Ask for Andrea

2024-09-30
2024-09-30
2022-06-29
Zbigniew Kościuk
thriller kryminał psychopata morderstwo zabójca napięcie tajemnica przestępstwo detektywistyczny psychologiczny

Jak tylko przeczytałam opis, to wiedziałam, że nie mogę przejść obojętnie obok tej historii.

Thriller • Duchy • Morderstwo • Zabójca • Aplikacja randkowa • Wciągająca i nietuzinkowa historia • Perspektywa ofiary

Ta książka nie kryje przed nami tajemnic.
Jako czytelnik wiemy od pierwszych stron kto, komu i w jaki sposób odebrał życie. Nie mamy tutaj do czynienia z klasycznym thrillerem.
Podczas czytania najsilniejszą emocją, jaką czułam, nie był strach… za to była ogarniająca bezsilność.

Brecia, Meghan oraz Sky.
Dziewczyny bardzo się od siebie różniły. Chociaż podzieliły ten sam los, to jednak każda z nich w inny sposób zareagowała na to, co się wydarzyło, a później na swój wyjątkowy sposób odkrywały nowe-ograniczone możliwości.

Fabuła bardzo mnie pochłonęła i miałam wrażenie, że ktoś przykleił mi tę książkę do rąk, bo nie potrafiłam jej odłożyć. Autorka potrafiła wzbudzić we mnie zarówno niepokój, współczucie, jak i wzruszenie. Styl pisania był zgrabny, przez co książkę czytało się bardzo szybko i przyjemnie.
Ostrzegam jednak, że znajdują się tutaj opisy, które mogą niektórych zgorszyć (np. jak czas oddziałuje na martwe ciało). Nie jest tego dużo, jednak wolę o tym wspomnieć.

Moim jedynym zarzutem do tej historii jest postać zabójcy… To, w jaki sposób planował swoje czyny, było dziwne i miejscami nielogiczne. Momentami podejrzewałam, że albo nie był on zbyt bystry, albo po prostu nie zawracał sobie głowy tym, żeby zatuszować porządnie własne zbrodnie.
Może się czepiam, ale dla mnie nie był on najostrzejszą kredką w piórniku.

• Premiera odbędzie się: 09.10… i zachęcam Was, do sięgnięcia po ten tytuł!
• Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Otwarte
━━━
Ta książka niesie za sobą ważne przesłanie.
Pamiętajcie o tym, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo. Praktykujcie zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w stosunku do ludzi, których dopiero poznajecie. Nigdy nie wiecie, czy przystojny Jamie, nie okaże się być niezrównoważonym Jamesem.

Ta książka nie kryje przed nami tajemnic.

Jeśli lubicie thrillery to ta książka Was zmiażdży. Mówię poważnie. Sama nie czytałam jeszcze czegoś podobnego. Wciąga, fascynuje i sprawia, że niczego nie jesteśmy pewni.

James Carson wydawał się być ideałem. Wysoki, przystojny, o pięknych oczach. Typ, na którego poleciałaby każda kobieta. Umiał to wykorzystać, jednak nie w sposób, w jaki myślicie. W sieci wynajdował kobiety, które omamiał a następnie mordował z zimną krwią. Jednak 3 z nich jakimś cudem się odnajdują i postanawiają go powstrzymać by nie skrzywdził już żadnej osoby.

Bardzo ciekawy motyw, w którym dusze po śmierci nie mogą spokojnie odejść i tułają się po ziemskim padole. Meghan, Brecii i Skye choć już nie żyją to wciąż krążą między żywymi. Jedna chce by rodzina odnalazła jej ciało, druga by bliscy poznali prawdę o tym co się z nią stało, a trzecia chce po prostu uratować inne kobiety przed psychopatą. Wątki paranormalne nie są częste w thrillerach, przynajmniej ja nie czytuje takich zbyt często. Historia trudna i bolesna. Skłania do refleksji. Ciekawym jest też to, że już od pierwszych stron wiemy dokładnie, kto jest mordercą. Przyznacie, że to niecodzienny zabieg, prawda? Dziewczyny mimo, że będąc duchami niewiele mogą to jednak próbują coś zrobić by zdemaskować Jamesa.

Niesprawiedliwość i bezsilność, którą czuć na każdej stronie są niewyobrażalnie dotkliwe. Ogrom cierpienia ale też nadziei na to, że jednak jest jakieś życie po śmierci.

Polecam wam ten oryginalny thriller. Długo o nim nie zapomnicie.

Czy obawiałam się, że thriller z duchami w roli głównej to nie dla mnie? Tak i to bardzo. Lubię wątki kryminalne w fantastyce, ale w drugą stronę już nie bardzo.
Dlaczego, więc się zdecydowałam? Zwyciężyła ciekawość, okładka (w wersji na którą głosowałam, co też nie było bez znaczenia) oraz namowa bookbesties😂

Dlatego wraz z Meghan, Brecią i Skye poznałam Jamesa Casona. Sympatycznego, przystojnego mężczyznę o bursztynowych oczach, który okazał się nie być godny zaufania.
Każda z nich została brutalnie zamordowana, ale ich sytuacja jest inna. Inna jest też motywacja by zostać na tym świecie. Odnalezienie ciała, chronienie innych kobiet czy pragnienie by rodzina dowiedziała się co się stało. Choć cele mają różne, a ich ścieżki nie skrzyżują się od razu to jednak ostatecznie zrobią wszystko by ich morderca nie uniknął sprawiedliwości.

Pierwszy raz miałam okazję poznać inną perspektywę wydarzeń "po". Nie śledziłam pracy policji, prokuratury czy dziennikarzy, a towarzyszyłam ofiarom i sprawcy. W kryminałach czy thrillerach ofiary często są nam nieznane i w pewnym sensie stanowią tylko punkt wyjściowy do fabuły, tu poznajemy je bardzo dobrze. Przeżywamy ich bezsilność, dzielimy gniew i pragnienie powstrzymania sprawcy.
Ta książka trafia do mojej topki roku!

Dlatego wraz z Meghan, Brecią i Skye poznałam Jamesa Casona....

Meghan,Brecia i Skye to trzy kobiety,które zostały zamordowane przez tego samego mężczyznę. Żadna z nich nie opusciła tego świata, ponieważ mają tutaj jeszcze coś do zrobienia.

James Carson to przystojny mężczyzna, który umawiał się z kobietami przez internet,a potem je zabijał.

Pewnego razu Meghan,Brecia i Skye spotkały się i postanowiły powstrzymać Jamesa przed kolejnym zabojstwem.

"Ask for Andrea" to historia opowiedziana z perspektywy trzech kobiet. Każda z nich pokazuje nam swoje emocje i cierpienie.Jest to historia napisana tak emocjonalnie i przejmująco,że czytając ją czujemy ból i bezradność jakie odczuwają te kobiety.

Jest to thriller,który wciąga i nie pozwala się uwolnić aż do ostatniej strony. Orginalny i ekscytujacy.Jest to książka,która trafia na listę moich ulubionych.Polecam.

Co to za historia! Świeża, emocjonująca i nieoczywista.

,,Ask for Andrea” to nieustannie trzymający w napięciu, świetnie napisany i przemyślany kryminał połączony z thrillerem oraz wątkami nadprzyrodzonymi, o którym trudno jest przestać myśleć. Fabuła powieści jest nietuzinkowa i oryginalna – od początku wiemy kto, kogo i jak zab.ił, by z biegiem stron poznać lepiej bohaterów, ich przeszłość oraz towarzyszyć im w dążeniu do ukazania brutalnej prawdy. Historia opisana jest z perspektywy trzech kobiet, które różni wiele, ale łączy jedno – zostały zam.ordowane przez tego samego mężczyznę, a ich duchy pozostały na ziemi. Akcja książki nie zwalnia ani na moment, jest dynamiczna, spójna i doskonale poprowadzona. Tu nie ma miejsca na nudę. Historia angażuje czytelnika, wzbudza szereg emocji, powodując permanentny niepokój. Cała opowieść utrzymana jest na wysokim poziomie,  a jej zakończenie doskonale oddaje utrzymany klimat, stanowiąc świetnie podsumowanie. Bawi i smuci, wzrusza i zmusza do refleksji.

,,Ask for Andrea” to doskonała propozycja czytelnicza dla fanów gatunku. To nieszablonowa i nieoczywista powieść wychodząca poza znane schematy ukazująca współczesny świat takim, jaki jest. Nie brakuje w niej mrocznego klimatu, dusznej atmosfery, ciągłego napięcia i uczucia niepokoju. Napisana jest w przystępny sposób, wciąga i intryguje – przez co czyta się jednym tchem. W książce znalazłam wszystko to, czego oczekuję od naprawdę dobrej lektury: genialną kreację bohaterów, wartką akcję i szereg emocji, które sprawiają, że książka wręcz porywa i angażuje czytelnika. I tytuł - z początku nieoczywisty a tak bardzo znaczący.

,,Ask for Andrea” to lektura, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Świetnie spędziłam z nią czas. Ale jednocześnie ostrzegam, bo naprawdę wciąga. Ta nieoczywista książka jest niesamowita, a oryginalny przekaz sprawia, że jest wręcz nieodkładana. O tej książce powinno być głośno!

Co to za historia! Świeża, emocjonująca i nieoczywista.

Seryjny morderca, zaginione dziewczyny i duchy, które pragną sprawiedliwości. Czyż to nie brzmi jak idealna lektura na długie, jesienne wieczory?

Trzy kobiety, trzy historie, trzy przedwcześnie zakończone życia. Meghan, Brecia i Skye padły ofiarą mężczyzny, który na swoje wybranki poluje w sieci. James Carson, z pozoru zwyczajny, czarujący i przystojny facet, z początku nie wzbudza w kobietach niepokoju. Ale gdzieś za fasadą sympatycznego gościa z internetu, skrywa się mrok i potrzeba zabijania dla własnej przyjemności. A my, rzuceni w wir opowieści czytelnicy, staniemy się niemymi świadkami, śmierci trzech niewinnych kobiet i ich niekończących się prób powstrzymania potwora za wszelką cenę, nawet z zaświatów.

Ta książka, to pewnego rodzaju powiew świeżości na rynku czytelniczym. Już sam tytuł nie dawał mi spokoju. Dlaczego Andrea, skoro główne bohaterki noszą inne imiona? I nawet ten element, okazał się być ciekawym smaczkiem. Pomysł na fabułę ogromnie przypadł mi do gustu. Towarzyszenie bohaterkom przy ich gwałtownej śmierci, a później przy nieustających zmaganiach w powstrzymaniu mordercy, gdy stały się już niewidzialną energią, było naprawdę angażujące i przepełnione skrajnymi emocjami. Jeśli wątki paranormalne nie są w Waszym guście, to myślę że tutaj nie będziecie się krzywić. To nie są duchy, które straszą, przerażają i pragną uprzykrzyć życie wszystkim w koło. To kobiety, które straciły życie, a nie mogąc się z tym pogodzić łakną sprawiedliwości, zwrócenia ich ciał rodzinie, a ponadto, ze wszystkich sił pragną chronić inne, nieświadome zagrożenia potencjalne ofiary bezwzględnego psychopaty. A wszystko to, podane w lekkiej, uzależniającej formie. Kiedy już zaczniecie, przepadacie bez reszty. Tylko, że w przeciwieństwie do naszych bohaterek, po czasie wracacie do bezpiecznej rzeczywistości i ciepłego domu.

Polecam i to jeszcze jak!

🔥Intrygująca. Angażująca. Wyjątkowa.🔥

📚 "Ask for Andrea" to thriller, w którym od samego początku wiemy kim jest morderca a pierwsze rozdziały dotyczą trzech zbrodni, których dokonał. Dziwne? Na pewno oryginalne, a to jeszcze nie koniec wychodzenia poza schemat tego gatunku. Zamordowane dziewczyny nie znikają, ale pozostają na świecie w postaci bezcielesnej. Brzmi abstrakcyjnie? Trochę obawiałam się tego motywu z duchami, ale według mnie autorka zrobiła dobrą robotę i wyszło zachwycająco!

📚 James Carson to przystojny mężczyzna, który jest uzależniony od randkowania. Na aplikacji randkowej prezentuje swoje najlepsze oblicze, jednak gdy wybranka trafi na jego zły humor lub popełni błąd, wtedy cóż... Już nie żyje.

"Bo on również byl piękny. Cechował go rodzaj piękna, który przyciągał, zanim zdążyłaś pomyśleć, że rzeczy
piękne bywają trujące."

📚 Dla Meghan, Brecii i Skye błędem było to, że się nim zainteresowały. Książka jest prowadzona z ich perspektyw, ale nie od razu się spotykają. Początkowo poznajemy ich osobiste historie i motywy, które trzymają je na ziemi. Znajdują się w różnych miejscach i czasie. Opis na okładce może trochę mylić, bo dziewczyny spotykają się dopiero po połowie książki.

📚 Nie spodziewałam się, że ta historia mnie tak pochłonie. Od samego początku nie mogłam się od niej oderwać i mimo, że złoczyńca był znany to nieustannie czułam napięcie i jak najszybciej chciałam poznać finał. Obserwowanie zachowania Jamesa z perspektywy jednej z dziewczyn było jak podglądanie mordercy przez lustro weneckie. I choć ta narracja nie pozwalała na wejście do jego chorej głowy to miała w sobie coś tak mrocznego i elektryzującego, że wywoływała we mnie autentyczny niepokój. Chyba jeszcze nigdy nie spotkałam się z takim rodzajem prowadzenia fabuły.

📚Ponadto autorka znalazła też miejsce na wzruszenia. Radzenie sobie ze stratą. Żałoba. Walka o sprawiedliwość. Oswajanie śmierci. To wszystko znalazło miejsce w tej książce.

📚Widziałam już kilka opinii o tej książce i
wiem, że nie zbiera samych pozytywów.
Jednak dla mnie to jeden z najlepszych
thrillerów, jakie ostatnio czytałam, choć
dość mocno wymyka się z tego gatunku i
w moim odczuciu to przełamanie
schematu było strzalem w 10! Jedynym
zastrzeżeniem jakie mam jest okładka,
która kompletnie do mnie nie przemawia,
ale sami wiecie, że taki minus to jak plus.

🔥Intrygująca. Angażująca. Wyjątkowa.🔥

W "Ask for Andrea" poznajemy trzy kobiety: Meghan, Brecię i Skye. Łączy je jedno: każda z nich została zamordowana przez tego samego mężczyznę. Mają swoje powody, by jeszcze nie opuszczać w pełni tego świata, ale największą determinację daje im nadrzędny cel: powstrzymać ich oprawce od kolejnych zabójstw...

Sięgając po ten tytuł miałam początkowo mieszane oczekiwania, bo z jednej strony opis mnie ogromnie zaintrygował, a z drugiej strony zawsze obawiam się przerostu formy nad treścią w podobnych historiach. Zostałam ostatecznie bardzo miło zaskoczona, bo nie spodziewałam die kompletnie, że ta książka może ostatecznie być aż tak dobra!

Obserwując ostatnie chwile życia i "życie po zyciu" każdej z nieszczęsnych kobiet możemy dogłębnie zbadać ich charaktery w poczuciu, że nie jesteśmy jedynie podglądaczami ich losów, ale wręcz możemy w pewien sposób zbliżyć się do nich. Wyjątkowo silne współodczuwanie ich emocjom, szczególnie bólu, poczuciu niesprawiedliwości oraz żarliwej potrzebie sprawiedliwości, powodują, że z kolejnymi stronami doznawałam poczucia, jakbym znała je od lat w prawdziwym świecie. Fenomenalne pióro autorki i kreacja bohaterów w najwyższej formie autentyczności i zaangażowania czytelnika - jestem pod wrażeniem!

Podobnie zresztą sprawa ma się z głównym antagonistą - jego manipulacje, modus operandi i zmiennosc przyjmowanych masek tworzą obraz człowieka, które dwulicowość wprost odpycha. Pogłębia to fakt, że wiemy o nim tyle, ile wiedzą nasze bohaterki, możemy go oceniać przez pryzmat jedynie ich spojrzenia, nie znając może w pełni jego historii czy tego, co popchnęło to zbrodni. Jest to fantastyczny sposób na jeszcze lepsze wejście do opowieści i wręcz immersyjne jej odbieranie.

W historiach, w których od początku wiemy "kto zabił" często brakuje pewnej dozy napięcia, więc z tym większym zachwytem dawałam się ponieść tej opowieści, gdzie z każdą kolejną stroną czytałam z mocniejszymi wypiekami na policzkach. Absolutnie porywająca, intrygująca do samego końca i nadal zaskakująca!

Jest to zdecydowanie jeden z lepszych thrillerów, jakie miałam okazję ostatnio poznać. Czytajcie, bo warto!🔥

Sięgając po ten tytuł miałam początkowo mieszane oczekiwania, bo z...

Na początek muszę przyznać, że książka zaintrygowała mnie już pierwszymi zapowiedziami.
Nie powiem, troszkę obawiałam się, że nie do końca trafi do mnie thriller połączony z wątkiem nadprzyrodzonym. Bardzo się myliłam, naprawdę.

Historia pokazana przez Autorkę aż ocieka emocjami. Poznajemy trzy młode dziewczyny, które są … duchami. Cała historia pokazywana jest z perspektywy każdej z nich. Każda inna, z innymi marzeniami, planami, perspektywami, została ich pozbawiona przez przystojnego Jamesa.

Czytając czułam pod skórą ich determinację w tym aby pomóc ukarać przestępcę.
Mimo, że książka nie jest skonstruowana jak typowy kryminał, dostarczy czytelnikowi takiego ogromu emocji, że trudno będzie po niej pozbierać myśli. Nie znajdziecie tutaj zaskakujących zwrotów akcji, jednak sposób w jaki Autorka przenika i dociera do wnętrza czytelnika sprawia, że czuje się napięcie nie mniejsze niż przy plot twistach.

Lekkie pióro, przyjemna czcionka i jakoś wydania to tylko kolejne plusy jakie zbiera ta książka.
Bardzo polecam 👌👌👌

Wyobraźcie sobie opowieść o seryjnym mordercy, który poza swoim makabrycznym zajęciem prowadzi gdzieś normalne życie. Ma kochającą żonę i dwie wspaniałe córki. Po każdym swoim morderstwie wraca do swojego domu i odgrywa inną rolę – rolę ojca i męża. Tylko ile tak można, w pewnym momencie coś musi pójść nie tak.
Jak mawiał klasyk. Nie ma zbrodni doskonałej. Choć James Carson, bo o nim tu mowa, jest bardzo skrupulatnym i zdyscyplinowanym przestępcą, popełnia błąd. Jego błąd polega na tym, że zabija trzy kobiety, których wola życia jest na tyle silna, aby pozwoliła im na zemstę. Zemstę zza grobu…
„Ask for Andrea” to książka wyjątkowa. Jedyna w swoim rodzaju. Osobiście nie czytałem jeszcze tak skonstruowanej fabuły. Praktycznie cała narracja prowadzona jest przez nieżyjące już kobiety - Meghan, Brecia i Skye. Umarły, ale zawisły gdzieś po środku, między życiem a śmiercią.
Każda z nich ma niedokończoną sprawę. Każda musi na swój sposób rozliczyć się z dotychczasowym życiem – jednocześnie zrobić cos dobrego. W pojedynkę są samotnymi duszyczkami przemierzającymi zakątki, które do tej pory odwiedzały za życia. W trójkę są w stanie zdziałać naprawdę wiele. Pozostał jedyny cel do realizacji. Powstrzymać człowieka, który sprawił, że nie żyją.
Polecam gorąco. Takiej historii jeszcze nie czytaliście.

Jak mawiał klasyk. Nie ma zbrodni doskonałej. Choć James...

• EGZEMPLARZ RECENZENCKI 2024
  • JaChce