Gladiator. Those About to Die

2024-07-16
Paweł Szadkowski
ekranizacja

„Chleba i igrzysk’.

Przeczytałam tę książkę na wdechu, nie przypominam sobie spuszczania powietrza z płuc. Przed oczyma migały mi obrazy z filmów i książek, „Ben-Hur” czy „Quo vadis”, okrucieństwo tłumu kolejny raz wywarło ogromne wrażenie i co tu ukrywać, spustoszenie w moich uczuciach i postrzeganiu świata, historii, społeczeństwa.

Śmierć, krew, zadawanie bólu, gwałt i okrucieństwo oraz wszystko, co tylko sobie wymyślił patrycjusz rzymski i na co pozwalał mu budżet. Zresztą mógł pożyczyć gotówkę od lichwiarza, a potem go skazać na śmierć za wymyślone przestępstwo lub dlatego, że miał taki kaprys. Igrzyska były podstawą egzystencji, trwania i powodzenia. Obok ludzi ginęły zwierzęta, sprowadzane do roli krwawych, głodnych bestii, które po wykonaniu morderczego zadania same zostawały zabijane.

Od pierwszej strony wkroczyłam w kalejdoskop śmierci, zadawanej ku uciesze tłumu. Nie sądzę, by ludzie oglądający widowiska byli z gruntu okrutni. Zwykle byli biedni i głodni, a takimi włada się najlepiej. Tych kilku będących na świeczniku władzy, umiejętnie kierowało ich uwagą, koncentrując na jeszcze słabszych, bezbronnych, wmawiając, że to niebezpieczni wichrzyciele. Wszak niewolnik, stał w hierarchii życia niżej niż Rzymianin (niepokojąco przypomina mi to innego fanatyka i jego rodaków),a koło umierania toczy się jak rydwan po arenie w Circus Maximus.

#gladiator to makabryczna opowieść o początkach igrzysk, które teraz przebiegają jako zmagania sportowe, a uczestnicy nie muszą obawiać się, że stracą życie. Amfiteatr obecnie jako nazwa, brzmi groteskowo w zestawieniu z wydarzeniami, jakie się tam rozgrywały.

Autor #danielpmannix używa barwnego, chwilami kwiecistego języka, opisując widowisko śmierci. Obrazu dopełnia opisami widowni-kibiców, oddając emocje towarzyszące patrzącym na śmierć. Euforię z bólu innych, karmienie się strachem czekających na rozszarpanie przez dzikie zwierzęta. Gladiatorów stawianych w nierównych walkach i chociaż czasem uda im się zabić, to przyjdzie dzień, gdy zabiją jego. Chwila ciszy i kolejny bohater Wiecznego Miasta nastał.

Historyczne fakty połączone z fikcją dialogów, przedstawione plastycznym językiem.

„Chleba i igrzysk’.

Śmierć, krew, zadawanie bólu, gwałt...

Świetna

Świetna

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Daniel P. Mannix w swojej książce "Gladiator. Those About to Die"przenosi czytelników w czasy starożytnego Rzymu, oferując unikalne spojrzenie na świat gladiatorów. Ta książka jest nie tylko fascynującym studium historycznym, ale także emocjonującą opowieścią o ludziach, którzy musieli walczyć o przetrwanie w brutalnym świecie aren.
Autor skupia się na losach gladiatorów, od ich codziennego życia po dramatyczne walki na arenie. Autor nie tylko opisuje techniki walki i rodzaje broni używanych przez gladiatorów, ale także zagłębia się w psychologię tych, którzy musieli stawić czoła śmierci na oczach tłumu.
Jednym z największych atutów książki jest jej szczegółowość. Autor wykorzystuje bogate źródła historyczne, aby stworzyć realistyczny obraz życia gladiatorów. Opisuje ich treningi, codzienne rytuały, a także relacje z właścicielami i trenerami. Czytelnik ma okazję dowiedzieć się, jak byli traktowani gladiatorzy i jakie były ich szanse na przetrwanie.
Pisarz nie unika również ciemniejszych aspektów tego świata. Opisuje brutalność walk, okrucieństwo widzów i bezwzględność systemu, który zmuszał ludzi do walki na śmierć i życie. Mimo to, książka pełna jest również momentów heroizmu i odwagi, pokazując, że nawet w tak ekstremalnych warunkach możliwe było zachowanie godności.
Książka ta, to niezwykle angażująca lektura dla każdego zainteresowanego historią starożytnego Rzymu. Książka ta jest zarówno naukowym studium, jak i poruszającą opowieścią o ludziach, którzy stawili czoła najgorszemu, co mogło ich spotkać, zachowując przy tym godność i odwagę. Dla miłośników historii to obowiązkowa pozycja, która pozwoli im głębiej zrozumieć ten fascynujący, choć brutalny okres historii.

Autor skupia się na losach gladiatorów,...

Lepiej czyta się książki z piękną okładką. Dokładnie tak jest w tym wypadku.
Dużo ciekawych informacji, dobry język, tam gdzie brak faktów autor puszcza wodze fantazji co wychodzi mu bardzo dobrze.
Pokazuje nasze odwieczne pragnienie oglądania nieszczęść krwi i upodleń.
Człowiek jest jednocześnie piękny i obrzydliwy.
Gwiazdka więcej za stronę tytułową

Lepiej czyta się książki z piękną okładką. Dokładnie tak jest w tym wypadku.
Pokazuje nasze odwieczne pragnienie oglądania nieszczęść krwi i upodleń.
Człowiek jest jednocześnie piękny i obrzydliwy.
Gwiazdka więcej za stronę tytułową

Książka o rzymskich wojownikach

Walki gladiatorów były bardzo popularne wśród mieszkańców Rzymu.

Szczególnie ciekawe były igrzyska zorganizowane przez Cesarza Trajana na aż sto dwadzieścia dwa dni.

Ciekawa, pełna akcji, inspiracja do filmów i seriali, o wojownikach, wciągająca.

Książka o rzymskich wojownikach

Walki gladiatorów były bardzo popularne wśród mieszkańców Rzymu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę czyta się z zapartym tchem. Na próżno szukać tych wszystkich informacji w innych publikacjach. Tu mamy zebrane dane ze źródeł na temat rzymskich igrzysk bez okraszania tego słodką nutą. To nie powieść, a rodzaj ciekawego opracowania, napisanego przystępnym, płynnym stylem. Dawno już tak mi się coś nie podobało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Gladiator" to książka, która od razu przykuwa uwagę czytelnika, przenosząc go do brutalnego świata starożytnego Rzymu. Opowieść szczegółowo opisuje surowe życie gladiatorów, ich wymagające treningi oraz krwawe walki na arenach, w tym w słynnym Koloseum.

Książka dogłębnie ukazuje ogromne koszty i wysiłki wkładane w organizowanie igrzysk. Cesarze wykorzystywali te widowiska do manipulowania tłumem i zdobywania popularności. W codziennym życiu gladiatorów widzimy ich drogę od trafienia do szkół treningowych po momenty chwały i śmierci na arenie.

Narracja obejmuje także inne aspekty rzymskiej rozrywki, takie jak wyścigi rydwanów i polowania na dzikie zwierzęta. Opisy procesu łapania i transportowania dzikich zwierząt do Rzymu dodają dodatkowego kontekstu historycznego. Nie pominięto także religijnych i kulturowych aspektów igrzysk, które były integralną częścią rzymskiego społeczeństwa.

"Gladiator" to wyjątkowa lektura, która oferuje wnikliwe spojrzenie na życie gladiatorów i ich miejsce w starożytnym Rzymie. Książka z niesamowitą dokładnością i pasją ukazuje brutalny, ale niezwykle interesujący świat, który na długo zapada w pamięć.

Gladiatora traktuję jako reportaż o walczących na rzymskich arenach ludziach, ich charakterystykę, obszerny opis i to jak na przestrzeni wieków zmieniały się igrzyska, pod panowaniem nowych cesarzy, choć trzeba przyznać, że w pewnym momencie Those about to die zyskują pewną fabułę i ocierają się o dobrą powieść historyczną. Fakty tu przytaczane są pełne realizmu i brutalności i nie dziwota, że posłużyły za kanwę do filmów i seriali. Wydaje mi się jednak, że obrazy na srebrnym i małym ekranie lepiej pobudzają wyobraźnie i są lepiej przyswajalne niż taka antyczna literatura faktu. Wszystko się tu zgadza i nawet zachwyca, co nie powinno dziwić, bo lubię antyk i czytanie o nim, ale nie tego się spodziewałem. Liczyłem na historię, która porwie. Dostałem lekcję historii, cenną ale chyba tylko tyle. Wiadomo jak z każdej, coś wyniosłem i pogłębiłem swoją wiedzę, ale bawiłem się umiarkowanie. Liczyłem po prostu na coś innego, zachęcony uprzednio zaprezentowanym tematem i fantastyczną okładką. To jest dobra książka i fani historii będą nawet bardzo usatysfakcjonowani, ja wolę powieści, które dzieją się w tamtych czasach, które zapadają w pamięć i o których mogę pamiętać i do nich wracać. Historia gladiatorów i tym samym narodu rzymskiego, to dla mnie trochę za mało. Miałem inne oczekiwania, może stąd to moje kręcenie nosem. Zdecydowanie zdecyduję się na serial na podstawie tej książki i z zaciekawieniem zobaczę jak jego twórcy stworzyli opowieść na bazie faktów, które właśnie przeczytałem. Czy polecam? Nie wiem, chyba musicie przekonać się sami czy jest to rzecz dla Was czy nie...
Za książkę dziękuję @wydawnictworeplika

• Na półce