Naturalny rytm dobowy. Działaj w zgodzie ze swoim organizmem

Okładka książki Naturalny rytm dobowy. Działaj w zgodzie ze swoim organizmem Michelle Seaton, Kshirsagar Suhas
Okładka książki Naturalny rytm dobowy. Działaj w zgodzie ze swoim organizmem
Michelle SeatonKshirsagar Suhas Wydawnictwo: Laurum zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Change Your Schedule, Change Your Life: How to Harness the Power of Clock Genes to Lose Weight
Laurum
2022-05-06
2019-10-25
Dorota Gasper
zdrowie odchudzanie ajurweda

Okładka książki Tacy są chłopcy Anthony Rao, Michelle Seaton
Tacy są chłopcy Anthony Rao, Michel...

Poradnik napisany bardzo przystępnym językiem, co działa na korzyść, ponieważ chcesz więcej, więcej i więcej. Wiele przydatnych informacji przeczytałam w książce, które wprowadziłam w życie. Praktycznie od samego początku zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak funkcjonuje mój organizm, stałam się uważniejsza na sygnały, które wysyła. To książka, dzięki której wiele dobrych zmian wprowadziłam i uważam, że jeśli jesteś otwarty na wiedzę i rozwój, powinieneś po nią sięgnąć, a nie pożałujesz!

🌟🌿 Znajdź harmonię z naturą - Zdrowy Ruch w Rytmie Dnia! 🌿🌟

Twój organizm jest skomplikowanym mechanizmem, który potrzebuje odpowiedniej uwagi i pielęgnacji. Dr Kshirsagar, specjalista medycyny ajurwedyjskiej, udowadnia, że kluczem do zdrowia i witalności jest dostrojenie się do naturalnego rytmu dobowego. Książka "Naturalny rytm dobowy" jest nie tylko poradnikiem zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zaproszeniem do odkrycia harmonii między twoim ciałem, a naturą.

Złe nawyki mogą zakłócać nasz biologiczny cykl, ale dzięki świadomym zmianom możesz całkowicie odmienić swoje życie. Wprowadzenie prostych, ale istotnych zmian, takich jak regularne posiłki o odpowiednich porach, świadome korzystanie z urządzeń emitujących sztuczne światło przed snem, ćwiczenia o poranku i odpowiednie odżywianie, pozwolą ci poczuć się lepiej, zrzucić zbędne kilogramy i zmniejszyć poziom stresu.

"Naturalny rytm dobowy" nie tylko czerpie z bogatej tradycji ajurwedyjskiej, ale również łączy ją z najnowszymi badaniami w dziedzinie chronobiologii. Dzięki temu otrzymujemy holistyczny plan, który nie tylko pomoże nam odzyskać energię, ale także usunąć toksyny i zredukować stany zapalne w ciele.

Jednym z kluczowych elementów jest sen - odkryj tajemnicę idealnej godziny snu i zobacz, jak wpłynie to na twoje samopoczucie i wydajność w ciągu dnia. Ponadto, książka pokazuje, jak odpowiednie nawyki żywieniowe i ćwiczenia fizyczne wpływają na twoje zdrowie i samopoczucie.

"Naturalny rytm dobowy" to pełna mądrości i inspiracji lektura, która dostarcza praktycznych wskazówek i quizów diagnostycznych, dzięki którym możesz zacząć działać już teraz. Otwórz się na zupełnie nowe spojrzenie na zdrowie i życie, odzyskaj równowagę i pełnię energii, a także zyskaj wgląd w to, co naprawdę służy twojemu organizmowi.

Zapomnij o marketingowych trikach i skomplikowanych produktach - prawdziwe zmiany zaczynają się od prostych, naturalnych kroków, które nic nie kosztują, a dają ogromne korzyści. Czas na aktywne, świadome życie w zgodzie z rytmem natury! 🌿💪

#NaturalnyRytmDoBowyo #ZdrowyStylZycia #Ajurweda #ZdrowieIWitalność #HarmoniaZOrganizmem #ProsteZmiany #ZdroweNawyki #OdkryjSwojeCiało #HolistyczneZycie #ZdrowaDietaiCwiczenia

🌟🌿 Znajdź harmonię z naturą - Zdrowy Ruch w Rytmie Dnia! 🌿🌟

Książka dała mi sporą dawkę świadomości na temat tego, jak sen, dieta i ćwiczenia w odpowiedni sposób i o odpowiednich porach wpływają na życie. Wiadomo - większość z nas wie, co jest zdrowe a co nie, ale ta wiedza jest powierzchowna i nieugruntowana. Kiedy coś głębiej zrozumiemy, łatwiej jest za tym podążać.

Bardzo podoba mi się w tej pozycji zwrócenie uwagi na indywidualność ludzi. Różnimy się od siebie, dlatego nasza dieta i ćwiczenia powinny być do nas dopasowane. Autor podaje wskazówki dopasowane do typów doszy, w oparciu o ajurwedę. Temat tradycyjnej medycyny indyjskiej obijał mi się wcześniej o uszy, ale dopiero ta książka odsłoniła przede mną jej główne założenia, które do mnie trafiły i zgłębię je jeszcze w innych źródłach. Jeśli nie jesteście zwolennikami ajurwedy - to zdecydowanie nie jest książka dla was, ponieważ w całości opiera się na założeniach z nią związanych.

Największym minusem książki jest to, że została w wielu miejscach przegadana. Nie przepadam za takim rozwlekaniem się, przytoczeniem nieistotnych przykładów - wtedy mam wrażenie, że autor niekoniecznie szanuje mój czas + to co w treści naprawdę ważne, zaczyna się rozmywać. Historie pacjentów są przytaczane zbyt często i nie wnoszą dodatkowej wartości. Są mało wiarygodne, często przesadzone.

Tematyka książki dotyczy absolutnych podstaw naszego funkcjonowania, dlatego uważam ją za bardzo ważną. Zawiera użyteczne i ciekawe porady, skrojone na indywidualne potrzeby czytelników. Zdecydowanie polecam lekturę "Naturalny rytm dobowy", żeby przemyśleć sobie swój styl życia i zadbać o zdrowie w bardziej świadomy sposób.

Bardzo podoba mi się w tej pozycji zwrócenie uwagi na...

Wiele pomocnych i konkretnych rad,które po wcieleniu w życie faktycznie pomagają w lepszym funkcjonowaniu w życiu.

Na półkach: , , , , , ,

Cenna i przydatna literatura. Pokazuje zupełne inne spojrzenie (i rozwiązania) na problemy, z którymi się zmagamy. Polecam każdemu, kto szuka czegoś więcej od marketingu koncernów chcących nam sprzedać kolejny produkt, film, świetne tabletki. Najlepsze rozwiązania nic nie kosztują.

Dużo przydatnych informacji. Cenne jest to, że autor jest lekarzem, a przy tym podchodzi do tematu w sposób naukowy. Przywołuje badania, eksperymenty. Na mnie działa to przekonująco.

1977

To książka, dla tych, którzy chcą żyć pełniej, zdrowiej, zgodnie z rytmem natury. Autor powołuje się na badania, które przyniosły twórcom Nagrodę Nobla. A także odwołuje się do znanej od lat Ajurwedy. Wiele proponowanych metod i zaleceń, jest naprawdę ciekawych. Wielu,z racji pracy, nie da się zrealizować. Nie każdy może zjeść solidny, ciepły i zdrowy obiad w pracy,w samo południe. Nie każdy może rano poćwiczyć 20 minut. Nie każdy po godzinie 20 może się odciąć od świata i poświęcić czas relaksowi. Ale wiele propozycji warto wdrożyć w życie i cieszyć się lepszym snem i lekkością żołądka. Ja zaczęłam stosować 12 godzinny post, i kładę się najpóźniej o 22.30. Wieczorem medytuję, a przed pracą chodzę na 10 minutowy spacer. Takie małe kroczki, do których zainspirował mnie autor.

Nie doczytałam do końca (dlatego brak gwiazdek) z uwagi na to, że autor za bardzo rozwleka temat spania i budzenia się, jedzenia i sportu. Jak już zauważył poniżej jeden z czytelników, książkę można mocno skrócić do najważniejszych rozdziałów:

-Sen: najlepiej zasypiać o 22:30 codziennie
-Dieta: Jeść śniadanie. Główny posiłek dnia do godziny 14. Kolacja skromna około 18:30 i nie obiadać się na noc. Nie podjadać pomiędzy posiłkami.
- Ćwiczenia: Najlepiej z rana, nie ćwiczyć wieczorami - wtedy lepiej się zrelaksowac.

Książka ma pewne newsy, które dla mnie były ciekawe. Ale ma też dużo informacji z ajurwedy, gdzie nie do końca zaufałam. Przykłady: tematy energii Kapha czy Vita, albo temat usuwania toksyn poprzez różne nie mające medycznych podstaw argumenty. Współczesna medycyna jasno mówi, że od usuwania toksyn są nerki i wątroba :) Temat toksyn dosyć szeroko poruszany w książce, a na temat tych dwóch narządów ani słowa.

-Sen: najlepiej zasypiać o 22:30 codziennie

Dawno nie czytałam tak lekko i trafnie napisanej książki traktującej o dbałości o swoje ciało, które często cierpi, gdy o nim zapominamy. Powtarzanie w książce pewnych kwestii kilkukrotnie utwierdzało mnie, że dany aspekt jest ważny i przynosi wiele korzyści (jak np. poranne ćwiczenia czy jedzenie najobfitszych posiłków w południe).

Najbardziej jestem zadowolona z tego, że autor z takim wyczuciem podszedł do tematyki bezsenności. Poczułam, że temat mi się rozjaśnia, a zarazem pozycja ta podsumowała moją dotychczasową wiedzę w tym obszarze. Czytając miałam wrażenie, że autor - jak dobry nauczyciel - przeprowadza mnie przez sprawy związane ze snem, jedzeniem, ruchem. Czuję się zaopiekowana.

Minusy? Nie potrafiłam zaklasyfikować się konkretnie do którejś z grup: jestem vatą, pittą, a może kaphą? Chyba każdą z nich po trosze. Poza tym nie wyobrażam sobie, aby jeść tylko 3 posiłki dziennie! ;)

Najbardziej jestem zadowolona z tego,...

Właśnie jestem po lekturze książki. Książka ciekawa, dosyć długa, ale jej treść można mocno skrócić. Oto generalne zasady:

-Sen: Trzeba chodzić spać na długo przed północą. Najlepsza godzina na sen to 22:30. Na 2 godziny przed snem nie korzystać z urządzeń emitujących sztuczne światło jak telefon, czytnik ebook, TV, itp.
-Dieta: Jeść śniadanie. Główny posiłek dnia do godziny 14. Kolacja skromna około 18:30. Nie podjadać pomiędzy posiłkami. Nie jeść na noc! (główny powód tycia!) Odżywiać się zdrowo (więcej warzyw, zieleniny, mniej mięsa, itp.)
- Ćwiczenia: Ćwiczyć najlepiej z rana po przebudzeniu. Starać się unikać większej aktywności w godzinach wieczornych.

I cała pozostała zawartość książki to obszerne wyjaśnienia jak bardzo ważne są te zasady zdrowej higieny snu i zdrowego życia. Mimo, że zalecenia nie są odkrywcze i raczej powszechnie znane to książka i jej treść zachęciły mnie mocno do wdrożenia w życie zmian. Podając jeden przykład... Od lat chodzę zazwyczaj spać bardzo późno, około 1:30-2:00 w nocy, czasem nawet później. I zawsze się zastanawiałem dlaczego pomimo wstawania około 10 (a więc niby zapewnienia sobie wystarczającej ilości godzin snu) czuje się w dzień przez kilka pierwszych godzin zmarnowany. Książka wyjaśniła mi dlaczego tak się dzieje.

-Dieta: Jeść śniadanie. Główny posiłek dnia do...

• Poradniki

Dodaj cytat z książki Naturalny rytm dobowy. Działaj w zgodzie ze swoim organizmem