Devil in Spring

Okładka książki Devil in Spring Lisa Kleypas
Okładka książki Devil in Spring
Lisa Kleypas Wydawnictwo: Avon Cykl: Ravenels (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Ravenels (tom 3)
Avon
2017-02-21
2017-02-21

Sympatyczny czasoumilacz o związku wiktoriańskiej arystokratycznej pary. Niefortunny zbieg okoliczności połączył ekscentryczną, bystrą, lady Pandorę Ravenel oraz przystojnego i pożądanego w towarzystwie kawalera, lorda Gabriela St. Vincent. O niekonwencjonalnym związku jego rodziców był "Zimowy ślub". W klasyczny romans autorka wpłata ciekawe wątki poświęcone sytuacji kobiet w 2 poł. XIX w. Pandora projektuje gry planszowe, póki nie wyjdzie za mąż może sama prowadzić swój biznes. Po ślubie straci do tego prawo, mąż może zabronić jej pracy, przejąć firmę i dochód z niej. Jest ciekawa drugoplanowa postać kobieca wzorowana na pierwszej brytyjskiej lekarce. To wrzutka o drodze do zdobycia wykształcenia. I wreszcie wątek zimnego wychowywania dzieci, brutalnych kar cielesnych. Faworyzowania synów, a szczególnie najstarszego dziedzica, i ignorowania córek. Mają być ciche, potulne, niewidoczne. By, gdy osiągną właściwy wiek, bez sprzeciwu poślubiły wybranego przez ojca kandydata. Sytuacja dorosłej Pandory jest lepsza niż innych panien z jej sfery. Po śmierci rodziców i brata opiekunem jej i dwóch sióstr został kuzyn (najbliższy męski krewny, który przejął tytuł i majątek),rozsądny, jak na owe czasy nowocześnie myślący mężczyzna.

"Pan­do­ra ener­gicz­nie po­krę­ci­ła głową.
− Wo­la­ła­bym być sprzą­tacz­ką niż żoną pana."

Nie ukrywając, polubiłam się z tą serią i już wiem, że prędzej czy też później poznać pozostałe tomy :) na razie za mną cztery i to właśnie czwarty jest moim ulubionym :)

Tu, w części trzeciej o rodzinie Ravenelów spotykamy bardzo charakterną bohaterkę - Pandorę. Nie jest ona jak większość debiutantek. Nie marzy o salonach i o mężu. Ma plany i chce je realizować. Planuje tworzyć gry planszowe.
W wyniku niefortunnej sytuacji poznaje Gabriela, który ratując Jej honor oświadcza się jej. Pandora oczywiście nie jest zadowolona z takiego obrotu sprawy. Trwają jednak wielkie negocjacje.
Czy Gabriel da radę ujarzmić Jej porywczy charakter?
O tym nie napiszę :)
Jeśli się zdecydujecie sięgnąć po tą serię, z pewnością nie pożałujecie :)

"− Dzię­ki – rzu­cił z prze­ką­sem Ga­briel. – Pew­nie na­le­ży ocze­ki­wać, że moi po­tom­ko­wie będą się ro­dzić z ro­ga­mi i ogo­nem."
A na większą zachętę zostawię Wam jeszcze jeden cytat :)

"Pan­do­ra ener­gicz­nie po­krę­ci­ła głową.
− Wo­la­ła­bym być sprzą­tacz­ką niż żoną pana."

Średnia,dość ciekawa ,ale taka bez wyrazu

Średnia,dość ciekawa ,ale taka bez wyrazu

Jak do tej pory jest to najsłabiej napisana książka spośród serii o Ravebelach. Nie potrafiłam odnaleźć zbyt wiele chemii między bohaterami, a dodatkowe wątki wprowadzone w fabułę wydawały mi się być nieciekawe i przewidywalne. W dodatku brak mi było wątku zamknięcia w pełni sprawy, która miała miejsce pod koniec książki.

Wróciłam z sentymentem do tej książki

Wróciłam z sentymentem do tej książki

Typowy historyczny romans, z dużą dawką humoru, sporą erotyzmu (bardzo współcześnie ujętego). Ona piękna on umięśniony. Recepta na niezły czasoumilacz. Trochę ciekawostek z epoki. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Typowy romans Lisy Kleypas: świetnie napisany, pełen ciepła i humoru, z odrobiną dramaturgii. Idealny na odpoczynek po ciężkim dniu :)

Autorka ma prawdziwy talent do tworzenia postaci, które można z miejsca polubić. Jeśli chodzi o rodzinę Ravenel, jestem ogromną fanką nie do końca ucywilizowanych bliźniaczek. Pandora, na której losach skupiamy się w tej części, jest przeuroczo ekscentryczna i nietuzinkowa. Myślę, że z pewnością zagrzeje miejsce w panteonie moich ulubionych książkowych bohaterek.

Bardzo spodobało mi się wprowadzenie do książki bohaterów, których zdążyłam wcześniej poznać w "Paprotkach". Cudownie było ponownie przeczytać o losach Evie i Sebastiana i dowiedzieć się, jak potoczyło się ich "długo i szczęśliwie". Z całą pewnością pierworodny się im udał ;)

Serdecznie polecam, świetna rozrywka na leniwe wieczory :)

Bardzo lubię styl pisania Lisy Kleypas. Książka pogodna, wciągająca, barwne i z dużym poczuciem humoru dialogi. Klimat XIX wieku ciekawie opisany, chociaż po przeczytaniu książki ogarnęła mnie duża ulga, że nie urodziłam się w tych czasach w rodzinie robotniczej czy rolniczej.

2049

Książka „Diabeł na wiosnę” Lisy Kleypas zabiera czytelnika do trzeciego tomu cyklu "Ravenel".
Lady Pandora Ravenel to ta gorsza bliźniaczka, przez którą zawsze pakowały się w kłopoty. Buntowniczka, która nie potrzebuje męża. Woli projektować i sprzedawać swoje gry planszowe, niż być zniewolona przez męża. Na balach podpiera parapety, chowa się po kątach. Ale nie dlatego, że nie chce. Ma pewien poważny problem natury osobistej związanej ze zdrowiem. Niewiele osób o tym wie. Nie zdradzę co to jest, ale zapewniam, że nasza słynna pani doktor będzie działała w tym kierunku. Podczas pewnego balu Pandora zostaje wplatana w skandal z udziałem Gabriela, lorda St. Vincent'a. Zapewniam, że mimo tak dobrej partii buntowniczka nie jest zachęcona propozycją małżeństwa.
To ciekawe spotkanie dwóch różnych osobowości. On ją chce, ona nie. Ale czy długo będzie się opierała? Przekonajcie się sami.

To była moja pierwsza książka o takiej tematyce (tak wiem zaczęłam serię troszeczkę od tyłu, ale nie mogłam znaleźć pierwszej części w pobliskiej bibliotece) i po prostu się kurcze zakochałam!!! Moja jedyna styczność z taką fabułą to Bridgertonowie, ale książka jest o wiele lepsza niż serial i ciekawiej opisuje problemy bohaterów. Po prostu polecam z całego serduszka.

• Romans historyczny