Pocztówka

2023-09-06
2022-08-22
Dorota Malina
literatura francuska

Okładka książki Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś Anne Berest, Audrey Diwan, Sophie Mas, Caroline de Maigret
Bądź paryżanką... Anne Berest, Audrey...

Powieść o Holokauście, rodzinnej historii Rabinowiczow i o tożsamości żydowskiej. Co do samej tożsamości niewiele się zmieniło do dziś.
Autorka, francuska aktorka i scenarzystka za swoją autobiograficzną książkę, która należy do tzw.gatunku roman vrai otrzymała nagrodę Goncourtow w roku 2022 w Nowym Jorku dla najlepszej powieści.
Powieść podoba mi się, ale nie jestem nią zachwycona.
Owszem, jest ciekawa, zajmująca, czyta się dość dobrze.
Występują jednak niepotrzebne moim zdaniem dłużyzny, dlatego bywa męcząca. Poza tym brak jak dla mnie pierwiastka metafizycznego.

Powieść podoba mi się, ale nie jestem nią...

Bardzo ciekawa fabuła. Retrospekcje czasowe też bardzo podnoszą wartości książki.

Zbeletryzowana saga rodzinna powieść o rodzinie autorki, Rabinowiczach, rosyjskich żydach, którzy uciekli przed rewolucją październikową i szukali swojego miejsca w świecie. Ostatecznie wybrali Francję, chcieli odciąć się od żydowskiego dziedzictwa, zasymilować. Celem było otrzymanie francuskiego obywatelstwa. Jak się okazało, rzecz nieosiągalna, mimo starań. Nieco na przekór aspiracjom ojca, by dzieci zdobyły elitarne, świeckie, francuskiego wykształcenie, budzi się w nich żydowskość. Nie bez wpływu jest antysemityzm l. 30. I poszukiwanie własnej tożsamości, ale też młodzieńczy bunt. Wojna dotyka Rabinowiczów, udaje się uciec przed Holocaustem tylko najstarszej córce. Do końca życia będzie się zmagać z traumą i nie przekaże swojej córce żydowskiego dziedzictwa. Przypadek, tytułowa pocztówka, sprawia, kolejne pokolenie zaczyna poznawać rodzinną historię. Odkrywać swoje korzenie, przodków. Ale też wychodzi z bezpiecznej bańki francuskich intelektualistów i odkrywa współczesny antysemityzm. Bardzo interesująca książka, emocjonująca, w części wojennej niezwykle przejmująca. Z tych, które na długo zostają w pamięci.

Pierwsza część w której opisane są losy rodziny Rabinowiczów, oraz należących do francuskiego ruchu oporu Gabrielle i Jeannine Picabia najciekawsze (w internecie mozna znalezc zdjęcia opisywane w ksiazce, szkoda, że nie zostały w niej umieszczone). Największym problemem lektury jest fakt, ze autorka jest raczej przeciętną pisarką. Fragmenty oparte na faktach są przeplatane fikcją, która w pewnych momentach jest kiczowata, fabuła niespójna.

Historia rodziny Anne Berest przedstawiona w niezwykły sposób. Przede wszystkim inne spojrzenie na żydowskość po wojnie i dziś wzbudziły moje zainteresowanie. Duża część książki dotyczy okresu wojennego, po którym nie spodziewałam się niczego nowego, a jednak autorce udało się mnie zaskoczyć.

Bardzo dobra powieść. Pewnego dnia do skrzynki na listy, zostaje wrzucona pocztówka bez podpisu, tylko z imionami czterech osób z najbliższej rodziny Anne, które dawno temu zginęły w Auschwitz, podczas II wojny światowej. Kto mógł wysłać tę kartkę? Anne z matką postanawia przeprowadzić prywatne śledztwo i to wyjaśnić. Dzięki śledztwu udało się odtworzyć losy rodziny Rabinowiczów. Książka wciąga, jest bardzo ciekawa. Polecam

Zdecydowanie farta przeczytania książka poświęcona odtworzeniu losów nieznanych osobiście autorce członków jej rodziny.
Świetnie ukazany koleje losów europejskich Żydów zmuszonych do wiecznej tułaczki, antysemityzmu nieznającego granic, braku świadomości czym jest tożsamość narodowa wśród obecnych wyznawców religii mojżeszowej, czy szoku oraz trudu powrotu do normalności tuż po ogłoszeniu końca II Wojny Światowej, a do tego wszystkiego tajemnica pocztówki w tle. Nie jest to pozycja idealna, ale mnie wciągnęła, a zakończenie w pełni usatysfakcjonowało. Bez nadęcia i fajerwerk, sama prawda.

„Skąd człowiek wie, że żyje, kiedy nie ma nikogo, kto mógłby poświadczyć jego istnienie?“

Anne Berest postanawia ruszyć śladami przodków, odnaleźć opowieść o korzeniach. Motywem wyjścia jest pocztówka bez adresata, na której znajdują się imiona krewnych jej babki, bliskich, którzy umarli z winy nazistów. Przedmiot wzbudza niepokój, jest niczym donos lub wskazówka, a zamysł osoby, która nakreśliła te słowa, nie jest znany. By dowiedzieć się kim jest adresat i kim naprawdę była jej rodzina, postanawia przekopać wszelkie dostępne źródła i ułożyć w całość historię ich losów. Skacze więc między latami i pokoleniami, między perspektywami, a z tego wyłania się wielopokoleniowa saga Żydów, na których dwudziesty wiek odcinał trwałe pomimo przemijania piętno.

Formie powieści brakowało płynności, co wybijało mnie z rytmu, ale „Pocztówka“ to przejmująca wielopokoleniowa historia o stracie, lęku i oporze. Bałam się romantyzowania, dramatyzowania lub spłacania, a dostałam rozbudowaną opowieść na dobrym poziomie. Mówiącą nie do końca językiem mojej wrażliwości, ale wciąż budzącą mój szacunek. Największym jej atutem były oczywiście same losy rodziny, losy przed, w czasie i po Zagładzie, ale i relacje między ludźmi, które zostały starannie odbite. A niewielka cześć detektywistyczna angażowała i zachęcała do pokonywania kolejnych rozdziałów. Moje serce może pozostawało z prozą Anne na dystans, ale doceniam opowieść, jaką stworzyła.

przekł. Malina Dorota

Laureatka Choix Goncourt Prize, najważniejszej nagrody we Francji.

Ciekawostka: Tak, to fabularyzowana historia o poszukiwaniu korzeni przez autorkę i jej matkę.
Ciekawostka: Drugoplanowy bohater nie jest heteronormatywny, ale to jednostka bardzo skomplikowana, trudna do określenia jedną etykietą. W dodatku od początku zmaga się z wieloma ranami na duszy. Z ochotą przeczytałabym powieść z jego perspektywy i wtedy zapewne pokochałabym ją całym sercem (i wylała morze łez).

!: homoseksualista, Cygan, Indianin, dziwka

Porażająca! Absolutnie warto!