Plasterki czułości

literatura dziecięca
CoJaNaTo
2023-07-04
2023-07-04
mindfulness uważność uważność dla dzieci medytacja dla dzieci czułość

Dziś mam dla Was książkę, której zadaniem jest rozwój wewnętrzny dzieci oraz nauczenie ich sięgania wgłąb siebie i rozumienia tego co noszą w sercach.

"Plasterki czułości" to ciepła, pełna szacunku i wsparcia książka, która uczy czułości do samego siebie. Poprzez szereg ćwiczeń praktycznych, opartych na obserwacji własnego ciała, pokazuje jak zabrać o swój dobrostan i komfort psychiczny. Uświadamia jak dostrzegać kłębiące się w nas emocje oraz jak zaspokajać potrzeby z nimi związane, jak koić i tulić tam gdzie to konieczne.

Pozycja składa się z trzech części, które kolejno stawiają na rozwój i rozbudzanie uważności, zmysłów i tego co czujemy. Każda z nich zawiera szereg ćwiczeń opartych na medytacji, które zwracają uwagę na kolejne sfery naszego ciała i umysłu. Ćwiczenia należy wykonywać we wskazanej w książce kolejności, bowiem każde kolejne pogłębia te poprzednie i idzie jakby krok dalej. Ćwiczenia zbudowane są podobnie, mają podobne podstawy i taki sam wstęp, dzięki czemu uczą młodych czytelników systematycznej pracy.

Zadania są niespieszne, łagodne i oparte o poczuciu komfortu osoby, która je wykonuje. Czy może być lepiej? Ano może. Na stronie wydawnictwa znajdziecie bowiem nagrania ćwiczeń, dzięki czemu np możecie wykonywać je wspólnie z dziećmi, dając im dobry przykład i pogłębiając Waszą relację.

To naprawdę fajna pozycja i jestem przekonana, że sprawdzi się w niejednym domu, w niejednej rodzinie. I naprawdę nie ma przeciwwskazań, żeby z pomyślnością korzystali z niej także dorośli 😉

"Czułość wobec siebie pomaga traktować innych z czułością".

O tym jak ważna jest uważność względem otoczenia - świata ludzi i natury, empatia i szeroko pojęta wrażliwość, raczej wie większość z nas. Ale czy pamiętamy o nas samych? Że i my czasem potrzebujemy czułości, przytulenia nas i naszego wnętrza?

Książka "Plasterki czułości" pomoże nam zwrócić się w stronę nas samych, wykazać zrozumienie, że normalne jest kiedy czasem czujemy się gorzej i potrzebujemy okazać tytułową czułość samemu sobie. Bo przecież smutek, złość i wiele innych niekoniecznie przyjemnych emocji i uczuć są elementem naszej codzienności i dobrze jest umieć je akceptować i pozwolić sobie na ich odczuwanie. To normalnie, o ile taki stan nie utrzymuje się zbyt długo.

Ćwiczenia zawarte w książce pozwalają poczuć, wyzwolić i ukoić to, co dzieje się w naszym wnętrzu. Używanie plasterków czułości załączonych do książki, pomaga podnieść rangę autentyczności ćwiczeń.

Przed rozpoczęciem każdego ćwiczenia umieszczono skalę od 1-5, według której dziecko może oszacować w jakim stopniu chce je wykonać. Na końcu zaś, dziecko ma możliwość określenia jak się czuje po wykonaniu ćwiczenia.

Na początku rozbudzana jest świadomość własnego ciała, potem kolejno oddechu, wszystkich zmysłów, myśli, emocji, serca, słów... Kolejne ćwiczenia nauczą nas tego, jak powrócić do utraconej równowagi, poczuć się bezpiecznie, otoczyć się czułością i miłością.

Opisy ćwiczeń możemy odczytywać dziecku, ale według mnie, bardziej komfortową opcją jest odsłuchanie ich czytanych głosem Justyny Wiąckiewicz, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu, my sami również możemy wziąć udział w "sesji". Nagrania dostępne są na stronie wydawnictwa, skąd możemy je pobrać skanując kod QR umieszczony w książce.

"Czułość wobec siebie pomaga traktować innych z czułością".

Książka "Plasterki czułości" pomoże nam zwrócić się w stronę nas...

#współpracareklamowa z @wydawnictwo_cojanato

Oh, gdyby czułość można było rozdawać w plasterkach! Dawała bym na lewo i prawo. Bez zastanowienia. W końcu każdy zasługuje na nią, choć odrobinę!

Książka #plasterkiczułości to zdecydowanie dobry substytut czułości rozdawanej w formie przyklejanych do skóry plasterków.
Wystarczy otworzyć ją na wybranym zadaniu, wykonać je i bach, czułość przyklejona.

Poszukiwanie konkretnych czułości bardzo ulatwia podział książki na cztery części.

Pierwsza - czuła uważność - daje nam narzędzia do skupienia się na tu i teraz.
Druga - czułe zmysły - pokazuje jak docenić nasze zmysły i nas samych za ich pomocą.
Trzecia - czuję... - to zadania dla naszych myśli, emocji, serca, słów i znalezienia bezpiecznego miejsca.
Cześć czwarta to PLASTERKI - dodatkowe, szybkie plasterki dla danej strefy, która czułości potrzebuje.

Książka zdecydowanie dla dzieci 6+. Delikatne kolory i grafiki bardzo pasują do zawartej treści. Każde zadanie poprzedza skala, aby nasi milusińscy mogli ocenić na ile chcą wykonać dane zadanie - co może pomóc gdy nie są pewni, jaka forma czułości jest im w danej chwili potrzebna.

Zadania są łatwe, zrozumiałe, dokładnie wytłumaczone.
Jeśli pracujemy razem z dzieckiem - sami też możemy wykonać zadanie i skorzystać na jego dobroczynnym działaniu.

Moje serce najbardziej skradły ilustracje słoików na plasterki.
Aż mnie korci, żeby sobie taki zrobić.

Ogromny plus za jakoś wydania - dawno nie miałam w rękach książki z tak grubymi kartkami. Całość dopracowana w najdrobniejszym szczególe sprawia, że jeszcze chętniej brałam ją w swoje dłonie.

Myślę, że w dzisiejszych czasach pośpiechu i ciągłej presji bycia najlepszym takie książki powinny znaleźć się w każdej biblioteczce naszych rosnących zbyt szybko pociech.

#współpracareklamowa z @wydawnictwo_cojanato

Wystarczy otworzyć ją na wybranym zadaniu, wykonać je i...

• Samodzielne

Dodaj cytat z książki Plasterki czułości