Poduszki

Frajda
2023-02-22
2023-02-22
32 min.

Czy tylko zabawka ze sklepu Hamley’s na Oxford Street w Londynie jest 100-procentową gwarancją dobrej zabawy? Albo ta, która jest aktualnie modna?
Kilkanaście lat temu uznano, że zabawką wszechczasów jest.. patyk. Dlaczego? Nie potrzebuje instrukcji, nic nie kosztuje i może być… wszystkim.

Z takiego założenia wyszedł Joseph Kuefler – uznany autor i ilustrator. Jego książka dla dzieci – "Poduszki" – pokazuje najmłodszym, że nie muszą czekać na pełen prezentów worek Mikołaja, wycieczki w dalekie kraje czy wymyślne atrakcje dla dzieci.

Poduszek w domu jest mnóstwo – te do spania i te z kanapy. Można je wszystkie zebrać w jednym miejscu i wznieść wysoką budowlę. Do tego należy dodać wyobraźnię (a tej dzieciom przecież nie brakuje),dobre towarzystwo i już znajdziemy się na pokładzie statku kosmicznego. Można nim wyruszyć w lot na słońce, gdzie znajdzie się poduszkowa lawa. Budowa zamku, jazda konna, rejs na statku? Nic prostszego, jeżeli pod ręką są najróżniejsze poduszki.

Książka sprawdzi się w przypadku młodszych przedszkolaków, które nie potrzebują jeszcze skomplikowanych historii. Bo tekstu ta książeczka nie ma wiele, ale zwraca uwagę przyjaznymi, dużymi i nieskomplikowanymi ilustracjami.

Jest świetnym pretekstem do rozmowy o kolorach i kształtach, ale przede wszystkim inspiruje do zabawy, która rozwija wyobraźnię i dobre relacje z rówieśnikami. To świetny punkt wyjścia do przeżycia dziecięcych przygód na swoich zasadach.

Z takiego założenia wyszedł Joseph Kuefler – uznany autor i ilustrator. Jego...

„Niech Wasz świat będzie usłany puchem” Joseph Kuefler
Joseph Kuefler jest autorem i ilustratorem książeczek dla dzieci. Jego książki w Polsce ukazują się nakładem Wydawnictwa FRAJDA, a tłumaczy je na język polski Emilia Kiereś. To właśnie od książek tego autora pt. „Koparka i kaczuszka” oraz „Koparka i kwiat” Wydawnictwo Frajda w roku 2022 rozpoczęło swoją działalność, jako imprint Grupy Wydawniczej FILIA. Książeczkę Kueflera pt. „Władcy podwórka” miałam przyjemność recenzować. A dziś mam dla Was kolejną historię. Jaki nosi tytuł? Podpowie Wam zagadka 🙃
Z pierza jest zrobiona,
w twoim łóżku mieszka.
Przytulasz ją do uszka,
to Twoja ...
Poduszka, a nawet cały ich stos, czyli „Poduszki”. Jaka jest Wasza ulubiona poduszka? Żółta, czerwona, zielona, a może kolorowa? W kratkę, w kropki, w paski, w kwiatki? Miękka, puchata, sprężysta? Okrągła, kwadratowa, a może w kształcie zwierzątka lub serduszka? Z poduszek, poduszeczek, zagłówków, jaśków można wyczarować : wieżę, statek, rakietę kosmiczną, fort, kryjówkę,…
Poduszki nadają się nie tylko do spania. Mogą być nakryciem głowy, małym zwierzątkiem np. ptaszkiem, wielkim zwierzakiem np. smokiem. Poduszki mogą się przeistoczyć w trampolinę, w most, kamienie, kry lodowe, lawę.
Można toczyć bitwy na poduszki, zorganizować slalom między poduszkami, rzuty poduszkami do celu.
Isaac, Wesley, Harrison, Robert i Almy bohaterowie szalonej poduszkowej zabawy opowiedzą Wam o swoich pomysłach. Gotowi do wspólnej zabawy? Bądźcie kreatywni, pomysłowi, twórczy i … szczęśliwi.
Dla przedszkolaków ta krótka „poduszkowa” przygoda może stać się zachętą do bogacenia słownictwa i samodzielnego układania zdań do ilustracji. Natomiast dla 6-latków może stać się impulsem do samodzielnego czytania.
Na nudę najlepsze są … „Poduszki”- pięknie ilustrowana książeczka dla najmłodszych czytelników od Wydawnictwa FRAJDA ❤️

„Niech Wasz świat będzie usłany puchem” Joseph Kuefler

Pamiętam swoje dzieciństwo. Nie było tego, co jest teraz. Czasami do genialnej zabawy wystarczyły drewniane klocki lub "ludziki" powycinane z Burdy, za co trzeba było odpokutować u mamy. Kreatywność była chyba zdecydowanie większa, a dzieci potrafiły bawić się wszystkim. Nawet na świeżym powietrzu kij i kilka kamieni zapewniały rozrywkę na kilka godzin.
Dzisiaj będzie o poduszkach...
🟦 Książka "Poduszki" to opowiastka stworzona przez Josepha Kueflera. Jeśli ktoś ma małe dzieci będzie wiedział, że jest on też autorem i ilustratorem uznanej serii o koparce. Tutaj natomiast pokazuje jak wiele radości może dać zabawa poduszkami. Bo przecież poduszka nie musi być jedynie elementem dekoracyjnym naszego domu. Poducha może być wszystkim. Autem, okrętem, kosmiczną rakietą, zamkiem zdobywanym przez rycerzy czy koniem, którego może dosiąść każdy. Wszystko zależy od wyobraźni. A właśnie wyobraźnia drzemie w każdym dziecku. Trzeba jedynie dać jej impuls, by wyszła z ukrycia i rozwinęła się na maksa.
🟦 "Poduszki" to bajeczka dla najmłodszych. Pełna miłości, wspaniałej zabawy, rozwijająca wyobraźnię, a kiedy trzeba, na przykład podczas snu w innym miejscu, dająca ukojenie. Dostajecie tutaj piękne ilustracje, minimum słów i maksimum pomysłów, chociażby na taki deszczowy i wietrzny dzień jak dzisiaj. Jednocześnie odkryjecie siłę i moc przyjaźni.
A wszystko to jest zdecydowanie lepsze od wpatrywania się w bajki na telewizorze czy gierki na smartfonie.
🟦 Polecam książeczkę jako inspirację dla dorosłych, punkt wyjściowy do zabawy, i nie tylko, dla najmłodszych. Myślę, że chwila z tą opowiastką wystarczy, by milusiński wymyślił tysiąc innych możliwości wykorzystania poduszek do zabawy.
Dla mnie to dydaktyzm w dobrym wydaniu!

Dzisiaj będzie o...

Wszyscy mamy je w domach: okrągłe, podłużne, kwadratowe, duże, małe, włochate, płaskie, kolorowe, zabawne… Poduszki. Dzieci, jak nikt wiedzą, że mogą one być nie tylko do spania oraz do ozdoby. Mogą one służyć do najlepszej zabawy: budowania wieży, bazy, statku kosmicznego. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia, więc w jednej chwili możemy przenieść się na księżyc lub słońce i wędrować pomiędzy lawą. Możemy zorganizować również bitwę na poduszki, albo schować się za nimi podczas zabawy w chowanego. Poduszki sprawiają, że jest nam miło, wygodnie i przytulnie. Kto by pomyślał, że te zwykłe przedmioty codziennego użytku mają tyle funkcji?

Książka Josepha Kueflera jest skierowana do najmłodszych czytelników. Zawiera mało treści, ale za to dużo pięknych ilustracji. Na każdej z nich ukrywa się czarny kot. Ciekawe, czy Wasze pociechy go odnajdą. Wydanie jest bardzo ładne, zawiera twardą oprawę, ale najważniejsza jest treść tej historyjki, która mimo małej objętości przekazuje bardzo ważny morał. Wyobraźnia, to coś, co posiada każdy z nas. Nie musimy jej zdobywać, ani za nią płacić, po prostu jest. Wystarczy, że o czymś pomyślimy i już możemy przenieść się w świat fantazji. Dzieci są mistrzami w wymyślaniu przeróżnych rzeczy, lecz dorośli również lubią marzyć.

Za każdym razem, gdy wydawana jest tego typu książeczka dla najmłodszych, moje serce się raduje. Ważne wartości powinniśmy przekazywać swoim pociechom od najmłodszych lat, a książki uczą, rozwijają, pozwalają twórczo spędzać razem czas i ćwiczą pamięć. Nawet mała ilość treści jest w stanie przekazać coś ważnego i dać do myślenia. Dzięki niej można pokazać dzieciom, że dobra zabawa nie musi się wiązać z bajkami w telewizji lub grami na telefonie. No i taka forma spędzania czasu będzie zdecydowanie bardziej zdrowa. Dzieciom trzeba poświęcać czas, a nie wkładać do rąk telefon, kiedy zaczynają marudzić.

Ta książeczka przypomniała mi moje własne dzieciństwo i lata dziewięćdziesiąte, kiedy to wraz z kuzynami bawiliśmy się w przeróżne zabawy przy użyciu poduszek i koców. Któż z nas nie bawił się w bazę, dom lub przedszkole? Piękne czasy, do których milo wrócić pod postacią wartościowych historyjek dla dzieci.

Gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę i przeczytania jej ze swoimi pociechami. Treść uczy i bawi, a kolorowe ilustracje przyciągają wzrok. Zawiera ona w sobie najważniejsze rzeczy, które literatura dziecięca powinna posiadać. Jestem pewna, że małe moliki książkowe się nie zawiodą.

• Przeczytane 2023
  • Samodzielne