,,Gazeta Olsztyńska'' 1886-1939

Okładka książki ,,Gazeta Olsztyńska'' 1886-1939 Andrzej Wakar, Wojciech Wrzesiński
Okładka książki ,,Gazeta Olsztyńska'' 1886-1939
Andrzej WakarWojciech Wrzesiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Pojezierze Cykl: Rozprawy i Materiały Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie (tom 104) historia
historia
,,Gazeta Olsztyńska'' 1886-1939
Wydawnictwo Pojezierze
1986-01-01
1986-01-01

Dwuczęściowa publikacja w wyczerpujący sposób (choć autorzy są innego zdania) prezentująca dzieje Gazety Olsztyńskiej w latach 1886-1939. Gazety która pomimo lokalnego charakteru, wydawana była bowiem tylko na Warmii i to w części polskiej, miała nieoceniony wkład w rozbudzenie i przetrwanie polskiej świadomości wśród Warmiaków odciętych od Polski od 1772 r. Niewielki nakład i zasięg terytorialny nie powinny być tu miernikiem bowiem gazeta ta była pierwsza polską gazeta i do tego utrzymująca się, mimo wielu problemów, przeszło 50 lat w różnych okolicznościach politycznych.
Sama praca podzielona jest na dwie części (A. Wakat opisuje lata 1886-1918, a W. Wrzesiński 1918-1939) o różnym stopniu wartości merytorycznej. Zwłaszcza druga część wypada bladziej niż pierwsza. Zbyt rozległe rozdziały, często zazębiające się tematyką, wynudzają czytelnika.
Choć niedoskonała, jak każde ludzkie dzieło, warta poświęconego czasu. Dla każdego miłośnika Olsztyna oraz Warmii i historii lokalnej dzieło wręcz obowiązkowe.

Dodaj cytat z książki ,,Gazeta Olsztyńska'' 1886-1939