Akta Departamentu Czasu

Kamil Brach Wydawnictwo: NABIUS fantasy, science fiction
NABIUS
2024-02-14
2024-02-14

Pozwólcie, że napiszę pare słów o książce “Akta Departametu Czasu”, którą objęłam patronatem i właśnie dzisiaj, w dzień premiery tego zbioru opowiadań, przychodzę do Was z recenzją patronacką.

Pióro autora miałam okazję poznać jakiś czas temu. Było to w momencie, w którym zdecydowałam się dołączyć do jednego z booktourów, gdzie książka “Continuum” była jedną z ciekawszych pozycji, jakie poznałam podczas tego bookcrossingu. Recenzję “Continuum” znajdziecie na moim profilu.
Sposób prowadzenia akcji przez autora, styl i warsztat pisarski już wtedy przypadły mi do gustu, dlatego kiedy sięgnęłam po “Akta Departamentu Czasu”, było mi ogromnie miło, że mogę wrócić do świata z poprzednich powieści autora, i co najważniejsze odkrywać nowe, niezwykłe historie.

W zbiorze znajdziecie 11 opowiadań i w każdym z nich znajdziecie to “coś”. Moim ulubieńcem żarówo podczas pierwszego czytania, jak i niedawnego rereadu jest drugie opowiadanie o tytule 👨‍🍳Kucharz 👨‍🍳.

Już Wam wyjaśniam dlaczego…

🏙️ Po pierwsze to opowiadanie zdobyło moje serce samym umiejscowieniem akcji. Ot, sentyment. Bezmiechowa, to jedno z moich ulubionych miejsc na rodzimym Podkarpaciu. Po drugie sam opis miejsc, czy poprowadzona w opowiadaniu akcja, sprawiły, że nie tylko czytało się to wspaniale, ale i serduszko biło mocniej. Zwłaszcza w momencie, w którym docieramy na jego koniec i odkrywamy pewną… prawdę.

🎆 Nie oznacza to, że w książce spodobało mi się tylko to jedno opowiadanie. Absolutnie nie, bo, jak wspomniałam wcześniej, każde ma to “coś”. I tak kolejną historią zawartą w tym zbiorze są ❄️Ślady na śniegu ❄️, które, jak wskazał autor, miały się ukazać w jednej z samowydawczych antologii. To opowiadanie ujęło mnie głównie ze względu na wizję edukacji w troszkę dalszej przyszłości, i wskazało, że dzieci, choćby wychowywane w ogromnej dyscyplinie pozostaną dziećmi.

Podsumowując, jeśli lubicie ciekawe historie osadzone w różnych czasach, doskonale poprowadzoną akcję, elementy science fiction, to ten zbiór jest dla Was.

Jeżeli szukacie powieści, która ma minimum objętości, a maksimum treści, to ta lektura jest przeznaczona dla was. Jeżeli poszukujecie książki z ciekawym, wciągającym motywem, to ta powieść wam to zagwarantuje. Jeżeli pragniecie żywych, namacalnych bohaterów, to ta historia wam to zapewni. Jeżeli chcecie sięgnąć po super opowiadania, to te, które znajdziecie w tej pozycji, nadadzą się dla was idealnie. Dalej nie czujecie się przekonani, czy skusić się na lekturę ,,Akta Departamentu Czasu" ? Zaraz to zmienię!

To naprawdę świetne opowiadania, które wciągają w swoją historię. W sumie pokusiłabym się o stwierdzenie, że to nie są takie stricte opowieści, które możemy spotkać w stworzonych przez innych pisarzy antologiach. Przeważnie historie w tego typu książkach obracają się wokół jednego tematu - miłości, zdrady, śmierci itp., bohaterowie są, dla mnie oczywiście, mniej wyraziści, niż w pełnowymiarowych powieściach, miejsce akcji również przeprowadza się w różnych zakątkach świata. Nie neguję ich, czasami czytam, gdy w tych antologiach znajdą się nazwiska moich ukochanych autorów, jednak mogę policzyć na palcach jednej ręki, które mocno chwyciły mnie za serducho. Nie sięgam po nie często, gdyż przeszkadza mi, gdy fajnie rysująca się historia, nagle urywa się w miejscu, w którym nie powinna, mierzwi, gdy w opowieści np. o świętach, ciepłych, rodzinnych pojawia się zupełnie niepasująca do całości fabuła, wkurza mało emocjonalna historia, którą się czyta dla samego przeczytania, bądź nie.

Są jednak wyjątki od tej reguły, jak wcześniej wspomniałam. Tutaj też sięgając po lekturę Kamila, serce miałam na ramieniu, jednakże w głębi duszy byłam pewna, iż powieść mi się spodoba. Wcześniej miałam możliwość zapoznać się z piórem autora, z jego fascynacją podróżami w czasie i sama się w nią wkręciłam na całego. Zaczęłam się zastanawiać, co by było gdybym posiadała taką władzę sprawczą, czy żałowałabym później podjętych decyzji? A może jednak stwierdziłabym, że dobrze postąpiłam? Czy bałabym się konsekwencji? Bo one zawsze są. Dobre albo złe, plus ogromna masa ludzi, która dba o bezpieczeństwo kontinuum czasoprzestrzennego, jednakże mając taką moc, chyba każdy chciałby, na ułamek sekundy, coś zmienić, inaczej pokierować swoim życiem.

Wracając, jednak do tych opowiadań. Patrząc pod kątem całości, uważam, że stały się jednym organizmem. Przeplatają się między sobą wydarzenia, które wcześniej miały miejsce, osoby, sytuacje, przez co, opowieści nie są odrębne, a jedną wielką jednością. Bohaterowie namacalni, z zaletami i wadami, których się lubi, bądź nie, wciągające chwile niepewności, zadumy, jak postąpią postacie, gdy zmierzą się z kontinuum czasowym, jak na nie zareagują, jaką drogę wybiorą, gdy nie będą w stanie wyrwać z niebezpiecznych macek? Akcja raz za razem zwalnia lub mocno galopuje do przodu, niepewność i strach potęguje, gdy czytelnik odkrywa kolejne zakamarki tego świata. Dużym plusem tych historii są ilustracje, które jeszcze bardziej nadają niezłego charakteru całości. Takiego pazura z pieprzykiem. Świetnie pomagają zwizualizować sobie te sceny, te emocje, które towarzyszą postaciom. Dajcie się im porwać! Nie zawiedziecie się! Gorąco polecam!

Zbiór niesamowitych opowiadań dotyczących podróży w czasie. Świetne uzupełnienie dwóch poprzednich książek autora "Continuum" i "Panta Rhei". Każdy, kto lubi przygody z domieszką sci-fi powinien zainteresować się tymi książkami. Bohaterowie bardzo realni, całość zachwyca. Polecam z całego, książkowego serca.

➡️Wszystko obraca się w tematyce czasu. Zmiany czasu, podróży w czasie, naginania czasu, reperkusji po manipulacjach w linii czasowej. Wpływaniu na przyszłe wydarzenia przez ingerencję w przeszłości. Wiem już po pierwszej części, że Kamila to pasjonuje i to się doskonale daje odczuć. To po prostu widać. I to jest wielki plus. Autentyczność.
➡️Od razu daje się zauważyć, że wszystko jest bardzo płynne. Nie wiem, może to zaleta krótkich form, ale moim zdaniem to po prostu bardzo dobry warsztat pisarski autora. Nie ma nadmiernych zwolnień, jest dynamika, jest przysłowiowy pazur, który pozwala na wejście w skórę bohaterów, na spojrzenie na akcję z ich perspektywy. To po prostu bardzo dobrze się czyta.
➡️Chociaż teoretycznie jest to samodzielny zbiór, jednak w moim przekonaniu znacznie lepiej wejdziecie w temat i odczujecie nomen omen presję czasu, jeżeli wcześniej zapoznacie się przynajmniej (tak jak ja) z pierwszym tomem cyklu z tego uniwersum. Ja już w trakcie czytania żałowałem, że nie przeczytałem też wcześniej tomu drugiego. Niemniej jednak - zgodnie ze słowami samego autora - ten zbiór można przeczytać jako niezależny. Owszem, zgadzam się, można. Ale warto poznać poprzednie książki z uniwersum.
➡️Świetnie i prawdziwie wyglądają bohaterowie tych opowiadań. Lepiej, niż w pierwszej powieści. A już sam fakt, że w tak krótkich przecież opowieściach Kamil nadał swoim bohaterom wiarygodności, potrafił w skrótowej formie realistycznie ich opisać, dać im ludzkie rysy, słabości i marzenia - to bardzo dobrze świadczy o jego umiejętnościach. Za bohaterów duży plus.
➡️Dodatkowo mega fajny klimat budują niewielkie ilustracje zamieszczane co jakiś czas, w zasadzie tak jakby szkice, czy to postaci czy otoczenia. To bardzo dobrze trafia w mój gust i ktoś tu "odwalił" naprawdę super robotę.
➡️ Jest akcja. Akcja dynamiczna, zahaczająca często moim zdaniem o klasyczne s-f z lat 80. A ja to bardzo lubię. Wiadomo, podróż w czasie to klasyka sama w sobie, androidy to klasyka, a właśnie wokół tych tematów krążą opowiadania. Oczywiście nie ma tu powtarzalności i wtórności. Są kolejne aspekty podróży w czasie, są strażnicy, uciekinierzy, jest mnóstwo mega interesujących wątków, które pozwolą Wam na swobodne wejście w ten świat. Będziecie zadowoleni.
➡️Spotkacie w tych opowiadaniach również bohaterów dwóch poprzednich powieści Kamila i ja to bardzo doceniam. To są smaczki, które uprzyjemniają czytanie i np. spotkanie Orfalego jako nieopierzonego studenta było bardzo interesujące. Takie drobiazgi sprawiają, że uniwersum stworzone przez Kamila jest spójne i klarowne.
➡️Wizja autora odnośnie losów Ziemi, wojen religijnych i walk bratobójczych, jak również z obcymi jest bardzo interesująca (żeby nie powiedzieć cholernie przygnębiająca). Mimo, że są to opowiadania, daje się wychwycić mnóstwo szczegółów, które przybliżą Wam, jakie może się stać nasze społeczeństwo na skutek wojen, braku tolerancji, fanatyzmu w każdej postaci i na skutek ogromnego rozwoju technologii. Uważam, że właśnie fantastyka powinna takie rzeczy pokazywać, uwydatniać i w efekcie przed nimi ostrzegać. To jest jej misja. Oczywiście poza dostarczaniem czytelnikowi świetnej rozrywki.
"– A właściwie skąd ty pochodzisz?
– Centrum prokreacyjne w układzie Denon
– Wychowałeś się bez rodziny
– Jak większość – odparł Feliks bez emocji.
– A ty z Ziemi? Znasz swoich prokreatorów?
– Z kolonii księżycowej. Znam swoich rodziców. Mieli akceptowalny miks genotypowy i chcieli mieć dziecko."
No tak. Jesteśmy na dobrej drodze. Dobór genotypowy, wychowanie bez rodziców i inne, poprawiające jakość życia elementy cywilizacyjne. Hurra!
➡️Pojawia się trudny temat religii i wiary, a to też świadczy o tym, że autor nie unika problemów ważnych. Pojawia się Lublin, w którym mieszkam i to jak zawsze nastawia mnie pozytywnie. Pojawiają się rozmaite problemy drążące już obecnie społeczeństwo. Oberwało się też współczesnym social mediom. Idea pawia do mnie przemawia.
"– Internet to śmietnik. Archeologiczna kloaka, jak zwano kiedyś toalety. Trzeba wiedzieć, jak w nim grzebać i co warto z niego wyjąć."
Niestety coraz mniej osób o tym pamięta.
Trzeba docenić podejście autora, gdyż obecnie niektórzy omijają te sprawy, przymykając na nie oczy. A fantastyka to nie tylko efekciarskie strofy bez chwili refleksji.
➡️Wszystko jest powiązane ze złowrogim Departamentem Czasu, który w każdych okolicznościach ma nie dopuścić do jakichkolwiek zaburzeń continuum czasowego. Wszelkie nieautoryzowane manipulacje z czasem są z urzędu ścigane, a wszyscy nielegalni podróżnicy w czasie są albo więzieni albo eksterminowani. Wszystko w imię większego dobra. Wszystko po to, aby świat trwał, aby nie doszło do zaburzeń. To jest znakomita historia, a w zasadzie szereg historii, nierozerwalnie splecionych i naturalnie połączonych w jedną harmonijną całość.
➡️Zapachniało mi klasyką przy czytaniu. Trochę Orsonem Scottem Cardem, trochę Strugackimi, nawet Lemem. Generalnie uważam, że to bardzo dobrze skonstruowany i napisany zbiór opowiadań, który bardziej spodoba się tym zakochanym w starej fantastyce (jak ja) niż wielbicielom nowoczesnej papki.
➡️To wielka przyjemność mieć okazję obserwować, jak autor doskonali swoje umiejętności i podąża w mojej opinii w dobrym kierunku. Zbiór Kamila udowadnia to ponad wszelką wątpliwość. Bardzo dobra dynamika i właściwie tempo, które nie ma nagłych zachwiań, świetni bohaterowie, szczypta humoru, ciekawa i niepokojąca wizja społeczeństwa i przyszłości naszej planety - znajdziecie to wszystko w tym zbiorze i zapewniam, że jego przeczytanie sprawi Wam przyjemność. Ja bez wątpienia wrócę do tego świata czytając zaległe Panta Rhei.

➡️Od razu daje się zauważyć, że...

Dodaj cytat z książki Akta Departamentu Czasu