Nadciąga zły los

Okładka książki Nadciąga zły los Glen Cook
Okładka książki Nadciąga zły los
Glen Cook Wydawnictwo: Rebis Cykl: Imperium Grozy (tom 7) fantasy, science fiction
Imperium Grozy (tom 7)
Ill fate marshalling
Rebis
2002-10-17
2002-10-17
8371209568
Robert Bartołd
powieść amerykańska fantasy

Poprzedniej części cyklu dałem ocenę 8/10, więc dla omawianej książki zmuszony jestem dać ocenę 9/10. Książka zawiera wiele ukrytych prawd życiowych i w bardzo interesujący sposób pokazuje, jak zmienne są ludzkie losy. Kwestie walki "dobra i zła" schodzą w omawianym dzielę na dalszy plan. Po przeczytaniu książki, mówiąc szczerze miałem problem z określeniem kto jest tym tzw. "czarnym charakterem" a kto jest postacią godną  naśladowania.  Historia nie obfituje w dynamiczne wydarzenia — mało jest pojedynków i bitew - akcja skupia się w głównej mierze na różnego rodzaju spiskach i rozważaniach bohaterów. Te dwa wspomniane elementy wraz z ciekawymi postaciami to największe plusy omawianej książki. Osoba, która natrafi na omawiany tytuł przez przypadek - nie znając poprzednich odsłon cyklu - na pewno w mniejszym stopniu doceni omawiane dzieło.  Znajomość wcześniejszych losów głównego bohatera (króla Ragnarsona) pozwalają lepiej zrozumieć jego dylematy i decyzje. Chodzi nie zawsze, oznacza to, że  czytelnik zgodzi się z  jego wyborami - ja tak miałem. Krótko podsumowując, jak ktoś czytał poprzednie książki, to polecam.

Trudno ocenić ten tom, jak na razie ostatni z wydanych. Po pierwsze akcja przedstawiona w książce to ponad połowa faktów jakie poznaliśmy w Dojrzewa wschodni wiatr. Po drugie Ethrian w tym tomie jest nie obecny, a wątek Bragiego, który właśnie w poprzednim tomie był zdawkowy, tutaj jest powtórzony i rozbudowany. Samo zakończenie na szczęście poprawia ogólną ocenę cyklu, który okazał się mimo wszystko dużym rozczarowaniem.

Ten tom to nagroda za przebrnięcie przez poprzednie :). Duży plus za zakończenie .

Pozdrawiam

Pozdrawiam

• Imperium Grozy
  • Glen Cook
  • Do weryfikacji
  • Do sprawdzenia

Dodaj cytat z książki Nadciąga zły los