodło, było jednak tak przewidywalne, jak sądziłam. Po cichu liczyłam na zaskoczenie, bo czytało się szybko i przyjemnie, ale niestety morderca podany na talerzu. Warto przeczytać, ale szału nie ma.

Niby wszystko w tej książce jest na miejscu. Mamy głównego bohatera z jakimś charakterem, tło społeczne i historyczne, a nawet seryjnego mordercę w tle. Mimo to nijak nie mogłam się wciągnąć w tę historię, a losy bohaterów pozostały mi obojętne. Porzuciłam po jakichś 3/4 książki.

Seryjny morderca ma na swoim koncie coraz więcej zamordowanych dzieci. Bardzo się zdziwiłem kiedy mordercą okazał się .... No wlaśnie chcesz się dowiedzieć musisz przeczytać.

Majstersztyk!!! Świetnie skonstruowana i pięknie napisana opowieść klimatem zbliżona do Steinbecka. Żeby było ciekawiej, Autor nie jest Południow cen ale Anglikiem. )Ja zarwalam noc na odczytanie do końca :) Polecam!

• Pożyczone
  • Audiobooki