Kurierka z Tatr

Muza
2023-11-08
2023-11-08
literatura polska

Książka bardzo mnie rozczarowała bo niby miała być o Helci a była o jej rodzinie i znajomych i wszystko tak po trochu taki groch z kapustą

Fabularyzowana biografia najsłynniejszej kurierki Tatrzańskiej, a do tego młodej, pięknej i ogromnie utalentowanej narciarki, która ciężką pracą doszła na sam szczyt sportowy, ale tragedia wojny ją dosięgła i została stracona przez hitlerowskich potworów.
Dobrze napisana, powinna być lekturą w szkołach, aby młodzi ludzie pamiętali o takich postaciach jak Helena Marusarzówna.

„Kurierka z Tatr” to opowieść o niezłomnej Helenie Marusarzównie, mistrzyni narciarstwa i bohaterce podziemia. Sylwia Winnik @sylwia.winnik.official przenosi nas do okupowanego Zakopanego, gdzie góry stają się areną walki z nazistami. Helena przeprowadza przez granicę ludzi i tajne dokumenty, ryzykując życie i wolność. Autorka pokazuje nam jej codzienne zmagania, marzenia i uczucia, tworząc wiarygodny i poruszający portret kobiety, która walczyła o wolność Polski.
Winnik pisze z pasją i zaangażowaniem, łącząc fakty historyczne z fikcją literacką. Jej styl jest lekki i płynny, a język bogaty i barwny. Kurierka z Tatr to książka, która zachwyca i inspiruje, a także uczy szacunku i podziwu dla tych, którzy nie poddali się w obliczu wojny 😉.

Jakże mnie ta książka rozczarowała!

Historia o młodej dziewczynie poświęcającej się dla sprawy, w którą wierzy. Dziewczynie, która jest piękna, młoda a na dodatek jest utalentowaną narciarką. Ba, nawet zagrała w filmie! Toż takiego tematu nie można chyba zmarnować. A jednak! Niniejsza opowieść nie jest ani fascynująca ani dobrze napisana. Wyidealizowane postacie pojawiają się i znikają, nie budząc emocji, bo tych emocji w nich samych nie ma a całość przenika nieznośny patetyzm, ciężki dla mnie do zniesienia.

Jakże mnie ta książka rozczarowała!

Młoda, piękna i utalentowana narciarka, siostra słynnego Stanisława decyduje się ryzykować życiem i działać w konspiracji. Książka jest świetną opowieścią o jej odwadze i poświęceniu w czasach wojny: o byciu tatrzańskim kurierem, o sporcie, rodzinie, która trzymała się zawsze razem, o tym, jak ta odważna kobieta oddała życie za wolność naszego kraju. Jej historia wzrusza, ale napawa też dumą. Czasem aż trudno było uwierzyć, że to nie książka sensacyjna.

“Kurierka z Tatr” Sylwii Winnik to historia o młodej dziewczynie, która nie wahała się poświęcić swoje życie lepszej sprawie. Autorka połączyła beletrystykę z faktami, dzięki temu czytelnikowi łatwiej wejść w historię o Marusarzównie. Helena żyła krótko, ale intensywnie. Jeżeli w coś się angażowała się to całą sobą. Ceniła sobie rodzinę i przyjaźń. Miała plany i marzenia, które nie zdążyła zrealizować.

Dramatyczne wydarzenia wojenne przypominają jak ulotne jest życie i jak łatwo je stracić.

Helena Marusarzówna to wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, której nie tylko spektakularną karierę sportową, ale i życie odebrała wojna. Nie słyszałam wcześniej o niej i jej dokonaniach, dlatego cieszy mnie, że Sylwia Winnik w opartej na faktach powieści „Kurierka z Tatr” nie tylko przybliża nam postać tej wyjątkowej młodej kobiety, ale wręcz składa hołd jej walecznej naturze i sercu, którym zawsze była po stronie ludzi, wolności i ukochanych Tatr.

"Ludzie byli dla niej ważniejsi niż życie"

Książka podzielona jest na dwie części i pierwsza z nich, ukazująca Helenę w więzieniu, na ostatnim etapie jej krótkiego życia zakończonego strzałem dosłownie łamie serce. W drugiej wracamy do jej dzieciństwa i młodości zdominowanej fascynacją górami i pasją do sportu. Idąc w ślady braci ukochała sobie narciarstwo, a ciężkie treningi kształtowały jej charakter. Niezłomność, hart ducha, wytrwałość i przede wszystkim to poczucie wolności, które dawały jej góry, przestrzeń i wiatr we włosach przyniosły olbrzymi sportowy sukces.

I choć ta część jest tak pełna pozytywnych emocji, to nie da się jej czytać bez mrocznego cienia, który daje świadomość, jak ta historia się kończy. Nic nie da zaklinanie rzeczywistości, która już się wydarzyła. Nie można cofnąć czasu, zmienić przeszłości, ale też uniknąć rozważań, co by było, gdyby…

Z kart powieści wyłania się obraz osoby prawej, uczciwej, silnej i przywykłej do walki. Kiedy więc jej świat zmienia wojna bez namysłu decyduje się przyłączyć do tatrzańskich kurierów przeprowadzających przez góry ludzi, przemycających pieniądze i dokumenty. To wkład, jaki może wnieść w walce o wolność, którą tak ukochała.

To historia kobiety, której młodość i rozkwitająca kariera zostały brutalnie przerwane. Helena Marusarzówna zasługuje na naszą pamięć jako sportowiec, kurierka i jako człowiek, bo choć „czasami nie można wygrać z tym, co los zaplanował", można próbować ocalić od zapomnienia historie tak wyjątkowych ludzi. Nie unikam zbeletryzowanych biografii, bo budzą z pewnością większe emocje niż suche encyklopedyczne fakty. Dają nam poznać człowieka z krwi i kości (choć można dywagować jak dalece ten obraz jest prawdziwy),jego codzienność, plany i marzenia i mimo, jak w tym przypadku, okrucieństwa wojny w tle czyta się je zdecydowanie lżej.

Jestem fanem tej autorki, choć nie lubię takich książek.
Jednak z zainteresowaniem przeczytałem tą pozycję.
Ciekawa, interesująca, kolorowa...
Książka ma pewne mankamenty i delikatnie pisząc zakłamania - okupantami byli NIEMCY!! nie żadni naziści, czy hitlerowcy.
Rozumiem, że to tzw. poprawność polityczna, tak obrzydliwie wdzierająca się wszędzie w tych czasach.
Ale wybaczam i daję zasłużone 6 gwiazdek.
Czekam na inne książki autorki :)

Jestem fanem tej autorki, choć nie lubię takich książek.
Jednak z zainteresowaniem przeczytałem tą pozycję.
Ciekawa, interesująca, kolorowa...
Ale...

„Wielki świat mieścił się w Tatrach i był wszystkim czego pragnęła.”
Wiedziałam, że wyjazd do Zakopanego to czas nie tylko odpoczynku, ale również poznania historii Heleny Marusarzówny, a wszystko to dzięki powieści Sylwii Winnik „Kurierka z Tatr”.

„(…) aby odnaleźć w sobie pokorę, trzeba poczuć się malutkim wobec nich. - Wskazała głową na Tatry.”
Helena Marusarzówna nie pochodzi z bogatej rodziny, jednak jest ona jej siłą w dążeniu do spełnienia marzeń.
Pomimo, że nie stać ją na wiele rzeczy spełnia się w pasji narciarstwa idąc w ślady Stanisława swojego brata.
Historia dorastania, realizacji się w sporcie, marzeniach, które zostały brutalnie przerwane przez wojnę.
To opowieść o miłości do gór, do swojej ojczyzny, miłości silniejszej niż własne życie.
To opowieść o rodzinie silnej miłością, o odwadze, konspiracji i finale, który łamie serce.

„Jeśli będziesz pielęgnować życie, nie żal ci będzie kiedyś umrzeć.”

Czasy drugiej wojny światowej zawsze przyciągają mnie jak magnes, a w połączeniu z Zakopanem stanowią w ogóle raj dla miej duszy. Historia opowiedziana przez Sylwię podzielona jest na dwie części opowieść o dorastaniu Heleny jej pasji i zawodach i na jej losy kiedy Niemcy zaatakowały nasz kraj. O konspiracji, przenoszeniu korespondencji, przeprowadzaniu ludzi górskimi szlakami, więzieniu i śmierci. Ta książka była dla mnie bardzo namacalna bo czytałam ją wpatrując się w Giewont, wsłuchując się w wiatr, który szeptał kiedy podążałam górskim szlakiem w pewien zimowy poranek.

„Wielki świat mieścił się w Tatrach i był wszystkim czego pragnęła.”

Helena Marusarzówna nie...

Bardzo lubię czytać powieści oparte na prawdziwej historii, osadzone w realiach pewnej epoki - dla mnie tą najciekawszą, bo najwięcej mówiącą o ludziach, są tragiczne czasy II wojny światowej. I właśnie w jej realiach osadzona jest "Kurierka z Tatr".

Między granicą gór i wojny swoją walkę o wolność prowadzi Helena Marusarzówna - piękna i utalentowana młoda góralka, siedmiokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich, siostra słynnego skoczka Stanisława. Mistrzyni, kurierka ruchu oporu - zdecydowanie za mało o niej wiemy! Mimo że sama mocno interesuję się okresem II wojny, to Helena nie była postacią, o której wiedziałam wiele. Tym bardziej brawa dla Sylwii Winnik za podjęcie tematu! Jak uwielbiam wątki okołowojenne, tak też uwielbiam silne portrety kobiet - zwłaszcza tych zupełnie niefikcyjnych.

Helena była nie tylko znakomitą narciarką, której karierę przerwała wojna. Była góralką, patriotką, dla której wolność była cenniejsza nawet niż życie. Bo wybrała dla siebie trudną drogę: w trudnym górskim terenie w trudnym wojennym czasie przeprowadzała ludzi, przenosiła pieniądze, broń, dokumenty. I wierność ideałom.

Temat nie jest łatwy, ale powieść czyta się bardzo… przyjemnie. Płynnie. Mimo że dość szybko dowiadujemy się, jaki los spotkał główną bohaterkę, to chcemy wiedzieć więcej. Jak? Dlaczego? Poznać tę pełną pasji i miłości do gór dziewczynę. Nie mniej utalentowaną, nie mniej upartą i odważną niż brat.

Łatwo przesadzić w idealizowaniu bohaterów, zwłaszcza walczących z okupantem o wolną Polskę. My, Polacy, umiemy to robić aż za dobrze. I w historii Marusarzówny balansujemy na krawędzi, ale według mnie, autorka środek ciężkości przeniosła tam, gdzie powinna. Zawarła w swojej pracy sporo przypisów, wyjaśnień, źródeł - i widać, że część faktograficzna jest dopracowana. Okraszona emocjami, wzruszeniami, determinacją bohaterów, tragedią zakończenia... laurką dla bohaterki, ale zasłużoną. To nie dokument, to fabularyzowana opowieść o polskiej bohaterce, mistrzyni i zwykłej, młodej dziewczynie, której dramat wojny zabrał nie tylko marzenia, ale i życie.

• Wojenne
  • Literatura piękna