Jesienne zauroczenie

Okładka książki Jesienne zauroczenie Lisa Kleypas
Okładka książki Jesienne zauroczenie
Lisa Kleypas Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Wallflowers (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Wallflowers (tom 2)
It Happened One Autumn
Prószyński i S-ka
2023-06-04
2016-07-21
2005-09-27
Agnieszka Myśliwy
wallflowers paprotki Hampshire przyjaźń humor

Kocham książki tej autorki ,wiem, że są ckliwe i w sumie co drugą o tym samym,ale te książki są swego rodzaju odskocznią od życia codziennego.

1937

Kolejna problematyczna książka Kleypas. Choć czyta się to dosyć szybko i całość jest przeważnie zabawna (Lilian jest dość otwartą bohaterką o ciętym języku),to niektóre sceny wywołują dyskomfort (zbliżenia z opisu bliższe są scenom przemocy niż romantycznym scenom). W anglojęzycznych nowszych wydaniach te sceny mocno zmieniono i, szczerze mówiąc, takie zmiany nie zaszkodziłyby także polskiej wersji.

Polecam, nie zawiodłam się

Polecam, nie zawiodłam się

Na tapecie drugi tom bestsellerowego cyklu ,,Wallflowers" Lisy Kleypas pt. ,,Jesienne zauroczenie". Tym, którzy nie kojarzą tej serii podpowiadam, że skupia się na osobach czterech przyjaciółek, które na balach londyńskiego towarzystwa zwykle ,,podpierają ściany", inaczej mówiąc, z różnych względów nie wzbudzają powszechnego zainteresowania płci odmiennej. Zawierają więc sekretny układ, w ramach którego, wykorzystując wrodzony spryt i kobiece sztuczki, podejmują próby upolowania utytułowanych mężów.

W ,,Jesiennym zauroczeniu" romantyczna intryga dotyczy Lilian, młodej Amerykanki, której potrzeba niezależności oraz zachowania (nierzadko wykraczające poza sztywne ramy konwenansów) stanowią spore utrudnienie w realizacji matrymonialnych planów. Początkowo nie obejmują one bynajmniej wyniosłego i aroganckiego lorda Westcliffa, ale niebiosa mają najwidoczniej odmienne w tym względzie plany - wszak ,,od nienawiści do miłości tylko jeden krok". Nim jednak będzie ostatecznie wykonany, nie zabraknie okazji do słownych potyczek, nieporozumień i zdarzeń, które przyprawią o uczuciowy zawrót głowy.

Lektura lekka i przyjemna, barwnie opisująca koloryt XIX-wiecznej angielskiej socjety w zestawieniu z nieco bardziej liberalną śmietanką towarzyską Ameryki. Akcja prowadzona ciekawie, z nieco przewidywalną w pierwszej części intrygą, nabierającą jednak tempa i rumieńców, a nawet sporej dawki dramaturgii przy zbliżaniu się do jej finału.
Postaci nakreślone na zasadzie ,,trafił swój na swego", zdecydowane, świadome swojej wartości, starają się przeciągnąć linę na swoją stronę, z czego wynikają zabawne sytuacje i dialogi. Nie brakuje też dodatkowego ogniwa w łańcuchu podsycającym emocje, czyli rywala, który sporo namiesza.

Słowem - świetna rozrywka dla miłośniczek romansu historycznego; zgrabne połączenie obyczajowości, romantyzmu i namiętności , przyprawiającej o żywsze bicie serca. Polecam gorąco 😘.

Chociaż uwielbiam romanse historyczne to pierwszy tom trochę mi się dłużył i przez większą część książki oczekiwałam efektu „wow”, jednak drugi tom skradł moje serce od pierwszych stron a jego zakończenie tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że Lisa Kleypas to moja kolejna ulubiona autorka.

Lillian Bowman to amerykanka, której matka liczy na to, że córka poślubi angielskiego arystokratę. Lillian jednak ma krnąbrny charakter a etykiety londyńskiego towarzystwa są dla niej nieistotne. Jej cięty język i zbyt nowocześnie podejście do świat nie pasuje do londyńskich salonów. Jednak Lillian postawiła sobie za cel, że osiągnie sukces i poślubi mężczyznę z tytułem. Nie pomaga jej w tym znajomość z lordem Marcusem Westcliffem. Oboje pałają do siebie nienawiścią i przy każdej możliwej okazji nie szczędzą sobie złośliwości. Pewnego popołudnia w Stony Cross Park dochodzi między nimi do dziwnego zdarzenia - lord porywa ją w ramiona i całuje jakby to miał być ostatni pocałunek w jego życiu. Lillian jest przekonana, że to działanie perfum, które ostatnio zakupiła jako afrodyzjak, których tajemniczy składnik sprawi, że mężczyźni oszaleją na jej punkcie. Przecież to jedyne wyjaśnienie zachowania lorda, który jej nie lubi z wzajemnością, jednak w krótkim czasie okazuje się, że magiczne perfumy nie działają na żadnego innego mężczyznę.
Od tego incydentu coraz częściej Marcus zwraca na nią uwagę, a każde kolejne spotkanie kończy się dokładnie w ten sam sposób. Tylko czy można kogoś pożądać i nienawidzić jednocześnie? Na to pytanie będą szukać odpowiedzi oboje, aż pewnego dnia przekonają się, że nie wszystko co sobie mówili było zgodne z prawdą. Miłość potrafi zrujnować i pojawić się tam gdzie nie powinna, ale to właśnie dzięki niej świat się zmienia i dąży do zmian, które są potrzebne.
Intrygująca i wciągająca historia o sile prawdziwej miłości, która jest w stanie pokonać każdą, nawet największą przeszkodę. To jest opowieść dopracowana w każdym calu, która zawiera to co uwielbiam w romansach historycznych - wielowątkowość i zwroty akcji, które powodują w czytelniku emocje.

Lillian Bowman to amerykanka, której matka liczy na to, że córka poślubi...

Muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Ksiażka świetna

Muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Ksiażka świetna

Znowu jestem pod wielkim wrażeniem. Kolejna wspaniała powieść autorki , która mnie nie zawiodła. Przeczytałem powieść w jeden wieczór i byłem pod wielkim wrażeniem. Ta książka to po prostu cudo.

Bardzo lubię styl pisania Lisy Kleypas. Książka pogodna, wciągająca, barwne i z dużym poczuciem humoru dialogi. Klimat XIX wieku ciekawie opisany, chociaż po przeczytaniu książki ogarnęła mnie duża ulga, że nie urodziłam się w tych czasach w rodzinie robotniczej czy rolniczej.

Nietrudno przewidzieć, co może się wydarzyć, kiedy ona i on zapałają do siebie tak wielką, irracjonalną niechęcią od samego początku znajomości ;) Uwielbiam motyw love-hate w romansach, a Lisa Kleypas serwuje go w jak najlepszym wydaniu!

Ona- Lilian Bowman- bajecznie bogata, nieposkromiona, niezwykle urocza w swojej zadziorności. Jej komentarze powalają swoją celnością i bezpośredniością. Niejednokrotnie prowokowała u mnie wybuchy śmiechu, kiedy jednym zdaniem potrafiła podsumować i sprowadzić na ziemię dumnego Westcliffa ;) Jest to zdecydowanie jedna z moich ulubionych bohaterek romansów.

On- Marcus Westcliff- dumny, wyniosły, opanowany.. no właśnie, czy aby na pewno? Lilian sprawnie odziera go z tej zewnętrznej powłoki, kawałeczek po kawałeczku. A osobnik, który czai się pod powierzchnią, okazuje się prawdziwie gorącokrwistym, pociągającym mężczyzną.

Scena w bibliotece- czapki z głów. Popłakałam się ze śmiechu ;) Już nigdy nie spojrzę na gruszki w ten sam sposób

Cudowny, gorący romans, okraszony genialnym humorem. Polecam serdecznie! I biegnę czytać kolejną część serii, ponieważ epilog straaasznie rozbudził moją ciekawość.

Zdecydowanie lepsza od pierwszej częsci. Jedna z tych powieści które czyta się jednym tchem.

• Romans historyczny
  • Romans