Podróżniczek

Wydawnictwo Lemoniada
2023-07-19
2023-07-19
56 min.
bajka literatura dziecięca ptaki natura las anna śliwińska podróżniczek dzieci wydawnictwo lemoniada

W bajcie "Podróżniczek" Anna Śliwińska zaprasza nas do zakątka zwanego Pawie Oczko. Zamieszkują go kraski, niebieskoskrzydłe ptaki. Kiedyś pomogły one Sępnikowi, który podstępem przejął władzę i despotycznie rządzi Pawim Oczkiem. Przez co z rozśpiewanej krainy zmieniło się w smutne szare miejsce. Tytułowy Podróżniczek to mały, ciekawy świata ptaszek. Przez przypadek odkryje on tajemnicę Sępnika, co pozwoli wyzwolić Pawie Oczko spod rządów tyrana.

Uwaga, uwaga! Anna Śliwińska podjęła w tej książce arcyważny temat. Mianowicie jest to bajka o sile propagandy. Siła Sępnika tkwi w strachu, jaki rozsiewa wśród swoich poddanych. Ogranicza im swobody i dostęp do informacji oraz pilnuje, aby byli skłóceni. To czyni ich słabymi. Doświadczenia Podróżniczka pięknie pokazują, że warto dociekać, sprawdzać, mieć swój rozum. I warto próbować coś zmienić, a siedząc na pupie tego nie dokonamy.

Weszliśmy na "dorosłe" tematy, jednak wspaniałość tej książki polega na tym, że te wszystkie ważne prawdy ukryły się w przyjemnej bajce. W historii osadzonej w urokliwym miejscu, zanurzonej w leśnym klimacie. W historii nieco tajemniczej i niebezpiecznej, przez co tak fascynującej. Napisałam "ukryły się", ale bardzo łatwo je odnaleźć. Morał książki jest jasny. Czytelnik bez problemu zrozumie sekret Sępnika i to, skąd pozostałe ptaki czerpały siłę i jak go pognały. Mam nadzieję, że ta opowieść zostanie w głowach i sercach czytelników na długo, a kiedy już będą dorośli, przypomną sobie o Podróżniczku i będą potrafili spojrzeć na media i rządzących z innej perspektywy.

Brawo dla Anny Śliwińskiej. Nie wiem, czy to co za chwile napiszę, było jej zamysłem, ale pozwolę sobie podzielić się z wami moją interpretacją. Uważam, że potrzebujemy takich obywateli, jak Podróżniczek. Nie malkontentów, nie inteligentów, a osoby ciekawskie, które nie boją się działać. Chcemy lepszej okolicy, kraju świata? Więc nie dajmy się zastraszyć, że mamy być cicho.

Jest to pięknie ilustrowana bajka o małym i psotnym ptaszku, który przekracza granice i dowiaduje się, że nie zawsze wszystko to co mówią inni jest prawdziwe. O tym, że łatwo kogoś zmanipulować wywołując w nim strach. Książka ta uczy, że nie należy nikogo oceniać, póki samemu się go nie pozna. Jest to piękna i mądra bajka.

To piękna książka Wydawnictwa Lemoniada z cyklu Literatura Inspiruje Najmłodszych. To wspaniale zilustrowana opowieść, która przybliża dzieciom faunę i florę. Opowieść Anny Śliwińskiej została cudownie wydana przez Wydawnictwo Lemoniada. Podróżniczek, niewielki ptaszek, mieszka razem z rodziną w Pawim Oczku – niezwykłej krainie, gdzie roślinność ma wszystkie odcienie zieleni. Są tam szumiące drzewa i szalone wodospady, a płynące strumyki łączą się w rzeki. Właśnie tam mieszkał ptasi ród kolorowych Krasek. Niestety pewnego dnia do tej spokojnej krainy przybywa złowrogi Sęp, czyli Sępnik, który podstępem przejmuje władzę. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/09/podrozniczek-o-maym-ptaszku-ktory.html

Książkę czytałam siostrzenicy - kontynuując. Jednak język i wnioski spowodował, że sama też przeczytalam ją od początku.
A myśli w niej zawarte, myślę, że są ważne dla każdego:
"To my tworzymy świat, który nas otacza."
" I pamiętajmy, że choć istnieją różne krainy, świat tak naprawdę nie ma granic. Świat należy do wszystkich po równo ".
Myślę, że warto.

A myśli w niej zawarte, myślę, że są ważne dla każdego:
"To my tworzymy świat, który nas otacza."
Myślę, że ...

@mamcia_tomusio_lilusiowa
To przepiękna historia o odwadze, o pokonywaniu granic, o walce o prawdę i wolność. Podróżniczek to mały ptaszek, który mieszka w Pawim Oczku, to kiedyś była cudna i kolorowa kraina dopóki nie pojawił się w niej Sępnik. Sęp zaczął rządzić mieszkańcami Pawiego Oczka, wprowadzać swoje zasady i zakazy m.in. zakaz opuszczania krainy przez Kraski, a Pawie Oczko z każdym dniem robiło się bardziej szare.

Mały Podróżniczek pewnego dnia przypadkowo poleciał poza granicę Pawiego Oczka i zachłysnął się pięknem kolorowego świata. Zaprzyjaźnił się z Panem Edwingiem czyli najmądrzejszym ptakiem w okolicy. Poznał także Pomurnika z którym bardzo miło spędzało mu się czas. Początkowo Podróżniczek był przerażony gdy spotkał Pomurnika, bo przecież Sępnik straszył mieszkańców Pawiego Oczka właśnie Pomurnikami. Na szczęście okazało się, że to bardzo dobre istoty i że one były znów przez Sępnika straszone Kraskami.

Czy Podróżniczkowi uda się przekonać wszystkich mieszkańców Pawiego Oczka oraz okolicznych krain, że Sępnik kłamie oraz pokazać, że jedynym niebezpieczeństwem, które im zagraża jest właśnie Sępnik.

Przeczytajcie sami tę cudowną i piękną książkę

@mamcia_tomusio_lilusiowa

Podróżniczek – niewielki ptaszek, urwis, mieszka razem z rodziną w Pawim Oczku – pięknej krainie, w której bujna roślinność przybiera wszystkie odcienie zieleni. Są tam Szumiące Drzewa i Szalone Wodospady…

Pewnego dnia złowrogi sęp podstępem przejmuje władzę nad baśniową krainą. To Wszystko sprawia, że Pawie Oczko zaczyna pogrążać się w smutku i beznadziei.

Zły Sępnik, poprzez swoje kłamstwa nastawia przeciwko sobie mieszkańców krainy.

„Kłamstwo powtarzane wiele razy staje się prawdą” – tego właśnie doświadczają zwierzęta, które zręcznie zmanipulowane nie odróżniają już prawdy od fałszu.

Temu wszystkiemu przygląda się nasz mały bohater – Podróżniczek. Zaczyna dociekać prawdy, szukać rozwiązań, poznaje zdanie innych zwierząt, w tym mądrej sowy.

Jest to opowieść o tym, jak wielką szkodę w życiu może wyrządzić kłamstwo, jak bardzo człowiek niezależnie od wieku może być na nie podatne.

Autorka nie zapomina jednak o pozytywnych aspektach w swojej książce; mam tu na myśli odwagę naszego małego bohatera, jego chęć dążenia do prawdy za wszelką cenę, wierność wobec własnych przekonań. Szczera przyjaźń, która potrafi być przeciwwagą do wszelkiego zła.

Jest to książka mądra, przekazująca wartości, które można przenieść na grunt codziennego życia. Wartości o których trzeba rozmawiać z dziećmi.

Na uwagę zasługują obrazy Małgorzaty Masłowieckiej. Kiedy mówimy, że ilustracje w książce są piękne, oznacza to ni mniej, ni więcej, że są one estetycznie atrakcyjne. W przypadku tej książki ilustracje są zachwycające, wyróżniają się pod względem artystycznym, wywołują pozytywne emocje u czytelnika. Dodają wartość piękna oraz wzbogacają wrażenia z lektury.

Ich kompozycja, kolory i detale oraz umiejętność artystki w oddaniu tematu opowieści, sprawiają, że każda strona cieszy oko. A w połączeniu ze znakomitą opowieścią autorki, książka na pewno nie będzie Was nudzić.

Polecamy lekturę!

Zły Sępnik,...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Kiedy ja ostatnio czytałam książkę dla dzieci?
Pewnie jakieś 20 lat temu.
Czytałam wtedy bardzo dużo książek mojej córci Kini. Ale ona teraz ma 25 lat i od wielu, wielu czyta sobie sama.
Co więc sprawiło, że sięgnęłam po książkę Anny Śliwińskiej?

No jak to co - tytuł.

Ja uwielbiam wszystko, co jest związane z podróżami, sama nazywam siebie Podróżnikiem, więc gdy zobaczyłam ten tytuł, wiedziałam, że muszę go mieć.

To jednak nie jest książka o podróżniku.
Podróżniczek to ptak - słowik o przepięknym upierzeniu. Mieszka niemal w całej Europie i Azji, zimą podróżuje do Afryki. Podobno był widywany w Polsce.

A wracając do fabuły, to właśnie Podróżniczek jest głównym bohaterem książki, która może być przestrogą dla dorosłych.

Podróżniczek, wraz ze swoimi "przybranymi" rodzicami Kraskami mieszka w przepięknej krainie zwanej Pawie Oczko. Pewnego dnia pojawia się Sępnik, który powoli i skutecznie przejmuje władzę, zastrasza mieszkańców Pawiego Oczka, buduje granice, których im przekraczać nie wolno, straszy, że Pomurniki to ich wrogowie. Zastraszeni mieszkańcy podporządkowują się nowym zwyczajom, stają się coraz bardziej smutni, cała kraina traci kolory i urok.

Podróżniczek przez swoją ciekawość i niesforność dowiaduje się, że to wszystko, co mówił im Sępnik to kłamstwo. Aby ratować swoją krainę, musi przekonać wszystkich mieszkańców, że są okłamywani i Sępnik nimi manipuluje.

I teraz takie moje przemyślenia i odniesienie do naszego dorosłego życia. Czy tak nie jest w życiu? To się może zdarzyć w rodzinie, w pracy, w gronie znajomych... Znajdzie się ktoś, kto sieje zamęt, a ludzie zaczynają mu coraz bardziej ufać. A polityka? Czy to nie takie Sępniki? Czy im aby na pewno chodzi o dobro ludzi, czy o kolejne lata na stołku?

A wracając do tej książki, to mam nadzieję, że wszystkie dzieci, które ją przeczytają, wyciągną z niej wnioski na całe swoje życie.
A dorośli?
Mam nadzieję, że potrafią wyczuć tego Sępnika z daleka, a jeśli nie, to może trzeba im podsunąć książkę "Podróżniczek"?

Kiedy ja ostatnio czytałam książkę dla dzieci?
Pewnie jakieś 20 lat temu.
Co więc sprawiło, że sięgnęłam po książkę Anny Śliwińskiej?

No jak to co - tytuł.

"Podróżniczek" - ciekawy świata, odważny, najukochańczy urwis. Mieszkał w cudownej krainie, pełnej kolorowych motyli, dopóki nie pojawił się sęp Sępnik z zakrzywionym dziobem i czarnymi skrzydłami. Sępnik marzył by zostać właścicielem cudownej krainy. Przejął władzę nad Pawim Oczkiem, manipulując innymi.

"Sępnik poznawał ich sekrety. A kiedy poczuł się dość silny, zrzucił maskę pozornej dobroci, ogłaszając się władcą i panem Pawiego Oczka."

Od tego dnia życie nie było już takie kolorowe, zapanował smutek. Podróżniczek nie chce żyć w zakłamaniu i zamierza przywrócić poprzednie, dobre czasy. Czy mu się uda zwalczyć złą władzę?

Pięknie wydana książeczka na grubym, jasnozielonym papierze, przekazująca mądre treści. Cudowna okładka i piękne ilustracje zachęcą młodego czytelnika do oglądania oraz posłuchania, gdy razem z rodzicem zasiądą do lektury. Historia ptaszka, który nie zgadza się na złą władzę sępa z pewnością będzie bardzo pouczającą.

Na końcu książki autorka przedstawia charakterystykę głównych postaci bajki, z której dowiadujemy się m.in. w jakim rejonie można ich spotkać. Taka książeczka to skarb w domowej biblioteczce dziecka.

Zapraszam rodziców do wspólnego czytania, oglądania, opowiadania.

"Sępnik poznawał ich sekrety. A kiedy poczuł się dość silny, zrzucił...

Pawie Oczko było piękną krainą, pełną roślinności, i cudownych motyli. Tam życie płynęło w pełnym szczęściu, pośród natury. To właśnie tam mieszka Podróżniczek wraz ze swoją ptasią rodziną. Nic nie zapowiadało zmian, jednak one nadeszły. Pewnego dnia pojawił się Sępnik, który podstępem przejął władzę. Od tego momentu Pawie Oczko z każdym dniem traci swoje kolory, mieszkańcy, ci, którzy nie uciekli, są coraz bardziej smutni, pozbawieni radości, jaka jeszcze niedawno była w ich życiu. Sępnik nie jest dobrym władcą, wymusza posłuszeństwo strachem, a nawet zabrania opuszczania granic Pawiego Oczka. Jednak jest ktoś, kto nie zamierza tego tak zostawić. Podróżniczek marzy, aby wróciła ta piękna kraina, w której wcześniej żył i zamierza znaleźć sposób, aby do tego doszło. Na jakie pomysły wpadnie? Jakie przygody przeżyje? Czy mu się uda?

W książce najdziemy ciekawą, wciągającą historię pewnego ptaszka. To historia o tym, jak zła władza potrafi zmienić piękne miejsce w ruinę, jak zastraszanie może wpływać na innych, a jednocześnie jak wiara, odwaga i dążenie do prawdy może wiele zmienić.

Głównym bohaterem jest ptaszek Podróżniczek. Jest trochę niesforny, ciekawski, a z drugiej strony odważny, dzielny.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Ilustracje są duże, adekwatne do treści, przyciągające wzrok. Zdecydowanie sprawiają, że chcę się po nią sięgać.

„Podróżniczek” to ciekawa, a przy tym pięknie wydana książka dla dzieci, którą według mnie zdecydowanie warto dołączyć do domowej biblioteczki i polecam.

Recenzja książki pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/08/podrozniczekwydawnictwolemoniada.html

"Podróżniczek" to historia o małym ptaszku, który wraz ze swoją rodziną żyje w Pawim Oczku.

Mieszkańcom tej przepięknej i kolorowej krainy jest tam bardzo dobrze do czasu aż rządy przejmuje podstępem potworny Sępnik.
Wielu mieszkańców ucieka a ci, którzy pozostają, żyją w ciągłym strachu.
Sępnik podporządkowuje sobie całą krainę kłamstwem, strasząc mieszkańców pomurnikami - swoimi wspólnikami.
Jednak zawsze wesoły i trochę psotliwy Podróżniczek zupełnie przypadkiem odkrywa pewną tajemnicę Sępnika...

Historia, przełożona na ptasi świat, pokazuje jak łatwo można manipulować innymi, nastawiać różne grupy przeciwko sobie, poprzez kłamstwa i zastraszanie. Potrzeba dużej odwagi by dążyć do prawdy.

Z drugiej strony, pod postacią mądrej sowy, przekazuje prawdę o tym, że świat jest jeden dla wszystkich i każdy może z niego czerpać tyle samo co inni, bez ograniczeń.

Krótka ale bardzo wartościowa historia z przepięknymi ilustracjami.

Dodatkowo na końcu książki znajduje się krótki słowniczek przybliżający występujące w książce gatunki ptaków.

Wielu mieszkańców ucieka a ci, którzy pozostają, żyją w ciągłym strachu.
Sępnik podporządkowuje sobie całą krainę kłamstwem, strasząc mieszkańców...

• Polscy autorzy
  • Papierowy