Leksykon duchów

Okładka książki Leksykon duchów Peter Haining
Okładka książki Leksykon duchów
Peter Haining Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
A Dictionary of Ghosts
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1990-01-01
1990-01-01
83-221-0498-7
Tomasz Wyżyński, Krzysztof Zarzecki
leksykon duchy

Jako dzieciak fascynowały mnie duchy. Więc ta książka była dla mnie jak podręcznik. Zapamiętałem jednak, że była napisana trochę suchym językiem. Ale i tak była to jedna z najważniejszych lektur mojego dzieciństwa.

sporo hasel powiazanych z polska, ogolnie wsrod hasel przewazaja po prostu nazwiska osob powiazanych ze spirytyzmem badz paranormalnymi zdarzeniami.

Przyzwoita pozycja dla wszystkich, którzy zjawiskami paranormalnymi się interesują. Książka stara trzymać się faktów (jeśli to w ogóle możliwe w tym temacie),nie jest to czyste fantasy.
Jak sam tytuł wskazuje, jest to leksykon, więc pozycja opisuje wiele przypadków nie trzymając się jednej reguły czy fabuły wydarzeń.

Lubię leksykony, w których każde hasło potrafił w jakiś sposób wzbudzić zainteresowanie. Dzięki temu skromnemu zbiorowi poszerzyłam nieco swoją wiedzę na temat nawiedzeń, niewyjaśnionych zjawisk, pisarzy literatury grozy i innych zagadnień, które wiązały się ściśle z duchami. Dobrze, że poświęcono też nieco miejsca fałszerstwom, które były tak wyrafinowane i częste, że stały się niemal częścią tego zagadnienia. Szkoda, że czytanie w języku angielskim nie sprawia mi wielkiej przyjemności, gdyż chętnie sięgnęłabym do kilku pozycji, które ten leksykon omawiał. Szczególnie ciekawym tematem wydawała mi się sprawa widmowych statków. Temat aż się prosi, by rozwinąć go w książce-zestawienie czy przetłumaczyć „Phantoms of the sea” pana Raymonda Lamont-Browna.

Spis w stylu encyklopedii najważniejszych osób i wydarzeń, związanych z tematyką paranormalną. Czyta się przyjemnie, a dzięki krótkim opisom, można zgłębiać tę pozycję w każdej wolnej chwili.

Ciekawa lektura na wieczór. Ogólnie opisane zjawy, ludzie związani ze spirytyzmem, duchy oraz ciekawostki. Książka warta uwagi jeśli kogoś interesują takie tematy.

1965

Dosyć ciekawy leksykon duchów i zjaw świata. Trochę mniej interesujące, dla mnie, biografie ludzi, związanych ze spirytyzmem. Bardziej "wciągnęły" mnie nasze rodzime duchy. Ogólnie, można przeczytać.

Lektura leksykonu okazała się lekka,miła i niezmiernie ciekawa.Autor na ponad trzystu stronach przytacza ciekawe historie i opisy różnorakich duchów czy zjawisk.Ponad to książka urozmaicona jest o liczne intrygujące fotografie, jedyny minus jaki zauważyłam to taki, że pod różnymi hasłami opisane są te same duchy lub zjawiska np.Błędne Ogniki / światełko Quinna /Świetliki (trzy terminy opisujące to samo niemalże zjawisko) W owym leksykonie zdarzają się różnorakie tego typu powielenia...na co? po co? hmm czyżby brakło autorowi pomysłu na treść książki?...uważam to za minus,gdyż w miejsce takich właśnie powielonych informacji można,było dodać coś o wiele ciekawszego.Ogólnie książkę oceniam na dobrą i wartą przeczytania, zwłaszcza jeśli kogoś interesuje dana tematyka.

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

To jest coś! Czytałam z wypiekami na twarzy, zawalając przy okazji naukę szkolną. A znalazłam ją na półce w domowej biblioteczce (którą mam dość rozległą). Że też wcześniej jej nie zauważyłam... W ogóle nie interesuję sie zjawiskami paranormalnymi i nie wierzę w duchy, wierzę za to w ludzki umysł, i lektura tej książki to dla mnie najbardziej nauka o nim właśnie. Łatwo zauważyć, że wszystkie opisane duchy są dość do siebie podobne, mają wspólne mianowniki. Ludzie od zawsze bali się tego samego i podobnie to wyrażali... Swietne "poczytadło" na nudny wieczór, a może nawet dla kogoś początek osobliwej pasji?
No i wielki plus za dodanie historii z Polski, już nigdy nie będę spokojnie chodzić po jakimś zamku, póki się nie dopytam o miejscowe zjawy!

• Groza
  • Muszę kupić i tyle