Okładka książki Prowadź do zwycięstwa. Silne, skuteczne i wpływowe przywództwo niezależnie od środowiska Carla A. Harris
Carla A. Harris Wydawnictwo: Studio Emka poradniki
poradniki
Studio Emka
2024-02-06
2024-02-06

W ostatnich latach, w kulturze pracy zaszło wiele zmian. To pociągnęło za sobą obawy ze strony liderów – zarówno tych, którzy mają już długoletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami, tych, którzy stawiają pierwsze kroki w roli lidera, jak i tych, którzy dopiero planują taką ścieżkę rozwoju dla siebie. Wielu z nich, zdaje sobie sprawę, że skoro pojawiają się zmiany w obszarze i kulturze pracy, to konieczna jest również zmiana w sposobie przewodzenia.

Czym tak naprawdę jest przywództwo i jak przewodzić w rzeczywistości, którą mamy? Na te pytania odpowiada nam Carla A. Harris w książce „Prowadź do zwycięstwa”. Autorka przeprowadza nas przez ścieżkę kariery od pozycji samodzielnego eksperta do pozycji lidera.

Książka jest skierowana do osób, które wiążą swoją przyszłość z zarządzaniem zespołem i byciem liderem oraz do tych, którzy już takie pozycje zajmują i chcieliby zarządzać jeszcze efektywnej lub potrzebują spojrzenia na zarządzanie zespołem z nieco innej perspektywy. Dowiadujemy się co tak naprawdę jest ważne w organizacji, na co powinniśmy zwrócić uwagę, by zostać zauważonym i docenionym. Autorka pomaga nam spojrzeć na środowisko pracy z „szerszego obrazka” i z perspektywy osób zarządzających w różnych organizacjach. W książce najdziemy mnóstwo porad, które pomogą nam spojrzeć na przewodzenie z nieco innej perspektywy, poznać mechanizmy oraz czynniki, które decydują o naszej ścieżce kariery, awansie, wynagrodzeniu.

Carla A. Harris omawia czynniki, które są niezbędne by odnieść sukces w dzisiejszych realiach, a wśród nich pojawiają się: odwaga podejmowania ryzyka, tworzenie i sprzedawanie wizji, korzystanie z relacji i partnerstwa. Autorka pokazuje nam możliwości, które mamy, a nie zawsze je dostrzegamy. Omawia poszczególne czynniki i podpowiada jak można wykorzystać je w praktyce.

Carla A. Harris szeroko omawia 8 przymiotów, które warto umacniać w sobie każdego dnia. Są to:

Autentyczność.
Budowanie zaufania.
Kreowanie nowych liderów.
Otwartość.
Różnorodność.
Innowacja.
Inkluzywność.
Głos (prawo i konieczność wyrażania swoich opinii i poglądów).

Jeśli świadomie pracujemy nad powyższymi cechami, doskonalimy je i w odpowiedni sposób demonstrujemy, niezależnie od miejsca pracy stajemy się bardziej skuteczni jako liderzy.

Carla A. Harris w swojej karierze miała okazję przyglądać się różnym sposobom zarządzania i zachowaniom oraz działaniom różnych osób na pozycji Lidera. W książce „Prowadź do zwycięstwa” przedstawia wiele przykładów niewłaściwego zarządzania, każdy z nich jest szeroko omawiany, by czytelnik mógł zrozumieć błędy, jakie zostały popełnione i zdał sobie sprawę z tego, jak ważne jest przygotowanie do roli lidera i świadomość osoby na takiej pozycji. Brak empatii czy umiejętności prowadzenia ludzi ku zmianom, może okazać się dla Liderów bardzo kosztownymi błędami, zarówno dla nich samych jak i dla organizacji.

Podsumowując, Carla A. Harris w książce „Prowadź do zwycięstwa” to inspirujący, wypełniony po brzegi opisami sytuacji i cennymi wskazówkami poradnik. To pozycja idealna nie tylko dla osób, które są na początku ścieżki prowadzącej do przywództwa lub dla osób, które widzą siebie jako liderów. W tej propozycji do czytania, cenne wskazówki znajdą również liderzy, którzy zarządzają zespołami przez lata. Warto zestawić swoje dotychczasowe działania z perspektywą autorki, która przez lata doświadczeń, zebrała swoje obserwacje oraz porady i przekazała je nam w postaci książki. Czasem jedna sytuacja, która została opisana, jedna wskazówka czy spostrzeżenie, może okazać się tym, czego właśnie osoba pełniąca funkcję lidera potrzebowała, by jeszcze efektywniej przewodzić.

• Szukam