Odkrycie dziecka

Okładka książki Odkrycie dziecka Maria Montessori
Okładka książki Odkrycie dziecka
Maria Montessori Wydawnictwo: Bellona nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
La scoperta del bambino
Bellona
2023-09-06
2023-09-06
Ksenia Zawanowska
pedagogika Montessori

Dla niektórych rodziców, rozwój dziecka i jego zachowań jest sprawa drugorzędną. Często praca, do której trzeba wracać zabiera możliwość obserwacji dziecko i jego rozwoju.

Na szczęście dla wielu rodziców, wychowanie stanowi nadal najważniejsza rzecz, gdy tylko dowiadują się o ciąży. Edukacja w tej kwestii to nic złego, a przy odpowiednim przesiewie informacji wychowanie nie jest takie trudne, a rodzicielstwo przerażające. Kolejna książka, która może pomóc rodzicom właśnie się ukazała dzięki wydawnictwu bellona:
Odkrycie dziecka- Maria Montessori

Dla mnie ta książka to zbiór na prawdę wielu informacji i wskazówek, które są naprawdę wazne i istotne. Poruszane są tu kwestje zarówno rozwoju emocjonalnego jak i psychicznego od najmłodszego do dziecka zaczynającego edukację. Autorka pizkauje jak ważne rolę stanowi wsparcie rodzica i działania w jakich pozwalamy brać udział dzeicku w zależności etapu na jakim się znajduje. Podpowiedzi jak nie podcinać dziecku skrzydeł, a wspierać przeplatają się z naukowimi potwierdzenimi wpływu traktowania dziecka jak małego dorosłego, który może być i jest odpowiedzialny i wystarczający. Oczywiście takie książki należy nie traktować jak żelaznej drogi, wytyczonej i nie możliwej do zmiany. Ja z takich książek zawsze wybieram to co jest mi bliskie i odpowiada naszemu systemowi działania. Dla mnie stuprocentowe życie zasadami Montessori było by uciążliwe i ciężkie do osiągnięcia. Wiele zasad znów płynący h z tego nurtu było dla mnie naturalna częścią dzieciństwa i rodzicielstwa. Tak więc rodzice, siegajcie po takie książki. Nawet jeśli twierdzicie że instynkt rodzicielski pojawianie sam. Nawet na prowadzenie pojazdów trzeba przejść kurs i zdać egzamin😉

Od kilku lat metoda Montessori podbija Polskę. Jak grzyby po deszczu wyrastają placówki Montessori. Jako że nie mam dzieci, wystarczyła mi informacja, że metoda ta wykorzystuje naturalne tempo rozwoju dziecka.
Dlatego gdy dostałam propozycję przeczytania i zrecenzowania „Odkrycie dziecka” Marii Montessori, nie wahałam się ani chwili.

Choć sama książka i metoda powstała w ubiegłym stuleciu, po przeczytaniu jej muszę stwierdzić, że nie straciła za bardzo na aktualności.
Maria Montessori, twórczyni Domu Dziecięcego, jak sama o nim mówi, choć powstał w ubogiej dzielnicy, nie był przytułkiem, był „prawdziwą szkołą, której metody inspirowane są racjonalnymi zasadami naukowych podstaw pedagogiki.” Nie mówimy tu o pedagogice, którą znamy z polskich szkół, oderwanej od domu, skupionej tylko w szkolnych murach. Według Montessori, pedagogika obejmuje też dom, bo to „dom jest narzędziem niezbędnym do osiągnięcia postępu obywatelskiego i miejscem bezpośredniej przemiany otoczenia nowych pokoleń.” Mam wrażenie, że aktualnie wielu rodziców o tym zapomina, zrzucając „wychowanie” na przedszkole/szkołę.

W „Odkryciu dziecka” autorka przedstawia gotowe narzędzia do wykorzystania przez nauczycieli i rodziców, które wykorzystując naturalną ciekawość dziecka, wspierają jego rozwój fizyczny i psychiczny. W tej metodzie "rola nauczyciela powinna się sprowadzać do dyskretnego obserwowania dziecka, które odkrywa świat." Nauczyciel tylko pokazuje, jak wykonać ćwiczenie, resztę zostawia dziecku, które metodą prób i błędów je wykonuje, jednocześnie bawiąc się. Co ważne, dziecko po pewnym czasie, same wykazuje chęć do zwiększenia trudności ćwiczenia, stawiając sobie wyżej poprzeczkę. W ten naturalny sposób cały czas zwiększa swoje umiejętności czy to fizyczne, czy to w zakresie mówienia, czy to w zakresie pisania, czy nawet w zakresie rysowania.

Moim skromnym zdaniem „Odkrycie dziecka” to lektura obowiązkowa zarówno dla rodziców maluchów, którzy mogą wykorzystać wiele narzędzi w domu i wdrożyć je w codziennej zabawie, która w krótkim czasie przyniesie zaskakujące efekty i szybkie postępy. Również wychowawcy przedszkolni mogą wykorzystać wiedzę zawartą w tej pozycji. Jednak najważniejsza nauka, jaką jedni i drudzy powinni wyciągnąć z tej książki, jest współpraca na linii wychowawca-rodzic. Montessori wielokrotnie podkreśla, że matki powinny być w ciągłym kontakcie z nauczycielem i zarówno wspierać go, jak i się od niego uczyć.

Warto wspomnieć, że podzielona na rozdziały książka, pozwala na szybkie przejście do konkretnego zagadnienia jak np. nauka pisania czy nauka liczenia, więc rodzic/opiekun może szybko znaleźć pomocne ćwiczenia/narzędzia.
Również język jakim napisana jest ta pozycja jest na tyle przystępny, że nie trzeba kończyć specjalistycznych studiów, aby móc czerpać wiedzę.

Serdecznie polecam rodzicom młodszych dzieci i wychowawcom przedszkolnym.

Choć sama książka i metoda powstała w...

Gdy dostałam propozycję zrecenzowania książki "Odkrycie Dziecka" Marii Montessori wiedziałam, że muszę ją przeczytać.
A dlaczego ?

W mojej pracy nauczyciela cały czas trzeba uczyć się czegoś nowego, szukać nowych metod pracy odkrywać nowe sposoby działania czy rozwijać potencjał dzieci. Metodę wychowawczą Marii Montessori znam jeszcze ze studiów. To jedna z tych, którą zapamiętałam najbardziej i w swojej codziennej pracy korzystam z jej elementów.
Montessori wprowadziła innowacyjne podejście od wychowywania i rozwijania zainteresowań u dzieci. W wychowywaniu powinno uwzględniać się naturalne prawa rozwoju oraz naturalne zachowania wszystkich istot żywych.

Komu polecam te książkę?

Szczególnie nauczycielom edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, ale również rodzicom. Autorka przytacza w tej książce wiele ciekawych przykładów, które pomogą zrozumieć jej podejście do wychowywania dzieci.
"Do najłatwiejszych" książek do czytania nie należy, ale uważam, że warto poznać inne podejście i wykorzystywać jej elementy w życiu.

Polecam !
Mi ta książka na pewno przyda się w mojej pracy.

Moja ocena to 8/10

We współpracy reklamowej z Wydawnictwem Bellona!

A dlaczego ?

Moje dzieci są już dorosłe, ale gdybym mogła cofnąć czas wiele z metody opracowanej przez włoską lekarkę i psycholożkę Marię Montessori wprowadziłabym do ich wczesnej edukacji. Słyszałam już o tej nowatorskiej metodzie, ale dopiero książka „Odkrycie dziecka” otworzyła mi oczy na to, jak wielka przepaść dzieli ją od znanego nam systemu edukacji.

Autorka porównuje uczniów tkwiących w ławkach do martwych motyli przybitych szpilką. "Uwięzione skrzydła symbolizują zniewoloną ciekawość". Jej metodzie towarzyszy koncepcja wolności, która ma umożliwić harmonijny rozwój fizyczny i duchowy dziecka. "Rola nauczyciela powinna się sprowadzać do dyskretnego obserwowania dziecka, które odkrywa świat."

Pokazuje jak inaczej, nie niszcząc naturalnej ciekawości i radości dziecka zadać o jego rozwój na każdej płaszczyźnie. Jak nauczyć samodzielności, pisania, czytania, matematyki, rysunku czy muzyki ze znakomitymi efektami budując jednocześnie śmiałość, pewność i dumę z własnych postępów.

Swoje wnioski Autorka dokumentuje badaniami opartymi na obserwacji, odnosi się również do prac poświęconych rozwojowi autorstwa innych naukowców. Z niektórych czerpie, z innymi się nie zgadza. Przedstawia dość szczegółowo wypracowane materiały służące dziecku, stanowiące pomoc w jego rozwoju. I co ważniejsze nie są to materiały dydaktyczne, z których korzysta nauczyciel, to dziecko jest tu stroną aktywną. Dlatego tak dużą wagę przykłada również do odpowiedniego przygotowania nauczycieli, bo tylko pozostawienie za sobą przyzwyczajeń i naleciałości sprawi, by został osiągnięty cel.

Książkę kończy przemówienie Autorki wygłoszone w 1907 roku na otwarciu pierwszego Domu Dziecięcego w ubogiej dzielnicy Rzymu i choć ma naleciałości epoki, to ukazuje jak wielką pasjonatką i nowatorką była Maria Montessori. Co ważne, potrafiła nie tylko pięknie mówić, ale i wprowadzać swoje słowa w czyn.

Ta książka to znakomita inspiracja dla rodziców, ale też nauczycieli małych dzieci od wieku przedszkolnego. Przedstawione zabawy, które sprawiają dzieciom masę radości, a jednocześnie prowadzą do zaskakujących postępów i rozwoju można z powodzeniem wprowadzić ówcześnie. Co istotne, książka napisana jest językiem na tyle przystępnym, że czyta się ją z przyjemnością i z łatwością przyswaja zawarte w niej informacje. Sprzyja również refleksji nad kondycją obecnego systemu edukacji, który mimo upływu wieku nie zmienił się na lepsze.

Bardzo wartościowa lektura, którą polecam szczególnie rodzicom i nauczycielom.

Autorka porównuje uczniów...

Metoda montessori jest mi znana od dłuższego czasu, ale skoro wyszła niedawno pięknie oprawiona książka nawiązująca do metody Marii Montessori to świetny powód by by owy temat poruszyć. Kim w ogóle jest Maria Montessori? To włoska lekarka żyjąca w latach 1870-1952, jest twórcą systemu wychowywania dzieci, który jest znany pod jej nazwiskiem. Poświęciła życie rodzinne na rzecz kariery, która przyniosła jej sławę, a jej system używany jest w niektórych placówkach do dnia dzisiejszego. Książka ta to jedynie minimum by nakreślić Wam istotę systemu jaki opracowała. Podstawową ideą jej założeń jest nieskrępowany rozwój dziecka na szeroko pojętych płaszczyznach zgodnie z potrzebami oraz możliwościami młodego człowieka - system ten więc opiera się na pogłębianiu zainteresowań dziecka zamiast klasycznego siedzenia w ławce. Koncentruje się na jego niezależności w bardzo wczesnym wieku i obejmuje między innymi zdolności społeczne oraz emocjonalne. Pod tytułem "odkrycie dziecka" kryją się fascynujące rozdziały pokazujące w sposób zrozumiały dla każdego jej metodę oraz to, że warto zaczynać pracę z dzieckiem od pierwszych wypowiedzianych słów, a następnie kontynuować ją przez szkolne lata. Uświadamia nam jak obserwując dziecko możemy je rozwinąć przez pracę z nim w zakresie jego zainteresowań i pomóc mu zrozumieć własne potrzeby. Koniecznie musicie zapoznać się z tą książką nawet jeśli nie macie dzieci, sami będziecie zaskoczeni jak bardzo zmieni się Wam spojrzenie na klasyczną edukację znaną ze szkolnych lat.

Maria Montessori była włoską lekarką i psychologiem. Na podstawie swoich doświadczeń pracy z dziećmi z problemami psychicznymi opracowała metodę wychowawczą, która została nazwana od jej nazwiska metodą Montessori – podstawą jest nieskrępowany rozwój dziecka na różnych płaszczyznach zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i możliwościami. System ten pomaga w rozwoju dziecka, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i szkolnym i obejmuje rozwijanie zdolności społecznych, emocjonalnych oraz kondycji fizycznej. Należy dodać, że metoda ta została opracowana ponad sto lat temu i nadal jest używana, a nawet uważana za jeden z najpopularniejszych systemów wychowawczych na świecie.
Maria Montessori uchodziła za pionierkę edukacji skoncentrowanej na dziecku. Mogłoby się niektórym wydać dziwne, ale do dzisiaj są zwolennicy jej systemu i ciągle działają szkoły i przedszkola oparte na metodzie Montessori; dodam, że placówki te są kosmicznie drogie.

Książka „Odkrycie dziecka” to dwadzieścia sześć rozdziałów, dzięki którym przybliżymy sobie sposób nauczania według Montessori. Nie sądzę, że od razu nauczymy się z niej wszystkiego. W końcu Maria Montessori poświęciła na badania w tym zakresie więcej czasu niż my na przeczytanie tego woluminu. Jednak będziemy mieli ogólne pojęcie i to już jest jakiś początek.

Jeżeli obawiacie się, że nie udźwigniecie tematyki, albo że jest napisana w sposób, z którym sobie nie poradzicie, to śpieszę Was uspokoić. „Odkrycie dziecka” jest napisana w miarę przystępnym językiem, dość jasno i klarownie, więc większość czytelników nie powinno mieć najmniejszych problemów z przyswojeniem informacji w niej zawartych. Nie jest to więc, jak na początku sądziłam, publikacja skierowana tylko do nauczycieli. Zwykły zjadacz chleba też sobie poradzi, wyrobi własne zdanie i zdecyduje czy np.: wysłać własne dziecko do szkoły mającej w programie ten sposób nauczania.

Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko rozwijało się co najmniej dobrze. Muszę przyznać, że metoda Marii Montessori może przekonać do tego, aby ją zastosować w swojej rodzinie i polecać innym. A w późniejszym etapie (o ile będzie nas stać) szukać przedszkola i szkoły, który korzysta także z tej metody. Spokojnie można zacząć już w momencie, gdy dziecko jest bardzo małe i dopiero zaczyna składać pierwsze słowa. Jestem pewna, że pomoże w lepszym rozwoju dziecka, które jak wiadomo kształtuje go na przyszłość. Podane w publikacji przykłady pomogą. Obserwujmy więc swoje dzieci, pomagajmy rozwijać zainteresowania, nie zmuszajmy do tego na co nie mają ochoty. Pamiętajmy, że nasze marzenia są nasze i nie muszą być realizowane przez nasze dzieci.

Podsumowując, „Odkrycie dziecka” jest książką, którą warto przeczytać, zwłaszcza gdy samemu ma się małe dzieci lub się z nimi pracuje. Po lekturze na pewno większość z was otworzy oczy, że istnieją również inne systemy nauczania, które mogą okazać się lepsze od stosowanych przez większość placówek edukacyjnych. Maria Montessori była wizjonerką, a ta metoda ma już swoje lata, jednak trudno się nie zgodzić, że ciągle jest aktualna i wciąż można z niej korzystać.

Książkę "Odkrycie dziecka" p. Marii Montessori czytałam ostatnio w nowym wydaniu od wydawnictwa Bellona. Jest świetne!

"Odkrycie dziecka" to książka Marii Montessori, która przedstawia jej unikalne metody pedagogiczne, skoncentrowane na wspomaganiu rozwoju dziecka. Książka podkreśla znaczenie wczesnych etapów rozwoju dziecka, które kształtują jego przyszłość. Autorka zachęca rodziców do większej uwagi i wsparcia w tym procesie.

Osobiście nie znałam systemu nauczania Marii Montessori wcześniej, ale książka pozwoliła mi na lepsze zrozumienie go. To podejście obejmuje dzieci już od momentu, gdy zaczynają mówić, zachęcając do rozwijania zainteresowań. Ważne jest, abyśmy dostrzegali unikalne talenty i predyspozycje naszych dzieci i nie przeszkadzali im w ich rozwijaniu.

Rozwój dziecka to trudny temat, zwłaszcza mając małe dzieci, ale warto zgłębiać wiedzę Marii Montessori. Książka oferuje praktyczne przykłady, co ułatwia zrozumienie i wdrożenie tych metod w praktyce. Polecam ją każdemu rodzicowi, który pragnie pomóc swoim dzieciom rozwijać się najlepiej, jak tylko potrafią. To cenna lektura, która może przynieść wiele korzyści zarówno nam, jak i naszym dzieciom. Świetna również dla pedagogów, opiekunek i osób, które mają kontakt z dziećmi na co dzień.

„Odkrycie dziecka” to książka Marii Montesorri, w której autorka nakreśla swoje metody pedagogiczne, które mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka. Bardzo ważne są początkowe etapy rozwoju dziecka, a nam jako rodzicom nie wolno o tym zapominać. To właśni początkowy rozwój dziecka kształtuje go na przyszłość. Dlatego zdecydowanie należy zwrócić na ten rozwój większą uwagę i wspomagać go, jak tylko możemy.

Przyznam szczerze, że sama wcześniej nie słyszałam o systemie nauczania Marii Montesorri, jednak książka pozwoliła mi zagłębić ten temat i przyznam szczerze, że ja to kupuję! Jest to system, który obejmuje dziecko już od momentu, kiedy zaczyna mówić. Powinniśmy pomóc takiemu maluszkowi rozwijać jego zainteresowania, ale najważniejszym elementem jest to, aby przede wszystkim nie przeszkadzać mu w rozwijaniu swoich zainteresowań. Ważne jest, abyśmy świadomie zauważali, to w czym dziecko się wyróżnia, w czym lepiej sobie radzi, dostrzegali jego predyspozycje i możliwości. Nie możemy jednak mieć zbyt wygórowanych wymagań, bo przesadzić w drugą stronę jest niezwykle łatwo! Obserwacja dziecka jednak powinna być procesem złożonym, w który angażują się zarówno rodzice, jak również osoby sprawujące opiekę nad dziećmi poza domem, jak chociażby nauczyciele. Zdarzają się także placówki przedszkolne, które stosują system Montesorri, a ja przyznam szczerze, że mając taką możliwość z pewnością rozważyłabym oddanie dziecka pod opiekę do takiej placówki.

Rozwój dziecka to niezwykle trudny temat, a mając aktualnie trzyletniego syna i półtoraroczną córeczkę ten temat z pewnością na długo będzie obecny w moim życiu. Dlatego starając się zrobić dla nich wszystko jak najlepiej, będę z wielkim zaangażowaniem zgłębiała wiedzę Pani Marii. Każdemu rodzicowi natomiast polecam sięgnąć po ten tytuł! Można się wiele dowiedzieć, a co najważniejsze ta wiedza poparta jest przykładami, co dla mnie jako matki ma istotne znaczenie! Nic nie tracicie, a możecie wiele zyskać dla siebie i swoich pociech!

Montessori dla zaawansowanych i teoretyków. Przebrnęłam i wiele się nauczyłam, ale jeśli sięgnę jeszcze po poradnik w duchu montessoriańskim to na pewno będzie to coś lżejszego.

• Współpraca z Wydawnictwem
  • @na raz - b