Co zrobi Frania? Szczerość

Świetlik
2023-09-06
2023-09-06
48 min.

Szczerość może być dla dzieci nieco dezorientująca. Z jednej strony każe im się mówić prawdę, a z drugiej ta prawda może wywołać u kogoś zakłopotanie, albo sprawić przykrość. Warto być szczerym, czy może lepiej zamknąć buzię na kłódkę? Zapewne nawet dorośli przyznają, że w przypadku bycia szczerym trzeba sporo wyczucia. Nauczyć się go pomoże sympatyczna Frania, bohaterka cyklu dla dzieci „Co zrobi Frania?” autorstwa Barbary Supeł.

Na książkę „Szczerość” składają się trzy historyjki. W pierwszej Frania z mamą przygotowują strój na pardę w przedszkolu. To co zaproponowała mama – delikatnie mówiąc – nie podoba się córce. Jednak Frania ma opory, aby jej to powiedzieć, bo mama się napracowała. Drugie opowiadanie ma miejsce w autobusie. Frania zauważa panią z dziwną, włochatą plamką na brodzie. Decyduje się zapytać o nią współpasażerkę, co wprawia tatę – podróżującego z dziewczynką – w konsternację. W ostatnim tekście Ryśka, brata Frani, odwiedza kolega. Dziewczynka bardzo chce się wspólnie z nimi bawić, ale chłopcy dają jej do zrozumienia, że nie jest mile widziana.

Każde z opowiadań ma tzw. punk kulminacyjny. Zatrzymujemy się i musimy zastanowić się, co wydarzyło się dalej. Jest to świetny pretekst do rozmowy i oceny, jak nasze dziecko postrzega szczerość, czy wszystko jest dla niego jasne, czy może należy o niej więcej porozmawiać, albo poćwiczyć problematyczne sytuacje. Po nim Frania kontynuuje swoją opowieść dążąc do mądrego finału.

Na końcu książki znajdziemy również rewelacyjne podsumowanie tych trzech historii. Bohaterka odnosi się do opisanych historyjek mówiąc o tym, czym jest szczerość i o tym, jak ją wyrażać. Jest to chyba moja ulubiona część tej publikacji. Wspaniale współgra ona zamieszczonymi bajkami i jest napisana w przystępnym, „dziecięcym” języku. Nie dało się tego napisać lepiej.

„Co zrobi Frania?” to cykl książek dla dzieci rozwijających kompetencje społeczne. Krótko mówiąc, są o tym, jak się zachować. Bardzo je sobie cenię. Metoda wybrana przez autorkę wspaniale trafia do dzieci. Są to bajki, w których jest przestrzeń na rozmowę, oraz podsumowanie robione przez ich bohaterkę. Myślę, że jest to dobra droga, aby trafić do młodych czytelników.

2049

Książka "Co zrobi Frania? Szczerość" Barbary Supeł zabiera nas do kolejnego tomu cyklu o rezolutnej Frani, która tym razem będzie mierzyła się ze szczerością.
Treści przekazują nam mądre przesłanie o tym, jak ważne jest mówienie prawdy oraz ponoszenie konsekwencji wynikających z kłamstwa. Na przykładzie sytuacji z życia wziętych pokazuje dzieciom, kiedy warto mówić wprost o swoich oczekiwaniach, wyrażać swoją opinię, a kiedy lepiej trzymać język za zębami, by nie sprawić przyjemności drugiej osobie. Frania na własnej skórze przekonuje się, że nie zawsze to co myślimy powinno wybrzmieć słowem.
Polecam cały cykl o pięcioletniej Frani, uczy, ciekawi, daje wiele wskazówek przydatnych w wielu sytuacjach.

Jeśli zastanawialiście się, czy warto sięgnąć po książki o Frani, to odpowiem krótko: TAAAK!

To już szósta książka, której bohaterką jest rezolutna Frania. Urocza, bezpośrednia i niepowtarzalna dziewczynka, które bawi wszystkich, bez względu na wiek i płeć, dlatego o jej perypetiach lubią czytać dziewczynki i chłopcy, lubią ją mamy, a i tatusiowie uśmiechają się pod nosem, gdy słuchają jej kolejnych przemyśleń.

W najnowszej części Frania zmaga się ze szczerością. Jej trudnością i konsekwencjami bycia szczerą osobą. Okazuje się, że czasami nie tak łatwo być szczerym, innym razem nasza szczerość może kogoś zranić, można też użyć innych słów, by wyrazić swoją szczerość.

Dzieci charakteryzuje ta urocza, czasami brutalna szczerość, którą z czasem tracą. Warto pielęgnować ją u tych małych osobników i nauczyć ją odpowiednio wyrażać. Ta książka to przydatna pomoc w tym procesie. Z zabawnych i mądrych historii dzieci nauczą się czegoś o byciu szczerym, a korzystać z porad Frani mogą zarówno dzieci jak i dorośli.

Zabawna część, o szczerości dzieci. Wiadomo, że dzieci mówią co im ślina na język przyniesie, i tu nie obyło się bez śmiesznych wpadek. Szczerość jest ważna, ale trzeba nauczyć dzieci, jak odnaleźć tą niewidzialną granicę, gdzie szczerość miesza się z byciem poprostu niemiłym.
Świetna jest ta seria z małą Franią!
Polecamy!

Świetna jest ta seria z małą Franią!
Polecamy!

Bardzo ciekawa książeczka. Można się z niej dowiedzieć wielu wartościowych rzeczy i nauczyć dziecko:
🍄w jaki sposób być szczerym, ale nie sprawiać przykrości innym,
🍄gdy oceniacie innych (wygląd, strój itp) lepiej poczekać aż zostaniecie zapytani o zdanie
🍄komplement można wyrazić bez wahania
🍄trzeba szczerze mówić o swoich potrzebach żeby inni mogli je dostrzec
Zachęcam do lektury

🍄w jaki sposób być szczerym, ale nie sprawiać przykrości innym,
🍄komplement można wyrazić bez wahania
🍄trzeba szczerze mówić o swoich potrzebach żeby inni mogli je dostrzec
Zachęcam...

Książka w ciekawy sposób porusza temat szczerości i etyki, ucząc dzieci, jak ważne jest mówienie prawdy i konsekwencje, które mogą wynikać z kłamstwa. Przygody Frani są pełne humoru i napięcia, co sprawia, że czytanie staje się nie tylko pouczające, ale również zabawne.🌸

Tekst jest dobrze napisany i łatwy do zrozumienia dla młodszych czytelników. Ilustracje są kolorowe, pełne detali i doskonale oddają atmosferę opowieści.📖
Dzieci z pewnością będą zaciekawione, obserwując przygody Frani i jej decyzje.🔎

„Co zrobi Frania? Szczerość” to idealna książka dla rodziców, którzy chcą nauczyć swoje dzieci wartościowych lekcji o szczerości i uczciwości. Ta pięknie ilustrowana historia jest pełna emocji i pozwala dzieciom zrozumieć, jak ważne jest być szczerym wobec siebie i innych.👨‍👩‍👧‍👧

Trzy historie: "Co zrobiłam z kapeluszem muchomora", "Co zrobiłam z plamką na brodzie", "Co zrobiłam z klubem superziomków". Każda z nich pokazuje, w jakich sytuacjach nalezy być szczerym a w jakich nie. Mądrze i z pomysłem.

Czy znacie serię książek o rezolutnej Frani? Przyznaję, że to nasza pierwsza styczność z tą bohaterką, ale żywię nadzieję, że nie ostatnia. Frania skradła bowiem nasze serca całkowicie.

"Co zrobi Frania? Szczerość" to zbiór trzech opowiadań z tytułową szczerością w tle. Podczas swoich przygód Frania dowie się, że szczerość i prawdomówność są ważne, jednak czasem mogą sprawić komuś przykrość. Kiedy ktoś pyta się nas o zdanie na temat czegoś co się nam nie podoba, istotne jest jakich słów użyjemy, by nie zranić naszego rozmówcy. Podobnie jest kiedy komentujemy czyjś wygląd. Są takie sytuacje, w których lepiej swoje obserwacje zachować dla siebie lub powiedzieć je zaufanej osobie nieco później. I wreszcie kiedy naprawdę nie chcemy czegoś robić, ale wiemy, że komuś innemu na tym zależy. Istotne jest, by zaznaczyć swoje granice, jednocześnie szanując uczucia innych.

Wszystko to są naprawdę trudne sprawy dla małej dziewczynki. Frania boryka się z nimi we wsparciu bliskich i nie zawsze udaje się jej zachować właściwie. Wtedy na arenę wkraczają rodzice, którzy wyjaśniają córeczce zawiłości relacji międzyludzkich i uczą jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi.

To naprawdę fajna i błyskotliwie napisana książka. Jej główna bohaterka jest na wskroś normalna i przydarzają się jej sytuacje takie jak każdemu innemu dziecku. Podczas swoich wewnętrznych rozterek, Frania angażuje czytelnika i zachęca do zgadywania jak się zachowa. Na końcu książki natomiast znajdziemy "Porady Frani", czyli rozdział, który podsumowuje to czego dziewczynka nauczyła się podczas swoich przygód. Polecamy❤️

Główną bohaterką książeczki jest urocza, pięcioletnia dziewczynka o imieniu Frania.
Jest szczerą aż do bólu narratorką.
Frania opowiada swoim małym czytelnikom, z jakimi trudnymi sytuacjami musiała się zmierzyć. Za każdym razem w połowie swojej historii zadaje pytania: ,,I jak myślicie - co zrobiłam?", przedstawiając tym samym cztery różne warianty do wyboru. ,,A wy co zrobilibyście na moim miejscu?" Dziewczynka odkrywa przed odbiorcami czym jest szczerość. Nie zawsze postąpi słusznie, a zachowanie nie będzie właściwe i zgodne z oczekiwaniami dorosłych. Na szczęście Frania zawsze z danej sytuacji wyciągnie wnioski i podzieli się cennymi wskazówkami z czytelnikami.

Jest to książka edukacyjna, która pomoże zrozumieć dzieciom czym jest szczerość.
Bardzo podoba mi się jej przesłanie i to, że kształtuje w odbiorcach umiejętności społeczne przydatne na każdym etapie życia. Na przykładzie trzech różnych sytuacji pokazuje, kiedy warto i można mówić wprost o swoich oczekiwaniach, wyrażać swoją opinię, a kiedy lepiej przemilczeć, by nie sprawić przykrości drugiej osobie. Pytania, które zostały wplecione w treść zachęcają małego czytelnika do aktywnego czytania, odgadnięcia jak w danej sytuacji zachowa się Frania, a także własnych przemyśleń.
Książka jest w twardej oprawie, posiada przepiękne, przykuwające wzrok, kolorowe ilustracje.

Jest szczerą aż do bólu narratorką.

„Co zrobi Frania? Szczerość” to opowieść o uczciwości wobec siebie i innych. Znajdujemy tu opowiadania, które przybliżają świat dziecięcych problemów i uczuć. Czytelnicy mają okazję poznać historyjki z życia bohaterki, które przybliżają im temat szczerości, a także przekonać się, jak dziewczynka poradziła sobie w sytuacjach, gdy niekoniecznie coś jej podobało lub odpowiadało. Bycie szczerym to bardzo ważna umiejętność, której warto się uczyć już w dzieciństwie. Frania przygotowała też dla dzieci krótki poradnik, dzięki któremu odkryją między innymi, czym jest szczerość, jak mówić o swoich potrzebach, a także jak wyrażać swoją opinię, aby nie urazić innych. W książkach z tej serii opowiadania uzupełnia też część aktywizująca, w której czytelnik próbuje odgadnąć, co wydarzy się dalej. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/09/co-zrobi-frania-szczerosc.html

• Dziecięca
  • Maks