Czułe słówka

Okładka książki Czułe słówka Larry McMurtry
Okładka książki Czułe słówka
Larry McMurtry Wydawnictwo: Książnica Ekranizacje: Czułe słówka (1983) literatura piękna
Terms of endearment
Książnica
2004-01-01
2004-01-01
Jolanta Mach
Ekranizacje:
Czułe słówka (1983)
powieść amerykańska matka córka

Cudowna, pełna humoru, choć opowiada o śmierci. Uwielbiam Aurorę Greenway, choć jest nie do wytrzymania. To jedna z tych książek, które kończą się zbyt wcześnie

Przeczytałam dwa razy z rzędu. Nienawidząc i kochając Aurorę, zazdroszcząc jej i gardząc nią, współczując wszystkim konkurentom i brzydząc się nimi, a przede wszystkim lubiąc Emmę.
Wszyscy bohaterowie są prawdziwi, z krwi i kości. Zwycięska Aurora i tak nieznośnie drugoplanowa Emma, i cała reszta, aż do najbardziej epizodycznej postaci.
Na szczęście nie oglądałam filmu i chyba nie zamierzam, pewnie coś by mi się nie zgadzało i obraziłabym się i nadęła. A po co? Tym co powiedziałaby nam Aurora jest "żyj!", ciężka to czasem praca, ale cóż poradzić.

Na szczęście nie oglądałam filmu i...

Jak to zwykle bywa już dawno oglądałem film, który bardzo mi się podobał, ale po latach pozapominałem fabułę. Zaczynając czytać ciekaw byłem kiedy pojawi się postać, którą grał Jack Nicholson, ale okazało się, że to postać wymyślona tylko na potrzeby filmu. Przechodząc do fabuły, akcja rozgrywa się w Houston, w latach 60tych. Od początku poznajemy skomplikowaną relację matki Aurory i córki Emmy. Obie postaci zostały niesamowicie przedstawione przez pisarza, nadał im barw, kolorytu, stworzył bohaterki kobiece z krwi i kości. Aurora to to postać, która dla mnie przechodzi do kanonu amerykańskiej literatury. Podczas głównych wydarzeń w powieści miała 49 lat, była wdową, otaczała się adoratorami, których uwielbiała zwodzić i stresować. Córka natomiast była trochę stłamszona przez matkę, nie miała udanego pożycia małżeńskiego, czegoś jej w życiu brakowało. Bohaterką poboczną była Rosie, doświadczona kobieta i matka, która pełniła rolę służącej Aurory, ale była też przyjaciółką rodziny. Poznajemy tutaj ich życie, obyczaje, emocje, wzloty i upadki. Było dużo humoru, powieść czytało się lekko i przyjemnie. Można powiedzieć, że pisarz stworzył babską książkę i umiejętnością obserwacji i rozumienia kobiet przebił większość pisarek. Muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem. I gdy przyjemna lektura zbliża się ku końcowi na ostatnich kilkadziesiąt stron następuje druga część, już po kilkunastu latach i opisuje dalsze losy Emmy. To jest mocny zwrot, następuje emocjonalna huśtawka, powieść nabiera innego rytmu i wprowadza w bardzo melancholijny i y nastrój. Nie będę tu zdradzał treści, ale pisarz w świetny sposób, używając bardzo prostych środków, zagrał na emocjach czytelnika. Polecane fanom obyczajówek. P.S. Obejrzałem film tuż po przeczytaniu i nie umywa się do książki.

Sięgnęłam, ponieważ byłam oczarowana stylem L.M. który zaprezentował w Na południe od Brazos. Książka Czułe Słówka jest nawet dobra, więc warto ją przeczytać jeśli się lubi L.M.

Wyobrażacie sobie, płakałam jak bóbr. Córka gdy zobaczyła, że ja tak płaczę przybiegła, żeby mi pomóc, uściskać i powiedzieć, że mnie kocha. Jak dowiedziała się, że to z powodu książki trochę dziwnie na mnie popatrzyła, na szczęście nie wycofała się z wcześniej powiedzianych słów ;). Stwierdziła tylko - ochłoń mamusiu. A ja chciałam czytać dalej tyle, że było to trudne bo łzy zalewały mi oczy i nie widziałam liter.

Tak, jestem wrażliwa na słowo pisane. Natomiast dawno już tak nie płakałam, a właściwie ryczałam (nie potrafiłam się opanować). Trochę mnie to zaskoczyło. Cieszę się, że doczytałam książkę w domu bo w autobusie ludzie by pomyśleli, że jestem dziwna. Natomiast wg mnie to nie ja ale ta książka jest dziwna. Muszę przyznać, że lektura ta w zdecydowanej większości mnie drażniła, drażnili mnie bohaterowie, toksyczne relacje córki i matki. Jedyne co podobało mi się w jednej z bohaterek powieści: Aurorze to jej zachłanność życia. Poza tym przez infantylny początek przebrnęłam tylko dlatego, iż książkę napisał Larry McMurtry a jego „Na południe od Brazos” mnie zachwyciło. Potem było trochę (podkreślam trochę lepiej). Nie jest to książka dla wszystkich. Nie wiem kto wychowywał autora i jakiego miał ojca, jednakże mężczyźni przedstawieni w tej powieści- wszyscy jak jeden mąż - mają poważne problemy bądź zaburzenia psychiczne.

Gdyby nie ostatni rozdział, który wywołał we mnie tyle emocji (autor "zagrał" na matczynej strunie) to byłabym bardzo rozczarowana lekturą. Przyznam się, że po dwóch miesiącach od jej przeczytania mam wciąż mieszane uczucia...

Jednego natomiast jestem pewna, pomimo tego, że książka mnie drażniła to styl autora jest tak barwny, że z łatwością wnikałam w przedstawiony przezeń świat.
Jednakże dziś zdecydowanie uważam, że "Czułe słówka" były najsłabszą książką Larry'ego McMurtry'ego, którą czytałam, nawet ostatni rozdział dla mnie niezwykle emocjonujący nie przyczynił się do zmiany zdania (chociaż dodałam jedną gwiazdkę więcej).

Filmu nie widziałam, a książkę gdzieś przegapiłam. To błąd. Ale już naprawiony.

Co prawda "Czułe słówka" nie umywają się do "Na południe od Brazos", ale ta książka jest dowodem na to, że jeśli ktoś umie pisać, to o czymkolwiek by nie napisał, odniesie sukces.

Mocną stroną McMurtry'ego poza interesującą fabułą jest budowanie postaci.
Nawet najbardziej wartka akcja nie zastąpi krwistych, prawdziwych bohaterów. A ci... prawdziwy cymes. Naprawdę warto. Dla Aurory. Co za kobieta!

Filmu nie widziałam, a książkę gdzieś przegapiłam. To błąd. Ale już naprawiony.

Mocną stroną McMurtry'ego poza interesującą fabułą jest budowanie postaci.
Nawet najbardziej wartka akcja nie...

ciekawa historia ale bardzo długo ją czytałam

ciekawa historia ale bardzo długo ją czytałam

niewiarygodnie wiarygodne postaci, swietny jezyk, poczucie humoru, blyskotliwosc, smialam sie i plakalam, rewelacja

Ne zgadzam się z opinią, że książka jest słabsza od filmu. Jeśli ktoś czytał książkę, niech nie ogląda filmu, bo pryska cały czar Aurory (mimo, iż Shirley gra ja wspaniale),Vernona, Rosie, brakuje wielu kluczowych postaci...lub odwrotnie, jesli obejrzałeś film, szybko przeczytaj książkę:)
Mnie książka zauroczyła tak bardzo, że z każdą przeczytaną stroną, bałam się, że zaraz się skończy.

Matka, mama, mamusia, mateczka - najważniejsza kobieta w życiu, ta która urodziła, wychowała, wskazała drogę i wypchnęła dalej w świat. Każdy człowiek, nie ważne co twierdzi zawsze zostaje z nią związany. Większość liczy się z jej zdaniem, szuka u niej aprobaty i wsparcia. Istnieją jednak zupełnie inne warianty związku pomiędzy matką a córką, bardziej toksyczne i wyniszczające. Taka właśnie relacja stanowi oś powieści ,,Czułe słówka".

Aurora Greenway to czterdziestodziewięcioletnia wdowa, otoczona wiaruszkiem zapatrzonych w nią adoratorów. Jest apodyktyczna, zapatrzona w siebie, skoncentrowana na swoich potrzebach. Podporządkowuje sobie wszystkich, a szczególnie córkę. Emma, to młoda mężatka, która nie potrafi wyrwać się spod władzy matki. Potulnie znosi krytykę, poniżania, popadając w coraz większy marazm.

Powieść podzielona jest na dwie części. Pierwsza, bardziej obszerna koncentruje się na Aurorze. Jej perypetie z kolejnymi adoratorami wywołują całą serię tragikomicznych zdarzeń idealnie podkreślając wyolbrzymione ego Aurory i jej przerysowane zachowanie. To wyraźnie nakreśla kontrast pomiędzy pewną siebie matką i zahukaną, zgnębioną córką. Uwypukla to niezdrowy charakter ich relacji. Wydaje się, że to ciężarna Emma ma być wsparciem i pocieszeniem dla Aurory, zaplątanej w kolejne skomplikowane relacje miłosne. Wyraźnie widać,że Aurora to pasożyt żerujący na emocjach i uczuciach innych.

Druga część jest króciutka i koncentruje się na Emmie. Opowiada o jej próbie życia na własnych zasadach i dla siebie. Jej poszukiwaniu ciepła i miłości oraz ostatniej, desperackiej walce o wolność.

,,Czułe słówka" to momentami zabawna, wzruszająca i zmuszająca do refleksji opowieść o uczuciach i związkach międzyludzkich. Polecam.

• Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • 2015
  • Egzemplarz recenzencki
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Czułe słówka