Okładka książki Magia wynalazków. O tym, jak połączyła nas stal, miedź dała głos, a krzem odmienił nasze umysły Ainissa Ramirez
Ainissa Ramirez Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
popularnonaukowa
The alchemy of us. How humans and matter transformed one another
Copernicus Center Press
2022-10-26
2022-10-26
2020-02-07
Dariusz Rossowski

Niezwykła książka. Autorka opisuje nie tylko dzieje wynalazków i ich twórców, ale także wpływ na życie społeczeństw. Czy wiecie, jaki jest związek między dążeniem do wyprodukowania doskonałego szkła laboratoryjnego a komercjalizacją świąt Bożego Narodzenia w USA? Jaki wpływ wywarł pewien przedsiębiorca pogrzebowy na automatyzację central telefonicznych? Co znalazło się na Złotej Płycie? Jaki jesy wpływ Polaroidu na zniedienie apartheidu? Jak nie wiecie, to poczytajcie. Bardzo polecam

Bardzo przystępna książka, dla mnie aż zbyt przystępna, gdyż mało jest szczegółów technicznych. Miałem wrażenie, szczególnie w początkowych rozdziałach, że autorka chciała przedstawić jakieś zagadnienie społeczne czy ekologiczne i dopiero do tego dobierała opis wynalazków. Mimo wszystko warto przeczytać.

Jeżeli chodzi o zastanawianie się nad światem i o tym jakie wynalazki doprowadziły do tego, co teraz mamy to chciałbym Wam polecić książkę Ainissy Ramirez.

“Magia wynalazków. O tym, jak połączyła nas stal, miedź dała głos, a krzem odmienił nasze umysły” od @copernicuscenterpress to pozycja przeznaczona dla ludzi ciekawych świata.

Ramirez opisuje najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat i pozwoliły wyjść nam z ciemności. Dowiemy się o tym jak ulepszyliśmy zegary i o tym jak zmieniło to nasze postrzeganie czasu. Jak stal i kolej zmieniły podróżowanie i jak dzięki temu świat stał się mniejszy, o telefonach, fotografii, komputerach i wielu innych zmieniających świat wynalazkach.

“Magia wynalazków” to również rys biograficzny naukowców, którzy często brali udział w wyścigu o nowe wynalazki. Ainissa nie poprzestaje na suchych faktach ale też charakteryzuje epoki, w których żyli wynalazcy nie bojąc się przedstawiać faktów i ciekawostek nieprzychylnych bohaterom. Z tej pozycji dowiemy się na przykład, że Samuel Morse (ten od alfabetu Morse'a) był rasistą i popierał niewolnictwo.

“Magia wynalazków” to świetna książka na rozpoczęcie nowego roku.

Ramirez opisuje najważniejsze wynalazki,...

Bardzo merytoryczna książka. Co prawda 1/4 objętości to polecana bibliografia, ale i tak warto przeczytać.

Książka ciekawa, porusza dobre, ale też te złe strony rozwoju wynalazków. Z polskiego wydanie najbardziej "zabolało" mnie dosłowne przetłumaczenie vacuum tube na tuba próżniowa, zamiast lampa elektronowa

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia