Okładka książki Projektowanie umysłu. Odkryj psychologiczne algorytmy, dzięki którym przeprogramujesz swój mózg. Ryan A. Bush
Ryan A. Bush Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece poradniki
poradniki
Wydawnictwo Kobiece
2023-08-28
2023-08-28
Bartłomiej Kotarski

Kto lubi gdybać w zawiłych teoriach i technologii działania mózgu, to polecam Wam tą książkę.

Już dawno porównywałam mózg do komputera, mówiąc, że to system komputerowy, a nasze przekonania, myśli, wzorce, schematy to programy komputerowe. Jeżeli zrozumiesz jak możesz wpływać na swój mózg, możesz również wpływać na swoje życie, świadomie je zmieniać. Kiedyś mówiło się, że struktur mózgu u dorosłych nie da się zmienić, ale wraz z prężenie rozwijającym się tematem neuroplastyczności dziś wiemy, że nasz mózg jest plastyczny i może się zmieniać poprzez zmianę połączeń neuronalnych i tworzenie nowych.

To co może na początku delikatnie zrazić to sceptyczne podejście autora. Jednak warto kontynuować książkę, bo mimo sceptycyzmu, to w postawie autora również czuć bardzo mocno jego empiryczne podejście do sprawy, co mi się bardzo podoba, bo dużo ludzi łatwowiernie podchodzi do różnych koncepcji, dając się hipnotyzować bez podważania choć trochę tematu, a z tą postawą ciężko zakorzenić się w danej koncepcji/doświadczeniu z pełną świadomością tego co się doświadcza i przyjmuję.

Psychitektura, to nazwa całej koncepcji tej książki, celem jej jest ukształtowanie samego siebie na podstawie tego jakim chcesz być poprzez celowe przeprogramowanie całego swojego psychicznego systemu operacyjnego, wgrywając w swój mózg te programy, które chcesz w swym życiu doświadczać.
Autor nie składa pustych obietnic, dzięki którym odmienisz cudownie swoje życie, autor daje Ci narzędzia i teorie, które mogą Ci w tym pomóc, jeżeli je wykorzystasz.

Współpraca reklamowa z @wydawnictwokobiece

ig: @tarotwendy

Nieco sceptyczne podejście.
Powoli usiadłam do lektury.
Uraczyłam się kubkiem gorącej herbaty. Wypełniłam przestrzeń pachnącą mgiełką i wysunęłam stopy pod puchowy koc.
Byłam przygotowana na stopniowe wchodzenie do świata neuronauki.

Problem ze skupieniem, przeczytanie jednej strony, a następnie wracanie do poprzedniej, bo mój umysł zaczynał szwankować. Raz po raz przywoływałam się do porządku, brałam głęboki oddech i zanurzałam się ponownie w słowa tej książki. Początek był trudny, było masę definicji, wszystko trochę się rozlazło, ale z każdą kolejną stroną moje skupienie było lepsze, wzrok bardziej wyostrzony, a mózg pełen przemyśleń.

Jest to dosyć wymagająca książka, ale jest warta uwagi. Rozdziały o samodoskonaleniu i samokontroli były naprawdę świetne. Wyjaśnia wiele mechanizmów. Pokazuje, jak działa nasz mózg, porównuję go do złożonego oprogramowania komputera. Przedstawia, w jaki sposób kierują nami nasze pragnienia, co wywołuje nasze emocje i jak te emocje możemy kontrolować. Ta lektura daje mnóstwo użytecznych informacji. Wymaga nieco skupienia i uważności. Serwuje uniwersalne mądrości prosto od znanych filozofów, a także sporo wartościowych cytatów. Ja myślę, ze nie będę jedyną osobą, która będzie do tej książki wracać.

Ciężko jest napisać książkę na taki temat, bo wiele rzeczy wydaje się być znane i oklepane, ale uwierzcie mi… nie tym razem to jest coś innego! Coś, co naprawdę zostanie na długo. Jak przebrnie się przez początkowe rozdziały (które naprawdę odstraszają),to później jest już dużo lepiej. Ja nie żałuje, że poświęciłam jej czas. Wiem, że nie będzie to książka dla każdego. Dlatego radzę samemu sprawdzić i wyrobić sobie swoją opinie.

Nieco sceptyczne podejście.
Powoli usiadłam do lektury.
Byłam przygotowana na stopniowe wchodzenie do świata neuronauki.

Czy można porównać nasz umysł do maszyny a mózg do sprzętu komputerowego?

Każdy z nas chce być szczęśliwszym, mądrzejszym i podejmować dobre decyzje. Ryan A Bush jest filozofem i strategiem pracującym nad udoskonalaniem systemów, ludzi oraz przyszłości. Uważa, że można przeprogramować mózg, tak aby jak najlepiej wykorzystać w pełni swój potencjał. Czy faktycznie tak się da? Przeczytałam tę książkę i powiem Wam, że spodziewałam się innego kierunku, natomiast filozofia autora mnie zaskoczyła. Swoją praktykę nazywa psychitekturą i przekonuje że można zaprojektować swój umysł, zmieniać zachowania oraz manipulować pragnieniami aby osiągać swoje cele. To co przeczytałam jest dość skomplikowanym przekazem, który nie do końca ze mną korespondował a naukowa wykładnia utrudniała odbiór książki.

Podsumowując, teoria autora do mnie nie przemawia a fascynacja transhumanizmem, implantami w mózgu czy połączenie go z komputerem to według mnie sprowadzenie człowieka do roli maszyny. Czy tak wyobrażamy sobie przyszłość?

Czy można porównać nasz umysł do maszyny a mózg do sprzętu komputerowego?

Psychitektura to termin, który doskonale oddaje naszą stukturę umysłu. Jest to poradnik, który podpowiada w jaki sposób zmienić algorytmy naszego myślenia, by nasze życie biegłego innymi torami. Autor bazując na naukach znanych filozofów zauważył, że mózg jest jak oprogramowanie. A co za tym idzie można go przeprogramować. Pokazuje nam automatyzm naszych myśli i działań i metody ich zmiany.
Cała zawarta w książce wiedza jest bardzo ciekawa i naprawdę można z niej wiele czerpać. Autor jednak nie porwał mnie sposobem przekazania. Początkowo czytało mi się bardzo dobrze, ale całość nie była porywająca.
Na pewno warto znać nauki tych, z których autor czerpie m.in. Nietzsche, Maslow oraz metody programowania naszego umysłu. Warto poświęcić tej książce uwagę i więcej czasu, dawkować sobie informacje, bo na raz jest mniej strawna i przystępna.
Współpraca reklamowa

Lubicie czerpać cytaty z książek?

Jeśli tak mam dla Was ciekawą propozycję, która może być początkiem rozważań nad funkcjonowaniem naszego mózgu.

„Musisz zrozumieć, że twój umysł nie jest delikatnym urządzeniem, które trzeba chronić przed zmianami i stresem. Stres i dyskomfort udoskonalają umysł.”

”Projektowanie umysłu” to poradnik, który jest wartym uwagi połączeniem nowoczesnego spojrzenia na nasze funkcjonowanie od strony psychicznej z klasycznymi myślicielami, starożytnymi mędrcami, filozofami. Autor stara się przekonać czytelnika, że nasz umysł jest bliźniaczo podobny do komputera, wraz z systemem operacyjnym i oprogramowaniem, które na bieżąco powinno być aktualizowane. Oprogramowaniem, które działa na bazie algorytmów możliwych do optymalizowania, przekształcania, a przez to zamierzonego kształtowania funkcjonowania naszego umysłu.

Jestem osobą, która lubi nad sobą pracować, dążyć do samodoskonalenia, a mimo to przez pierwsze kilkadziesiąt stron, w których autor próbował przedstawić informacje o psychitekturze w teorii i praktyce, błędach poznawczych i sposobach ich naprawy, czy introspekcji, nudziłam się okropnie i myślałam, że nie przebrnę do końca książki. Dopiero tematyka samodoskonalenia, algorytmów emocjonalnych oraz pragnień sprawiła, że poczułam jakby coś odblokowało się w mojej głowie. Z otwartym umysłem chłonęłam teorie, cytaty i sugestie dotyczące sposobów zmiany tendencyjności poznawczej, usuwania uprzedzeń, unikania wpojonych stereotypów i wyuczonych wzorców zachowań.

„Musisz odczuwać dumę nie z racji zasadności twoich aktualnych poglądów, ale z gotowości do ich porzucenia na rzecz nowych, trafniejszych.”

Czy powyższa książka zmieni czyjeś życie? Mojego nie, aczkolwiek skłoniła mnie do rozważań i pobudziła ukrytą motywację wewnętrzną do weryfikowania i aktualizowania swoich przekonań, do budowania wewnętrznej harmonii, by w pełni wykorzystywać własny potencjał. Sprawdźcie sami 🙂

Lubicie czerpać cytaty z książek?

”Projektowanie umysłu” to poradnik, który jest wartym uwagi połączeniem...

Odkryj psychologiczne algorytmu, dzięki którym przeprogramujesz swój mózg
Póznaj tajniki neutonauki i wykorzystaj w pełni potencjał własnego umysłu

Ciekawi was psychologia? Rozwój osobisty? Chcecie się zmienić, zmienić swój sposób myślenia? Jeśli tak, to książka w sam raz dla was.

Wydaje wam się, że nie można zmienić sposobu myślenia? Ta książka pokaże wam, że można

Dowiadujemy się tutaj o architekturze psychicznej, możliwości zmiany tendencji poznawczych, sposoby introspekcji i usuwania uprzedzeń, a także techniki kontroli emocji.

Wiem, może to brzmieć trochę skomplikowanie ale tak naprawdę jest to fascynująca wiedza, która realnie może poprawić jakość naszego życia.

Bo kto by nie chciał zmienić automatycznego zachwiania, pozbyć się złych nawyków? Czy nie miło byłoby dostawać to czego się chce, dzięki manipulacji pragnieniami? Czy nie byłoby super czuć harmonię i spokój?

Właśnie tego wszystkiego dowiemy się z tej książki, więc zdecydowanie jest to wartościowa, ciekawa lektura, na którą warto poświęcić swój czas. Zrobiła na mnie wrażenie i mogę wam ją polecić.

Odkryj psychologiczne algorytmu, dzięki którym przeprogramujesz swój mózg
Póznaj tajniki neutonauki i wykorzystaj w pełni potencjał własnego umysłu