Sprawa Niteckiego

Okładka książki Sprawa Niteckiego Jerzy Edigey
Okładka książki Sprawa Niteckiego
Jerzy Edigey Wydawnictwo: LTW Seria: Seria z Jamnikiem kryminał, sensacja, thriller
196 str. 3 godz. 16 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Seria:
Seria z Jamnikiem
Wydawnictwo:
LTW
Data wydania:
2021-04-12
Data 1. wyd. pol.:
1966-01-01
Liczba stron:
196
Czas czytania
3 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375657012
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2889
594

Na półkach: , , ,

Podobnie jak w "Przy podniesionej kurtynie", także w tej powieści nie mamy typowego w kryminałach schematu: zbrodnia - śledztwo. Akcja zaczyna się na sali sądowej, wybitny adwokat doprowadza do uniewinnienia swojego klienta (tytułowego Niteckiego) oskarżonego o zepchnięcie żony w przepaść podczas tatrzańskiej wycieczki. Mecenas znany jest z tego, że podejmuje się obrony tylko wtedy, gdy jest pewien niewinności klienta. Tym razem jednak, już po procesie, zaczynają nim targać wątpliwości, podejmuje więc prywatne śledztwo...
Wciąga, że ciężko się oderwać!


Dodatkowy plus za zręcznie wplecioną nutkę tęsknoty za Kresami, w postaci opowieści - ustami sympatycznego kolejarza - o miasteczku na Wileńszczyźnie. Na początku lat 60. to raczej nieczęsto spotykany motyw...

Podobnie jak w "Przy podniesionej kurtynie", także w tej powieści nie mamy typowego w kryminałach schematu: zbrodnia - śledztwo. Akcja zaczyna się na sali sądowej, wybitny adwokat doprowadza do uniewinnienia swojego klienta (tytułowego Niteckiego) oskarżonego o zepchnięcie żony w przepaść podczas tatrzańskiej wycieczki. Mecenas znany jest z tego, że podejmuje się obrony...

więcej Pokaż mimo to

avatar
203
179

Na półkach:

Po skutecznej obronie oskarżonego w procesie poszlakowym, jego adwokat powoli zaczyna jednak nabierać podejrzeń co do jej słuszności. Piętrzące się wątpliwości prowadzą go na ścieżkę prywatnego dochodzenia, wszak wszystko musi zostać wyjaśnione do samiutkiego końca.

Dobre kryminalisko.

Po skutecznej obronie oskarżonego w procesie poszlakowym, jego adwokat powoli zaczyna jednak nabierać podejrzeń co do jej słuszności. Piętrzące się wątpliwości prowadzą go na ścieżkę prywatnego dochodzenia, wszak wszystko musi zostać wyjaśnione do samiutkiego końca.

Dobre kryminalisko.

Pokaż mimo to

avatar
344
34

Na półkach:

Edigey buduje narrację tej powieści wokół dwóch, przenikających się wątków. Główna akcja rozgrywa się w latach 60. XX wieku. Osadzona została częściowo w tatrzańskich plenerach, częściowo w dusznym wnętrzu krakowskiej sali sądowej. Teraźniejszość zestawiono z wydarzeniami z czasów niemieckiej okupacji.
Oto na ławie oskarżonych zasiada mężczyzna oskarżony o zamordowanie żony. Sprawa jest zarazem szablonowa i niejasna: zamożna i nieurodziwa kobieta wybrała się w Tatry ze swym przystojnym i niewiernym małżonkiem. Pokonując górski szlak, pomimo doświadczenia taterniczki, spada w przepaść. Towarzyszący jej w wyprawie mąż sprowadza pomoc, jest jednak za późno – żona ginie na miejscu. Mężczyzna – tytułowy Nitecki – jest bohaterem, którego niełatwo polubić. Miła powierzchowność to jeden z jego niewielu atutów. Niefrasobliwy tryb życia urokliwego kobieciarza, nieudane próby rozmaitych interesów, cyniczne wykorzystywanie finansów kochającej go i zdradzanej żony automatycznie nastawiają doń czytelnika o ile nie wrogo, to co najmniej nieufnie. Poważnym atutem Niteckiego jest jednak aura wojennego bohatera, członka podziemia i uczestnika brawurowych akcji skierowanych przeciwko Niemcom. Obrony podejrzanego podejmuje się znany i ceniony adwokat Murasz, którego powierzchowność, sposób bycia oraz staroświeckie maniery wyraźnie nawiązują do sposobu bycia przedstawicieli przedwojennej palestry (w podręcznikowej wersji, dodajmy). Adwokata wyróżnia jeszcze jeden przymiot, istotny dla przebiegu akcji. Jest nim kryształowa uczciwość. Jego wiedza i doświadczenie, w połączeniu z nieposzlakowaną opinią sprawiają, iż zapada korzystny dla oskarżonego, uniewinniający wyrok. Wdzięczny Nitecki oddycha z ulgą, jednak stary mecenas zaczyna mieć poważne wątpliwości co do niewinności klienta. Rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do Zakopanego, przenosi również w nieodległe wówczas czasy II wojny światowej. Po przeprowadzeniu prywatnego dochodzenia, wspomagany przez przyjaciela oraz mieszkańców Zakopanego Murasz odkrywa właściwy przebieg wydarzeń, co więcej wymierza nawet „własny wyrok”, szantażem wymuszając na Niteckim samobójstwo.
W staroświeckiej postaci adwokata-detektywa oraz nieśpiesznym sposobie konstruowania akcji widoczne są inspiracje powieściami Agaty Christie. Zdecydowanie ciekawy jest sposób wykorzystania wydarzeń z czasów okupacji oraz wprowadzenie problematyki oceny politycznych i moralnych postaw osób zaangażowanych w działalność polskiego podziemia. Walorem jest także opis polskiego taternictwa oraz wykorzystanie motywu upadku w przepaść zarówno jako „narzędzia zbrodni”, jak i finalnego wymierzenia sprawiedliwości.
Zastosowanie przez starego adwokata szantażu w celu zmuszenia własnego klienta do popełnienia samobójstwa przypomina bardziej prawo Hammurabiego niż współczesny system wymierzania sprawiedliwości. Wątpliwy etycznie środek działania zostaje jednak uświęcony osiągniętym celem – morderca i zdrajca ponosi zasłużoną karę. Ewentualne zastrzeżenia czytelnika co do sposobu działania adwokata Edigey rozwiewa prostą, pozbawioną niuansów i moralnych rozterek puentą: „starszy pan od dłuższego czasu nie spoglądał w szkła swojej lornetki. On jeden nie wydał najcichszego nawet okrzyku, patrząc na tragedię wysokogórską. Nie drgnął nawet. Opuścił jedynie rękę z lornetką. Teraz wstał, ostrożnie schował szkła do futerału i powiedział ni to do siebie, ni to do stojącej obok gaździny. — Sprawiedliwości stało się zadość. Wolnym krokiem zszedł z tarasu i skierował się w stronę Zakopanego”.

Edigey buduje narrację tej powieści wokół dwóch, przenikających się wątków. Główna akcja rozgrywa się w latach 60. XX wieku. Osadzona została częściowo w tatrzańskich plenerach, częściowo w dusznym wnętrzu krakowskiej sali sądowej. Teraźniejszość zestawiono z wydarzeniami z czasów niemieckiej okupacji.
Oto na ławie oskarżonych zasiada mężczyzna oskarżony o zamordowanie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29
  • Chcę przeczytać
    15
  • Posiadam
    8
  • Literatura polska
    2
  • Kryminały PRL-U
    1
  • Nie posiadam :)
    1
  • DZIEDZINA: Kryminały, sensacje, thrillery
    1
  • Lata 60-te
    1
  • Kryminał milicyjny
    1
  • E-book
    1

Cytaty

Więcej
Jerzy Edigey Sprawa Niteckiego Zobacz więcej
Jerzy Edigey Sprawa Niteckiego Zobacz więcej
Jerzy Edigey Sprawa Niteckiego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także