Ronnie O’Sullivan. Nie do zdarcia

Sine Qua Non
2023-10-11
2023-10-11
Jakub Michalski

Okładka książki Urban. Biografia Dorota Karaś, Marek Sterlingow
Urban. Biografia Dorota Karaś, Marek...
Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki Kurczab. Szpej, szpada i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba Wojciech Fusek, Jerzy Porębski
Kurczab. Szpej... Wojciech Fusek, Jer...

„Ronnie O’Sullivan. Nie do zdarcia" to książka, która na pewno ucieszy każdego fana snookera.
Jeśli ktoś zetknął się z tym sportem, na pewno słyszał o Ronnim O’Sullivanie. To zawodnik który od lat utrzymuje się na zawodowym szczycie, jednak jego życie prywatne to już ciągłe górki i dołki. Po lekturze można odnieść wrażenie, że złapał już równowagę w życiu codziennym, ale jeśli na co dzień obserwujecie jego poczynania, to wiecie, że do równowagi mu bardzo daleko…
Cała książka to ciekawa opowieść o życiu Ronniego - mamy tu trochę historii z dzieciństwa, wspominamy najważniejsze turnieje, odwyk, jest też dużo o bieganiu i oczywiście bardzo dużo o snookerze. A najbardziej o tym, że w kiedy nasz bohater skupiał się wyłącznie na nim, to nie kończyło się dobrze dla jego psychiki.
Sporo tu historii, do których się uśmiechniecie, wiele z nich na pewno już znacie. Generalnie czytanie sprawiło mi dużo przyjemności, jednak mam jeden poważny zarzut. Ja wiem, że to książka, która ma nas inspirować, nauczyć wyciągać wnioski z naszego życia, ale jakoś mi jej grzeczny, nieco moralizatorski (ale w bardzo stonowanej wersji) ton do O’Sullivana nie pasuje.
Zabrakło mi tu typowej dla niego arogancji (przebijała się w niektórych fragmentach, ale szybko znikała),z której jest tak znany i która fanom raczej nie przeszkadza. I oczywiście możemy założyć, że bardzo się zmienił, nie daje się już ponosić emocjom i generalnie jest oazą spokoju, ale wiemy, że tak nie jest… pokazał to chociażby na początku roku, po finale Mastersa z Alisterem Carterem, gdy obaj gracze ”pojechali po całości", a ich wieloletni konflikt wszedł na zupełnie nowy poziom.
Czy tak się powinien zachowywać sportowiec? Jasne, że nie, zwłaszcza w sporcie dżentelmenów. Czy do takiego O’Sullivana jesteśmy przyzwyczajeni? Tak. Czy takiego go lubimy? Tak. I właśnie takiego chciałabym więcej w książce.

Więcej recenzji na profilu https://www.instagram.com/sczytalim/

Dla fanów Ronnie'go obowiązkowo. Można kilka ciekawostek wycisnąć dla siebie i zbliżyć się do rytmu życia, jaki lubi.

Bardzo dobra książka o przegrywaniu i wygrywaniu, zarówno w sporcie jak i normalnym życiu. O walce, o trudnościach w życiu, zwycięstwach i porażkach oraz o bieganiu.

Obowiązkowa pozycja dla każdego kto oglądał chociaż jeden mecz w snookera ale inni czytelnicy również znajdą w książce wiele ciekawych rad do zastosowaniu nie tylko w sporcie.

Z ciekawością wziąłem do ręki książkę, zwłaszcza że była to moja pierwsza, snookerowa (auto)biografia. I powiem jedno, od razu wciągnąłem się w historię opowiadaną przez Ronniego O’Sullivana. Historię, która pokazuje, że pasja może być źródłem zarówno radości, spełnienia, ale także – jeżeli nie będziesz jej kontrolować – może zaprowadzić Cię do mrocznych zakamarków, w których trudno będzie Ci samemu sobie poradzić. Historię, która uzmysławia, że w sporcie – nawet jeżeli jesteś numerem 1 na świecie – to więcej razy przegrywasz, niż wygrywasz. Historię, która jest nie tylko i wyłącznie o snookerze, ale przede wszystkim o radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Każdy rozdział w książce kończy się wskazówkami, jak wykorzystać refleksje płynące ze sportu w życiu. Ponadto w książce znajdziesz wiele analogii do innych sportowych dyscyplin. Między innymi do piłki nożnej i Leo Messiego, do lekkoatletyki i Usaina Bolta, do boksu i Mike’a Tysona, do tenisa i Rogera Federera, do Formuły 1 i Ayrtona Senny, a także do golfa i Tigera Woods’a. Bardzo wartościowa i inspirująca pozycja, po którą zdecydowanie warto sięgnąć, którą warto przeczytać, nią zainspirować się i wyciągnąć dla siebie lekcje.

Uwielbiam Ronniego O'Sullivana od wielu lat, z wielu powodów. Ma wielki talent, charyzmę. W świecie snookera jest nietuzinkową, barwną osobowością.

Miał trudne dzieciństwo, wpadł w nałogi, ale podźwignął się z nich. Złe skłonności zamienił na dobre przyzwyczajenia.

Zgadzam się, że można go też nie lubić. Ma “niewyparzony” język i czasami gra w snookera jakby mu na niczym nie zależało. A jednak jest 7-krotnym mistrzem świata.

"Ronnie O'Sullivan. Nie do zdarcia" to szczera książka o sukcesach i porażkach tytułowego bohatera. Autor opisuje w niej swoje przemyślenia na temat gry w snookera. Mówi o swoich uzależnieniach, pogoni za perfekcją. W książce wspomina o swojej trudnej przeszłości, rodzinie, przyjaciołach, a także o tym, jak ważne jest dla niego bieganie.

"Ronnie O'Sullivan. Nie do zdarcia" to interesująca lektura, lecz miejscami zbyt moralizatorska. Pewne wątki są niedopowiedziane, inne pominięte.

Wielokrotny mistrz świata dzieli się z nami swoimi przemyśleniami, doświadczeniami i emocjami. Tymi, które towarzyszą mu w życiu codziennym i na największych snookerowych turniejach.

Czy gra przy zielonym stole daje Ronniemu szczęście i spełnienie, czy raczej frustruje go i męczy? A może jedno i drugie?

Przekonajcie się sami.

• Moja biblioteczka