La Mort heureuse

francuski
9782070402465

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Mam te książkę, pada tam słowo Leignitz gdy główny bohater podróżuje pociągiem.
Urodziłem się w Legnicy i tu mieszkam, ale nigdy nikt nie wspominał mi że w Legnicy były takie osoby jak Wyspiański, Camus, Hłasko bądź nawet Hitler czy Napoleon.
Najbardziej uderza mnie to, że mieszkam koło Dworca PKP gdzie być może wysiadł na stacji Albert Camus w celu zwiedzania miasta jeszcze przed relokacją Polaków.
Tak samo zwiedzał te Wyspiański i jest nawet tablica o tym informująca wmurowana w Kościół NMP.

To naprawdę miasto tajemnic, gdyż nie ma tu uczelni dobrej gdzie uczono by tych wszystkich magisteriów.

Mam te książkę, pada tam słowo Leignitz gdy główny bohater podróżuje pociągiem.

Ja naprawdę uwielbiam Camus, ale to jest beznadziejne. Nikt by się tym nie zachwycał gdyby nie to, że to on pisał. Mersault zabija staruszka, potem pomijamy to i widzimy że mu smutno, a potem znowu pomijamy to i teraz słuchamy jego obrzydliwego opisu seksu i jaki to niegrzeczny jest (dosłownie tak napisał). Porażka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękny język, wystudiowane zdania, przerabiane po tysiąckroć przez początkującego autora. Zapowiedź wielkiego talentu, ale jeszcze nie kunszt. Jest forma, jest pomysł, a jednak czegoś tej opowieści brakuje. Jakby autor nie mógł się zdecydować, czy przybrać styl reporterski, czy jednak dać czytelnikowi wgląd w psyche bohaterów. Wyszło nieco płasko, nieprzekonująco. Zdecydowanie wolę starszego, dojrzalszego Alberta Camus'a.

mistrz.

mistrz.

Książka nie jest zbyt dobra. W całości pojawiło się jedynie kilka pojedynczych, trafnych myśli. Końcówka w stylu Camus'a, w książce faktycznie widać rozwój jego pisarskich umiejętności. Nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam inne, ale tą odstawiam raczej z ulgą :)

• Literatura francuska
  • Literatura piękna