DetokSS

Dariusz Grochal Wydawnictwo: Wydawnictwo AlterNatywne literatura piękna
Wydawnictwo AlterNatywne
2023-12-01
2023-12-01

“DetokSS” Dariusza Grochali to obyczajówka z elementami fantasy. Akcja książki skupia się na Olgierdzie, który postanawia skończyć z alkoholem, udając się na terapię do prywatnego ośrodka walki z uzależnieniami. Oprócz chęci napicia się procentów, byłego komandosa zaczynają prześladować koszmary z wilkołakami w roli głównej. Olgierd nie wie co gorsze, koszmar czy alkoholizm, więc decyduje się na eksperymentalną terapię.

Ogólnie historia nie jest zła. Podobały mi się sny głównego bohatera i miałam nadzieję, że właśnie w tę stronę pójdzie całość wraz z zakończeniem. Do pewnego momentu wszystko tak szło, ale później autor obrał inny kierunek. I ten tak średnio mi pasował.

W ogóle w pewnym momencie miałam wrażenie, że się pogubiłam. Końcówka książki to totalny miszmasz, przez co całość w moich oczach dość dużo straciła. Jak z początku było dobrze, bo mieliśmy dziwne sny, dziwną panią terapeutkę, dziwną terapię taki a’la thriller to po kolejnej ucieczce Olgierda wszystko się poplątało. Próba przedstawienia historii niemieckich mieszkańców też jakoś, jak to się mówi nie pykła. Przynajmniej ja nie do końca ją zrozumiałam i kupiłam.

“DetokSS” miał potencjał, ale nie został on do końca wykorzystany, według mnie, mogło być lepiej. Pochwalić jednak muszę za okładkę, bo przyciąga oko, nawiązuje do treści i zachęca do lektury.

DetokSS - Mieszanka rzeczywistości, snów i walki z nałogiem...
Autor: Dariusz Grochal
⭐⭐⭐⭐/5

"DetokSS" to ciekawa podróż przez labirynt ludzkiej psychiki, której autor, Dariusz Grochal, zbudował z zaskakującej różnorodności elementów. Główny bohater, Olgierd Obol, był komandosem, jednak to nie tylko opowieść o jego bohaterskich czynach. To także relacja z jego walki z uzależnieniem, gdzie alkohol i narkotyki stają się despotycznymi towarzyszami.

Historia rozwija się w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień POLANA, gdzie Olgierd spotyka panią psycholog, Kamilę Olech-Nikoś. Jednak nawet dla niej Olgierd jest niełatwym przypadkiem, uciekając przed rygorem terapii. To, co następuje, to intensywna podróż przez sny, jawę i tajemnicze wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Grochal bawi się granicami gatunków, łącząc elementy obyczaju, fantasy i trudnej rzeczywistości. Sny o wilkołakach, omamy i koszmary są mistycznymi wątkami, które splatają się z realnością, tworząc nietuzinkową opowieść.

Jest to historia, która wymaga od czytelnika pewnej otwartości na zaskakujące zwroty, a zarazem dostarcza intensywnych emocji. Choć niektórzy czytelnicy mogą początkowo borykać się z zrozumieniem tej mieszanki gatunków, dla innych może to być fascynujące doświadczenie literackie.

"DetokSS" zasługuje na uznanie za oryginalność, głębię psychologiczną i odwagę autora w podejściu do trudnych tematów. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę, zwłaszcza dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż konwencjonalna powieść obyczajowa.

DetokSS - Mieszanka rzeczywistości, snów i walki z nałogiem...
Autor: Dariusz Grochal
⭐⭐⭐⭐/5

- Myślałem, że żartujesz. Naprawdę chcesz mnie przykuć łańcuchem do ściany?
- Oczywiście. Jak znów będziesz miał halucynacje, nie dam rady cię zatrzymać. Jesteś silnym mężczyzną. A nie wiadomo, co tym razem strzeli ci do głowy- wyjaśniła spokojnie.
- Mogę być niebezpieczny? - upewniał się.
- Możesz.
- To dlaczego nie robiłaś tego wcześniej? Czemu nie przykułaś mnie tej nocy? Gdybym się na ciebie rzucił, mógłbym cię zabić.
- Albo zgwałcić - odpowiedziała z uśmiechem na ustach.
- W tym drugim przypadku zastanowiłabym się nad reakcją.
Ale jeśli chodzi o pierwszy, to śpię z paralizatorem za łóżkiem.
- A co, gdybyś nie zdążyła zareagować? -spytał Olgierd.
- Cóż - odparła Kamila -ryzyko zawodowe."
************
Walka z uzależnieniem, opowieści o zapomnianych legendach, balansowanie między jawą a snem i odrobina fantastyki.
"DetokSS" to nieoczywista i wciągająca historia, która idealnie sprawdzi się w zimowe wieczory.

- Myślałem, że żartujesz. Naprawdę chcesz mnie przykuć łańcuchem do ściany?
- Mogę być niebezpieczny? - upewniał się.
- Możesz.
- To dlaczego nie robiłaś tego wcześniej? Czemu nie przykułaś mnie tej...

Książka z wielkim potencjałem, niestety nie wykorzystanym do końca. Zaczęło się bardzo ciekawie i tajemniczo. Olgierd zgłasza się do prywatnego ośrodka, aby wyjść z uzależnienia. Dziwne sny nie dają mu normalnie funkcjonować i decyduje się na przerwanie terapii. Od tego momentu, gdy opuszcza ośrodek POLANA dzieją się coraz dziwniejsze rzeczy oraz zaczynają się wątki fantasy.

Wilk na okładce nie jest przypadkowy i nawiązuje on do snów bohatera, ale jak się okazuje na końcu książki, nie tylko do tego. Sama końcówka była słaba i strasznie losowa. Gdyby wyrzucić kompletnie elementy fantasy, a skupić się na snach Olgierda i jego samopoczuciu to myślę, że książka wypadłaby o wiele lepiej.

Niektóre akcje były naprawdę dobre. Szkoda jedynie, że czasem były urywane, bo gdyby je rozwinąć to mógłby powstać naprawdę dobry wątek.

Sceny snu zostały bardzo ciekawe napisane - sen miesza się z rzeczywistością, co jest akurat zaletą, bo wielu autorów nie potrafi tego zrobić.

Kompletnie nie spodziewałam się takiej treści, ale gdy akcja się już rozkręciła to czytalam, aż dobrnęłam do końca.

⭐⭐✨/5

❗TW: PTSD, przemoc, wojna, uzależnienie od alkoholu i nark*tyków

,,DetokSS" najprościej będzie mi podsumować jako ,,pisanie książki na lekcji polskiego" - pomysł był całkiem całkiem, ale niestety czuć było pośpiech, brak planu lub po prostu brak przeanalizowania czy fabuła będzie "płynna". Bardzo brakowało mi tu pewnego rodzaju zrównoważenia.

Urywanie akcji pojawiało się często... za często. Wyglądało to tak, że był jakiś wątek, urywał się nagle w środku, po czym w następnym rozdziale Olgierd przypominał sobie, co działo się poprzedniego dnia, czyli kończył ten urwany wątek poprzez wspomnienia o nim. No nie. Tak się nie robi. To klasyczny przykład sytuacji, gdy autor nie wie, co napisać, więc unika pisania. I przyznam, że czytanie po raz X o tym, co się działo poprzedniego dnia... zmęczyło mnie. Do tego pojawił się np. losowy fragment walki i nadal nie wiem czy to coś miało wnieść? Czy gdyby spacer po parku nie skończył się bójką, to wiele by się zmieniło? Moim zdaniem nie. Więc ponownie brak zrównoważenia i przemyślenia.

Opis snów w książkach jest problematyczny, bo, zazwyczaj czytelnik nie wie, w którym momencie się ten sen zaczął i czy to, co czyta jest rzeczywistością (I tak powinno być!). Przyznam, że w tej książce nie zostało to wcale zrobione źle (może nie licząc pierwszego snu, który wydał mi się komicznie nierealistyczny). Ogólnie im dalej, tym było lepiej. Przynajmniej jeśli chodzi o pisanie.

Wspomnę jeszcze o gatunku, bo z nim niestety też mam problem. Według informacji od wydawnictwa, jest to obyczaj z elementami fantasy - i to jak najbardziej się zgadza. Tyle że ponownie fantasy jest tu źle zrównoważone (widoczne jest na samym końcu),a zakończenie... oszczędzę sobie negatywnych emocji i napiszę tylko, że było losowe i słabe.

I na koniec, nie znalazłam żadnych informacji o autorze, więc nie wiem czy ma jakąś wiedzę o wojnach i broniach, ale wnioskuję, że tak, bo przewijało się to przez całą książkę. I jak dla mnie - osoby, która się na tym nie zna - ten aspekt wypadł dobrze. Jestem ciekawa czy książka typowo wojenna w wykonaniu Dariusza Grochala wypadłaby lepiej?

[Współpraca recenzencka z @wydawnictwoalternatywne]

❗TW: PTSD, przemoc, wojna, uzależnienie od alkoholu i nark*tyków

Urywanie akcji pojawiało się...

Olgierd Obol jest byłym komandosem. Został dotkliwie ranny na misji i nie może wrócić do służby. Mężczyzna pobiera rentę i nie pracuje. Ma tylko jednego kuzyna, nie ma przyjaciół, żadnego hobby. Olgierd zaczyna pić alkohol i zażywać narkotyki. Wraz z uzależnieniem pojawiają się koszmary, oraz lęki. Były żołnierz chce się wyleczyć dlatego wyjeżdża do prywatnego ośrodka, by podjąć terapię. Tam poznaje panią psycholog Kamilę Olech -Nikoś. Jednak nawet ona nie jest w stanie zatrzymać mężczyzny w ośrodku. Wraz z pierwszym głodem narkotykowym Olgierd ucieka.

Jakiś czas później drogi komandosa i psycholożki przecinają się ponownie. Kobieta zabiera Olgierda do domku na odludziu, by prywatnie poddać go terapii. Kamila nie ma dobrej reputacji, jest znana z nietypowych metod leczenia. Co wydarzy się w domku na odludziu? Czy mężczyzna zostanie wyleczony? Jaki wpływ na mieszkańców wioski ma historia niemieckich mieszkańców? Czy legendy mają w sobie ziarnko prawdy?

#detokss to książka, która opowiada o walce z silnym uzależnieniem, ale również o tajemniczych legendach oraz o historii pewnej wioski, a której działy się dziwne rzeczy. Trzeba czytać z uwagą, gdyż można nie połapać się, co jest snem, jawą, a co rzeczywistością. Czytałam z pewnym napięciem, wciągnęłam się, byłam ciekawa czy były komandos wygra walkę ze swoimi demonami. Jednak zakończenie nie do końca mnie usatysfakcjonowało. Mimo wszystko, za całokształt, polecam.

• Wspołpraca

Dodaj cytat z książki DetokSS