33 strategie wojny. Jak pokonać rywali i odnieść sukces

Okładka książki 33 strategie wojny. Jak pokonać rywali i odnieść sukces Robert Greene
Okładka książki 33 strategie wojny. Jak pokonać rywali i odnieść sukces
Robert Greene Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
The 33 Strategies of War
Czarna Owca
2023-07-12
2023-07-12
Tomasz Wyżyński

Oryginalna pełna wersja książki ma prawie 500 stron i jest w niej mnóstwo opowieści i przykładów z historii, które ilustrują wszystkie strategie. To co dostajemy w tej wersji to same wnioski. Skóra i ości z tłustej, smakowitej ryby. Mówiąc szczerze czuję się oszukany przez polskiego wydawcę, który nigdzie nie wspomina o tym, że wydaje skrót.

Bardzo lekkie do czytania. Większość treści to faktycznie fakty, nie opinia. Jak ktoś się nie umie pogodzić z rzeczywistością to może faktycznie warto.

Po lekturze tej książki wyciągnąłem wnioski, że prowadząc wojnę należy zachować zimną krew i podejmować decyzje na chłodno. Dodatkowo, w czasie konfliktu warto skoncentrować się na drodze prowadzącej do zwycięstwa, unikając marnowania sił na walki, które nie przynoszą korzyści. Ta lektura również otworzyła mi oczy na potencjalne zagrożenia.

Autor, Robert Greene, prezentuje czytelnikowi kompleksowe spojrzenie na różnorodne strategie, które można zastosować w walce o osiągnięcie celów.

Książka składa się z króciutkich 33 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innej strategii. Greene wykorzystuje historyczne przykłady, opowiadając o postaciach takich jak Napoleon Bonaparte, Sun Tzu czy Aleksander Wielki, aby zilustrować zastosowanie danych strategii w praktyce. Autor nie tylko analizuje sukcesy, ale również porażki.

Mogę szczerze powiedzieć, ze charakteryzuje ją uniwersalność. Choć oparta na zdarzeniach historycznych, jest niewątpliwie aktualna również w kontekście współczesnego świata. Została tutaj umiejętnie połączona przeszłość z teraźniejszością.

Ale nie jestem miłośniczką takich tematów, niektóre fragmenty były ciekawe, niektóre mniej. Całość jednak średnio do mnie trafia. Jest tu sporo ciekawych przemyśleń i wiem, że znajdzie spore grono fanów, natomiast ja do nich nie należę. Była ok, ale mnie nie porwała. Myśle, że to głównie przez styl, bo ciężko mi się ją czytało. Dla mnie średniawka. Czy to będziesz coś dla Was? Nie wiem. Musicie sprawdzić sami.

Bardzo ciężko czytało mi się tą książkę, gdyż jest przesiąknięta agresją. Uważam że wszystko co jest w niej napisane można było przedstawić lepszą literaturą zostawiając sens. Zgadzam się z przesłaniem ale charakter wypowiedz mi nie odpowiada.

Jak odnieść sukces we współczesnym świecie? Powiedzmy sobie to szczerze – to bardzo trudne zadanie, gdzie z każdej możliwej strony wyskakują przeciwnicy, gotowi rzucać nam pod nogi przeszkody. Robert Greene - poliglota, tłumacz, autor, mówca, autorytet w dziedzinie strategii, władzy i uwodzenia we współpracy z Joostem Elffersem stworzył książkę, która pomoże pokonać rywali i odnieść sukces.
"33 strategie wojny "to zasady rywalizacji. Ale nie mówimy tu tylko o strefie militarnej. Mowa o wszystkich dziedzinach życia. W pięciu częściach podzielonych na podrozdziały autor wyjaśnij między innymi co to znaczy kierować wojną, co to wojna obronna – i jak obrócić sytuację na swoją korzyść i przełożyć wszystko na prozę życia codziennego.Czy wreszcie co to wojna niekonwencjonalna. Wszystkie taktyki mają swój odnośnik w historii, podsumowane są przykładami – autor nawiązuje do strategii Napoleona, Margaret Thatcher czy Hannibala oraz zawierają praktyczne wskazówki jak pokonać rywali.

„Im potężniejszy przeciwnik, tym większa nagroda, nawet w razie klęski.”

Od czasu do czasu chętnie sięgam po poradniki, zwłaszcza jeśli trafiam na tytuł przyciągający uwagę, gdyż w danym momencie szczególnie zajmuję się poruszaną tematyką. Strategie wojenne znajdują się w aktualnej sferze zainteresowań ze względu na zbieranie, uzupełnianie i systematyzowanie materiału z zagadnień militarnego public relations, trzeba przyznać, że bardzo ciekawego.

Robert Greene w przejrzystej, zrozumiałej i przyjaznej formie zapoznaje czytelnika z zasadami kierowania wojną, wojną zespołową, obronną, ofensywną i niekonwencjonalną. Odpowiada mi uporządkowany podział książki, podrozdziały logicznie pogrupowane, charakteryzują się wspólną szatą merytoryczną, bazują na podobnym schemacie objaśnień. Najpierw ogólne najważniejsze przesłania, potem bliższe wyjaśnienia. Niejednokrotnie przekazy powtarzają się, ale w nieco innym ujęciu. Następnie otrzymuję rozwinięcia wypunktowań, a na koniec obrazy przemawiające do wyobraźni, bazujące na skojarzeniu, a także wypowiedzi uznanych wojennych strategów. Trafnie dobrane cytaty wzmacniają zrozumienie i zapamiętanie przesłanek militarnych strategii.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/10/33-strategie-wojny.html

„Im potężniejszy przeciwnik, tym większa nagroda, nawet w razie klęski.”

"33 strategie wojny" autorstwa Roberta Greene'a to książka, która eksploruje różne taktyki i strategie wywodzące się z wojskowej sztuki wojennej i jak można je zastosować w życiu codziennym. Warto było tę książkę przeczytać – jest ciekawa i zaintrygowała mnie już swoim tytułem. Utwierdziła mnie w przekonaniu, oby nie było wojen. Należy unikać zbędnych sporów czy walk na rzecz rozwiązywania problemów w sposób pokojowy i moralny. By mieć odwagę i siłę trzeba nabyć wiedzę o sposobach pokonywania rywali. Książka skłania do takiej nauki. Zostałem jednak z następującym pytaniem, „jak nabyć umiejętności strategiczne nie wdając się w walki, czyli nie ćwicząc w praktyce?”

@rewi.books

,,33 strategie wojny." autorstwa Roberta Greenea to zbiór ciekawych historycznych anegdot, które mogą pomóc nam w codziennym życiu.
Nie jest to dzieło wybitne, aczkolwiek świetnie wpasowuje się w kanon książek motywacyjnych.
Mnóstwo cytatów sławnych ludzi uzmysławia czytelnikom iż strategia sprawdza się nie tylko na wojnie lecz także a właściwie głównie w życiu codziennym.

Książka objętościowo nie jest wielka, dlatego też czyta się ją dość szybko. Możemy to robić po kolei ale również losowo. W zależności co nas interesuje.

Każdy z rozdziałów opowiada nam o innym rodzaju wojny.
Wszystko wzbogacone jest o historię znanych osób takich jak Napoleon, Margaret Thatcher, Hannibal oraz wielu innych.
Autor dodatkowo podaję nam przykłady i wyjaśnia jak daną strategie przenieść do swojego życia, tak aby przyniosła jakiś rezultat.
,,33 strategie wojny" to dość ciekawa pozycja dla wszystkich tych, którzy chcą odnieść sukces we własnym życiu. Wiele porad zawartych w książce z pewnością się przyda.

@rewi.books

Strategie wojny.

Do czego prowadzi wojna? Przede wszystkim do uzyskania władzy. A władza jest pokusą, której mało kto jest w stanie się oprzeć. Historia ludzkości dowodzi tego w sposób dobitny i postrzegana pod tym kątem jest jednym wielkim studium wywierania wpływu, nacisku oraz manipulacji. Świat wojny i władzy właśnie do tego się w dużej mierze sprowadza. Robert Greene przedstawia nam jego kulisy bazując na dziejowych przykładach, które skondensowano w formie 33 szeroko omówionych strategii wojny.

Chcesz zapanować nad swoim życiem? Zdobyć władzę? Odnieść sukces? A może chcesz zawładnąć sercami innych ludzi albo być mistrzem w tym, co robisz? To może... idź na wojnę? Aby spełnić w/w marzenia, musisz... przestać pogrążać się w marzeniach, ocknąć się z nich i wrócić do rzeczywistości. Większość niepowodzeń życiowych wynika z fałszywych przekonań i błędnych wzorców zachowań. Jak to zrobić? Aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem i osiągać cele, musisz się stać radykalnym, czujnym realistą. - a nie ma do tego lepszej drogi, jak poznanie najlepszych w historii strategii wojny!

Robert Greene stworzył błyskotliwe kompendium strategii militarnych, które pomagają odnosić sukcesy we współczesnym świecie. "33 strategie wojny" to kompleksowy przewodnik po zasadach rywalizacji we wszystkich sferach życia. Odwołuje się on do głębokich ponadczasowych doświadczeń i jest bogato ilustrowany przykładami z historii - czasem świadczącymi o geniuszu, niekiedy o szaleństwie.

Bohaterami książki są m.in. Napoleon, Margaret Thatcher, zuluski wódz Czaka, lord Nelson, Hannibal i Ulysses S. Grant, a także przedsiębiorcy, samuraje i dyplomaci... Zwykło się mawiać, że wojna jest przedłużeniem polityki. Ciężko temu zaprzeczyć - niniejsza książka jest na to dowodem. I to nie tylko przez wzgląd na mnogość wspomnianych tu profesji, które na pierwszy rzut oka nie mają z wojną nic wspólnego, a za sprawą kolei losu stały się czymś mocno z wojną kojarzonym. Najprościej będzie rzec, że wojna jest domeną człowieka, a dzieje się tak dlatego, że wszyscy ze sobą - mniej lub bardziej - walczymy. W końcu "człowiek człowiekowi (jest) wilkiem"... Sporo w tym prawdy - Robert Greene dobrze to rozumie i stara się nas przez związany z tą prawdą chaos przeprowadzić.

"33 strategie wojny. Jak pokonać rywali i odnieść sukces" to niezastąpiona książka, której potrzebujesz, by przezwyciężyć porażki i zawsze odnosić sukcesy. A przynajmniej tak właśnie rzecz przedstawia autor :)

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#33strategiewojny #jakpokonaćrywaliiodnieśćsukces #robertgreene #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Strategie wojny.

• Poradniki