Życie listka

Okładka książki Życie listka Paulina Płatkowska
Okładka książki Życie listka
Paulina Płatkowska Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Mikrocuda literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Mikrocuda
Zielona Sowa
2023-09-27
2023-09-27
32 min.

Okładka książki Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą Katarzyna Cerazy, Adam Mirek
Bebechy, czyli... Katarzyna Cerazy, A...
Okładka książki Feluś i Gucio się nie nudzą Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett
Feluś i Gucio ... Katarzyna Kozłowska...
Okładka książki Kakao szambao Jelena Brezovec, Jelena Pervan
Kakao szambao Jelena Brezovec, Je...
Okładka książki Staś Pętelka. Kieszonkowe Agata Łuksza, Barbara Supeł
Staś Pętelka. ... Agata Łuksza, Barba...

2049

Książka „Życie listka” Pauliny Płatkowskiej zabiera nas do serii „Mikrocuda”, która nie tylko bawi, ale również uczy.
Młody czytelnik poznaje życie listka, jednak można porównać go do życia człowieka, przemijania i śmierci. Książka zawiera dodatkowe zadania dla czytelnika, które aktywizują.
Słuchając audiobooka czytanego przez pana Zadurę można przenieść się do świata tytułowego liścia. Uwielbiam głos tego lektora dla dzieci. Daje mnóstwo realizmu i emocji.
Polecam.

Fantastyczna historia z zadaniami do wykonania.

Fantastyczna historia z zadaniami do wykonania.

Najlepsza część z tego cyklu!
Wędrujemy z listkiem przez całe jego życie, od wiosny do jesieni. I przyznam, że pod koniec łezka zakręciła mi się w oku. Przepięknie opowiedziane zmiany, jakie zachodzą w roślinach w ciąg roku. Jest to bardzo prosty, ale piękny język.
Polecam!

Najlepsza część z tego cyklu!
Polecam!

To historia Listka z drzewa klonu. Radosna i kwitnąca, pachnąca wiosną i słońcem!
Zaczyna sie, gdy listek się rozwinął i poczuł szczęście. Bohater opowiada o dniach mijających w promieniach słońca, podmuchach wiatru lub w mrozie. Zwierza się czytelnikowi, że chciał znaleźć przyjaciela, lecz chociaż tyle lisków było koło niego to ciężko mu było znaleźć wspólny język. Z zainteresowaniem obserwował wszystko dookoła.
Historia listka nawiązuje także do zmian związanych ze zbliżającą się jesienią i opisuje dalsze losy naszego zielonego bohatera, który jest ich w pełni świadomy, z uwagi na naturalny rytm w przyrodzie.

Książka ta formę aktywnościową– autorka często proponuje różne przyjemne aktywności związane z ruchem, wyobraźnią, kreatywnością oraz mocno nawiązujące do tematyki książek.

Całość doskonale komponuje się z kolorowymi i uroczymi ilustracjami, które wzbogacają te pozycje. Na uwagę zasługują także piękne zdobienia na okładce - to dla miłośników detali.

W serii dostępne są jeszcze inne tytuły.

Wszyscy czujemy już w powietrzu nadchodzącą zimę. Większość drzew straciła już swoje mieniące się we wszystkich kolorach jesieni liście lub za chwilę je straci. Ale czy tak wygląda koniec życia liści, a może to początek czegoś nowego?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w jednej z książek z serii "MikroCuda".

"Życie listka" to opowieść, która zaczyna się wiosną, gdy wraz z pierwszymi promieniami słońca pojawia się na drzewie on - mały zwinięty pączek, który zmienia się i rośnie z każdym dniem, aż stanie się pięknym zielonym listkiem klonu. Jesienią jego kolor znowu się zmienia, by zachwycić wszystkich pięknym odcieniem żółci. Zimą w końcu opuszcza swoje drzewo, spada na ziemię, by stać się schronieniem dla małych zwierzątek, a nastepnie, by zmienić się w ziemię i dać nowy początek.

To wspaniała edukacyjna książka dla najmłodszych wielbicieli przyrody. Czytając przyjemną historię listka, dziecko może nauczyć się wiele na temat pór roku i cyklu życia roślin i przemijania. Znajdziemy tu mnóstwo ciekawostek przyrodniczych, dowiemy się jak wygląda liść klonu, jego kwiaty i owoce, czym jest fotosynteza i jak wygląda rozkład listka. Książka zachęca również do aktywnego czytania i pobudzania wyobraźni dziecka stawiając przed nim pytania i zadania.

Ja jestem oczarowana tą książką i z pewnością sięgniemy również po pozostałe pozycje z tej serii.

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w jednej z książek z serii "MikroCuda".

"Życie listka" to opowieść, która zaczyna się wiosną, gdy...

Edukacyjna, a zarazem poruszająca historia życia i przemijania listka klonu. Skłania do refleksji i przemyśleń na temat tego co nieuchronne. Polecam przeczytać bo naprawdę warto❕️

Tuż przed moim oknem stoi stary, okazały klon, którego widok odzwierciedla nam cykl kalendarza naturalnego. Wiosną jego liście zwinięte ciasno w supełek, powolutku się rozrastają, nabierają kształtu, a ich soczysta i świeża zieleń zdobi szary, pozimowy krajobraz. W lecie, liście są tak bujne, że niemal wchodzą nam do okien. Cieszą nasze oczy, by u schyłku swojego życia, mienić się złocistymi barwami. Kiedy opadną, pozostawią po sobie puste gałęzie. Jednak nic nie dzieje się tu bez przyczyny - teraz w ziemi dadzą początek nowemu życiu, którego efekty będziemy mogli oglądać za kilka miesięcy.

Takie jest życie listka - tytułowego bohatera i narratora przepięknej historii serii "Mikrocuda".
To wielowymiarowa opowieść, która kieruje uwagę dziecka w stronę przyrody i cudów natury, ale też odnosi się do życia ludzkiego.

Nostalgicznie, z nutką radości i sentymentu, lektura przeprowadza czytelnika przez kolejne pory roku. Listek, dorastając, opowiada o swoich wątpliwościach, spostrzeżeniach i emocjach, a jako dojrzały liść podejmuje ważne decyzje. To bardzo ciekawy fragment, przy którym warto w lekturze zatrzymać się na dłużej.

"Życie listka" to idealna lektura na listopadowe wieczory. Uświadamia o nieuchronności zakończenia życia (wszelakiego),ale robi to z ciepłem, zrozumieniem i optymizmem. Będzie świetnym punktem wyjścia do rozmów na temat przemijania.

Seria książek "Mikro Cuda" przybliża małym czytelnikom (nie)zwykłe zjawiska występujące w naturze i udowadnia, że w świecie przyrody absolutnie nic nie ginie. Najnowszy tom przedstawia cykl drzewa i życie liścia od narodzin, po jesienny kres. Ale czy jego żywot kończy się wraz z opadnięciem na ziemię? Nic bardziej mylnego!

Młody liść klonu opowiada o swej codzienności w następujących po sobie porach roku od maja, gdy zaczął wyrastać i dumnie rozprostowywać się w słońcu, po późną jesień, kiedy szczęśliwie opadł z drzewa.
Podczas życia na klonie, mimo wielu otaczających go liści często odczuwał samotność, poza tym nie wyróżniał się niczym szczególnym od sąsiadujących na gałęziach kumpli. Z czasem zrozumiał, że najważniejsze jest być sobą, a i wcale samotny nie jest, ponieważ wraz z pniem, korzeniami i całą koroną tworzą piękne majestatyczne drzewo, gdzie każda część ma znaczenie!

Bardzo podoba mi się zamysł książki, której historię można łatwo odnieść do życia ludzi. Listek bowiem wykazuje cechy ludzkie, rozmyśla nad swoim istnieniem i przemijaniem, ma uczucia i to on dzieli się z nami życiowymi mądrościami, nad którymi warto chwilę się zatrzymać. To wszystko sprawia, że dziecko nawiązuje z nim bliższą relację i nie jest obojętne na jego losy. Fabuła wciąga, a ciekawość co spotka listka na kolejnej stronie, stale wzrasta.

Publikacja ma walor edukacyjny, przeczytamy sporo przyrodniczych ciekawostek o ogólnych cechach klonu, o procesie fotosyntezy, a także o rozkładzie liścia zasilającego glebę na kolejny sezon. Jakby tego było mało, książka ma formę aktywizującą, a to za sprawą "Gry wyobraźni" - prostych zadań do wykonania znajdujących się na każdej rozkładówce, skupiających uwagę na kreatywności dziecka.
Towarzystwo pięknych i radosnych ilustracji uprzyjemnia czas spędzony przy lekturze.

Uwielbiam tego typu książki. Ta pozytywnie nas zaskoczyła i skutecznie zachęca do uważnego obserwowania przyrody i dbania o nią.
Polecamy!

Młody liść klonu opowiada o swej codzienności w...

Gdybym miała wybrać ulubiony listek drzewa, to zdecydowanie byłby to liść klonu. Wyróżnia się kształtem a jesienią przybiera przepiękne barwy złota i czerwieni. 🍁

Czy życie takiego listka jest nudne?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w najnowszej części serii "MikroCuda". To właśnie liść klonu jest jej głównym bohaterem, który przybliża nam swój cykl życia.

Przychodzi na świat w maju, zwinięty ciasno jak supełek. Rozwija się, nabiera unikatowego kształtu i soczystego koloru. Wystawia buzię do słońca i spija sok z gałęzi. Latem stanowi ozdobę klonu a jesienią, wraz z innymi liśćmi zmienia drzewo w cudowny, jesienny bukiet. Następnie opuszcza drzewo i opada na ziemię by zimą dać schronienie małym żyjątkom. W końcu zamienia się w ziemię i daje początek kolejnej roślinie.

Ta niezwykła książka w przyjazny dziecku sposób przybliża mu zagadnienia przyrodnicze związane z porami roku i cyklem życia roślin. Wychodzi naprzeciw dziecięcym pytaniom ale również je zadaje. Poprzez zamieszczone na każdej stronie krótkie polecenia, zadania czy pytania zachęca do zastanowienia się i poszukiwania odpowiedzi, uruchomienia wyobraźni.

Bardzo lubię książki, które nienachalnie przemycają wiedzę. Tu oczywiście sporo jest treści przyrodniczych. Mimo tego to nadal prosta i ciekawa lektura do wspólnego czytania.

Polecam, zwłaszcza na te jesienne dni!

Czy życie takiego listka jest nudne?

...

Dziecięca ciekawość świata, radość z odkrywania jest wspaniała. Właśnie dlatego chcę wam dzisiaj pokazać książkę, która jest częścią serii "Mikro Cuda". Z niej dzieci dowiedzą się, jak zmienia się przyroda wokół nas.

Mały listek klonu budzi się pewnego wiosennego dnia. Z małego pączka wychyla główkę do słońca, by zacząć swój cykl życia. Opowiada o ciepłej, pełnej radości wiośnie, o motylach i ptakach, opowiada o swoim drzewie i innych listach na gałęziach. Listek klonu dzieli się z małymi czytelnikami swoimi smutkami, radościami, opowiada o zmienności pogody, by dotrzeć do jesiennej opowieści.

I choć listek zmienia kolor, opada na ziemię, to nie jest koniec jego historii. Teraz będzie on schronieniem dla małych żyjątek, by potem połączyć się z ziemią i stać się początkiem nowego drzewa.

Ta piękna książka, to nie tylko historia cyklu życia małego listka klonu, ale i gra aktywności dla czytelników. Znajdziecie tutaj wiele aktywności zachęcających dzieci do opowiadania, wymyślania, tańczenia. Całość wzbogacają pełne uroku ilustracje. Dzięki nim możemy z powodzeniem oglądać książkę także z młodszymi czytelnikami.

• Dziecięce
  • Biblioteka
  • 2024 polscy autorzy
  • Czeka w bibliotece dziecięcej
  • Dzieciństwo W.

Dodaj cytat z książki Życie listka