Oto piątka nominowanych do Nagrody Conrada. Głosuj na najlepszy debiut roku

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.10.2024

Emilia Dłużewska, Katarzyna Groniec, Maria Halber, Małgorzata Lebda i Ishbel Szatrawska – to według kapituły Nagrody Conrada autorki najlepszych debiutów prozatorskich 2023 roku. 10. gala wręczenia statuetki połączona z wykładem mistrzowskim Doroty Masłowskiej oraz premierą słuchowiska Chaszcze Elżbiety Łapczyńskiej i Michała Stępnia odbędzie się 27 października – na zakończenie Festiwalu Conrada.

Oto piątka nominowanych do Nagrody Conrada. Głosuj na najlepszy debiut roku

Nagroda Conrada, przyznawana od 2015 roku, to pierwsze polskie wyróżnienie za debiut w dziedzinie prozy, rozumianej szeroko – zarówno jako twórczość fabularna, jak i non-fiction. „Naszym celem jest wsparcie twórców w bardzo ważnym dla nich momencie, przed wydaniem drugiej książki. Do najnowszej edycji konkursu zgłoszono blisko siedemdziesiąt tytułów. Spośród nich kapituła wybrała pięć najlepszych debiutów 2023 roku, zasługujących na najwyższą uwagę czytelniczek i czytelników” – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada.

Nagroda Conrada 2024 – nominacje

Pierwsza z nominowanych – Emilia Dłużewska – jest dziennikarką „Gazety Wyborczej”, na której łamach pisze o książkach, popkulturze, feminizmie i przemianach obyczajowych. Jej debiut literacki zatytułowany „Jak płakać w miejscach publicznych” (Znak Literanova) to osobista opowieść pacjentki zmagającej się z depresją. Autorka łączy elementy felietonu, wpisu z dziennika i komicznego monologu. „Czy osoba z depresją może być wesołą osobą?” – pyta Dłużewska i dodaje: „Czy ktokolwiek o zdrowych zmysłach może być wesołą osobą?”.

Katarzyna Groniec to ceniona piosenkarka oraz autorka tekstów i muzyki. W tym roku zdobyła Fryderyka za album Konstelacje w kategorii „Piosenka Literacka i Poetycka”. Akcja jej powieści „Kundle” (Wydawnictwo Nisza) toczy się na Górnym Śląsku – ćwierć wieku po wojnie, która zupełnie odmieniła społeczną rzeczywistość regionu. Bohaterowie Groniec to śląscy autochtoni, ale też przesiedleńcy z Kresów, Żydzi, Romowie i Niemcy. Góruje nad nimi instancja narracyjna, która widzi wszystko osobno. Bo niepełnych rodzin i niepewnych tożsamości scalić się nie da.

Kolejna z nominowanych – Maria Halber – jest poetką, autorką tekstów publikowanych m.in. w „Dwutygodniku”, „Małym Formacie” i „Piśmie”, a także współtwórczynią wydawnictwa Girls and Queers to the Front. Jej pierwsza książka prozatorska zatytułowana „Strużki” (Wydawnictwo Cyranka) opowiada o trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn, które różnią się pod wieloma względami, a jednak udaje się im stworzyć bardzo silną więź. Halber w odświeżający sposób rekonstruuje okres dojrzewania i pierwszych zderzeń z rzeczywistością.

Nominację otrzymała również Małgorzata Lebda – poetka, ultramaratonka i miłośniczka rzek, uhonorowana m.in. Nagrodą Literacką Gdynia i Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za swoje tomy poetyckie. Oszczędny i sensualny debiut prozatorski „Łakome” (Wydawnictwo Znak) łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z inwencją językową. Autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby.

Piąta z nominowanych – Ishbel Szatrawska – jest dramatopisarką i teatrolożką. Publikowała m.in. w „Dialogu” i „Polityce”. Sztuki Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć czy Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia przyniosły jej uznanie krytyków. Debiutancka powieść Szatrawskiej „Toń” (Wydawnictwo Cyranka) opowiada o dziejach kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi, gdzie od wieków mieszały się tożsamości polska, mazurska, niemiecka i litewska. Śledzimy losy bohaterów i bohaterek, począwszy od czasów wojny, aż do współczesności, kiedy rozgrywa się najnowszy dramat uchodźców.

Nagroda Conrada 2024. Najlepsze debiuty:

Zgłoszeń do konkursu dokonywali wydawcy oraz same autorki i autorzy. Grono nominowanych wybrała kapituła, do której należą znawcy i znawczynie literatury: Urszula Chwalba (kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO), Julia Fiedorczuk (pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni), Monika Ochędowska (dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”), Olga Stanisławska (eseistka, kuratorka i autorka reportaży) i Błażej Warkocki (krytyk literacki i wykładowca). Przewodniczącym kapituły jest profesor Michał Paweł Markowski (badacz literatury i wykładowca), a funkcję sekretarzyni nagrody sprawuje Joanna Szulborska (teatrolożka, nauczycielka akademicka i menedżerka kultury).

O tym, kto zdobędzie Nagrodę Conrada, zadecydują w połowie głosy kapituły, a w połowie – publiczności. Formularz jest już dostępny na stronie Festiwalu Conrada – głosowanie potrwa do 25 października do godz. 23.59. Gala Nagrody Conrada odbędzie się 27 października o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Scena MOS Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, ul. Rajska 12). Tradycyjnie będzie to zwieńczenie Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Galę poprowadzi dziennikarka i krytyczka literacka Georgina Gryboś, a wykład mistrzowski wygłosi pisarka Dorota Masłowska.

Podczas gali odbędzie się premiera słuchowiska Chaszcze zamówionego specjalnie na Festiwal Conrada. Tekst stworzyła Elżbieta Łapczyńska, laureatka Nagrody Conrada (2021) za Bestiariusz nowohucki. Autorem muzyki jest Michał Stępień, doceniany na całym świecie multiinstrumentalista, kompozytor związany z krakowską sceną metalową i ambientową (Hauntologist, Owls Woods Graves, Mgła, a ostatnio Alembik). Muzyka i wizualizacje Yany Maroz powstały na podstawie nagrań terenowych z Krakowa.

„Kraków ma swoją legendę, w której poły płaszczy poetów romantycznie łopoczą na wietrze podczas spaceru po Plantach. Jest jednak też Kraków nieokrzesany jak chaszcze. Wyobraźmy sobie, że wycieczkowy melex nagle zmienia kurs i zabiera nas na wyprawę w nieturystyczne części miasta, gdzie podobno nic nie ma, za to istnieją lokalne mity, legendy miejskie, znane wszystkim punkty orientacyjne. To będą opowieści niesamowite z obrzeży Krakowa” – mówi Olga Drenda, dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada i pomysłodawczyni projektu.

Fundatorem nagrody jest Miasto Kraków, a partnerami przedsięwzięcia są Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zwyciężczyni konkursu otrzyma statuetkę oraz kwotę trzydziestu tysięcy złotych. Nagroda obejmuje także miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie i kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Dotychczasowe laureatki to Liliana Hermetz, Żanna Słoniowska, Anna Cieplak, Weronika Gogola, Olga Hund, Dorota Kotas, Elżbieta Łapczyńska, Paulina Siegień i Urszula Honek.


komentarze [46]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
failsafedb  - awatar
failsafedb 06.10.2024 11:14
Czytelnik

Przeczytałem tylko jedną z nominowanych książek, ale po opisach wnosząc cała stawka wydaje się być dość przygnębiająca i smutna. Chyba jedyna pozycja - z tych nieczytanych czterech - którą bym chciał nadrobić to Łakome, choć i po niej nie spodziewałbym się niczego optymistycznego ;-P. Cóż, jesień, zaraz zima... widać tak musi być ;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Agatonik  - awatar
Agatonik 05.10.2024 16:06
Czytelniczka

Ciekawe, że wypowiadają się głównie osoby, które książek nie czytały, ale je oczywiście krytykują. Też nie przeczytałam wszystkich (została mi do nadrobienia Toń i Strużki) Z pozostałych zdecydowanie wygrywają u mnie Łakome Lebdy. Czuć poetkę w każdym wersie, ale jednocześnie mamy do czynienia z opowieścią, w której tyle się dzieje, jest tyle zdarzeń, emocji, postaci, a...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
konopny  - awatar
konopny 04.10.2024 14:59
Czytelnik

Ciekawe, że gdy nagroda NIKE kilka lat z rzędu ignoruje kobiety, robi się słuszny dym, a gdy nagroda Conrada w swojej dziesięcioletniej historii ani razu nie wyróżniła mężczyzny, wszyscy siedza cicho. Czy faceci nie piszą dobrych debiutów?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
twujstary8  - awatar
twujstary8 04.10.2024 11:42
Czytelnik

Na stronie nagrody jest wzmianka jedynie o gościach i gościniach. Nie ma natomiast ani słowa o osobach gościowskich. Myślę, że to przeoczenie jest objawem wybitnie nieinkluzywnej dyskryminacji

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
femmeNikita26  - awatar
femmeNikita26 04.10.2024 11:19
Czytelnik

Po lekturze "Toń" zdecydowanie uważam, że ten debiut jest warty uwagi. To naprawdę dobra powieść jakiej nie powstydziliby się najlepsi autorzy literatury pięknej. Do głosowania na faworytów zgodnych z indywidualnymi preferencjami poszczególnych czytelników bardzo zachęcam, ale przede wszystkim zachęcam do lektury nominowanych książek. A co do nominacji- książka autorstwa...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 03.10.2024 22:47
Bibliotekarz

Leśny Bosze, jak to dobrze, że jestem tylko lisem. Szczę w bór, duszę kury i nie muszę czytać takich książek. Te kilka słów o nich tutaj skutecznie odstrasza. Szkoda zwiększać swój ślad węglowy i głosować.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
asymon  - awatar
asymon 04.10.2024 12:13
Bibliotekarz

Ale "Łakome" to chyba coś dla ciebie. Chyba że uważasz, że nie należy oceniać książki po okładce?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lis Gracki - awatar
Lis 04.10.2024 13:31
Bibliotekarz

Okładka jest git, propsy. Jednak w środku nie ma nic o lisach. To jest instrumentalne wykorzystanie dobrego wizerunku lisa, aby zbić majątek na książce. Monetyzacja tego nad czym przez wieki pracowały całe lisie pokolenia. Już z kolegami szykujemy petycję do wydawnictwa i będziemy ogłaszać bojkot książki. Kreda by rysować po chodniku, przygotowana.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wiedenka  - awatar
Wiedenka 02.10.2024 00:39
Bibliotekarka

Jak płakać w miejscach publicznych - aż dziw bierze, że ktoś uznał tę książkę za nadającą się do druku. Jest to wyjątkowy gniot, ani zabawny ani pożyteczny ani mądry ani ciekawy. I wyrządza ogromną krzywdę psychiatrom.... Pozostałych nie czytałam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Jak płakać w miejscach publicznych
Lis Gracki - awatar
Lis 03.10.2024 22:43
Bibliotekarz

Signum temporis... uznano za wartą druku, gdyż "(...) jest dziennikarką „Gazety Wyborczej”, na której łamach pisze o książkach, popkulturze, feminizmie i przemianach obyczajowych."

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AINA  - awatar
AINA 01.10.2024 20:33
Czytelniczka

Poza Szatrawską  i Groniec- DO NI CZE ....                                                                          

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
saa-saa-  - awatar
saa-saa- 01.10.2024 19:53
Czytelnik

Mój faworyt to mężczyzna. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lis Gracki - awatar
Lis 03.10.2024 22:48
Bibliotekarz

Ecce homo?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
saa-saa-  - awatar
saa-saa- 04.10.2024 09:09
Czytelnik

@Lis Gracki 
Mam na myśli, że Emilia, Katarzyna, Maria, Małgorzata i Ishbel to na bank mężczyźni, którzy by zwiększyć swoje szanse w konkursie schowali się za kobiecymi pseudonimami. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lis Gracki - awatar
Lis 04.10.2024 10:06
Bibliotekarz

Według Freuda, każda kobieta skrycie marzy by mieć... banana  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
saa-saa-  - awatar
saa-saa- 04.10.2024 10:12
Czytelnik

@Lis Gracki 
No i w końcu owego banana dostają, czyż nie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lis Gracki - awatar
Lis 04.10.2024 10:20
Bibliotekarz

@saa-saa- z pewnością! Ja im nie żałuję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
IzzyDora  - awatar
IzzyDora 04.10.2024 10:22
Czytelniczka

Lis przecież sam jesteś kobietą.  Z tymi bananami to ma sens,  wczoraj kupiłam całą kiść i jeszcze gargantuicznego zielonego ogórka.                                                                          

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lucy Fair - awatar
Lucy 04.10.2024 10:23
Czytelniczka

Bzdury... odnośnie tego banana.                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lucy Fair - awatar
Lucy 04.10.2024 10:31
Czytelniczka

Halo... zatkało kakało?                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lis Gracki - awatar
Lis 04.10.2024 10:37
Bibliotekarz

@Lucy Fair Bzdury, że dostają? Toż to empiria!

@IzzyDora oczywiście, że jestem kobietom, tylko głupiec i kanalia lekceważy genitalia. Chcę iść szybciej na emeryturę  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lucy Fair - awatar
Lucy 04.10.2024 10:40
Czytelniczka

Bzdury Freuda.                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
IzzyDora  - awatar
IzzyDora 04.10.2024 10:41
Czytelniczka

Lucy mnie nic nie zatkało ale skoro stwierdziłam że banany mają sens a Ty uważasz że nie to cóż można więcej rzec by nie dostać łatki osoby której racja jest najmojsza? Zresztą niczym nie poparłaś swojego zdania więc ciężko się tu do czegokolwiek odnieść.                                                         

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lucy Fair - awatar
Lucy 04.10.2024 10:44
Czytelniczka

Mało mnie obchodzą czyjeś racje, włącznie z własną. Interesuje mnie... ostre rżnięcie.                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
IzzyDora  - awatar
IzzyDora 04.10.2024 10:45
Czytelniczka

No to w sumie wychodzi na to że Freud miał rację?                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lucy Fair - awatar
Lucy 04.10.2024 10:47
Czytelniczka

Nie miał.                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
IzzyDora  - awatar
IzzyDora 04.10.2024 10:47
Czytelniczka

Lucy nie będę się spierać ponieważ się zgadzam.                                                                                      

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
saa-saa-  - awatar
saa-saa- 04.10.2024 11:02
Czytelnik

Nie wiem, czy Freud miał rację czy nie - nie jestem kobietą. Ale, jak widać, wiedział jakie tematy są nośne wśród małpiego ludu. Zatem zajął się nośnym tematem.  😛

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
IzzyDora  - awatar
IzzyDora 04.10.2024 11:16
Czytelniczka

No i właśnie ci autorzy o których mowa w artykule pod którym się produkujemy też może wyszli z założenia że napiszą coś dla małpiego ludu aby go zadowolić i zgarnąć przy okazji nagrodę. Jeśli jest tak jak mówisz @saa-saa-  czyli że niektórzy autorzy mają jedynie żeńskie nazwiska to równie dobrze kobiety mogą pisać jako mężczyźni. Wyobraźmy sobie hipotetycznie że jakaś baba...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
saa-saa-  - awatar
saa-saa- 04.10.2024 11:29
Czytelnik

@IzzyDora 
No tak, ale to czysto hipotetyczna sytuacja. Dla mnie dzisiaj nie jest problemem płeć autora czy autorki, ale czy szuka z premedytacja tematów 'nośnych'. Nie mam zaufania do autorów, którzy robią z białych czarnych i na odwrót, którzy wychwalają związki jednopłciowe, którzy obsmarowują białych, dominujących samców (dzięki których działalności wiele lat temu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
IzzyDora  - awatar
IzzyDora 04.10.2024 11:34
Czytelniczka

Małpo @saa-saa- tak, czysto teoretyczna, nie jestem tu by prowadzić bój o równouprawnienie płci ani dla zasady się nie zgadzać.    
To co napisałeś bardzo rezonuje z tym co i ja odczuwam.                                                        

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lucy Fair - awatar
Lucy 04.10.2024 13:17
Czytelniczka

Co do Freuda, krąży mi po głowie pewne o nim zdanie, z którym w zasadzie żadnej koniunkcji nie mam, aczkolwiek pełni ono skromniutką rolę poznawczą w mym mniemaniu, iż był to zwykły układacz klocków, które sobie z miejsca na miejsce przekładał, iżby mu się z klepkami zeszły, głównie z klepką piątą, co by jej nie brakło asysty; a wyszło jak wyszło, czyli po staremu, bo nic...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 04.10.2024 13:33
Bibliotekarz

@Lucy Fair chodzi o to, że Freud był Żydem, prawda? No ładnie, zatem:

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lucy Fair - awatar
Lucy 04.10.2024 13:38
Czytelniczka

@Lis Gracki, chodzi głównie o to, że nie był żydówką.                                                                                    

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lis Gracki - awatar
Lis 04.10.2024 13:58
Bibliotekarz

Zadzwońcie po milicję!!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
IzzyDora  - awatar
IzzyDora 04.10.2024 14:02
Czytelniczka

Wiecie co, rozczarowujecie mnie. Wznieśmy się ponad bycie Żydami,  Kobietami,  Mężczyznami i Czytelnikami Beletrystyki lub Literatury Ambitnej. Pogadajmy o Freudzie,  czego tak naprawdę dokonał,  ktoś go czytał?    Ja przyznam się że nie,  jego twierdzenia znam głównie z takich właśnie rozmów. Ustalmy raz na zawsze czy typ zrobił coś pożytecznego czy nie i przejdźmy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 04.10.2024 14:25
Bibliotekarz

Heh, oczekujesz poważnej analizy poglądów Freuda tutaj, w sekcji komentarzy? Rozczarowanie   😂

Freud jest całkowicie nienaukowy. To skrzyżowanie wizji, poezji i szalbierstwa - Jerzy Vetualni.

Ale by zamknąć sprawę:

To, co unikalnego wniósł Freud do nauki można streścić jednym zdaniem: Wszystko, co zdarza się w naszych umysłach jest ostatecznie seksualne. Każdy jest...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
IzzyDora  - awatar
IzzyDora 04.10.2024 15:23
Czytelniczka

No to po co się o banany wykłócasz jeny.   Idę tresować foksteriera.                                                                                

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
saa-saa-  - awatar
saa-saa- 04.10.2024 15:33
Czytelnik

Easy Doro, dzięki za wsparcie. Z Freuda mam Wstęp do Psychoanalizy. To zbiór wykładów napisany grzecznie, z szacunkiem dla słuchaczy i pełen uprzejmych zwrotów. To mnie bierze gdyż zbliżam się do dziewięćdziesiątki. Od Freuda wolę Junga, który definitywnie, raz a dobrze pozwolił mi zrozumieć ludzi i ich wszelkie zachowania. 

Zaś co do wznoszenia się ponad rozważania o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
IzzyDora  - awatar
IzzyDora 04.10.2024 15:52
Czytelniczka

Małpo Długowieczniksie,  jasne że będziemy o tym rozmawiać,  zresztą podałeś bardzo istotny powód dla którego powinniśmy.                                                         

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lucy Fair - awatar
Lucy 04.10.2024 16:26
Czytelniczka

IzzyDora, Junga niestety nie znam, gdyż zanim go przeczytałam, to pożyczyłam koleżance i już nie wrócił, a i mi w międzyczasie okres fascynacji jungowskim mruganiem do mnie okiem minął. Zdaje się bezpowrotnie.                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
IzzyDora  - awatar
IzzyDora 04.10.2024 16:52
Czytelniczka

Lucy ja też nie czytałam,  jedynie mniej więcej kojarzę jego badania.  Wydają się o wiele ciekawsze niż te Freuda. Sprowadzanie wszystkiego do seksu jest jak sprowadzanie wszystkiego do jedzenia,  to za mało. Może i w czymś tam udało się Freudowi nie pomylić ale dziś jest on raczej kuriozum a nie autorytetem. Natomiast prace Junga do dziś są dyskutowane,  traktowane...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 04.10.2024 16:55
Bibliotekarz

Banany są zawsze aktualne  😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
wiesia  - awatar
wiesia 01.10.2024 17:25
Czytelniczka

Zagłosowałam na "Łakome" Lebdy, choć wysoko oceniam też "Strużki" i "Toń". Dwóch pozostałych nie znam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam