Droga rzadziej przemierzana

Okładka książki Droga rzadziej przemierzana Scott Peck M.
Okładka książki Droga rzadziej przemierzana
Scott Peck M. Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Zysk i S-ka
2023-09-19
2023-09-19
9788382029956

Porusza wiele interesujących tematów - przede wszystkim tego jak ważne jest leczenie chorób psychicznych, ale także istotności wiary i zbudowania prawdziwych, mocnych, relacji międzyludzkich.

Bardzo dobra. Opisany rozwój od levelu początkującego, po level hard. Bardzo obiektywna - w końcu napisana przez psychiatrę :p

Książkę tę dość długo czytałam - a właściwie podczytywałam. Na początku bardzo mnie zainteresowała, jednak wraz z biegiem stron mój entuzjazm słabł. Nie chcę przez to powiedzieć, że mi się nie podobała, czy że to jest jakaś przeciętna pozycja, tylko że autor nie utrzymał mojej uwagi. Myślę, że winą tej sytuacji jest fakt, że obecnie na rynku mamy sporo książek poruszających podobne tematy. Gdy DROGA RZADZIEJ PRZEMIERZANA ukazała się po raz pierwszy, była pewną nowością, świeżością, czymś czego ludzie potrzebowali nawet o tym nie wiedząc. Teraz autorzy zasypują nas psychologicznymi radami - jak żyć, by żyć dobrze itp.
M. Scott Peck przypomina mi trochę fenomen Paulo Coelho, czy Olivera Sacksa. Obaj panowie zaprezentowali coś oryginalnego w konkretnym czasie - coś, co się dobrze czytało i co zaspokajało ludzką ciekawość i potrzebę spojrzenia na życie z innej perspektywy. Uważam, że Sacks i Peck mają oczywiście więcej do powiedzenia niż Coelho... zwłaszcza, że bazują na własnym doświadczeniu i nauce, a nie na cudzym przyprawionym filozoficzną gadką.
DROGA RZADZIEJ PRZEMIERZANA, to pozycja, w której znajdziecie bardzo dużo przykładów z gabinetu doktora (Peck jest amerykańskim psychiatrą i neurologiem). To niezwykłe relacje, które mają dobitnie pokazać czytelnikowi, gdzie popełnia błędy, nawet o tym nie wiedząc. Ta książka to RADA, ale taka momentami wstrząsająca, bo prawda czasem boli, mimo to warto właśnie w niej żyć. Nie unikać problemów, tylko je rozwiązywać... a przede wszystkim na początku w ogóle je zauważać i zdiagnozować.
Może nie oszalałam na punkcie tej książki, ale ją doceniam. Wiele można z niej wyciągnąć dla siebie. Jedną z ważniejszych prawd, od której zaczyna się cała "zabawa" jest fakt, że ŻYCIE JEST TRUDNE - banał, ale okazuje się, że wcale nie....

życie jest trudne
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

Książka przypadkiem znalazła się w moich rękach i nie żałuję. A może nie tak do końca przypadkiem? Ponoć w życiu wszystko ma sens i to spotkanie lekturowe też? Z ciekawości sprawdzam pierwsze wydanie – 1978. Fiu fiu – nobliwa-staruszka. A ja już wiem, że to lektura na wielokrotne czytanie, na sięganie do niej, odkrywanie na nowo. Dla tych, którzy chcą się duchowo rozwijać, szukają nowych ścieżek w życiu, pragną zmian, do tej pory nie znaleźli odpowiedzi trudne pytania. Całość podzielona na cztery części: dyscyplina, miłość, rozwój a religia, łaska. Wśród nich mam swoją ulubioną część – o miłości właśnie. A ta ma tyle twarzy, które pomaga odkryć autor. Czytam książkę i podkreślam ołówkiem, zaznaczam zakładkami, wracam do pozaznaczanych miejsc. Nie można jej przeczytać na raz. Trzeba się nią delektować, powoli.

W wielu miejscach zgadzam się z autorem, w wielu z ciekawością poznaję jego punkt widzenia – i myślę sobie: o tym chętnie bym z nim podyskutowała. Szukam też innych tytułów autora. Tematy związane z duchowością nie należą do łatwych, dużą pomocą są tu przykłady z praktyki autora, które pomagają wgłębić się w dany problem, lepiej go zrozumieć. I co ciekawe, mimo upływu lat książka zawiera ciągle mnóstwo ważnych aktualnych treści, choć w niektórych traci niewątpliwie myszką. To ważne dla tych, które właśnie dziś szukają dla siebie przepisu na życie – w czasach ogarniętych technologiami, umilaczami czasu, różnymi uzależnieniami. Czytelnik powinien też być świadomy tego, że autor nawiązuje tu do wątków chrześcijańskich

Droga rzadziej przemierzana to jedna z tych nielicznych książek, podczas których lektury robię mnóstwo przerw, by przemyśleć to, co przed chwilą przeczytałam. Czytając ją, często w myślach mówiłam: „Tak! Tak, dokładnie jest!”. M. Scott Peck, opierając się między innymi na wnikliwych analizach terapeutycznych, sformułował wiele trafnych i odkrywczych tez. Co ważne, autor jednocześnie podkreśla, żeby nie brać wszystkiego, co napisał jako prawdy objawionej. To ważna uwaga, która powinna być zawsze mocno zaznaczana przy każdym tego rodzaju poradniku. Ważne, żeby osoby w kryzysie nie brały zbyt dosłownie i bezkrytycznie wszystkiego, co odnajdą w literaturze.

Książka składa się z czterech części o tytułach: „Dyscyplina”, „Miłość”, „Rozwój a religia” i „Łaska”.

W pierwszej części Peck opisuje, jak ważna w naszym życiu jest dyscyplina – to dzięki niej możemy rozwiązywać życiowe problemy. W dzisiejszych czasach coraz więcej słyszę o odpuszczaniu sobie, rezygnacji z pewnych działań, które mogą nas obciążać psychicznie itd. Przyznam, że sama często unikam pewnych trudnych sytuacji lub odkładam rozwiązywanie niektórych problemów na później. Teraz myślę, że nadmierne uleganie „pokusie odpuszczania”, będzie potęgowało nie tylko moje lenistwo, ale również zaburzało umiejętność odraczania gratyfikacji – zostało to bardzo dobrze wytłumaczone przez autora. Ta książka pozwoliła mi spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy i docenić potrzebę większej samodyscypliny.

Motywacji i energii do bycia zdyscyplinowanym dostarcza nam miłość i chodź autor podkreśla, że miłości nie da się dokładnie zdefiniować, zmierzyć czy opisać to podejmuje próbę i podaje nam swoją „niedoskonałą” definicję: jest to wola rozszerzenia własnego „ja” w celu pielęgnowania własnego lub cudzego rozwoju duchowego […]. Kiedy ktoś skutecznie rozszerzył granice własnego „ja”, osiągnął wyższy stan rozwoju. Innymi słowy, miłość to samorozwój, nawet jeżeli jej celem jest rozwój innej osoby. Dążąc do rozwoju, rozwijamy się. W tej części książki autor pokazuje, że prawdziwa miłość polega na dbaniu o nią i o jej rozwój jak o swój własny. A prawdziwa miłość istnieje tylko wtedy, kiedy dwie osoby nie potrzebują siebie nawzajem do życia, ale postanawiają być razem.

Peck wychodzi z założenia, że nie wszystko da się racjonalnie wyjaśnić. Zachęca nas, abyśmy zaakceptowali fakt, że istnieje poza ludzką świadomością potężna siła, która sprzyja rozwojowi duchowemu ludzi i że powszechnym zjawiskiem jest łaska, której doświadczamy częściej, niż nam się wydaje.

Z książki wybrzmiewa też ważny przekaz – zachęta do podjęcia przez osoby w kryzysie decyzji uczestnictwa w terapii. Autor podkreśla, że nie jest to oznaką słabości, a przeciwnie – wyrazem dojrzałości i odwagi w przyznaniu się przed samym sobą, że chcemy się jeszcze więcej o sobie i o otaczającym nas świecie dowiedzieć. Celem terapii jest samorozwój.

Podsumowując: Droga rzadziej przemierzana to wspaniała książka o rozwoju duchowym człowieka, która wspomaga samoświadomość i porządkuje najważniejsze życiowe zagadnienia. Do tej książki na pewno wrócę jeszcze nie raz.

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuję za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Autor książki to amerykański psychiatria i neurolog, który swoją pracę traktuje jak pasję i życiowy cel - wyzwanie. W swojej książce na temat nowej psychologii miłości i rozwoju duchowego M. Scott Peck zaczyna od tego, że uzmysławia nam iż życie jest trudne i nikt nie mówił, że będzie inaczej. Dlatego zacznijmy od tego, że pogodzimy się z tym, że tak jest. Nie łatwo i przyjemnie ale trudno i z problemami. Gdy już pogodzimy się z tym stanem od razu zrobi nam się lepiej i lżej na duchu. Długo trawiłam te przemyślenia i faktycznie oczekujemy od życia że będzie tylko przyjemnie i super, ale nasze życie wygląda wręcz przeciwnie ciągle mamy pod górkę.... Gdy przyswoiłam ten stan rzeczy faktycznie zrobiło mi się lżej, a to dopiero pierwsza z mądrych rad zawartych w książce.
Znajdziemy ich tam dużo więcej. Wszystkie łączy to, że zostały przekazane nam w łatwy i zrozumiały sposób a ponadto oparte zostały o przykłady konkretne z życia pacjentów co pozwala nam lepiej zrozumieć i oswoić temat. Autor uprzedza nas też że wewnętrzny rozwój to długa i ciężka praca ale to od ciebie zależy czy się jej podejmiesz.
Książkę czyta się bardzo łatwo i często do niej wraca, powtarza fragmenty, lub czyta przykłady. Książka pozwala na ponowne zrozumienie siebie i spojrzenie na swoje problemy.
Koniecznie spróbuj może znajdziesz tutaj coś dla siebie ?

#1289 - „Droga rzadziej przemierzana” - Scott Peck M. - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#134/52

"Płytkie czy glębokie, zaangażowanie jest fundamentem, opoką każdego autentycznie kochającego związku. Głębokie zaangażowanie nie gwarantuje sukcesu związku, ale odgrywa większą rolę od wszystkich innych czynników."

Książka ma 360 stron Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 19 września 2023 roku.

Ten poradnik pomaga uporządkować ważne życiowe zagadnienia. Autor jest psychiatrą, który podzielił się w swojej książce przykładami ze stosowanej praktyki w pracy zawodowej.

Książka łącz w sobie zagadnienia związane zarówno z psychologią, jak i z duchowością.

Dziękuję za nią Zysk i S-ka Wydawnictwo i polecam Wam do przeczytania.

TikTok:https://www.tiktok.com/@eliza_zywicka_writer/video/7287112493384682785

#1289 - „Droga rzadziej przemierzana” - Scott Peck M. - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#134/52

Książka ma 360 stron Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 19...

Wspaniała książka o dochodzeniu do dojrzałości i wzrastaniu w miłości

Wspaniała książka o dochodzeniu do dojrzałości i wzrastaniu w miłości

• Legimi rozwój
  • Zdrowie
  • Do kupienia
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Droga rzadziej przemierzana