Nie daj sobą manipulować. Gaslighting

Okładka książki Nie daj sobą manipulować. Gaslighting Stephanie Moulton Sarkis
Okładka książki Nie daj sobą manipulować. Gaslighting
Stephanie Moulton Sarkis Wydawnictwo: Bukowy Las poradniki
poradniki
Gaslighting: Recognize Manipulative and Emotionally Abusive People - and Break Free
Bukowy Las
2024-03-13
2024-03-13
rozwój osobisty

"Nie daj sobą manipulować. Gaslighting", autor: Stephanie Moulton Sarkis.

Z tej książki dowiecie się tego kim jest gaslighter. Autorka w prosty, zrozumiały ale i dokładny sposób opisuje jakimi cechami charakteryzuje się osoba stosująca gaslighting. Znajdziecie tu rozdziały dzięki którym dowiecie się jak radzić sobie z gaslighterem w życiu uczuciowym i prywatnym (rodzina, przyjaźń) oraz w pracy. Poradnik zawiera również rozdziały dotyczące gaslightingu w polityce, mediach społecznościowych czy np. stosowaniu go przez sekty.

Poradnik jest szczegółowy i dobrze napisany.
O gaslightingu dość mało się mówi, a jest on niestety dość często stosowany. Książkę polecam każdemu kogo interesuje ta tematyka. Naprawdę warto 👍

#współpracarecenzencka

"Nie daj sobą manipulować. Gaslighting", autor: Stephanie Moulton Sarkis.

Właściwie czym jest glistlighting? Najprościej ujmując to podważanie rzeczywistości. Jak zauważa psychoterapeutka dr. Stephanie Moulton Sarkisw swojej książce "Nie daj sobą manipulować" "celem gaslightera jest zamącenie ci w głowie do tego stopnia, że zaczynasz kwestionować swoją rzeczywistość." Mam wrażenie, że w Polsce temat ten jest ciągle mało popularny, szybciej możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że ktoś chce zrobić z nas wariata, podważając nasze kompetencje, wspomnienia, uczucia. Kwestia ta jednak jest o wiele bardziej skomplikowana i niebezpieczna. Gaslighting może spotkać nas w przeróżnych sytuacjach i skutecznie zniszczyć nasze życie.

Choć sama nazwa nie wydaje się szczególnie groźna, to jednak konsekwencje przebywania blisko gaslightera mogą okazać się tragiczne. Jak wspomina Moulton Sarkis w ciągu swojej wieloletniej praktyki, spotkała się z wieloma ofiarami tej manipulacji emocjonalnej. Postanowiła więc na kanwie swojej wiedzy i doświadczeń stworzyć poradnik, który ma być drogowskazem dla osób, które podejrzewają, że uwikłane są w taką niezdrową relację, nie wiedzą jak sobie z nią poradzić. W książce sporo miejsca poświęcono na wytłumaczenie zawiłości gaslightingu, rozłożono zachowanie i prawdopodobne manipulacje takich osób, na drobne elementy. Publikacja zawiera kontrolne pytania, które mają pomóc czytelnikowi w weryfikacji czy faktycznie może być on ofiarą tej przemocy.

Cały poradnik podzielony został na 12 rozdziałów, które omawiają gaslighting pod różnymi kątami m.in. co zrobić gdy okaże się, że gaslighterem jest np. nasz rodzic, rodzeństwo, były partner, koleżanka syna, dziecko, sąsiadka itp. Tych przykładów i co najważniejsze przydatnych porad znajduje się w publikacji naprawdę dużo. Moulton Sarkis wiele miejsca poświęciła również psychice ofiar gaslighterów, motywuje czytelników do walki o swoje lepsze jutro. Przyznam, że zaskoczyło mnie jak momentami ostro i bardzo kategorycznie wypowiadała się w pewnych kwestiach np. ucinania kontaktów.

Autorka przybliżyła metodykę działania gaslighterów, którzy często z bardzo kochającej i zasypującej miłością osoby, nagle stają się zimne, wyrachowanie zaczynają podważać zdolności psychiczne oraz uczuciowe swojej ofiary. Wmawiają jej, że bez nich nie są nic warte, nikt ich nie zechce, jest z nimi coś nie tak. Gdy jednak poczują, że manipulowana osoba zaczyna się od nich dystansować, atakują ją na nowo, jeszcze bardziej wpływając na jej zdrowie psychiczne. Byłam w szoku jak wiele tego typu związków kończy się przemocą nie tylko psychiczną ale również fizyczną. Na gaslighterów możemy natknąć się również w pracy, gdzie możemy stać się ofiarą ich manipulacji. Negowanie naszych osiągnięć, przypisywanie ich sobie, obgadywanie za plecami, donosy do szefostwa, kwestionowanie naszych zawodowych kompetencji, wmawianie nam zdań, których nigdy nie powiedzieliśmy. To zachowania,  które powinny bez wątpienia wzbudzić w nas ogromny niepokój i szybkie działanie.

Moulton Sarkis zauważa, że w czasach internetu niestety jeszcze łatwiej jest im działać i szukać nowych ofiar. Weźmy takie portale randkowe - to idealne miejsce do wyszukania osoby, która np. jest w gorszym okresie życia. Niestety wiele z nas, nieświadomie samo informuje potencjalnego manipulatora o tym np. swoim opisem. "Jestem gotowa by ktoś o mnie zadbał" jak zauważa autorka może być sygnałem, że w przeszłości źle nas traktowano, co gaslighter może próbować wykorzystać.

Nie mam wątpliwości, że o gaslightingu będzie w naszym społeczeństwie coraz głośniej. Jeżeli macie podejrzenia, że może wśród Waszego otoczenia jest osoba, która nie do końca zachowuje się wobec Was odpowiednio, wykorzystuje Waszą dobroć lub przy której zaczynacie kwestionować swoją inteligencję, słuszność uczuć, to koniecznie sięgnijcie po ten poradnik. Autorka to specjalistka od tematu gaslightingu, ma wieloletnie doświadczenie jako psychoterapeuta co naprawdę daje się odczuć podczas lektury. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się aż takiej dawki konkretnej, popartej życiowymi przykładami dawki wiedzy.

Współpraca barterowa @wydawnictwobukowylas

Doświadczyliście kiedyś manipulacji? Myślę, że w dzisiejszych czasach wystarczy włączyć telewizor, żeby w jakimś stopniu się z nią spotkać... Warto więc wiedzieć jak się przed nią bronić.

"Mąż powiedział mi, że mija teściowa ma zastrzeżenia do sposobu, w jaki wychowuje dzieci. Odparłam, że jeśli tak, niech sama mi to powie, i odmówiłam jakichkolwiek przyszłych rozmów z mężem na ten temat. Takie zagrania to sposób teściowej, żeby nim manipulować" (Joanie, 30 lat)

Takie zachowanie to przykład triangulacji, kiedy to informacje przekazywane są za pośrednictwem osoby trzeciej, czyli gaslightera, widzieliście?

Takich historii jak wyżej znajdziecie o wiele więcej w książce "Nie daj sobą manipulować. Gaslighting".

Kim jest manipulator?
To może być partner, nadmiernie cię kontrolujący, koleżanka z pracy, przypisująca sobie twoje zasługi, kłopotliwy sąsiad, polityk... Praktycznie każdy może nim być i każdy z nich może dojść w tej dziedzinie do mistrzostwa. Ta osoba będzie starała się kierować naszymi emocjami, pozbawiać nas komfortu psychicznego, poniżać, ośmieszać.

Autorka, będąca ekspertką ds zdrowia psychicznego w bardzo szczegółowy, ale też przystępny dla czytelnika sposób obrazuje nam, czym jest zjawisko gaslightingu. A czym ono jest? To manipulacyjna technika stosowana przez socjopatów, ludzi o osobowości narcystycznej i nie tylko... Przedstawia nam również szereg narzędzi, pozwalających wyswobodzić z więzi manipulacyjnych, aby odzyskać równowagę psychiczną.

Książka to kompendium wiedzy w dziedzinie, którą porusza. Autorka dotyka każdej dziedziny życia człowieka, w której możemy doświadczyć gaslightingu. Pokazuje jak rozpoznać manipulantów, jak stawiać im czoła i w jaki sposób odzyskać upragnioną wolność. Czasem może się okazać, że my sami jesteśmy manipulatorami... I o tym również jest poświęcony rozdział.

"Nie daj sobą manipulować. Gaslighting" to bardzo potrzebna książka, którą powinien poznać każdy, ponieważ na każdym kroku możemy doświadczyć tego zjawiska i często możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy...

Polecam.

[Reklama] Bukowy Las

Manipulacja. Wydaje mi się, że każdy z w większym lub mniejszym stopniu się z nią zetknął na przestrzeni lat. Nie da się tego ominąć. Ale czy każdy z nas jest na tyle silny i pewny siebie, by nie wpaść w sidła gaslightingów? Oto jest pytanie.
Autorka bardzo dobrze nakreśla problem. Lekkim i przystępnym językiem prowadzi czytelnika przez wszystkie potrzebne dla tematu zagadnienia odkrywając całą prawdę. Omawia portret psychologiczny osoby typu gaslighting na wszystkich szczeblach kariery czy roli w naszym otoczeniu. Ale nie tylko. Nie chcę wam za dużo zdradzać ale naprawdę poruszane są tu tematy, które dotyczą większości z nas. Bardzo przyziemnie i problematyczne.
Z czym się kojarzy manipulacja? Ze zmuszaniem. Ciągłym przekonywaniem do swoich racji. Z bezczelnią ubraną w piórka. Z toksyczną osobą, która musi być zawsze na górze. Z odcieniami przemocy, która jest niestety nieodłącznym elementem takiego zachowania.
Złapać się w sidła takiej osoby to ogromny koszmar. Koszmar do czasu kiedy się odkryje, że coś nie gra. To jak zderzenie się ze ścianą. Jak się odważyć i uwolnić? A co począć dalej?
Bardzo dobra lektura. Pomocna i wartościowa. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć i zgłębić problem. A potem przeanalizować zachowanie osób z naszego kręgu. Można doznać szoku.

Polecam

[Reklama] Bukowy Las

"Częścią gaslightingu jest poczucie, że jesteś uprawniony do tego, aby wszystko zawsze szło po Twojej myśli. Tymczasem w prawdziwym życiu to zwyczajnie niemożliwe."

Manipulacja to złożone zjawisko i jak się okazuje bardzo powszechne.Dla niektórych ludzi to sposób życia. Mamy tutaj pozycję mądrą, wartościową i napisaną przystępnym językiem, która ukazuje kulisy życia takiego manipulanta czy z manipulantem.I jeśli czujesz, że relacja w której tkwisz, zaczyna Cię uwierać, to myślę, że powinieneś sięgnąć po tę książkę.
Bo jeśli chodzi o osoby, które stają się ofiarami manipulatorów, to przede wszystkim muszą sobie uświadomić, że to nie jest ich wina, aby ruszyć z martwego punktu, muszą przejrzeć na oczy, bo niektórzy ludzie po prostu rodzą się z "wadliwym oprogramowaniem"

Przede wszystkim to książka napisana bardzo przejrzyście, zawiera podział nie tylko na rozdziały, ale ma świetnie wyjustowane tytuliki i podtytuly, wytłuszczonym drukiem ważniejsze informacje, wypunktowane różne rzeczy! Rozdziały w tej książce ułożone są tematycznie, autorka omawia mechanizmy manipulacji, które stosują gaslighterzy, pokazuje jak rozpoznać czy pozostajesz w związku z manipulatorem, dokładnie omawia sygnały alarmowe, które mogą się pojawić. Pokazuje jak manipulator potrafi zniszczyć zespół w swoim miejscu pracy, pokazuje, że ONI nie cofną się przed niczym, żeby zdyskredytować innych ludzi, jak manipulatorzy są nastawieni na relacje jednostronne.Autorka omawia też zjawisko na tle społecznym, poświęca rozdział sektom i grupom eksternistycznym. Duże wrażenie zrobiły na mnie informacje odnośnie wpływania na całe masy i społeczeństwa poprzez internet i fałszywe konta. Autorka pisze jak sobie radzić z manipulacją w rodzinie czy z byłym partnerem albo kiedy nasze dzieci wyrastają na manipulatorów.Myślę, że najbardziej ciekawy jest rozdział:Co zrobić, gdy sam jesteś prawdopodobnie manipulatorem.

Na końcu został omówiony temat terapii psychologicznej, która pozwala się obronić i zaleczyć rany zadane przez gaslightera🙈. Rzeczowa i konkretna.

Znasz słowo gaslighting? Wiesz jak sobie radzić z tą metodą manipulacji? Jak ochronić siebie i bliskich przed toksycznymi ludźmi?
Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na temat tego zjawiska mam coś dla Ciebie. Książkę, która stanowi cenne źródło wiedzy i wskazówek niezbędnych w walce z gasligtingiem.
Już sam tytuł i okładka ksiązki niesie głośny przekaz. Autorka będąca ekspertką w dziedzinie zdrowia psychicznego analizuje tę metodę bardzo głęboko. Skupia się na cechach osobowości, które zwrócić naszą uwagę czy powinny nas zaniepokoić. Omawia techniki manipulacyjne. Daje również wiele wskazówek jak sobie poradzić będąc ofiarą takiego toksycznego człowieka.

Moim zdaniem to bardzo dobrze, że powstają tego typu ksiązki. Stanowi przysłowiową pomocną dłoń dla ofiar manipulacji. Temat gaslightingu bowiem staje się wręcz powszechny. Dotyka nas w wielu różnych sferach życia. W związku, przyjaźni, pracy a nawet w szkole. Warto więc posiadać wiedze by móc zareagować na czas bądź wyplątać się z już toksycznej relacji.

Szczerze polecam.

Znasz słowo "gaslighting"?

Gaslighterzy są mistrzami kontroli i manipulacji. Jeżeli mamy wokół siebie taką toksyczną osobę, jak sobie z nią poradzić? Ten kto manipuluje, poniża drugą osobę, niszczy jego komfort psychiczny.

Taka osoba dąży na przykład do rodzinnej awantury. Chce kontrolować otoczenie, uwielbia szczuć ludzi na siebie nawzajem, co ma dać jej poczucie władzy. Ludzie, o których mowa charakteryzują się zaburzeniami osobowości, mocno angażują się w spory, lubią kpić z innych, ośmieszają ich w obecności innych osób.

Autorka jest ekspertką ds. zdrowia psychicznego. Pokazuje świat gaslightingu w codziennych działaniach, pomaga rozpoznać manipulantów w otoczeniu, pokazuje, w jaki sposób uwolnić się z takiej relacji.

Znasz słowo "gaslighting"?

Tacy ludzie spiskują przeciw danej osobie, kłamią, lekceważą, zwracają przeciwko niemu bliskich, chcą zyskać nad nim władzę i uzależnić od siebie....

Ostatnio jest głośno o Gaslightingu, dlatego nie mogłam przejść obok tego tematu obojętnie. W moje ręce wpadła książka Wydawnictwa Bukowy Las ,,Nie daj sobą manipulować. Gaslightingu." Dr Stephanie Moulton Sarkis.
Jakiś czas temu czytałam książkę ,,Uwolnij się od toksycznych relacji" tego samego autora i byłam nią zachwycona.
Ta pozycja jest bardzo mądra i przede wszystkim ukazuje obraz człowieka, który może być dla nas bardzo toksyczny, który złapie nas w sidła i nawet nie będziemy wiedzieć, w którym momencie. Może to być każda osoba, nawet nam bardzo bliska. Każdy, kto pozbawi nas komfortu psychicznego, będzie wywierał na nas presję, manipulował naszymi emocjami, będzie nas nadmiernie kontrolował, każdy, kto zniszczy naszą strefę komfortu do tego stopnia, że będziemy czuli się zagubieni, poniżeni, jest właśnie takim gashlighterem. Dobrze, że powstają takie książki.
Ta pozycja ukazuje cały system, jak działa taki człowiek, ale też podaje pomocną dłoń i uświadamia nas, jak odciąć się od takiego manipulanta, gdzie szukać pomocy. Podane są również przykłady Gaslightingu. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć, jest zawarte w tej pozycji.
Ostatnimi czasy takich manipulantów jest bardzo dużo i wszędzie. Zarówno w życiu prywatnym, jak i też w sieci. Warto znać praktyczne strategie.
Jestem zachwycona książką. Cieszę się, że powstaje coraz więcej takich pozycji, gdzie prosty człowiek, może otrzymać pomoc w obraniu dobrego kierunku, bądź rozpoznaniu Gaslightera.
Polecam, bo warto.

Ta pozycja jest bardzo mądra i przede wszystkim...

• Psychologia, nauka i rozwój
  • Mam ebooka2 - epub