Pod wojennym niebem

Filia
2024-02-14
2024-02-14
Malwina Stopyra

„Pod wojennym niebem” to historia, która toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. Jest 1940 rok. Poznajemy Ruby, dziewczynę pochodzącą z dobrze sytuowanej rodziny, mieszkankę Londynu, która zostaje wolontariuszką i pracuje w karetce ratując z gruzów rannych ludzi. Do jej załogi dołącza Joseph. Pomimo, że jest przeciwny wojnie i brzydzi się nią, to stara się pomagać innym i zrobi wszystko, aby ich uratować. Ruby zakochuje się w chłopaku, tylko czy w tym niepewnym i tak trudnym czasie, jest szansa, aby tych dwoje zbliżyło się do siebie?
Przenosimy się do roku 2019, gdzie Edi po rozwodzie wyjeżdża do Londynu, aby zbudować nowe, bezpieczne życie. Na strychu domu, w którym wynajmuje mieszkanie znajduje coś, co intryguje ją na tyle, że postanawia poznać historię ludzi, którzy mieszkali tu 80 lat temu.
„Pod wojennym niebem” to wielowątkowa historia, która pochłonęła mnie od pierwszych stron. Autorka ma niesamowicie lekkie pióro, a sposób w jaki przedstawiła czas bombardowań i życie wojenne w Londynie jest bardzo realistyczny. Fabuła, która pokazuje inne oblicze wojny, gdzie bogaci mają luksusy w schronach, a dla biednych często nawet tych miejsc brakuje, jest zaskakująca.
Siobhan Curham stworzyła intrygującą opowieść o odwadze i niezłomności, miłości i tajemnicach. Historię, w której obie płaszczyzny czasowe świetnie się łączą i uzupełniają tworząc nierozerwalną całość. Poruszającą i pokazująca, że mundur nie zawsze jest symbolem honoru, uczciwości i dobra.
Jeżeli szukacie książki, w której nie brakuje emocji, to polecam Wam „Pod wojennym niebem”.

Londyn w czasie drugiej wojny światowej. Ruby Glenville straciła ukochanego tatę w Wielkiej Wojnie, jest właścicielką londyńskiej kamienicy. Należy do uprzywilejowanej części społeczeństwa, a pieniądze nie są czymś, czym dziewczyna musi się martwić, dzięki czemu jej życie kręci się głównie dookoła rozrywek i flirtów z mężczyznami. Jednak w obliczu nazistowskich nalotów na Londyn, dziewczyna pragnie zaangażować się w obronę miasta, zgłasza się jako wolontariuszka do załogi karetki. Okazuje się, że w jej załodze jest Joseph, sąsiad Ruby. Wspólna praca w karetce, niebezpieczne akcje i emocje towarzyszące jeździe podczas zaciemnienia i bombardowań sprawiają, że młodzi zbliżają się do siebie.
Osiemdziesiąt lat później, zagubiona i samotna dziennikarka Edi wprowadza się do jednego z mieszkań w kamienicy przy placu Św. Jerzego. Kobieta jest tuż po rozwodzie i ma nadzieję, że rozpocznie nowy etap w życiu. Zaintrygowana osobowością ekscentrycznej pisarki Pearl, postanawia sięgnąć do wojennej powieści napisanej przez sąsiadkę. Dodatkowo, Edi dokona pewnego odkrycia na strychu kamienicy. Kobieta ma wiele powodów podejrzewać, że jej odkrycie ma związek zarówno z powieścią Pearl, jak losami ludzi, którzy w czasie wojny zamieszkiwali kamienicę.

Ciąg dalszy recenzji na:

Piękna opowieść o miłości, która połączyła dwoje, tak różniących się od siebie ludzi, a wszystko to pod bombami spadającymi na Londyn podczas II. Wojny Światowej...
Jakaś siła od początku przyciągała do siebie Ruby i Josepha, który wynajmował mieszkanie w odziedziczonej przez nią kamienicy, mimo że mieli tak odmienne poglądy, a Joseph gardził wręcz ludźmi pokroju Ruby. Joseph stracił brata w Wielkiej Wojnie, pośrednio także ojca, co spowodowało u niego wielką niechęć do wszelkich konfliktów zbrojnych. Stał się pacyfistą i mimo młodego wieku nawet nie chciał słyszeć o zaciągnięciu się do armii, narażając się na potępienie w społeczeństwie. Ruby i ludzie podobnej prowieniencji gloryfikowali bohaterów walczących o wolność z bronią w ręku, a jednocześnie nie potrafili zrezygnować z pewnych przywilejów pomimo tego, że wkoło toczyła się wojna. Los chciał, aby Ruby i Joseph wzajemnie weryfikowali swoje poglądy, a wiele wspólnie przeżytych tragicznych wydarzeń bardzo ich do siebie zbliżyło.
Polecam lekturę tej książki, bo daje wiele do myślenia, a ciekawa i dwuwątkowa fabuła czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną.

Macie ochotę na historię o pięknej miłości z wojną w tle?

"Pod wojennym niebem" to książka, w której akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej, a także w 2019 roku. Poznajemy bohaterów, którzy opowiadają nam jak wyglądała ich wojenna rzeczywistość. Ruby i Joseph pracują razem jeżdżąc ulicami karetką ratując pozkodoeanych w atakach bombowych w Londynie. Przenosimy się też do 2019 roku i poznajemy Edi, która jest po rozwodzie i przeprowadza się do Londynu, by zacząć nowy rozdział swojego życia. W nowym miejscu zamieszkania na strychu znajduje tajemniczą rzecz, która ma związek z ludźmi, którzy żyli tam w latach 40. Zaintrygowana Edi postanawia poznać tajemnicę sprzed lat.

Uwielbiam takie przejmujące historie, w których można cofnąć się do przeszłości. Autorka idealnie oddaje klimat i realia wojennej rzeczywistości. Bohaterowie są silni, odważni i gotowi poświęcić się dla innych. Podczas czytania odczuwałam ich emocje, a strach i niepewność towarzyszyły mi nieustannie z każdą przewracaną stroną książki. Podobało mi się to jak byli zmotywowani, by przetrwać i jak walczyli o lepszy czas.
Ta powieść jest naładowana emocjami i zmusza do refleksji.
Jeśli lubicie odkrywać tajemnice z przeszłości i chcecie przekonać się, że nawet w obliczu wojny warto mieć nadzieję i uwierzyć w miłość to będzie to idealna lektura dla Was. Gwarantuję Wam, że będziecie poruszeni i łzy zakręcą się w Waszych oczach.
Ten genialny debiut skradł moje serce. Z przyjemnością sięgnę po kolejne powieści tej autorki.

Czytajcie! Zdecydowanie polecam!

Macie ochotę na historię o pięknej miłości z wojną w tle?

"Fakt, że mo­że­my umrzeć w każ­dej chwi­li, po­wi­nien być naj­więk­szym po­wo­dem do ko­rzy­sta­nia z życia w pełni."

Dwie strefy czasowe. Rok 1940. Ruby to młoda i zamożna kobieta, której w życiu niczego nie brakowało. Wynajmuje pokoje w kamienicy, która pozostała jej po rodzicach. Wojna zmienia jej spojrzenie na życie. Postanawia dołączyć jako wolontariuszka do załogi karetki. Kiedy nad głową latają bombowce ta silna i odważna kobieta ratuje z gruzów rannych ludzi. W tej samej karetce pracuje też jej sąsiad Joseph. Mężczyzna propaguje ideę pacyfizmu, wyrzeka się udziału w wojnie i nie nosi munduru. Nie chce zabijać, a jego celem jest ratowanie ludzkiego życia. Tych dwoje dzieli wszystko, ale jest też coś co ich do siebie ciągnie.

Rok 2019. Edi po rozwodzie z mężem przeprowadza się do Londynu. Kobieta zaczyna nowe życie i nową pracę jako redaktor naczelna w znanym czasopiśmie. Pewnego dnia na strychu domu, w którym wynajmuje mieszkanie znajduje przedmiot z okresu wojny. Ta sprawa zaczyna ją wciągać i Edi za wszelką cenę postanawia rozwiązać jego tajemnicę. Powoli odkrywa losy osób zamieszkujących tę kamienicę w okresie II wojny światowej.

Niesamowicie wciągająca i wzruszająca historia. Książka o miłości, nadziei i odwadze. Skupia się nie tyle na wojennej tragedii co na życiu ludności cywilnej. Ukazuje naloty, życie wśród gruzów, ale również zachowania ludzi różnych klas społecznych w obliczu tragedii. Widzimy ich strach i zwątpienie, ale też odwagę i poświęcenie. Widzimy Londyn przed i w czasie wojny. Książka jest fikcją literacką. Jednak jak sama autorka nas o tym informuje, niektóre przedstawione w niej fakty są autentyczne. Polecam

Akcja książki dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych, teraz i kiedyś.
Z przeszłości poznajemy Ruby i Josepha oraz ich przyjaciółkę, wszyscy mieszkają w jednej kamienicy. Niestety, przyszło im żyć w czasie niebezpiecznym w czasie wojny i radzą sobie z tym jak potrafią. Ruby i Joseph pomagają przy rannych, zostało pracownikami karetki .. widzą wiele złego, są świadkami wieku tragedii, ale też w życiu osobistym wiele się dzieje, można by rzec, że wiele dobrego, jak i niestety złego..

Mamy też rok 2019 i bohaterkę Edi, która właśnie przeprowadza się do Londynu po rozwodzie.. poznaje nowych sąsiadów, jednocześnie odkrywając, że jedna z sąsiadek jest pisarką! Podczas pobytu w domu, Edi postanawia sięgnąć po jedną z książek sąsiadki, a w międzyczasie znajduje też w nowym mieszkaniu bardzo intrygującą rzecz... I postanawia rozwiązać zagadkę!

Jeśli nie lubicie zbyt mocno literatury wojennej, boicie się tych obrazów, to śmiało mogę Wam polecić tą lekturę, Autorka tutaj porusza bardzo wiele wątków pobocznych i na pewno nie odczujecie, tego, że ta krzywda ludzka Was przygniata.
Mamy tutaj historyczne tło, poruszające ale mamy też zagadkę, oraz miłość a jak już wiecie takie połączenia zawsze są udane ❤️. Bardzo polubiłam Josepha, który mocno wyróżniał się jeśli chodzi o poglądy mężczyzn w tamtych czasach, ale miał też swoją misję i to było najważniejsze ❤️. Akcja książki, płynie swoim rytmem, nie dłuży się, a czytelnik ma radość z czytania.

Ta książka z pewnością ze mną zostanie na dłużej! 😍

Akcja książki dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych, teraz i kiedyś.

„- To właśnie jest problem z życiem – powiedział Joseph po chwili. – Nie każdy może liczyć na szczęśliwe zakończenie”.

Ta książka… Te wydarzenia… Co one zrobiły z moim sercem. Rozerwały je na strzępy. Sprawiły, że zamarłam z emocji.

Wojna i wydarzenia z nią związane przytłaczają. Serce ściska, gdy patrzy się, nie tylko, na cierpienie bohaterów, ale i wszystkich dotkniętych katastrofalnymi skutkami. Życie w niepewności to ich codzienność i zmora…

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Przenosimy się w przeszłość, do roku 1940, do Londynu oraz śledzimy wydarzenia w 2019. To piękne, jak losy bohaterów z przeszłości łączą się z teraźniejszością i wywierają wpływ na fabułę i bohaterów.

Całość jest tak barwna i niesie sobą cały koloryt życia, że czasem to przytłacza. I mimo że czytałam „Pod wojennym niebem” wciąż czuję emocje towarzyszące lekturze.

I nawet nie będę ukrywać, że rozdziały, które dostarczały mi emocji z najwyższej półki to te z przeszłości. Pokochałam bezwzględność bohaterów. Ich emocje odczytywałam niemal od razu. Ich strach połączony z odwagą budził we mnie uznanie i pewien zachwyt. Wydarzenia pełne traumy łączyły się w dobrem, którymi były: przyjaźń, oddanie czy miłość.

Ta historia jest warta poświęcenia każdej drogocennej minuty. Poznajcie Ruby i Josepha, którym oddacie własne serce, za ich odrobinę szczęścia. Polecam!

[REKLAMA WYDAWNICTWO FILIA]

W 1940 roku Ruby postanawia zostać wolontariuszką w załodze karetki. Jej zadaniem jest nieść pomoc ludziom, którzy zostają ranni podczas bombardowań. Do jej załogi dołącza Joseph, który brzydzi się wojną. Nie nosi munduru, a to sprawia, że ludzie podejrzanie na niego patrzą. Niestety ta dwójka musi podjąć decyzję, która zmieni całe ich życie.

Rok 2019: Edi po rozwodzie przeprowadza się do Londynu. W mieszkaniu znajduje koszulę, która wygląda jakby pochodziła z lat 40. Okazuje się, że prawdopodobnie skrywa mroczną tajemnicę, a jedyną osobą, która coś na ten temat wie jest pewna sąsiadka mieszkająca piętro niżej.

Bardzo zawiodłam się na tej książce. Liczyłam na poruszającą historię, której niestety nie dostałam. Fabuła miała potencjał, który nie został wykorzystany.

Bohaterowie irytowali mnie do granic możliwości. Jak dla mnie byli nijacy. Najbardziej denerwowała mnie Ruby. Nie wiem czy ona była głupia, czy taką udawała, ale jej zachowanie, a przede wszystkim odzywki, komentarze były nie na miejscu.

Książka była dla mnie do bólu przewidywalna. Czytało się ją szybko, ale nie zaskoczyła mnie niczym szczególnym. Na 100% już do niej nie wrócę.

Rok 2019: Edi po rozwodzie...

"Pod wojennym niebem" to powieść na dwóch płaszczyznach czasowych. Jedna z nich przenosi czytelnika do Londynu w roku 1940. Poznajemy Ruby, dziewczynę pochodzącą z dobrze sytuowanej rodziny.
Naloty i bombardowania wrogich bombowców, zmieniają Londyn w ruinę. Dziewczyna zostaje wolontariuszką w załodze karetki, wyciągając rannych z gruzów, opatrując ich rany i dodając innym nadziei. Kierowcą tej karetki jest Joseph. Mężczyzna nie chce walczyć, ale robi wszystko aby pomóc uratować innych. Początkowo spoglądają na siebie niechętnie, jednak z czasem ich serca zaczynają bić wspólnym rytmem...
Druga płaszczyzna czasowa przenosi czytelnika do roku 2019. Edi po niedawnym rozwodzie, przeprowadza się do Londynu, by na nowo ułożyć sobie życie. Jako nowa naczelna redaktorka poczytnego pisma, spełnia swoje marzenia. Na strychu wynajmowanego mieszkania, kobieta trafia na tajemnicze znalezisko, czy ma ono związek z historią która wydarzyła się w tym miejscu w latach 40-tych?
Autorka idealnie zgrała dwie płaszczyzny czasowe. Balansując między nimi, wciąga czytelnika w zawiłe losy swoich bohaterów, których zresztą świetnie wykreowała. Napisana lekkim i przystępnym językiem, dostarcza wielu wrażeń podczas czytania.
Myślę że każdy kto po nią sięgnie, nie zawiedzie się. Polecam!

Lubię książki w takim klimacie i często po nie sięgam. Bez względu na to, czy są oparte na faktach, czy tak jak ta, opowiadają o fikcyjnych ludziach i wydarzeniach. Lubię tło wojny, ludzki honor, braterską pomoc i solidarność.

W książce tej poznamy losy dwóch bohaterek, które żyły w innych czasach. Czas teraźniejszy to Londyn rok 2019. Edi wyprowadza się w nowe miejsce, by zacząć nowe życie. W nowym miejscu zamieszkania znajduje coś pod luźną deską podłogi strychu, co ujawnia tajemnicę o ludziach mieszkających tam w latach 40. Kobieta ta chce poznać bliżej życie z tamtych lat, gdzie toczy się wojenna miłość, pełna niebezpieczeństw i zdrady. Edi czuje się zainspirowana heroizmem jednej z niesamowitych kobiet i dziedzictwem, jakie może pozostawić po sobie jeden akt odwagi…

Czas przeszły jest fascynujący- Londyn 1940 rok. Główną bohaterką jest Ruby, jako wolontariuszka w załodze karetki, ma niebezpieczne zadanie jeździć po ulicach podczas zaciemnienia. Będzie wyciągać z gruzów rannych, pomaga w walce przeciwko bombowcom wroga, zostawiającym po sobie tylko zniszczenie. Do jej załogi dołączy Joseph, młody człowiek, który zrobi wszystko by uratować niewinne istnienia. Mężczyzna ten nie może nosić munduru, temu jest traktowany podejrzliwie przez innych. Ruby się w nim zakochuje i postanawia chronić tego chłopaka. Czy coś między nimi w tak trudnych warunkach zaiskrzy? Będą w stanie przetrwać? Nawet jeśli oznacza to nieprawdopodobny wybór pomiędzy ocaleniem własnego życia a zaryzykowaniem wszystkiego dla niego…

Książka dobra, bardzo ciekawa, akcja szybka z niesamowicie ciekawymi bohaterami. Książka stawia na pokazanie ważnych wartości. Pokazuje ile bólu i cierpienia potrzeba, by honor zyskał na wartości, miłość i przyjaźń zyskała na jakości. Nadzieja, która nigdy nie ginie, przetrwała i zwyciężyła każdą wojnę.

• Literatura piękna
  • 0 0💚CHCĘ PRZECZYTAĆ💚