Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku.

Okładka książki Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku. Tomasz Markiewicz, Tadeusz Władysław Świątek, Krzysztof Wittels
Okładka książki Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku.
Tomasz MarkiewiczTadeusz Władysław Świątek Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią historia
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Dom Spotkań z Historią
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362020461
Tagi:
Warszawa Niemcy ewangelicy asymilacja przemysł kultura historia album generałowie
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Królowa Wisła Rafał Chwiszczuk, Tadeusz Władysław Świątek
Ocena 3,0
Królowa Wisła Rafał Chwiszczuk, T...
Okładka książki Warszawski ruch społecznikowski Rafał Chwiszczuk, Tadeusz Władysław Świątek
Ocena 0,0
Warszawski ruc... Rafał Chwiszczuk, T...
Okładka książki Spacerkiem po Woli Rafał Chwiszczuk, Tadeusz Władysław Świątek
Ocena 6,0
Spacerkiem po ... Rafał Chwiszczuk, T...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1047
999

Na półkach: , , , , , , ,

Fukier, Liebelt, Schroeger, Schuch (ten od alei Szucha),Heurich, Szyller, Bursche, Jurgens, Traugutt, Orlicz-Dreszer, Rómmel, Anders, Bandtkie (Bandtke),Linde, Lelewel, Kolberg, Vogel, Elsner, Brandt, Gerson, Beyer, Gebethner i Wolff, Oppman, Schiele (browar Haberbusch i Schiele),Szlenkier, Ulrich, Wedel, Wernic i wielu innych. Nazwiska, które wiele mówią każdemu Warszawiakowi, a powinny i mieszkańcom innych regionów kraju (przynajmniej większość spośród nich). Posiadaczy tychże łączy pochodzenie – ich przodkowie przybyli z Niemiec i na trwałe zapuścili korzenie w naszym kraju i jego stolicy, także wówczas, gdy Polski nie było na mapie. Większość z nich była wyznania ewangelickiego, ale nie wszyscy – np. Trauguttowie. Odznaczyli się zarówno w polskiej kulturze (Linde, Kolberg, Brandt, Gerson, Lelewel, Oppman, Vogel, Elsner – nauczyciel Chopina, Karol Beyer – fotograf, autor okładkowego zdjęcia),ekonomii, w tym przemyśle (Wedel, Ulrich, Szlenkier, Schiele, Gebethner i Wolf),architekturze (Schoroegrer, Schuch, Szyller, Heurich),prawie (Jan Wincenty Bandtkie – twórca wydziału prawa UW, Stanisław Gebethner),walce o niepodległość Polski (Edward Jurgens, generałowie Rómmel, Anders, Orlicz-Dreszer). A brakuje ciągle wielu, nieuwzględnionych w tej publikacji.
O nich jest ten album, o ich rodach i losach, zasługach i osiągnięciach. Nie są to noty encyklopedyczne. Jak wskazuje blurb, to pokłosie wystawy w Domu Spotkań z Historią. O tyle cenne, że wzbogacone o materiały zdjęciowe oraz informacje uzyskane od potomków omawianych rodzin, na co dzień nieosiągalne w necie ani w powszechnie dostępnych instytucjach kultury i archiwach.
Album warty przeczytania i obejrzenia. Pokazuje bowiem siłę … kultury polskiej, która potrafiła przyciągnąć przybyszy z ościennego, większego, bogatszego, silniejszego i wyżej rozwiniętego kulturalnie kraju. A trzeba nadmienić, że większość z nich spolonizowała się, gdy Polski nie było na mapie. To pokazuje , jaką siłą jest inkluzywność, a jaką wadą jej odwrotność.

Fukier, Liebelt, Schroeger, Schuch (ten od alei Szucha),Heurich, Szyller, Bursche, Jurgens, Traugutt, Orlicz-Dreszer, Rómmel, Anders, Bandtkie (Bandtke),Linde, Lelewel, Kolberg, Vogel, Elsner, Brandt, Gerson, Beyer, Gebethner i Wolff, Oppman, Schiele (browar Haberbusch i Schiele),Szlenkier, Ulrich, Wedel, Wernic i wielu innych. Nazwiska, które wiele mówią każdemu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Album
    1
  • Historia kulturowa
    1
  • Posiadam książkę
    1
  • Historia społeczna
    1
  • Biografie i autobiografie
    1
  • Historia sztuki
    1
  • Varsaviana
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne