SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit

Okładka książki SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit Justyna Jessa, Agnieszka Wilczewska
Okładka książki SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit
Justyna JessaAgnieszka Wilczewska Wydawnictwo: Sensus zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Sensus
2023-06-20
2023-06-20
Sibo Zdrowie Dietetyka

Dość przeciętna - bo bardzo ogólnikowa - książka. Jako wstęp do tematu może być, ale jedynie korelacje z innymi dolegliwościami zostały tutaj nieco szerzej opisane. W dobie internetu dobrze by było, aby tematyka (około)medyczna była albo przedstawiona profesjonalnie w postaci książki/publikacji albo pozostała poszerzonym wpisem na blogu, co byłoby właściwe w niniejszym przykładzie.

Książka bardzo lakoniczna, zawiera garść informacji powszechnie dostępnych w internecie. Zwraca uwagę na kilka problemów np. współistnienie SIBO z innymi dolegliwościami, ale nie daje żadnych rozwiązań (poza wskazówkami powszechnie znanymi np. dotyczącymi diety). Na koniec tej króciutkiej książeczki dopchnięto ewidentnie na siłę kilka przepisów.
Wydaje mi się, że dużo więcej dowiemy się z książki napisanej przez jedną ze znanych fit-celebrytek:)

Wydaje mi się, że dużo...

Bardzo nie polecam. Niewiele treści, trochę nic nie wnoszących infantylnych rycin. Książka napisana w sposób, jakby ją miały czytać dzieci z wczesnej podstawówki. Brakuje rozwinięcia poszczególnych zagadnień oraz odniesienia do konkretnych badań, czy publikacji, tak by osoby bardziej dociekliwe mogły zgłębić temat. Autorki na większość istotnych pytań odpowiadają 'nie wiadomo' .. no więc o czym jest ta książka? Ano o tym, że niewiele wiemy i potrzeba więcej badań. W zasadzie wystarczy wejść na pierwszą, lepszą stronę o Sibo lub przeczytać jeden porządny artykuł, by się tego dowiedzieć. Niestety pozycja zupełnie zbędna, strata czasu i pieniędzy.

,SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit'' @wydawnictwo_sensus

Kiedyś usłyszałam, że nasze zdrowie bierze się z jelit. Zaciekawiło mnie to bardzo, bo niestety nam ze zdrowiem nie po drodze. Świetną lekturą, w której znalazłam wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania okazała się nowość od @wydawnictwo_sensus o SIBO czyli stanie, gdy bakterie nadmiernie rozmanażają się w naszych jelitach.

Książka zawiera mały słowniczek pojęć, porady jak rozpoznać SIBO oraz dość obszernie omówione objawy i choroby związane z SIBO. Z lektury dowiecie się również jakie badania warto wykonać celem rozpoznania SIBO oraz jak na nasze problemy pokarmowe wpływa stres i zdrowie psychiczne.

Wydawca: @wydawnictwo_sensus
Data premiery: 20.06.2023

#sensus #sibo #zdrowejelita #jelita #poradnik #zdrowie #wydawnictwosensus #empik #książkanadziś #czytam #lubieczytać #czytambolubię #rozdanie

,SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit'' @wydawnictwo_sensus

Dzień dobry 😁

Słyszeliście kiedyś o terminie SIBO ? Zdarza wam się czytać książki odnośnie odżywiania/ zwracacie uwagę na to co jecie 🤔?

,, Temat SIBO jest stosunkowo nowym zagadnieniem, dla wielu osób wciąż bardzo zagadkowym i niezrozumiałym. Pacjenci, którzy borykają się z SIBO, często doświadczają objawów od wielu lat i wciąż nie mogą znaleźć ich przyczyny, pomimo niekiedy szeroko zastosowanej diagnostyki ''.

🧠Współpraca z @wydawnictwo sensus 🧠

Skrót SIBO oznacza zespół przerostu bakteryjnego przerostu jelita cienkiego i jest to taki stan, kiedy w jelicie cienkim namnaża się nadmierna ilość bakterii - m.in bakterii, które fermentują przyjmowane przez nas pokarmy. Gdy tych bakterii jest zbyt dużo, to niektóre patogeny wytwarzają dużą ilość gazów, czyli m.in wodór, metan, czy siarkowodór.

Objawy SIBO często mogą być mylone z innymi chorobami, ponieważ zaliczymy do nich m.in: Bóle brzucha, wymioty, biegunki, zaparcia, odbijania, czy nieprzyjemny zapach ust. Jednak gdy myślimy o SIBO, to warto rozpatrywać ten zespół w kontekście całego organizmu. Dlaczego? Dowiecie się tego już w książce.

Wspomnę w tym miejscu jeszcze iż warto pamiętać, że SIBO najczęściej stanowi wynik innych chorób, które spowodowały zaburzenia w obrębie naszego układu trawiennego, a zespół ten nie jest oddzielną chorobą.

W sytuacji, gdy chcemy przywrócić stan prawidłowy, złagodzić dolegliwości, to należy skonsultować się z odpowiednimi lekarzami, jednak w procesie leczenia osób z SIBO ważną rolę odgrywa zespół terapeutyczny, a nie tylko pojedyncze osoby.

@Justyna Jessa i lek. Agnieszka Wilczewska w czytelny sposób przekazują nam wiedzę dotyczącą objawów SIBO, diagnozowania tego zespołu, czy przykładowych sposobów leczenia, diet.

Dzięki tej książce nauczymy się również rozróżniać pojęcia takie jak SIBO, IMO, SIFO, IBS.

,, Sibo. jak przywrócić równowagę pracy jelit '', to nieduża objętościowa książka, która będzie ciekawym źródłem wiedzy i nowych informacji zarówno dla osób niezwiązanych z tematem, jak i tych, które interesują się układem pokarmowym, dietami itd.

Warto sięgać po różne źródła, by poszerzać swoją wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje nasz organizm i najważniejsza sprawa- w żadnym kontekście NIE NALEŻY samemu się diagnozować na podstawie żadnych książek, artykułów czy podcastów. Poprosić o pomoc osobę, która zajmuje się chorobami profesjonalnie, to żaden wstyd, a odwaga, by poprawić swoje codzienne funkcjonowanie i życie, tak po prostu.

Dzień dobry 😁

Wszyscy specjaliści są jednomyślni - zdrowe jelita to klucz do równowagi w całym organizmie. Jak przywrócić równowagę pracy jelit? Co to w ogóle jest SIBO? Najważniejsze, o czym trzeba napisać to fakt, że SIBO nie jest jedną jednostką chorobową, a konsekwencją innych chorób co sprawia, że zdiagnozowanie tego nie jest wcale taką prostą sprawą. Czym więc jest to schorzenie? To zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, który prowadzi do różnorodnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Sama cierpię na nieokreślone jeszcze problemy zdrowotne natury gastrologicznej, także ta pozycja była dla mnie ciekawym rozjaśnianiem całej wiedzy. Kompleksowy przewodnik, który wiele może Wam wyjaśnić, albo naprowadzić na zmiany codziennych zachowań które mogą ułatwić funkcjonowanie.

Jeśli więc nasuwają Wam się pytania w stylu - Jaką dietę stosować? Skąd się bierze SIBO? Jak odróżnić je od innych chorób układu pokarmowego? to świetnie trafiliście. Książka napisana jest w dość przystępny sposób, dużo wyjaśnień od samego początku tzn budowy i funkcjonowania, świetna! 🙌

📚 Odkryj kompleksowy przewodnik o SIBO! 🌿 Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego to tajemniczy problem medyczny, ale dzięki książce "SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit" poznasz wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat! 💡

Czym jest SIBO i jak je zdiagnozować? 🤔 Autorzy, dr n. med. Justyna Jessa i lek. Agnieszka Wilczewska, przybliżają to zagadnienie w sposób zrozumiały dla każdego czytelnika. Wszystko, czego potrzebujesz, aby lepiej zrozumieć chorobę, jej przyczyny i leczenie, znajdziesz w tej książce.

🌱 Przybliżają mikrobiotę jelitową i jej rolę w SIBO, a także wyjaśniają podstawy anatomii i funkcjonowania przewodu pokarmowego. Słownik pojęć dla pacjenta ułatwia zrozumienie medycznych terminów, które często bywają skomplikowane.

🔬 Książka omawia także badania diagnostyczne, takie jak test oddechowy, który odgrywa kluczową rolę w diagnozowaniu SIBO. Przebieg badania i interpretacja wyników są przedstawione w formie wykresów i przykładów, co ułatwia zrozumienie procesu diagnostycznego.

💊 Ważną częścią książki są sugestie dotyczące terapii i leczenia. Omówione są różne podejścia, w tym terapie farmakologiczne, ziołowe i dietetyczne. Autorki koncentrują się na konkretnych informacjach, aby nie przytłoczyć czytelnika nadmiarem medycznej wiedzy.

👩‍⚕️ Książka jest napisana w przystępny sposób i dostarcza wartościowej wiedzy, niezależnie od stopnia znajomości medycyny. Mimo pewnej niewielkiej wady braku głębszych informacji na temat SIBO i endometriozy, warto sięgnąć po tę pozycję, gdyż może ona dostarczyć wielu cennych informacji.

🌿 Podsumowując, "SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit" to nieoceniony przewodnik dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć SIBO i zadbać o zdrowie swojego przewodu pokarmowego. 📖 Odkryj tajemnice tego zagadkowego zespołu i zacznij działać na rzecz równowagi jelitowej już dziś! 💪

#SIBO #PrzewodnikMedyczny #ZespółRozrostuBakteryjnegoJelitaCienkiego #MikrobiotaJelitowa #BadaniaDiagnostyczne #TestOddechowy #TerapieIFarmacologia #DietaIDietaetyka #ZdrowiePrzewoduPokarmowego #WartościowaWiedza #PrzystępnyJęzyk #ZrozumienieMedycyny #Endometrioza #ZdrowieIZdrowyStylŻycia #KsiążkaMedyczna #KompleksowyPrzewodnik #CennaLektura #WiedzaMedyczna #ZdroweJelita #WspółpracaZLekarzem #PolecamyCzytać #PoradnikZdrowia #WiedzaNaTematSIBO #ZadbajOZdrowie #WalkaZChorobami #RównowagaWJelicie #OdkrywanieNowejWiedzy #EdukacjaZdrowotna #ZrozumiećChorobę

"SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit" to wyjątkowy poradnik, napisany przez dr n. med. Justynę Jessę i lek. Agnieszkę Wilczewską, który skupia się na problemie znanym jako SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) i tym, jak skutecznie przywrócić równowagę pracy jelit. Książka skierowana jest do pacjentów i przekazuje kompleksową wiedzę w przystępny sposób.
Od samego początku autorki postawiły na klarowną strukturę, dzięki czemu czytelnik może łatwo odnaleźć poszczególne tematy. Wspólnie z autorkami książki wchodzimy w zagadnienia związane z mikrobiotą jelitową i jej roli w kontekście SIBO. Podstawy anatomii i funkcjonowania przewodu pokarmowego są wyjaśnione w prosty i zrozumiały sposób, co pomaga lepiej zrozumieć procesy zachodzące w organizmie.
Jednym z mocnych punktów tej książki jest słownik pojęć dla pacjenta, który pomaga wyjaśnić niektóre specjalistyczne terminy, które mogą być trudne do zrozumienia dla osób niezaznajomionych z medycyną. Dzięki temu czytelnik może lepiej zrozumieć diagnozę i terapie, co ułatwia współpracę z lekarzem.
Książka dokładnie opisuje procedurę badania SIBO, w tym test oddechowy, który jest kluczowym narzędziem w rozpoznawaniu tego schorzenia. Przebieg badania oraz interpretacja wyników SIBO wodorowego, SIBO siarkowodorowego i IMO (Intestinal Methane Overgrowth) przedstawione są w formie wykresów i przykładowych wyników, co pozwala na lepsze zrozumienie tego procesu diagnostycznego.
Najważniejsze są jednak propozycje terapii i leczenia. Książka omawia zarówno terapie farmakologiczne, ziołowe, jak i dietetyczne. Autorki skupiają się na konkretnych i potrzebnych informacjach, aby uniknąć przytłaczania czytelnika nadmiarem wiedzy medycznej. Książka jest napisana w przystępny sposób, dzięki czemu może być zrozumiała dla każdego, niezależnie od stopnia wiedzy medycznej.
Jest jedynie niewielka wada, a mianowicie brak wyczerpujących informacji na temat SIBO i endometriozy, choć warto dodać, że nie jest to główny temat książki. Mimo to, kobiety z endometriozą również mogą skorzystać z lektury i wyciągnąć z niej wiele cennych informacji.
Podsumowując, "SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit" to cenna i przystępna pozycja dla osób zainteresowanych SIBO i zagadnieniami związanymi z pracą jelit. Książka oferuje kompletny przewodnik, w którym znajdują się tylko niezbędne informacje, co pozwala czytelnikowi na zdobycie wartościowej wiedzy na ten temat. Polecam ją każdemu, kto pragnie lepiej zrozumieć SIBO i zadbać o zdrowie swojego przewodu pokarmowego.

Od...

Kolejna ciekawa popularnonaukowa pozycja na rynku wydawniczym, czyli „SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit”, autorstwa Justyny Jessy oraz Agnieszki Wilczewskiej. Często jako pacjenci chcielibyśmy dowiedzieć się więcej, jednakże realia czasowe wizyt u specjalistów nie pozwalają pacjentowi pozyskać pełnej informacji i rozwiać wszelkie wątpliwości. Pomyślmy, czy na co dzień zastanawiamy się głębiej dlaczego pojawiają się u nas objawy ze strony przewodu pokarmowego? Czy bardziej marginalizujemy te problemy? Pozycja ta została napisana właśnie z myślą o pacjentach, którzy poszukują dodatkowego, rzetelnego źródła informacji popartego badaniami naukowymi i praktyką zawodową (lekarską i dietetyczną) autorek. Liczy ona 168 stron i kompleksowo przeprowadza czytelnika od podstaw w zagadnienia związane z SIBO. Napisana została przystępnym, zrozumiałym językiem, więc bez obaw zdecydowana większość czytelników/pacjentów poradzi sobie bez trudu z tą pozycją, która niewątpliwie wciąga do poszerzania swojej wiedzy z każdą kolejną stroną. Co istotne, książka podejmuje wiedzę o SIBO w sposób interdyscyplinarny dla określonych grup pacjentów.

Coraz częściej słyszymy o SIBO czyli zespole przyrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Najczęściej swoje podłoże ma w innych chorobach układu pokarmowego. Tak naprawdę jeszcze parę lat temu mało się o tym mówiło dziś to dosyć powszechny temat.

Dr n.med. Justyna Jessa oraz lek. Agnieszka Wilczewska w swoim poradniku "SIBO jak przywrócić równowagę pracy jelit" krok po kroku zapoznają nas SIBO.

Czego dowiemy się z książki ? :
🌸Co to jest SIBO i jakie daje objawy
🌸Jak rozpoznać SIBO za pomocą badań
🌸Poznamy metody leczenia SIBO
🌸Jak również dowiemy się jakie czynniki mogą wpływać na powstawanie SIBO

Książka to kompendium wiedzy na temat SIBO opisanej w prosty i zrozumiały sposób dla każdego czytelnika . Nie potrzeba znać fachowej wiedzy z zakresu medycyny czy dietetyki. Autorki wyjaśniają znaczenie pojęć, które mogą być nowe dla czytelnika co ułatwia zrozumienie niektórych kwestii.
Całość jest bardzo przejrzysta. W poradniku znajdziemy również tabelki, rysunki, opis przypadku jak również 11 przypisów, które można wykorzystać w swoim jadłospisie 😊

To moja druga książka o SIBO , którą mam w swojej biblioteczce. Muszę przyznać, że ta jednak dostarcza więcej wiedzy na temat jednostki chorobowej co mi osobiście się bardzo podoba .

• Zdrowie / medycyna
  • Chciałbym kupić