Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie

Okładka książki Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie Allen Carr
Okładka książki Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie
Allen Carr Wydawnictwo: Betters zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Allen Carr's easyway to stop smoking
Betters
2007-10-19
2007-10-19
Jan Szejko
zdrowie medycyna rzucanie palenia nałóg

Zupełnie na mnie nie zadziałała.... Mam wrażenie, że autor w kółko powtarza to samo, a konkluzji jakoś zabrakło. Uśmiech wywołało u mnie stwierdzenie: "W wieku lat czterdziestu miałem plamy wątrobowe na rękach (...). Po pięciu latach od rzuceniu palenia jeden z byłych palaczy powiedział mi, że jego plamy wątrobowe zniknęły po tym, jak przestał palić. Obejrzałem swoje ręce i ku memu zdziwieniu okazało się, że moje plamy również zniknęły (sic!). NAPRAWDĘ dopiero po 5 latach??? Przecież ręce to chyba najczęściej oglądana, chcąc czy nie chcąc, część ciała... Po prostu mało wiarygodne.
I jeszcze tak na marginesie - okładka tego wydania wcale nie koresponduje z rzucaniem palenia, a wręcz przeciwnie - trzymamy je w silnym uścisku :)

Za samą książkę nie dałbym jednej gwiazdki. Tragicznie napisana epopeja o wielkości jej autora z nikłą ilością jakiegokolwiek innego przekazu.
Ale działa, a to jest warte więcej niż 10/10.

Ale działa, a to jest warte więcej niż 10/10.

Szczerze polecam.

Szczerze polecam.

Wróciłam do niej po latach, mądrzejsza i z większymi zasobami.
Niesamowicie wartościowa lektura. Polecam każdemu.

Wróciłam do niej po latach, mądrzejsza i z większymi zasobami.
Niesamowicie wartościowa lektura. Polecam każdemu.

Uważam, że książka warta przeczytania - mi osobiście pomogła zrozumieć "sens" palenia. Miałem dwie próby do niej, wydaje mi się, że przez sposób w jaki jest napisana. Wydaje się być prostą książką, jednak na dłuższą skale jest męcząca. Warto natomiast przejść przez całą i zrozumieć działanie w jakim utknęliśmy. Motyw ten, poruszany jest również w Atomic Habits - James Clear, przeczytanie jednej i dodanie do tego drugiej pozycji, w mojej opinii jest idealnym sposobem na zrozumienie działania i zaprzestanie wchłaniania nikotyny. Polecam każdemu, kto chciałby spróbować porzucić ten nałóg.

Książkę szybko się czyta, ale jest dość męcząca pod względem licznych powtórzeń. Być może to było celowe, żeby dotrzeć do czytającego. Nie dowiemy się z niej niczego nowego, ale daje możliwość spojrzenia na problem z innym rozwiązaniem niż standardowe. Oby była skuteczna, ja podjęłam już próbę. Jak pisze autor - nie ma nic do stracenia, najwyżej się nie uda.

Nie będę ukrywał, mam tą książkę parę ładnych lat, prawdziwie "zaczytany" egzemplarz. Czy podczas poprzednich prób rzuciłem palenie? Absolutnie że nie.
Zawsze pojawiała się jakaś wymówka - nie dziś, jutro. Nie jutro, za miesiąc. Od nowego roku. Kiedy będę na urlopie. Jak załatwię najpilniejsze problemy.
Zawsze pojawia się wymówka - bo przecież zdrowie mi dopisuje. Bo tyle ludzi dookoła pali. Skoro jestem na literackim serwisie - bo tylu moich ulubionych autorek i autorów nie dość że palą lub palili jak smoki to w dodatku postaci również.
Co to oznacza? Że nie przeczytałem odpowiednio tej książki. Odpowiedni moment nigdy sam z siebie nie nadejdzie, musimy go świadomie wybrać. Zawsze będzie mnóstwo stresujących spraw których zapalony papieros nie rozwiąże, pozornie ułatwiając podejście do nich tylko je skomplikuje. Bo fajki drenują portfele, palone regularnie spowalniają pracę umysłu i sprawność ciała albowiem mają negatywny wpływ na krążenie i dotlenienie organizmu. A myśląc o autorkach i autorach... ilu z nich mogłoby dalej żyć gdyby właśnie nie paliło i ile cudownych książek bym przeczytał? A że postaci paliły? Książki przecież składają się z symboli.
Nie czuję zmarnowanych lat od roku 2009 gdy, tuż po ukończeniu szkoły, zacząłem regularnie palić. Zamiast tego odczuwam radość ile wspaniałych lat mnie czeka, ile więcej książek przeczytam i jak życie będzie lepsze.
Fakt, książka nie jest napisana jakimś wybitnym językiem, raczej przypomina ulotki reklamowe dołączane do leków, jednak sam autor nie ukrywa że nie jest zawodowym pisarzem a palącym 33 lata księgowym. Gwoli ścisłości - był, papierosy również i u niego przyczyniły się do raka.
Niech sobie palą tylko w książkach, ja nie zamierzam tego więcej tykać - moje postaci, owszem.
Nie ukrywam, odczuwam niepewność, ale to jedna z tych gdy kupujemy nowy samochód i przez kilka tygodni uczymy się na nowo obsługi i "wyczucia" względem starego. Albo niepewność po zakupie nowego telefonu z innym interfejsem.
Wczoraj skończyłem 33 lata - zaczynam nowe życie jako niepalący.

Zawsze pojawia się wymówka - bo przecież zdrowie mi dopisuje. Bo tyle...

Ciekawa pozycja pozwalająca spojrzeć na palenie jako na produkt marketingowy. Polecanko bez względu na relację z tytoniem.

Bardzo dobra książka. Niby autor mówi o wszystkim, co każdy palacz doskonale wie, ale robi to w taki sposób, że jego zdania wwiercają się w głowę.

Po 10 latach bezboleśnie rzuciłam palenie i jestem sobie za to ogromnie wdzięczna.

Zmieniła ona moje życie

Zmieniła ona moje życie