Marcin. Czas przed ekranem

Okładka książki Marcin. Czas przed ekranem Carine Hinder
Okładka książki Marcin. Czas przed ekranem
Carine Hinder Wydawnictwo: Czarna Owca, ToTamto Seria: Till the Cat literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Till the Cat
MARTIN ET LES ÉCRANS
Czarna Owca, ToTamto
2023-06-14
2023-06-14
32 min.

W XXI wieku, dobie cyfryzacji trudność może sprawić wychowanie dziecka bez cudów techniki. Urządzenia takie jak tablety czy telefony są nieodłącznym elementem naszej codzienności. Co jednak zrobić, by nasza pociecha nie była zainteresowana tylko i wyłącznie ekranem? Z pomocą przychodzi kolejna część przygód 4,5-letniego Marcina „Marcin. Czas przed ekranem”.

Książki o przygodach chłopca są bogato ilustrowane, a treść przystępna i zawsze pouczająca. Z pewnością sprawią frajdę niejednemu dziecku. Seria jest zdecydowanie ciekawą alternatywą dla innych – czasami bardziej popularnych – opowiadań dla maluchów.

Książki o...

"Till the Cat" to przecudowna seria dla najmłodszych autorstwa Carine Hinder i jednocześnie nasze pierwsze spotkanie z tą autorką. Powiem Wam, że jestem ogromnie zauroczona tymi książeczkami, jak również i moje dzieci, które co chwile chcą, żeby im je czytać na dobranoc! Są to książki, które poruszają ważne tematy, z którymi rodzice i dzieci z pewnością mieli styczność. Tym bardziej w dzisiejszych czasach, w których dzieci nie dość, że ze wszystkim wybrzydzają, to jeszcze najlepiej dać im telefon i będą przeszczęśliwe. Znacie to, prawda? A może zdarza się, że Wasze dziecko coś zgubi i nie może czegoś znaleźć, robiąc przy tym awanturę dosłownie o wszystko - a jak się późnej okazuje, zguba leży gdzieś w pokoju dziecka, przykryta stertą innych rzeczy. Nie wiem jak Wy, ale ja dziennie słyszę pytanie - "mamo, a gdzie jest moja zabawka, tą którą bawiłam się wczoraj?" 😱 Nasz główny bohater książeczek Marcin, również staje przed tymi problemami - ginie mu pluszak, nie chce iść spać, nie chce jeść warzyw oraz uwielbia spędzać czas przed telefonem. Jak każda historia się potoczy?

"Marcin. Czas przed ekranem" to historia, która powinna otworzyć oczy niejednemu dziecku, ale i rodzicowi. Im więcej dorośli spędzają czasu przed ekranami, tym bardziej dzieci uważają, że jest to niesprawiedliwe, że oni też nie mogą spędzać go w ten sposób. Dzieci oglądają kreskówki, grają w różne gry na komórkach, a nie jest to dobry sposób na spędzanie czasu dla naszych maluchów. Niestety przykład biorą z nas dorosłych, nie rozumiejąc, że "ekrany" w większej mierze służą nam do pracy. Dlatego też Marcin nie rozumie swojej mamy, gdy pewnego deszczowego dnia, prosi ją o tablet, a ona stwierdza, że ostatnio za dużo czasu spędza przed ekranami i musi znaleźć sobie inne zajęcie. Mama tłumaczy mu, że laptop, tablet czy telefon to narzędzie pracy, ale i też miejsce, gdzie można znaleźć zabawy, które nie wymagają siedzenia przed danym urządzeniem. Dopiero gdy Dziadek F. przychodzi do rodziny Marcina i podaje im dobry sposób na ograniczenie korzystania z ekranów, wszystko się zmienia. Każdy członek rodziny wprowadza małe zmiany w swoim życiu, które mają naprawdę wielkie przełożenie w ich życiu doczesnym. A Marcin? Dalej korzysta z ekranów, jednakże sporadycznie, a nawet czasem ma dni w których w ogóle z nich nie korzysta. Każdy z nich na tym skorzystał, może skorzystasz i Ty? 😉 Seria "Till the cat" stworzona przez Carine Hinder, to cztery świetne pozycje, które mają w sobie naprawdę ciekawe przesłania. To książki z morałem, dzięki którym można wytłumaczyć swoim dzieciom jaki wpływ na ich życie ma sen, elektronika, porządek i zdrowe odżywianie. Mogą stanowić naprawdę fajny wstęp do rozmów z dzieckiem o tych ciekawych zagadnieniach, z którym zapewnie większość z nich miała styczność. Marcin to przesympatyczny chłopczyk, którego zachowanie nieraz będzie przypominać Wam Wasze własne dzieci 😅 bynajmniej ja tak mam za każdym razem, gdy moje dziewczyny nie chcą jeść obiadu, bo nie podoba im się zapach potrawy! Książeczki mają piękne i przyjemne dla oka ilustracje, co stanowi ogromny ich plus. Do tego twarda oprawa, która genialnie prezentuje się na półeczce i z pewnością "wytrzyma" dłużej, przy codziennym użytkowaniu. Tekstu nie ma ani za dużo, ani za mało, także historie są idealne do czytania przed spaniem. Ogromnie Wam je polecam.

Książka pokazuje najmłodszym co zrobić, aby mniej patrzeć na ekrany. Wyjaśnia też dlaczego dorośli spędzają czasami przed nimi dużo czasu - przecież czasem ktoś może w ten sposób pracować. Nie zawsze patrzenie w ekran to tylko zabawa. Tutaj z pomocą przychodzi też dziadek Kłaczek, pomaga nawet ściągnąć aplikację, która liczy czas spędzany na danym urządzeniu.

Więcej w recenzji:

Więcej w...

Seria książek z Marcinem to przepięknie ilustrowane książki, które opowiadają przygody małego chłopca, który jest energicznym chłopcem, pełnym życia i przygód. W każdej części poznajemy jego nową przygodę, która zachwyci dzieci w wieku od 3 do pięciu lat.

Książki mają twardą oprawę, która będzie wiernie towarzyszyć przy niejednym jej czytaniu. W środku, oprócz ślicznych ilustracji, znajduje się wyważony tekst nie za długi, ale też niezbyt króciutki, dzięki czemu przy książce można poświęcić chwile czasu. Dziecko będzie w stanie się skupić, przeżywając przygody Marcina, który poprzez swoje śmieszne przygody, będzie uczyć. Kochane pociechy wyciągną z tych książek morał, co w dla mnie ma duże znaczenie. Zdecydowanie polecam, nie tylko chłopcom, bo i dziewczynkom przygody małego Marcinka się spodobają.

przyznacie ,że sam tytuł daje już do myślenia? Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego,że dzieci są świetnymi obserwatorami. I gdy widzą nas- dorosłych zapatrzonych w ekrany telefonów, tabletów,komputerów czy nawet telewizorów to one też tak chcą. Chcą nas naśladować. I chcąc nie chcąc biorą z nas przykład. Więc jak wytłumaczyć dziecku,że my możemy klikać w nasze ekrany a ono nie? Czy nie czułoby się wtedy pokrzywdzone ,gorsze? I jak wytłumaczyć dziecku,że to klikanie może być nie tylko zabawą ,ale też pracą? Że prócz fajnych gier, można znaleźć też ciekawe ,kreatywne pomysły na wspólnie spędzony czas jak np budowanie kartonowego dinozaura lub szukanie przepisów na pyszne ciasto.

Pozwalacie swoim dzieciom spędzać czas przed ekranem? Tak? Nie? Czasami? Jak długi jest to czas?

Recenzja
Tytuł: MARCIN. CZAS PRZED EKRANEM
Autor: Carine Hinder
Wydawnictwo: @czytamtotamto

Marcin bardzo dużo czasu spędza w telefonie grając lub oglądając filmiki. Kiedy trzeba się wykąpać, on patrzy w ekran, kiedy rodzice wołają na kolację, on patrzy w ekran. W momencie kiedy mama nie pozwala mu dłużej korzystać z telefonu, chłopiec denerwuję się wypominając, że ona, tata, dziadek F i dziadek Kłaczek bardzo często korzystają z telefonów, tabletów czy laptopów. Więc dlaczego on nie może? Tutaj z wyjaśnieniami przychodzi mama.

Temat bardzo ważny w dzisiejszych czasach, który można wałkować wiele razy, jednak nie zawsze odnosi to korzystny skutek. Myślę, że warto przeczytać ją nie tylko dzieciom, ale również samemu, aby móc później racjonalnie i bez kłótni wytłumaczyć dziecku, dlaczego częste siedzenie przed ekranem nie jest w porządku i nie jest zdrowe. Trochę mi w tej części zabrakło większej ilości argumentów, jakie konsekwencje niesie za sobą częste siedzenie przed ekranem. Zarówno konsekwencje społeczne jak i zdrowotne.

Recenzja
Tytuł: MARCIN. CZAS PRZED EKRANEM
Autor: Carine Hinder
Wydawnictwo: @czytamtotamto

Poznajcie urocze książeczki dla dzieci, które wprowadzą najmłodszych czytelników w wyjątkowy świat. Opowieści zachęcają do wspaniałej podróży przez krainę marzeń.
W serii tej poznamy Marcinka – 4,5-letniego chłopca, który odzwierciedla codzienne problemy i bolączki z jakimi spotykają się dzieci i ich rodzice. Niechęć do pójścia spać i zmęczenie następnego dnia, zaginiony ulubiony pluszak, problemem z jedzeniem, uzależnienie od elektroniki – to główne aspekty czterech książeczek, które prezentuje Wam Igusia 🛌📱🍕🧸.

Dzieci interesują się wszystkim czym nie powinny w danym momencie, zadając przy tym mnóstwo pytań. Doszukują się problemów i nie widzą swojej winy. Książeczki dla dzieci są takie prawdziwe – to zrozumieją wszyscy rodzice 😅.

Młodzi czytelnicy łatwo angażują się w opowieść oraz samodzielnie odkrywają elementy na ilustracjach, które są atutem tych książek. Doskonale wprowadzają dzieci w świat literatury, ucząc je, że czytanie może być nie tylko przyjemne, ale też inspirujące 🙂.
🌸🌸

Nie wiem jak u was, ale odkąd mam Zuzię zaczęłam zdawać sobie mocno sprawę z tego, że nasza biblioteczka musi być mocno zróżnicowana.

Książeczki są u nas numerem jeden od małego.
Zuza uwielbia słuchać dłuższych historii jak i tych krótkich. Zawsze jednak decydujemy się na historie, które niosą fajny przekaz dla maluchów, które uczą i bawią.

Jedną z takich serii, którą miałyśmy okazję poznać jest seria książeczek „Marcin” autorstwa Carine Hinder.
Cztery książeczki opowiadające o zupełnie innych zdarzeniach, ale oczywiście jakże bardzo życiowych 🫢

„Pora spać” , „Zaginiony pluszak” , „Nie lubię tego!” , „Czas przed ekranem” – za tymi tytułami kryje się mnóstwo prawdziwego życia. Nasi uroczy bohaterowie to oczywiście Marcin oraz Zojka, Mama i Tata, Dziadek Kłaczek, Dziadzio F, Bunia i piesek Bajka.

Każda z historii pokazuje maluchom jak ważne jest przestrzeganie zasad, że to czego chcemy w danym momencie (bądź nie chcemy ;)) czasami nie idzie w parze z naszymi oczekiwaniami.
Historie mają świetny przekaz, jasne treści, uczą i pokazują konsekwencje. Do tego mają śliczne ilustracje, które Zuza z chęcią ogląda i sama opowiada o przygodach Marcina.

Bardzo polecamy i dziękujemy za egzemplarze @wydawnictwoczarnaowca za możliwość recenzji 🫶🏻

Książeczki są u nas numerem jeden od małego.

Jedną z takich serii, którą...

#polkaAntosia

Dzień dobry!
Dziś przychodzę do Was z dwoma pierwszymi książkami z serii o małym chłopcu, który pozwala dzieciom zrozumieć pewne sprawy.

#MarcinCzasprzedekranem

Czy dla Waszych dzieci ekrany są interesujące?
Telewizor, telefon, tablet, komputer?
Dla Antosia tak. To czas kiedy lubi oglądać filmy i grać w gry i złości się, kiedy mówię koniec. Zawsze argumentuje to, tym, że przecież ja mam telefon przy sobie cały dzień.
Niejednokrotnie już mówiłam Mu, że ja czytam na telefonie, mam go, bo odczytuje wiadomości i piszę je czasem...

Tu z pomocą właśnie przychodzi książka, w której Marcin dowiaduje się, że tata, korzysta z GPS, mama telefonem zabawia młodsza siostrę, a dziadek ma taką pracę.
Oczywiście wszystko znajduje swoje alternatywy, żeby mniej z ekranów korzystać i chłopiec doskonale to rozumie.

#MarcinZaginionyPluszak

Drugą z tej serii książką jest książka o zaginionym króliku, czyli ulubionej maskotce Marcina.
Kiedy ten chce opowiedzieć przyjacielowi o niesamowitej przygodzie, odkrywa, że pluszaka nigdzie nie ma. Podejrzenie pada na młodszą siostrę, ale niestety, ona też go nie widziała. Pojawia się rozpacz, telefony do Babci, rozmowa z mamą i nawet złość, bo myśli, że to właśnie ona go zabrała, żeby go wyprać.

Maskotka znajduje się w najmniej oczekiwanym momencie, dochodząc do wniosku, że bałagan i pośpiech nie sprzyjają w poszukiwaniach.

Bardzo nam się podobały te książeczki i z pewnością do nich wrócimy, bo przygody Marcina, to także nasze przygody.

A Wy? Znacie te bajki?

#polkaAntosia

Dzień dobry!

#MarcinCzasprzedekranem

Czy dla Waszych dzieci ekrany są interesujące?
Telewizor, telefon, tablet, komputer?

Marcin bardzo lubi oglądać bajki i grać w gry na telefonie. Kiedy rodzice zwracają mu uwagę on uświadamia im, że robią dokładnie to samo.
Tylko czy da się spędzić lepiej czas niż przed ekranem?

Jak tylko zobaczyłam serię o Marcinie u @czytamtotamto to wiedziałam, że muszę ją mieć dla moich chłopców!

Dlaczego?

Dlatego, że ich tata ma tak właśnie na imię 😊

Książki dedykowane są dla dzieci 3+ i myślę, że wydawca idealnie to określił. Zawarte na kilkunastu stronach historie są proste w przekazie, krótkie, opatrzone w kolorowe ilustracje.

Podoba mi się tematyka poruszanych w serii „problemów” bo są takie topowe dla tego wieku.
Pokazują perspektywę małego dziecka i perspektywę dorosłego.
Dają wskazówki, próbują uświadomić.

Tylko czy da się spędzić lepiej czas niż przed ekranem?

Dlaczego?

Dlatego, że ich tata ma tak właśnie na imię 😊