23.5 - Kiedy ziemia sie kręci

Okładka książki 23.5 - Kiedy ziemia sie kręci น้ำเงิน นามสมมุติ
Okładka książki 23.5 - Kiedy ziemia sie kręci
น้ำเงิน นามสมมุติ Wydawnictwo: Hytexts Interactive Limited literatura obyczajowa, romans
23.5 - When the Earth Spinning Around
Hytexts Interactive Limited
2023-04-04
2023-04-04
Romans Komedia Szkolne Dramat

Historię Ongsy i Sun poznałem 9 tygodni temu , gdy obejrzałem 1 odcinek serialu , który jest emitowany na YouTubie(Zostało jeszcze 3 odcinki do końca) I przyznam , że serial od pierwszej sceny zdobył moją sympatię , a prawie każdy bohater jest fantastyczny. I wiele razy słyszałem , że jest również książka i w końcu postanowiłem przeczytać. Jednak był duży problem ze znalezieniem ponieważ książka nie została przetłumaczona na język polski i została wydana w Tajlandii. Na szczęście kilka dni temu , a konkretnie w niedzielę udało mi się znaleźć w sieci e-book w języku portugalskim i dzięki tłumaczeniu polskiemu udało mi się przeczytać i nawet specjalnie dodałem książkę na stronę Lubimyczytać i powiem szczerze , że książka jest bardzo dobra , ale inna niż serial. I jednak słabsza. W serialu niektóre wątki są lepiej rozwinięte , a te gorsze olane lub skrócone. I to jest duży plus. Minusem książki jest również to , że nie ma w Niej Aylin(Kuzynka Ongsy) i Luny(Koleżanka Alphy – starszej siostry Ongsy) , które są drugą parą w serialu i są wręcz fantastyczne. Szczególnie Aylin jest kapitalną postacią. Ogólnie w książce mimo pobocznych postaci cała historia skupia się tylko i wyłącznie na Ongsie i Sun , które są świetne choć ich charaktery są całkiem inne niż w serialu(I niestety gorsze) I szkoda , że przez pół książki śledzimy tylko ich rozmowy w sieci , a w Realu w ogóle nie mają scen. A w serialu to jest podzielone i ma więcej sensu , gdy Sun odkrywa kim jest Ongsa. Dopiero później to się zmienia. Jednak ich relacja i tak jest bardzo fajna i aż chcę się czytać o ich życiu i relacji. Jednak znów muszę wspomnieć o serialu , bo tam według mnie ta relacja jest o wiele słodsza i lepiej rozpisana. Polubiłem również przyjaciół Ongsy(Tinh i Charoen) Jedynie strasznie mnie wkurzała matka Ongsy. Na początku była mi obojętna , ale pod koniec miałem ochotę Ją udusić. I wcale się nie dziwię , że Jej mąż czyli ojciec Ongsy i Alphy był wściekły na żonę. Dobrze , że pod koniec się ogarnęła. Sam finał mimo , że świetny to troszkę mnie drażniły te skoki czasowe. Jednak ostatnia scena fantastyczna:) Choć szkoda , że gdy pojawiają się te skoki czasowe to przyjaciele Ongsy znikają. Tak samo Alpha. I nie wiemy co się z nimi dzieję. Zresztą Alpha jest bardzo niewykorzystaną postacią. Pojawia się gdzieś tam w tle i to bardzo rzadko. Dobrze , że serial dał więcej tej postaci. Świetna też była scena jak Sun po raz pierwszy odwiedza dom Ongsy i spotyka Jej rodziców. To chyba jedyna dobra scena z matką Ongsy. Samą książkę błyskawicznie się czyta. Zacząłem czytać w poniedziałek jak tylko wstałem po nocnej zmianie i w poniedziałek również skończyłem. Teraz czekam na finał serialu , ale aż się boję tych scen z matką Ongsy. W serialu pewnie będzie jeszcze gorzej , bo tam widać każdą scenę , a w książce po prostu sobie wyobrażasz co i jak i można zmniejszyć w głowie efekt wkurzenia na jakiś wątek. A z serialem tego nie można. Mam tylko nadzieję , że ten wkurzający wątek zajmie najwyżej jeden odcinek(podejrzewam , że to będzie w przedostatnim odcinku) , a potem już tylko szczęśliwe chwilę , bo jednak w książce ten wątek trwa tylko dwa rozdziały. Więc pewnie i w serialu zajmie góra jeden odcinek(Oby!) Zobaczę jak reżyser to ogarnie , bo jednak widać , że serial rządzi się własnymi prawami i praktycznie wszystko jest całkiem inne. No i ciekawi mnie też wątek Aylin i Luny w serialu , bo jak pisałem w książce ich nie ma. Bardzo bym też chciał by książka doczekała się polskiego tłumaczenia. Jednak pewnie nie ma co na to liczyć , bo takie książki i seriale to są bardziej popularne w Tajlandii i podobnych krajach. W Polsce nawet nie można obejrzeć tego na Netflixie tylko YouTube. Tak samo nie ma co liczyć na kontynuację jak bohaterki są już całkiem dorosłe(Mamy tylko jedną scenę z dorosłymi bohaterkami) A mimo wszystko chętnie bym taką drugą część przeczytał

Dodaj cytat z książki 23.5 - Kiedy ziemia sie kręci