Drelich. Bad luck

PulpBooks
2023-08-07
2023-08-07
słuchowisko kryminał sensacja

Ciekawy pomysł z tymi alternatywnymi zakończeniami. Szkoda, że to tylko krótkie opowiadanie, bo można by jeszcze trochę rozwinąć parę wątków.

Świetne słuchowisko, choć króciutkie. Doskonała rola Pazury. Jako fanka gier paragrafowych uważam, że więcej wyborów by nie zaszkodziło, ale i tak uznaję całość za dobry eksperyment. Nie trzeba być fanem Drelicha, ale jeśli się jest to warto dodać oczko w górę.

Niby fajne ale za krótko. Historia kończy się tam gdzie powinien kończyć się pierwszy rozdział. Możliwość wyboru różnych wersji wydarzeń nie przypadła mi do gustu. Trochę dziwne i nienaturalne uczucie kiedy raz już coś przeżyłeś a teraz cofnąłeś się w czasie i próbujesz inaczej (pamiętając alternatywną rzeczywistość).
Sama fabuła stanowi dobry początek do dłuższej książki.
Polecam wysłuchać i wyrobić własną ocenę.

Sama fabuła stanowi dobry początek do dłuższej...

Dla fanów Drelicha powinna to być pozycja obowiązkowa - by móc się znów choć na chwilę zanurzyć w jego "uniwersum". Na chwilę, bo jednak to tylko opowiadanie. Dla mnie dodatkowo było to nowe doświadczenie, bo zawsze wybieram książki w wersji papierowej. Słuchało się świetnie, rola Cezarego Pazury faktycznie znakomita. Jedyny mały minus (i stąd jedna gwiazdka mniej),to jednak - jak dla mnie - za dużo rozgałęzień fabuły do wyboru. Wystarczyłby jeden wybór "prawo-lewo", ale może jestem za bardzo "analogowy"...

Książkę tę należy rozpatrywać trochę w kategorii eksperymentu ponieważ w zasadzie nie powinna ona ujrzeć światła dziennego. Zapytacie dlaczego? Otóż pod tytułem jaki widzicie na zdjęciu kryje się słuchowisko a wersja drukowana została wydana w bardzo limitowanej wersji jako gratka dla kolekcjonerów co oczywiście nie przeszkodziło mi w jej zdobyciu.

Nasz tytułowy bohater czyli Drelich po nieudanym napadzie na kantor spotyka lokalnego polityka niejakiego Drozdowskiego. Dzięki małemu fortelowi chwilowo się z nim lekko zaprzyjaźnia i wspólnie kontynuują podróż. Pech sprawia, że kierowca potrąca człowieka i... tutaj następuje coś ciekawego ponieważ to my zdecydujemy co się dzieje dalej. Możemy wybrać spośród dwóch ścieżek, które później jeszcze się rozchodzą na inne. W każdym razie jak dobrze policzyłem możliwych zakończeń jest pięć.

Właśnie o tych zakończeniach można powiedzieć... że są one niestety rozczarowujące. Nie różnią się między sobą aż tak bardzo jakby mogły. Generalnie po zapoznaniu się z wszystkimi pozostaje ogromny niedosyt. Całość jest po prostu za krótka (wersja papierowa liczy zaledwie około 100 stron) i kończy się w momencie kiedy spodziewalibyśmy się kontynuacji tej historii.

Parę słów poświęcić trzeba jeszcze interaktywnej wersji słuchowiska dostępnej w aplikacji wydawnictwa. Jest ono zrealizowane wręcz perfekcyjnie. Genialny podkład muzyczny, świetni aktorzy głosowi z po prostu przefantastyczną rolą Cezarego Pazury. Właściwie to dzięki niemu całość jest tak wyjątkowa, także szacunek dla wydawcy, że udało mu się namówić do współpracy gwiazdę tego formatu.

Czy warto? Jeżeli lubicie bardzo dobrze zrealizowane słuchowiska z możliwością wyboru zakończenia to pewnie tak, zwłaszcza, że prawdopodobnie jest to nowość na naszym rynku wydawniczym. Natomiast jeżeli szukacie pełnowymiarowej, długiej fabuły to raczej się zawiedziecie. No chyba, że jesteście fanami Czarka Pazury ale wtedy to myślę, że już dawno ta pozycja znajduje się na Waszych wirtualnych półkach.

Książka wraz z kodem na słuchowisko zakupiona na stoisku wydawnictwa PulpBooks w cenie 100zł.

#268#38#2023

Nasz tytułowy bohater...

Książki papierowe, e-booki, audiobooki, superprodukcje, książki paragrafowe, literaturę można chłonąć na wiele sposobów. Pulp Books poszedł krok dalej i stworzył coś, co wywołuje absolutny opad szczęki. „Drelich. Bad luck” to relatywnie krótka historyjka dotycząca Marka Drelicha, który zawodowo kradnie i jest przy tym absolutnie bezwzględny. Przy czym nie da się go nie lubić, kiedy słyszy się (czy raczej czyta) jego rozmowy z byłą żoną czy dwójką dorastających dzieciaków. Czytając pierwszą część jego przygód, poczułam sporo sympatii do tego bohatera, dlatego też z ciekawością odpaliłam to, co przygotowało wydawnictwo.

„Drelich. Bad luck” to interaktywna superprodukcja audio, podczas której to odbiorca, w tym wypadku ja, decyduje o dalszych losach bohaterów. I niech mi kaktus na dłoni wyrośnie, jeśli moment wyboru nie będzie dla słuchacza czymś EKSCYTUJĄCYM :)

Na drodze Drelicha staje tym razem lokalny polityk, taka trochę menda, która wyobraża sobie, że dużo może, a jeszcze jak dostanie się do korytka, do którego ma już bliżej niż dalej, to będzie mogła jeszcze więcej, więc szampan się leje, żona czeka w szlafroczku, jeszcze tylko pokonać drogę i hulaj dusza, piekła nie ma. Tylko pojawia się ktoś trzeci, który totalnie wszystko skomplikuje, przy czym zarówno Drelich jak i Zbigniew Drozdowski, bo o nim mowa, będą zmuszeni do natychmiastowych działań i decyzji, które poniosą za sobą szereg konsekwencji, albo i nie poniosą, bo teraz wszystko zależy od Twoich wyborów.

Udział w tym zacnym koncepcie mają Grzegorz Daukszewicz, Cezary Pazura, Edyta Pazura, Filip Kosior, Przemek Corso, Marcin Kardach, Janusz Zadura, Kamil Pruban. Brawa należą się autorowi i wydawnictwu za pomysł i odwagę potrzebną przy tego typu projektach. To jest nowa jakość na rynku i mam nadzieję, że powstanie tego więcej. Przy okazji czytelnik odkrywa swoją własną naturę ;) Sztos, polecam!

IG @angelkubrick

Gratka dla fanów Drelicha, dobry sposób na jego poznanie, jeśli ktoś jeszcze nie zna, świetna zabawa z wyborem, jak ta historia się potoczy.

Historia, która może spotkać każdego, emocjonująco poprowadzona, napięcie towarzyszy niemal do końca. Ale możliwość wyboru drogi, którą obiorą bohaterowie to niesamowita frajda.

Nie ma co się zastanawiać, trzeba czytać, a jeszcze lepiej słuchać w wykonaniu takich głosów, bo ro po prostu sztos.

A dla tych, którzy uznali, że gdyby wiedzieli, jaką ma długość, to by nie kupowali: wystarczyło zapoznać się z informacją o książce. Przecież wydawnictwo podało liczbę stron i czas trwania, więc nie rozumiem zaskoczenia.

Nie ma co się zastanawiać, trzeba czytać, a jeszcze...

Bardzo krótki audiobook. Gdybym wiedział że tylko tyle to trwa bym nie kupował.

Bardzo krótki audiobook. Gdybym wiedział że tylko tyle to trwa bym nie kupował.

• Kryminał/Thriller/Sensacja
  • Oczekują na zerwanie