Superbabcie

Kropka
2024-02-28
2024-02-28
Małgorzata Gierałtowska

Macie ochotę przeczytać arcyzabawną historię? Taką, co to pochłonie Was bez reszty? Książka Mariusa Marcinkevičiusa pt. „Super babcie” rozbawi Was do łez.
Poznacie w niej Rocha, który spędza czas u swej babci, przy czym nudzi się tam okrutnie, zwłaszcza gdy babcię odwiedzają jej przyjaciółki.
Zastanówcie się, czy słuchanie o chorobach, lekach na różne dolegliwości i odbywanie podróży w przeszłość za sprawą rozlicznych wspomnień i zakurzonych zdjęć może być interesujące dla młodego człowieka, dorastającego w zupełnie innych czasach? Dla niebiańskiego smaku placuszków z cudownie brązową skórką i konfiturą malinową Roch jest w stanie przetrwać każde spotkanie starszych pań. Jedno odkrycie zmienia jednak diametralnie nijaki weekend u babci. Chłopiec poznaje pilnie strzeżony sekret „rady puchaczy” i staje się częścią przygody, o której nawet mu się nie śniło.
Czy dziarskie babcie, uzbrojone w najlepszy szpiegowski sprzęt, babamobil i magiczne fasolki-prukolki, powstrzymają gang „Myszek Miki” przed kolejną kradzieżą wartościowej, królewskiej korony? Czy Roch inaczej będzie postrzegał swoją babcię i jej przyjaciółki?
„Super babcie” udowadniają, że starość nie musi oznaczać wyłącznie nudnego życia i narzekania na pogarszający się stan zdrowia. Książka przepełniona jest specyficznym humorem i przygodą, która spodoba się czytelnikom w wieku szkolnym, ceniącym tzw. klozetowy humor.

Zastanówcie się, czy słuchanie o chorobach, lekach na różne dolegliwości i...

Niektóre książki mogą być naprawdę zaskakujące. Taka jest właśnie książka „Superbabcie”, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Kropka. To humorystyczna opowieść, która przedstawia przygody młodego i starszego pokolenia. Pochodzący z Litwy autor, Marius Marcinkevicius, napisał ją tak, że wciągnie nie tylko dzieci, ale również dojrzałych czytelników. Może się spodobać zwłaszcza babciom, które będą żywo zainteresowane tą nietuzinkową opowieścią, gdyż autor położył duży nacisk na absurd i humor szczególnie w opisach postaci. To historia Rocka, którego życie byłoby super, gdyby nie weekendy spędzane u babci! Dla chłopca są to najnudniejsze dni na świecie, bo wtedy odwiedzają ją jej przyjaciółki, które spędzają mnóstwo czasu na jedzeniu i innych nudnych czynnościach. Z czasem jednak okazuje się, że w tle mamy wątek detektywistyczny, a babcie są agentkami. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/03/superbabcie.html

"Babcie" to wcale nie niewdzięczny materiał na powieściowe bohaterki. I to zarówno w książkach dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Różne też autorzy wykorzystują tego typu postaci - a to podkreślając ich mądrość czy opiekuńczość, a to wydobywając komiczny aspekt ich osobowości. I właśnie na ten ostatni rys postawił Marius Marcinkevicius w opowieści Superbabcie.

To bardzo specyficzna książka, wobec której trudno zachować neutralność. Jednym się spodoba, innych odrzuci, a to wszystko przez dość specyficzne poczucie humoru autora. Ja tym razem nie stanę wśród entuzjastów, ale może to kwestia rozminięcia się oczekiwań. Miałam chęć na zabawną historię, ale jak dla mnie za dużo tu humoru "pierdów", co akurat dzieciakom może się podobać, więc nie skreślajcie książki na starcie. Nie każda opowieść dla dzieci musi mieć walor edukacyjny.

Liczyłam, że będzie to książka, która porywa od początku i pokazuje, że czas spędzony z babciami może być fantastyczny. Jednak autor miał inny pomysł na fabułę. Postawił na absurdalne sytuacje i humor, który czasem ociera się o granice dobrego smaku - ale znów, to książka dla dzieci i jeśli one poczują się rozbawione, to nic nam do tego.

marca 05, 2024
[#ZWOJTKOWEJBIBLIOTECZKI] MARIUS MARCINKEVICIUS, SUPERBABCIE [KROPKA]
[#zwojtkowejbiblioteczki] Marius Marcinkevicius, Superbabcie [Kropka]

Spokojne życie Rocka byłoby bez zarzutu, gdyby nie weekendy spędzane u babci! Są to najnudniejsze dni na świecie, bo zjeżdża się tam wtedy mnóstwo jej wiekowych przyjaciółek i całe wieczory spędzają na jedzeniu, ohyda! Chłopiec nie wie jednak, że staruszki nie są zupełnie zwyczajne… to SUPERBABCIE! Kiedy tylko odkrywa tę tajemnicę i dowiaduje się, że Superbabcie potrzebują pomocy, nie zastanawia się ani przez chwilę, tylko zakasuje rękawy! Teraz są nie tylko rodziną, ale i superdrużyną na dobre i złe. Świat staje na głowie, a Rock wyrusza w największą przygodę swojego życia, gdzie babciomobile i śmiercionośne lasery są na porządku dziennym…

[#zwojtkowejbiblioteczki] Marius Marcinkevicius, Superbabcie [Kropka]

Początek opowieści trochę się dłuży, zwłaszcza że dostajemy tu pozbawiony sympatii opis babci i jej koleżanek z pespektywy wnuczka. Dla młodszych dzieci całe zawiązanie akcji może być nużące i niezrozumiałe, choć z perspektywy całej historii nabiera sensu. Dopiero kiedy babcie ruszają do akcji robi się ciekawie, a akcja zaczyna płynąć wartko.

Humor w książce jest wszechobecny - zarówno w tekście, jak i ilustracjach, i w dużej mierze oparty na absurdzie. I tu znów - jednych czytelników rozbawi, innych niekoniecznie, i to niezależnie od wieku. Z moim się nieco rozminęła, ale najlepiej niech każdy testuje sam. Za to niewątpliwie atutem jest fakt, że niezbyt duża ilość tekstu przetykanego zabawnymi ilustracjami pełnymi "dymków" sprzyja samodzielnej lekturze także u mniej wprawnych czytelników.

Jak mówiłam, nie każda książka musi mieć przesłanie czy walor edukacyjny. Ważne są też czysto rozrywkowe historie. I jeśli wasze dzieciaki lubią absurdalny humor, mogą się dobrze przy Superbabciach bawić. Ale najlepiej sprawdźcie to sami.

To...

Macie chęć na coś odjechanego, nieoczywistego z kryminalną aferą w tle, co łamie stereotypy? Jeśli tak, to sięgnijcie po "Superbabcie" Mariusa Marcinkevičiusa z równie odjechanymi ilustracjami Viktoriji Ežiukas.

Roch spędza czas u babci, musi się ponownie zmierzyć z trącącym myszką i wiejącym nudą wieczorem z babcinymi przyjaciółkami. Czy może być coś mniej porywającego niż wysłuchiwanie po raz niezliczonych tych samych wspomnień niedołężnych, starych pań, przeglądanie zakurzonych albumów, wdychanie naftaliny i... odorku purknięć jednej ze staruszek? Chyba, że... w tajnym pokoju skrywa się najlepszy sprzęt szpiegowski, a te niezdarne staruszki są światowej sławy tajnymi agentkami i traf chciał, że właśnie rozpętała się niezła afera ze złodziejami koron. Efekt spektakularnej akcji gangu "Puchaczy" i jednego latającego prosiaczka, w której kluczową rolę odegrają gazopędne fasolki zaskoczy chyba wszystkich!

Przewrotna, dziwna, zaskakująca i bardzo specyficzna. Ciekawie zilustrowana. Ilustracje podkreślają, a wręcz podbijają humor płynący z tekstu. A komiskowe dymki wplątane w tekst ciekawie urozmaicają czytanie.

Sama opowieść jest nierówna. Początek jest nużący i niezrozumiały, dopiero po zapoznaniu się z całością nabiera sensu i zauważa się silnie zastosowany przez autora kontrast pomiędzy pierwotnym opisem babć (niezbyt przyjemnym),a ich ukrytą, prawdziwą naturą. O ile w pierwszej połowie Leo się wynudził jak mops, o tyle w drugiej nie mógł opanować śmiechu. Zwłaszcza, że pierdzące żarty są u niego na topie 😅 Samych bąków jest tu dużo, pewnie dla niektórych dużo za dużo. Dlatego też nie będzie to książka dla każdego. Albo się ją polubi, albo znienawidzi. My jednak jesteśmy gdzieś po środku. Aczkolwiek doceniam za podkreślenie, że babcie wcale nie są takie nudne, stateczne i nijakie 😉

• Czekają na spotkanie
  • Samodzielne