Koparka i motyl

2023-09-06
2023-09-06
44 min.
Emilia Kiereś

Cała seria jest bardzo urokliwa. Delikatne słownictwo, piękne rysunki oryginalna kreska plus odrobina edukacji. Dla mnie osobiście jedyny minus to dość mało tekstu do czytania dziecku. Muszę nadrabiać własnymi słowami i urozmaicać :)

"Koparka i motyl" to jedna z jesiennych nowości wydawnictwa Frajda. Kurier przywiózł ją kilka dni temu, a ja zdążyłam przeczytać ją nie tylko z Marysią ale także zabrać do pracy i przeczytać moim zerówkowiczom. Słuchali jej z dużym zainteresowaniem, dlatego myślę, że ma duże szanse spodobać się także Twojemu dziecku.

"Koparka i motyl" to trzecia część szerszej serii. Dla nas to jednak pierwsze spotkanie z tymi bohaterami.

Jest to historia, w której dużą rolę odgrywa uważność, taki slow down na placu budowy 🙂

Koparka i inne maszyny budowlane: dźwig, wywrotka, podnośnik ciężko pracują na budowie. Nie mają nawet chwili wytchnienie. Pewnego dnia na łyżce koparki przysiada gąsiennica i ... zwija się w kokon. Koparka musi przestać pracować, zaczyna czekać na to, aż gąsiennica sobie pójdzie. Ta jednak nigdzie się nie wybiera za to już niedługo dokona wspaniałej przemiany.

Koparka, która cierpliwie czeka z gąsiennicą w łyżce ma wreszcie chwilę czadu, by rozejrzeć się dookoła. Zaczyna dostrzegać szum wiatru, szelest liści i.... Zresztą przekonajcie się sami

"Koparka i motyl" to trzecia część szerszej serii. Dla...

Wiecie jak wygląda plac budowy? Dużo piasku, dużo hałasu oraz dużo wielkich maszyn: koparki, ładowarki, podnośniki, walce, ubijarki, buldożery, dźwigi oraz spycharki. Plac budowy to gwar i ruch …
Duże maszyny potrafią dźwigać, przepychać i budować, zgarniać, ciągnąć i przenosić …
Może się jednak zdarzyć, że coś im stanie na drodze …
Na przykład kolorowy robaczek, narysowany i opisany przez Josepha Kueflera w książce pt. „Koparka i motyl”.
Robaczek potrafi spowalniać, zagadywać i łaskotać maszyny. Szczególnie przypadnie mu do serca żółta kopareczka, a zwłaszcza jej łyżka.
Co też wymyśli robaczek, że koparka nie będzie mogła pracować tylko będzie stała, kołysała się na wietrze, mokła, opalała się i … czekała, czekała, czekała. Na co?
Tego musicie się dowiedzieć sami z tej fantastycznej książeczki od Wydawnictwa Frajda w tłumaczeniu Emilii Kiereś. Gorąco polecam małym miłośnikom i miłośniczkom dużych maszyn i małych kolorowych robaczków, z których wyłaniają się … 🦋

Może się jednak zdarzyć, że coś im stanie na drodze …
Na przykład kolorowy robaczek,...

Seria z Koparką w roli głównej nie była nam wcześniej znana, jednak KOPARKA I MOTYL Josepha Kueflera kompletnie skradła nasze serca. Czym? Sprawdźcie!

KOPARKA I MOTYL to już trzeci tom rozchwytywanej serii Josepha Kueflera od wydawnictwa Frajda. Jest to idealna książka dla dzieci powyżej drugiego życia. Poznajemy koparkę i inne maszyny budowlane, które są bardzo zajęte na placu budowy. Ciężko pracują, aby efekty były widoczne. Jednak pewnego dnia na łyżce koparki zadamawia się gąsienica. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nagle zamyka się w kokonie i widać, że nie zamierza z niego zbyt szybko wyjść. Koparka czuje się odpowiedzialna za tę gąsienicę, dlatego nie zamierza jej przeszkadzać. Chce ją chronić, a więc musi zrobić sobie przerwę od prac budowlanych. Spędza spokojnie dni i noce i czeka. Sama nie wie na co, dopóki z kokonu nie wyleci piękny motyl.

KOPARKA I MOTYL to ciekawa, bogato ilustrowana książka, w której nie brakuje mądrych zagadnień ze świata przyrody. Dzieci mogą poznać fascynującą historię z maszynami w roli głównej, a przy okazji dowiedzieć się na końcu, jak wygląda życie motyla, na jakie fazy się dzieli i kiedy z gąsienicy wyrasta dorosła postać pięknego owada!

Świetnie wydana, jak zresztą inne książki wydawnictwa, więc spokojnie mogę napisać, że nie niszczą się tak łatwo. Choć nie są to typowe książeczki tekturowe dla maluchów. Mój dwulatek ich nie niszczy, a z przyjemnością przegląda. Bardzo dobry kierunek, jeśli chodzi o prezent, nie tylko pod względem wydania, ale też treści, no i koparka. Co tu dużo pisać sama koparka, już przyciąga chłopaka. A przynajmniej moich.

Ilustracje są uproszczone, ale mają swój urok. Książeczka ma spokojne, wyciszające tempo, ale jednocześnie jest wystarczająco ciekawa, żeby nie dać się tak łatwo odłożyć.

Reakcja maszyn budowlanych na wydarzenia jest w punkt. Gdyby moje otoczenie tak reagowało, życie byłoby łatwiejsze. Ostatnie strony Koparka i Nauka, o cyklu życia motyla, są idealnym uzupełnieniem historyjki, a jednocześnie rozszerzają, podnoszą ciut grupę wiekową do której można ją skierować. Sięgniemy też po poprzednie 2 tomy przygód Koparki.

Wiosną duże maszyny są bardzo zajęte. Koparka i spychacz znalazły gąsienicę. Zastanawiają się czym jest ten kolorowy robaczek, który ciągle skubie i obgryza liście. Wraz z pozostałymi maszynami przygotowują ucztę dla nowej przyjaciółki. Tymczasem gąsienica wpełza do łyżki koparki i zaczyna się zmieniać aż zamyka się w kokonie. Koparka nie może przez to pracować, musi chronić kokon co jak się okazuje chwilę musi potrwać. Biedna Koparka bardzo się nudzi gdy pozostali przyjaciele ciężko pracują. Z braku zajęcia Koparka zaczyna zauważać jak cały świat wokół niej stale się zmienia. I w niej zaczynają zachodzić zmiany, aż w końcu z kokonu coś się wyłania - motyl.

Seria książek o przygodach koparki nie jest mi obca. Mam już za sobą lekturę książek "Koparka i kwiat" oraz "Koparka i kaczuszka". Po książki Josepha Kueflera sięgam w ciemno, ponieważ wiem że nigdy się nie zawiodę. Dzięki tej książeczce dzieci dowiadują się jak wygląda wylęg motyla, od przygotowania, przeobrażenia poprzez wylinkę aż do wyłonienia. Poznają czym żywią się motyle i dowiedzą się jak można je ochronić.

"Koparka i motyl" już na pierwszy rzut oka wydaje się być niepozorną i cieniutką książeczką. Nie dajcie się jednak zmylić pozorom. Małe jest piękne co udowadnia ta lektura. Ogromnie wartościowa i inteligentna. Dużo w niej wiedzy o życiu motyli oraz szeroko pojętej ochronie środowiska. Cieszę się, że na rynku książek dla dzieci znajdują się właśnie takie wartościowe pozycje, które nie tylko bawią ale i uczą. Niewielka ilość tekstu na stronach oraz bogate ilustracje sprawiają, że książka sprawdzi się u czytelników w każdym wieku. Udowadnia, że życzliwość, opiekuńczość i troska mają ogromną moc. Ta książeczka pokazuje również, że warto zatrzymać się na chwilę by dostrzec jak wszystko wokół się zmienia. Tak jak i przy poprzednich tytułach tak i tym razem serdecznie polecam i czekam na dalsze przygody sympatycznej Koparki.

#koparkaimotyl to krótka i bardzo przyjemna historia, która może stać się wstępem do ważnego tematu jakim jest ochrona środowiska.

Nasza tytułowa Koparka poznaje gąsienicę, która na jej oczach (a dokładnie przyczepiona do jej łychy) przechodzi przemianę. Koparka postanawia chronić ją, przerywając swoje zajęcia. W czasie gdy gąsienica zmienia się w motyla, Koparka i inne maszyny budowlane, które jej towarzyszą, również zaczynają się zmieniać - dostrzegają piękno otaczającego świata i tego jak ważne jest, żeby go chronić.

Prócz wspomnianego już tematu ochrony środowiska dzieci mają okazję poznać cykl życia motyla, co pobudza zainteresowanie i rozwija wyobraźnię.

Proste ilustracje i niewielka ilość tekstu sprawia, że książka przypadnie do gustu nawet bardzo młodym czytelnikom. Nie ma tu miejsca na nudę, ale nie jest też zbyt krótko, bo dzieje się naprawdę sporo.

Jeśli do czytania dołożymy miejsce na zadawanie pytań i rozmowy - ta cieniutka z pozoru książeczka może stać się wartościowo spędzoną godziną.

Bardzo podoba mi się stonowana estetyka ilustracji. Plus za twardą oprawę, co bardzo podnosi jakość i trwałość - szczególnie gdy książka kierowana jest do maluszków.

Seria #koparka ma już 3 tomy, warto więc sprawdzić też poprzednie tytuły.

"Koparka i motyl" to urocza książka dla dzieci z serii "Koparka". Fabuła skupia się na przygodach Koparki, która przerywa swoją pracę na placu budowy, gdy gąsienica wpełza do jej łyżki i przekształca się w kokon. Gąsienica staje się motylem, co prowadzi do refleksji nad zmianą i przemianą w świecie przyrody 🦋.

Przesłanie tej książki jest piękne i edukacyjne, zachęcające dzieci do zrozumienia, że wszystko w przyrodzie jest połączone i podlega cyklicznym zmianom. Joseph Kuefler zachęca również do dbania o środowisko naturalne.

"Koparka i motyl" to część serii "Koparka", która obejmuje różne przygody maszyn budowlanych i ich relacje z przyrodą. Książki te są nie tylko zabawne, ale także pełne mądrych przekazów, co czyni je wspaniałymi lekcjami dla dzieci o środowisku i współpracy 😉.

Przesłanie tej książki jest piękne i edukacyjne, zachęcające...

"Koparka i motyl" to głównie książka o ochronie środowiska. Jest to dodatkowo historia o tym, że każde dziecko rozkwita w swoim czasie. Wraz z Koparką śledzimy etapy rozwoju motyla i to, jak z poczwarki staje się pięknym owadem. W przygodzie tej towarzyszy pełna empatii Koparka, która wyróżnia się wśród innych dużych maszyn.

Znamy dwie poprzednie części o Koparce i uwielbiamy je! Cieszymy się, że w naszej biblioteczce pojawiła się kolejna historyjka z tej serii. Synek chętnie słucha tych opowieści, a nawet doszliśmy do etapu, że odgrywamy z nich scenki - czyli książki znajduję się w topce Bobisia!

Polecamy tę książkę nie tylko ze względu na wartościową treść, ale również na ilustracje. Są one stonowane, co ma duże znaczenie dla pobudzania wyobraźni naszych dzieci. Rysunki pozwalają na skupienie się na danej akcji i nie rozpraszają.

Znamy dwie poprzednie części o Koparce i...

Rozmowy nie zawsze nam wychodzą. Zwłaszcza z dziećmi. Bywa tak, że tata odsyła do mamy lub odwrotnie. Każdy z nas zapewne był w takiej sytuacji. Brakuje słów, brakuje odniesienia, tym bardziej kiedy naszym rozmowcą jest milusiński. Cenię zatem mądre książki, które oprócz wspólnego spędzania czasu dają nam punkt wyjścia do podjęcia ważnego tematu.
🦋"Koparka i motyl" to książka znanego nam już autora (mi na pewno, bo nie jest to moja pierwsza lektura Josepha Kueflera).
W tej opowiastce koparka razem z innymi maszynami pracuje na placu budowy. Mają masę zajęć. Pewnego dnia do łyżki koparki wpełza gąsienica. Koparka jako dobrze wychowana przerywa pracę, nie chce zrobić krzywdy temu stworzeniu. Spychacz nadal spycha, dźwig dźwiga, a koparka stoi. Gąsienica owija się w kokon. Trochę to wszystko trwa. Maszyna w tym czasie nie pracuje, ogląda i podziwia otaczający budowę świat. Nadchodzi ten dzień kiedy z kokonu wyłania się piękny motyl. Gąsienica, która wpełzła do łyżki przeszła przemianę. Czy tylko ona? Okazuje się, że...
No właśnie...
Warto przeczytać by poznać odpowiedź.
🦋 Maszyny na budowie na pewno zainteresują małych chłopców, gąsienica, a potem motyl, zapewne zauroczy dziewczynki. Co do motyla jestem tego pewna. Wybór bohaterów wyszedł autorowi genialnie. Tak, to książka, która może zainteresować każdego.
Dostajemy super opowieść, która będzie punktem wyjścia do zachwytu nad otaczającym nas światem, nad tym jaki jest ulotny i jak niewiele potrzeba by wydobyć z niego piękno, a nie tylko niszczyć. Dziewczynki przy okazji mogą się dowiedzieć czegoś więcej na temat maszyn, a już na pewno każdy mały czytelnik dowie się w jaki sposób gąsienice przeobrażają się w motyle. Nauczy się, że pozory mogą być różne i to, co wydaje się nam niezbyt ciekawe może kryć w sobie piękno.
🦋 Joseph Kuefler oddaje w nasze ręce ciekawą pozycję. Wydawnictwo postarało się o jej oprawę. To bajka z mądrym tematem, pięknymi ilustracjami i co najważniejsze: z mądrym tematem.
Otaczający nas świat jest niesamowity i piękny. Warto o niego dbać i warto tego uczyć dzieci. Książka "Koparka i motyl" na pewno tę naukę nam ułatwi. To raz, a po drugie, co już wiecie: warto czytać książki i warto do tego zachęcać dzieci. Dzięki takim książkom jest to łatwiejsze.

🦋"Koparka i motyl" to...

• Dla dzieci
  • Dzidzior
  • Książki
  • Chcę przeczytać (dla szkrabów)
  • Lista zakupów_nowa
  • Przeczytane 2023
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Koparka i motyl