Ile jeszcze do Gwiazdki?

Okładka książki Ile jeszcze do Gwiazdki? Pippa Curnick, Adam Guillain, Charlotte Guillain
Okładka książki Ile jeszcze do Gwiazdki?
Pippa CurnickAdam Guillain Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
2023-11-08
32 min.
Joanna Wajs

Okładka książki Tajemniczy świat pod stopami Charlotte Guillain, Yuval Zommer
Tajemniczy świ... Charlotte Guillain,...

Ho, ho, ho! Oficjalnie ogłaszam : sezon "Ile jeszcze do Gwiazdki?" za rozpoczęty. Dziś w wielu domach rozpoczyna się radosne, adwentowe odliczanie do Świąt, nie inaczej było w tym uroczym picturebooku.

Zwierzęta w lesie szykują się do Świąt, Miś ma niespodziankę, dla każdego ze swoich przyjaciół przygotował po prezencie, jednak okazuje się że podarki przygotowane przez Niedźwiedzia nie do końca cieszą wszystkich mieszkańców lasu. Tylko mała Myszka wierzy mocno, że Niedźwiedź ma jakiś tajemny plan i radością wyczekuje na swoją kolej, aż do dnia gdy zachoruje i będzie musiała leżeć w łóżku. Im więcej dni upływa, tym mniejszy czuje zapał, a coraz większy smutek, że Niedźwiedź o niej zapomniał. Przecież każdego dnia ktoś inn6 dostaje upominek, tylko co zrobić, z siankiem, koroną, skrzydłami anioła, chustą, ścierką kuchenną czy uszami osła?
Jeśli chcecie się przekonać co z tego wyniknęło, jaki plan ma Niedźwiedź i czy Myszka otrzyma w końcu swój upragniony podarek - koniecznie zajrzyjcie do tej książki.

I chociaż muszę przyznać, że sam pomysł na fabułę i historia bardzo mi się podobają, to tekstowo nie do końca jestem przekonana. Rymy trochę mi tu zgrzytają i nie do końca płynnie mi się ją czyta, co moim zdaniem odbiera jej troszkę tej świątecznej magii. Trzeba jednak też przyznać, że ilustracje są absolutnie przeurocze, a na dodatek moim chłopcom się podoba, więc ostateczne zdanie należy do głównych zainteresowanych i recenzentów - moje Skrzaty rekomendują 💙

To ślicznie zilustrowana, wierszowana opowieść, którą napisali Charlotte i Adam Guillainowie, a zilustrowała Pippa Curnick. To ciekawa historia o zwierzętach czekających w lesie na Boże Narodzenie. Pewnego dnia niedźwiedź zwrócił się do mieszkańców lasu, aby policzyli dni dzielące ich od świąt. Okazało się, że niezwykła gra dla przyjaciół z lasu była nie tylko zaskakująca, ale i pouczająca. Zabawa polegała na tym, że każdego dnia inne zwierzę miało otrzymać tajemniczy prezent. W książce pojawia się mnóstwo fascynujących zwierzaków - niedźwiedź, bóbr, mysz, lis, jeleń, nietoperz, jeż, sowa i wiele innych mieszkańców lasu. Niestety nie wszyscy byli zadowoleni ze swoich upominków - szczur zrzędził, borsuk marudził, tylko myszka wierzyła w plan misia. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2023/12/ile-jeszcze-do-gwiazdki.html

Lubicie książki w formie kalendarza adwentowego? Ja mam do nich totalną słabość, choć przyznaję, że trudno mi wytrwać i dawkować sobie ciekawe historie, które miałoby się ochotę połknąć na raz😉 Dziś przychodzę do Was z książką, którą można czytać w takiej formie, ale, z racji, że jest dość krótka, najlepiej po prostu czytać ją w całości codziennie 😁

"Ile jeszcze do Gwiazdki?" to opowieści o niespodziance jaką Niedźwiedź przygotował dla pozostałych mieszkańców lasu. Postanowił w czasie odliczania do świąt wprowadzić trochę magii i radości, i każdego dnia obdarowywać jakieś zwierzę prezentem niespodzianką.

Z początku zwierzęta zareagowały na to bardzo entuzjastycznie. Z czasem jednak pojawili się niezadowoleni ze swoich podarków. Podczas gdy Łasica i Wiewiórka były bardzo zadowolone ze skrzydeł, Ropuch nie bardzo cieszył się z opaski z oślimi uszami a Borsuk ze ścierki do naczyń.

Mysz próbowała podtrzymać morale i uparcie tłumaczyła wszystkim, że Niedźwiedź z pewnością ma jakiś ciekawy zamysł, w końcu jednak sama, złożona chorobą i smutna, że nie dostała do tej pory upominku, postanowiła przeczekać też czas.

To pięknie ilustrowana, ciekawa opowieść o wspólnym dzieleniu adwentowego czasu. To historia o chęci niesienia radości i miłości oraz rozpalania świątecznego nastroju, która udowadnia, że najważniejsza w świętach jest obecność bliskich, z którymi możemy dzielić te magiczne chwile. Bo magia płynie z nas samych i to my sprawiamy, że ten okres w roku jest tak wyjątkowy i piękny ♥️

"Ile jeszcze do...

Grudzień to czas obfitujący w święta. Kultury się zmieniały, religie też, a wyznaczanie okresu zimowego przesilenia jako wydarzenia ważnego pozostało. Warto ten zimny czas urozmaicić sobie zabawami, lekturami i świętowaniem oraz poznawaniem różnorodnych tradycji oraz religii. Nasze cieszenie się ze wspólnie spędzanego czasu niekoniecznie musi być związane z konkretną religią. Może być to czas edukowania. I właśnie z tego powodu sięgnęłyśmy po książkę Joanny Kończak „Świętujemy cały rok. 36 świąt z różnych stron świata”, bo kiedy jak nie zimą jest tyle czasu na wspólną lekturę? Do tego codziennie oddajemy się czytaniu zabawnej historii Adama i Charlotte Guillianów „Ile jeszcze do gwiazdki?”, którą można potraktować jako taki książkowy kalendarz adwentowy, czyli sposób na odliczanie czasu. I dziś Wam właśnie opowiem o tej drugiej książce, a jutro o pierwszej. Dlaczego taka kolejność? „Świętujemy cały rok” to historie z całego roku”, a „Ile jeszcze do Gwiazdki?” jest ściśle związana z chrześcijaństwem i jej rzymską odnogą, czyli pojawia się tu temat adwentu i związanymi z nimi tradycjami. Okres poprzedzający Boże Narodzenie w kościołach chrześcijańskich ma być czasem radosnego oczekiwania na 24 grudnia. Sam adwent trwa jednak bardzo różnie: od 23 do 28 dni. W tym roku rozpoczął się 26 listopada i potrwa do Wigilii. W wielu miejscach kultywuje się zapalanie świec adwentowych tak jak w żydowskiej świec chanukowych; i też jest to mniej więcej w tym samym czasie. Ciekawy zbieg okoliczności, nieprawdaż? Świece te w chrześcijaństwie symbolizują kolejne niedziele, bo adwent rozpoczyna się w czwartą niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie. W praktyce adwent może zaczynać się od 18 listopada aż do 3 grudnia, z zależności od tego, w którym dniu tygodnia przypada Boże Narodzenie. I już wtedy można sięgać po wszelkie świąteczne lektury, kalendarze i inne pomoce pozwalające urozmaicić dzieciom czas oczekiwania, uczynić z niego okresem zabawy oraz rozwijania kolejnych umiejętności, zacieśniania oraz pielęgnowania więzi rodzinnych.
Najbardziej komercyjnym i lubianym przez dzieci symbolem adwentu jest kalendarz adwentowy. Ma on 24 okienka, a odliczanie zaczyna się od 1 grudnia. I po tę konwencję sięga większość pisarzy. Z nią też spotkamy się w książce „Ile jeszcze do Gwiazdki?”. Bohaterami lektury są tu zwierzęta leśnie oczekujące świąt ze szopką betlejemską w tle.
Historia zaczyna się od pomysłu Niedźwiedzia, który stwierdza, że warto policzyć czas do świąt. W ramach tego każdego dnia inne zwierzę ma dostać inny podarek, czyli pojawia się motyw prezentów, oczekiwania, niespodzianki oraz niepewności. Bardzo szybko pojawia się rozczarowanie, bo są to rzeczy zwykłe jak ścierki do naczyń czy lampki. Niedźwiedź jednak uczy, że ważne jest bycie blisko siebie, cieszenie się ze swojego towarzystwa niż to, co obdarowani otrzymali. Praktyczne prezenty też mogą okazać się ważne. Mimo rozczarowań, kiedy następują święta wszyscy się cieszą i razem świętują.
Tekst jest tu prostą rymowanką wymieniającą jakie prezenty otrzymały różne zwierzęta. Możemy bawić się w liczenie dni, wyszukiwać elementy na obrazkach. Jednak najważniejszą rzeczą są tu cudowne ilustracje autorstwa Pippy Curnick słynącej z ilustracji w takich książkach jak „Filiżankowy domek” i „Miś paplak”. Prosta kreska, mnogość bohaterów i piękne baśniowe otoczenie świata upersonifikowanych zwierząt. Spotkamy tu niedźwiedzia, bobra, mysz, lisa, jeża, sowę i wiele, wiele więcej mieszkańców lasu. Niedźwiedź jako postać największa przywodzi na myśl rodzica w otoczeniu dzieci (mniejszych zwierząt). Zza drzewa zerka jeleń przywodzący na myśl nastolatkę, która niby nie jest zainteresowana całym zamieszaniem, skupiona na ozdabianiu się bombkami i szalikami (odpowiednia stylizacja to podstawa),ale jednak biorąca udział. Do tego mamy nietoperza przywodzącego na myśl zwariowanego dzieciaka zwisającego głową w dół. I jeszcze ta jego mina. Dzięki tym ilustracjom na każdej stronie jest, co oglądać, o czym opowiadać i pojawi się spora dawka śmiechu w czasie lektury.
„Ile jeszcze do gwiazdki” to ciekawa i pięknie wydana książka dla dzieci, które nie mogą doczekać się Świąt. Solidna kartonowa okładka, bardzo dobrze zszyte strony i bardzo kolorowe rozkładówki z dużą ilością akcji i niedługim tekstem wkomponowanym w ilustrację. Do tego tłumaczką jest Joanna Wajs mająca talent do ubierania pomysłów pisarzy w słowa znane polskim czytelnikom. Autorzy poruszają tu problem umiejętności cieszenia się z darów, dostrzegania ich przydatności. Mamy tu bohaterów marudzących, wybrzydzających i buntujących się. Zwłaszcza wtedy, kiedy dwa zwierzaki dostają ten sam prezent. Tylko najmniejsza myszka kojarząca się z najmłodszym dzieckiem potrafi cieszyć się z tego oczekiwania, niepewności i prezentu. A może my też możemy być jak ta mysz i nie oczekiwać za wiele tylko dostrzec to, że ktoś o nas pamiętał. Podsunięcie takiego problemu może być punktem wyjścia do tego, co sprawia nam radość i czy naszych oczekiwań nie napędza konsumpcjonizm.
Fantastyczna lektura. Polecam!

„Ile jeszcze do gwiazdki” to przepięknie wydana książka dla dzieci, które już nie mogą doczekać się Świąt. Tak jak leśne zwierzątka. Napisana jest wierszem, który opowiada o niedźwiedziu, który odliczał do Świąt i z tej okazji zorganizował grę, w które każdego dnia adwentu inne zwierzątko będzie otrzymywać jeden prezent. Nie wszystkim podobały się upominki. Marudzili i kręcili głowami zwłaszcza, gdy dwie osoby dostały to samo. Tylko mała, chora myszka wierzyła w Misia i jego grę.
Książka oprócz pięknych, kolorowych ilustracji, które przykuwają wzrok posiada również ciekawą historię, która ma swój przedświąteczny klimat. Przeznaczona jest przede wszystkim dla młodszych dzieci, ale myślę, że fani świątecznych opowieści również skuszą się na ten tytuł. Polecam!

• Książki Malwinki
  • Literatura dziecięca
  • Samodzielne
  • Do biblioteki
  • Dla dzieci
  • Dzieci 2023

Dodaj cytat z książki Ile jeszcze do Gwiazdki?