Pieśniarz Wiatru

Okładka książki Pieśniarz Wiatru William Nicholson
Okładka książki Pieśniarz Wiatru
William Nicholson Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Ognisty wiatr (tom 1) Seria: Obca Krew fantasy, science fiction
Ognisty wiatr (tom 1)
2010-03-25
2000-01-01
Milena Wójtowicz
Obca Krew

Zaczęłam ostatnio nadrabiać stare książki, które zaszyły mi się w odmętach regału, a ta była jedną z nich. Nie pamiętam, dlaczego ją kupiłam, ale chyba czekała na swój czas zbyt długo. Na ten moment nie spełniła moich wymagań co do języka, a choć niektóre rozwiązania fabularne i pomysły były ciekawe, to całościowo okazała się tylko lekkim, przereklamowanym przez opis na okładce, czytadłem. Wielka szkoda. Ale gdybym była młodsza to być może bardziej przywiązałbym się do niej dzięki idei najważniejszych w życiu egzaminów. Teraz to wszystko już za mną.

Nie była zła, początek mnie zaciekawił, ogólnie był to niby typowy temat, ale jednak miał w sobie oryginalność, finał też dość satysfakcjonujący, ale bardzo na szybko. To co mi się nie podobało to przygody, które następują od połowy książki, nie są kluczowe, a jednak powinny coś ciekawego wnieść, mnie niestety, wynudziły. Na pewno kiedyś sprawdzę kolejne tomy.

Ciekawa, "buntownicza" seria młodzieżowa. Szkoda, że tak słabo odnalazła się na naszym rynku.

Dla mnie niestety dość słaba. Nie zaciekawiła, nie porwała.
Nie sięgnę po kolejną część.

Dla mnie niestety dość słaba. Nie zaciekawiła, nie porwała.
Nie sięgnę po kolejną część.

Genialna książka, całą trylogię przeczytałam w tydzień.

Genialna książka, całą trylogię przeczytałam w tydzień.

Wziąłem książkę z półki w domu, nawet nie wiem jak tam się znalazła. Obstawiam kosz na wyprzedaży książek w Auchan - jest za parę złotych, jest logo "Fabryki Słów", pewnie dlatego kupiłem i zapomniałem. Aż któregoś dnia wychodząc na autobus do fabryki zgarnąłem pierwszą z brzegu nie ruszaną książkę.

Pierwsze podejrzenia zacząłem mieć po trzydziestu stronach. Po stu byłem już prawie pewien, po kolejnych pięćdziesięciu w końcu sprawdziłem. No tak, to jest książka dla dzieci. Bo do kogóż innego mógłby być adresowany przekaz, w którym najstraszniejsze co czeka ludzi i czego wszyscy się boją, to... egzaminy? Kto mógłby kupić sytuację, gdzie ludzie zamiast zwyczajnie się nauczyć stresują się tym i zamiast podstaw matematyki woleliby odpowiadać na pytania o typach wycieraczek do butów lub rodzajach drzemek, bo akurat to ich najbardziej interesuje? Okrutny świat w którym twoja pozycja społeczna całkowicie zależy od tego jak zdasz corocznie powtarzany egzamin. Problem jest taki, że z punktu widzenia osoby dorosłej taki świat wydaje się bardzo fajny i o wiele sprawiedliwszy niż ten w którym naprawdę żyjemy.

Z mojego punktu widzenia, poza naiwnością i śmiesznymi problemami świata przedstawionego, najgorsza była szablonowość bohaterów. Dziewczynka która jest silna (girl power!),chłopiec który może jest, za przeproszeniem, pizdowaty, ale za to czuły i uczuciowy (ach nie wstydźmy się płakać!) czy kolejny chłopiec który jest lekko upośledzony i wyszydzany, ale w końcu okazuje się być pomocny i mieć wpływowego starego.

Wszystko klisze, ale doczytałem do końca.

Pierwsze podejrzenia zacząłem mieć po trzydziestu stronach. Po stu byłem...

Książka spoko, całkiem ciekawa. Najbardziej podobało mi się zakończenie. Jestem bardzo ciekawa drugiego tomu. Mam nadzieję że będzie tam Mumpo;) Bardzo interesuje mnie ta postać. Polecam.

Potwornie lekko się czyta.
Musząc odłożyć książkę na bok, ze zdumieniem zauważałam jak wiele stronic przebyłam. To już? Tak szybko? Prosty język i prostota samej opowieści była naprawdę relaksująca.

Nie potrafię ukryć, że urzekły mnie elementy pojawiające się w książce. Egzaminy które klasyfikują twoje miejsce w społeczeństwie, rodzinka głównych bohaterów i ich podejście do rzeczywistości, istoty dodające dreszczyku przy podróży-
Pomysły wydawały mi się naprawdę interesujące... i to na tyle, że chętnie sięgnę po kolejną książkę z serii.

Polecam szczerze, chociaż lepiej nie oczekiwać złotych gór.

Potwornie lekko się czyta.

Czytane dawno, dawno temu... Jedyne co pamiętam, to dość pozytywnych wrażeń, by sięgnąć po kolejny tom - który okazał się zdecydowanie lepszy.

Niestety zawiodłem się trochę na tej książce. Chyba za bardzo zasugerowałem się opiniami innych czytelników i zajawką z okładki książki. W przypadku zajawki nie pierwszy raz popełniam ten błąd. Mimo iż bardzo lubię Fabrykę Słów, wydawnictwo doskonale wie co robi, opisy książek z okładek są tak napisane, że w sumie nie wiadomo o co chodzi ;) Miałem nadzieję na jakąś poważniejszą przygodę i historię, a spotkałem się z typową książką dla młodzieży. Ogólnie książka jest ok, ale do młodzieży już nie należę i mnie osobiście średnio przypadła do gustu. Duży plus, że bardzo szybko ją się czyta przez co nie zniechęciła mnie na tyle, żeby męczyć się przy niej. Książka dobra, ale dla młodszych czytelników - stąd taka ocena.

• Fabryka Słów

William Nicholson Pieśniarz Wiatru Zobacz więcej