W mroku podziemi

2023-10-02
2023-10-02
Łukasz Małecki
Książki paragrafowe Gry książkowe Lochy Podziemia Powieści młodzieżowe Muduko

Uwielbiamy zarówno książki, jak i gry, a połączenie tego brzmi dla nas idealnie. Tym razem będzie to pozycja dla nieco starszych dzieci, a nawet nie dzieci, a nastolatków. Dlaczego? Tego dowiecie się z dalszej części recenzji.

Książka zabiera nas we wspaniałą, niebezpieczną, a jednocześnie mroczną, pełną strachu przygodę. Udamy się w ruiny zamku i to my będziemy decydować, gdzie podążymy, próbując odnaleźć skarby i uniknąć niebezpieczeństwa.

Na samym początku znajdziemy instrukcję, a także postacie. Są one naprawdę ciekawe.

Wizualnie książka jest ładna, chociaż nie będę ukrywać, że widać, że tworzona była przez kilku grafików. Czy to minus? Dla nas nie, a wręcz taka różnorodność córce się podobała.

Książka i gra w jednym to jest to, co bardzo lubi moja starsza córka, a jak już jest nieco mroczna, wiem, że będzie zachwycona. Nie pomyliłam się ani troszkę „W mroku podziemi. Gra książkowa, w której wybierasz własną drogę” wręcz ją zachwyciła. Z przyjemnością polecamy, to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu dla młodzieży.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/03/wmrokupodzoemigraksiazkowawktorejwybieraszwlasnadrogewydawnictwomuduko.html

Masz czasem ochotę w coś zagrać, a nie masz z kim? Gry jednoosobowe cię nużą, bo nie dzieje się w nich nic ciekawego? Jest na to świetne rozwiązanie – gra książkowa! Paragrafówki potrafią być bardzo wciągające i emocjonujące, czego przykładem jest „W mroku podziemi” Hariego Connera.

Malownicze ruiny zamku kryją wejście do mrocznych podziemi i właśnie tu zaczyna się przygoda. Wybierz swojego bohatera i rusz ku przygodnie. Będzie mrocznie, niebezpiecznie, ponuro i strasznie. Po drodze czeka na ciebie wiele wyzwań, spotkań z niezwykłymi istotami i trudnych decyzji do podjęcia.

Tylko od Ciebie zależy, jak potoczą się losy bohatera – czy będzie odważnie stawiał czoła wyzwaniom, czy raczej szukał rozwiązań mniej ryzykownych i przejdzie przez grę ostrożnie i rozważnie. A to te, jakiego bohatera wybierzesz wpłynie na jego możliwości. Na co postawisz: zdrowie, siłę, zręczność, charyzmę czy inteligencję?

Za każdym razem historia jest inna, odpowiednio poprowadzona może być naprawdę długa. To, co charakteryzuje tę książkę to przyjemny, klimatyczny styl pisania, co wcale nie jest tak oczywiste w paragrafówkach. Autor potrafi operować słowem i kreować nim światy i emocje, co jest ogromnym walorem tej gry. Czarno-białe ilustracje podsycają nastrój grozy, niepewności i poczucia zagrożenia. I chociaż książka jest niewielka, to naprawdę potrafi zapewnić długą i fascynującą rozgrywkę.

Będzie idealna dla starszych dzieciaków, młodzieży i dorosłych. Jeśli nie znacie tego rodzaju literatury, to ta będzie świetna na pierwszy raz, wzbudzi chęć na więcej.

To co, zagracie?

Na powierzchni ziemi zostały już tylko ruiny zamku. Za to dobrze zachowane podziemia podobno skrywają skarby. Jednak nie tylko bogactwo znajdziecie w tym labiryncie korytarzy i przejść. Czai się tam zło. Straszne potwory i pułapki nie są dziecinną igraszką. Czy zaryzykujecie własne życie i wyruszycie na niebezpieczną przygodę?

W mroku podziemi to gra książkowa (gra paragrafowa),w której to czytelnik podejmuje decyzje i zgodnie ze wskazówkami podąża dalszymi etapami fabuły uzależnionymi od tego jakich dokonał wyborów.

Labirynt korytarzy i przejść może sprawić, że nawet jeśli nie zginiecie od otrzymanych ran, to zgubicie się i utkniecie na zawsze bez możliwości wyjścia. A może jednak wyjdziecie z tej wyprawy bez szwanku?

Gra rozpoczyna się od przeczytania krótkich zasad, które tu nie są wcale skomplikowane. Możecie wybrać jedną z 4 gotowych postaci, albo stworzyć swoją własną. Każdy z bohaterów ma inne wartości zdrowia, charyzmy, inteligencji, siły i zręczności, które mają wpływ na przebieg rozgrywki. Na końcu książki znajdziecie arkusze gotowych postaci i te do stworzenia własnych, ale tak naprawdę wystarczy wam ołówek i zwykła kartka, albo chociaż notatnik w komórce, aby zanotować aktualną wartość waszego zdrowia i przedmioty znajdujące się w waszym ekwipunku.

Staniecie przed wyborami, będziecie znajdować bardziej i mniej wartościowe fanty, które przydadzą się w lochach, albo będzie można je spieniężyć, jeśli uda wam się wyjść. Każdy wybór postaci i każda decyzja może inaczej pokierować fabułą, więc książka ta dostarczy wiele przyjemnych i zaskakujących chwil rozgrywki, gdyż za każdym razem gra będzie przebiegała inaczej.

Podoba mi się ten mroczny klimat i niebezpieczeństwo czyhające na każdym kroku. Duży plus za proste zasady i dość szybką rozgrywkę. Zdecydowanie będzie to dobra pozycja dla osób, które nie miały do tej pory do czynienia z tego typu grami. Kolejną zaletą są ciekawe ilustracje, których znajdziecie tu całkiem sporo. Te czarno-białe rysunki idealnie dopełniają klimat. Rozgrywka jest zbyt prosta, albo zaczyna się już nieco nudzić? Na końcu znajdziecie specjalne osiągnięcia, które wprowadzą dodatkową nutkę ekscytacji.

W mroku podziemi to gra książkowa (gra...

Krótka ale pełna przygód paragrafówka, w której chodzimy po podziemiach w poszukiwaniu skarbów. Duży plus za bezkostkową mechanikę i skupienie się na wyborach. Lekka, ciekawa, przynajmniej na dobre dwa podejścia. Polecam młodzieży lub osobom, którym zależy na klimacie fantasy, a nie grozy.

• Samodzielne
  • Chce kupić
  • Gra książkowa
  • Paragrafowe

Dodaj cytat z książki W mroku podziemi