Lepsza siostra

Wydawnictwo WasPos
2023-07-25
2023-07-25
literatura polska Góry Sowie tajemnica kłamstwo uczucia

Poprzednią książka autorki byłam oczarowana (Nikt nie może wejść). Tutaj było zbyt strasznie, na mój gust zaliczyła bym ją do gatunku horrorów (chociaż nie jestem znawcą 🙂). Zabrakło mi niespodziewanych zwrotów akcji, relacja z sąsiadem też jakoś do mnie nie przemawiała. Dla amatorów duchów i zjaw będzie idealna. Nastrój grozy jest mocno odczuwalny. Zakończenie mi się podobało.

Sięgając po najnowszy thriller Iny Nacht ,,Lepsza siostra" przygotujcie się na mocno nieoczywistą fabułę (obfitującą w tajemnice i niedopowiedzenia),bohaterów o skomplikowanych osobowościach naznaczonych traumatycznymi zdarzeniami z przeszłości oraz typową dla autorki niepokojacą atmosferę, gęstniejącą z każdą kolejną stroną.

To opowieść o samotności z wyboru, alienacji narzuconej sobie samemu w ramach swoistej pokuty za błędy z lat młodzieńczych, które doprowadziły do tragedii.
Zamieszkanie na zamkniętym dla osób postronnych osiedlu, odgrodzonym od świata wysokim murem, okazuje się nie być wystarczającą barierą dla wyrzutów sumienia Lukrecji, potęgowanych wspomnieniami z przeszłości. Prawda skrywana przez lata domaga się wyjawienia, a udręczona dusza mniej lub bardziej podświadomie łaknie przebaczenia.

Odsłaniając karty z przeszłości bohaterki, jej dzieciństwa naznaczonego życiem w cieniu idealnej siostry, a następnie lat ich wspólnego dorastania, i prób odnalezienia swojego miejsca w grupie rówieśniczej, autorka gruntownie nakreśla portrety psychologiczne obu bliźniaczek, przy czym wobec żadnej z nich nie formułuje jednoznacznych ocen.
To my - czytelnicy, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty ich zachowań, sposób myślenia o sobie i innych, a także wpływ środowiska rodzinnego wyrabiamy sobie na ich temat własny osąd.

Umiejętne zaplatanie fabularnego warkocza, w którym rzeczywistość i świat duchowy przenikają się wzajemnie sprawia, że tracimy orientację, które ze zdarzeń stanowią niezaprzeczalny fakt, które zaś - bywają wytworem udręczonego umysłu, przejawem popadania w obłęd.

Muszę dodać, że Ina jest dla mnie mistrzynią powtórzeń, po które sięga często, ale zawsze z uzasadnionych względów - by podkreślić coś istotnego, wzmocnić przekaz emocjonalny, stopniować napięcie, tworzyć niepokojący bądź refleksyjny nastrój. Lubię i doceniam ten aspekt jej warsztatu literackiego.

Na zakończenie dodam, że powieść skłania do głębszych refleksji w kwestiach rodzicielstwa i wychowania, mogąc stanowić dla wielu cenną przestrogę. Porusza wątek przemocy w rodzinie, wpływu grupy rówieśniczej na zachowanie jednostki, traumy po stracie dziecka, a także relacji uczuciowej z młodszym o wiele lat partnerem. Z pewnością się wam spodoba, ja w każdym razie polecam 😘

To opowieść o samotności z wyboru, alienacji...

Ta książka jest... inna. Trochę straszna, trochę smutna, na pewno oryginalna. Utwór bardziej psychologiczny niż thriller. Ale czytałam z zaciekawieniem. 7* za niepowtarzalność.

Książka "Lepsza siostra" autorstwa Iny Nacht to poruszająca opowieść o relacjach między bliźniaczkami, Lukrecją i Larysą, które mimo fizycznego podobieństwa są diametralnie różne. Lukrecja, dotknięta cieniem siostry, próbuje odnaleźć własną tożsamość. Główna bohaterka po dziesięciu latach nadal zmaga się z wyrzutami sumienia i duchowym spustoszeniem po śmierci Larysy.

Wprowadzenie Mikołaja do życia Lukrecji stanowi interesujący zwrot akcji, gdyż młody mężczyzna wydaje się oferować ciepło i ukojenie, których potrzebuje Lukrecja. Jednak relacja ta jest również pełna sprzeczności, co wzbogaca fabułę książki.

Ina Nacht, poprzez tę opowieść ukazuje psychologiczne aspekty relacji rodzinnych, straty i poszukiwania tożsamości. Pytania o to, czy Lukrecja naprawdę słyszy i widzi swoją zmarłą siostrę, a także o to, jaką rolę odegra Mikołaj w jej życiu, dodają tajemniczości i głębi fabule.

Książka ta skupia się na emocjonalnych aspektach życia Lukrecji, jej próbach zrozumienia samej siebie i uwolnienia się od przeszłości. "Lepsza siostra" to lektura, która porusza, zmuszając do refleksji nad znaczeniem rodzinnych więzi i własnej tożsamości.

Ina Nacht ma zdolność ukazania głębokich emocji i skomplikowanych relacji międzyludzkich. Lukrecja, jako główna bohaterka, jest postacią niezwykle realistyczną. Jej wewnętrzna walka z kompleksami, wyrzutami sumienia i próbą rozwiązania tajemnicy związków między nią a Larysą wciąga od pierwszych stron.

Historia Lukrecji i jej siostry to nie tylko opowieść o bliskich związkach, ale także o traumach i pragnieniach, które kształtują nasze życie. Ina Nacht przemyca w fabule wiele motywów psychologicznych, co nadaje powieści głębi i sprawia, że trudno się od niej oderwać.

Wprowadzenie postaci Mikołaja, syna właścicieli budynku, stanowi ciekawy kontrast dla Lukrecji. Jego obecność budzi w niej emocje i konflikty wewnętrzne. To młoda i tajemnicza miłość, która dodaje dynamiczności całej historii.

Język użyty przez autorkę jest płynny i pełen obrazowych opisów, co sprawia, że czytanie tej książki sprawia przyjemność. Autorka potrafi zaskoczyć niespodziewanymi zwrotami akcji, co utrzymuje napięcie i motywuje do dalszego czytania.

Podsumowując, "Lepsza siostra" autorstwa Iny Nacht to poruszająca i głęboka opowieść o tożsamości, relacjach rodzinnych, miłości i poszukiwaniu znaczenia w życiu. Ta książka z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom, którzy lubią literaturę z psychologicznym wymiarem i nie boją się zagłębiać w skomplikowane emocje głównych bohaterów.

Przepraszam, ale po wannie z obłej glazury, dwumetrowych kolbach kukurydzy i wołaniu "Proszę panią" - wymiękłam. Nie wiem skąd ta grafomania w stylu starej (nie)dobrej Mniszkówny, ma tak wysokie noty. Koszmar.

Jeśli lubisz czytać thrillery psychologiczne, to polecam właśnie tą książkę! Autorka wspaniale potrafi budować napięcie i trzymać nas w niepewności przez długi czas. Postacie o których będzie mowa często, są bardzo dobrze opisani z rozpisaniem na wygląd i cechy charakteru. Jednak są i takie, których akcja zbyt mocno nie dotyczy i ci przedstawieni są zdawkowo. Wydaje mi się, że taki był cel, byśmy skupili się tylko na tych, którzy do tej historii coś wnoszą.
Główną postacią jest tutaj Lukrecja, która ma siostrę bliźniaczkę. W czasie przeszłym na zmianę pisanym z teraźniejszością, żyją obie siostry. Jedna z nich jest oazą doskonałości, perfekcyjna we wszystkim co robi bądź mówi z idealną figurą i włosami, którymi zachwycają się fryzjerzy. Druga z nich też jest ładna. I tyle. Nikt nie wznosi nad nią piedestału, nie traktuje poważnie, a gdziekolwiek się pojawi, jest zawsze tą drugą. Jej zazdrość zaczyna popychać ją do kłamstwa i oszczerstwa. Staje się tą złośliwą i bystrą jednocześnie w celu zniszczenia idealnej siostry. W teraźniejszości Lukrecję spokojnie można wziąć za opętaną i niestabilną emocjonalnie. Często towarzysz jej mieszkaniowy dozorca, który niby się w niej podkochuje, niby uważany jest za dziecko, ale dla mnie był kimś, komu nie można było ufać, gdyż często podkreślała, że miewał dziwne ruchy twarzy. W pewnym momencie nieco się nią zaopiekuje, choć na jego miejscu nie robiłabym tego, co czynił. Kiedy znajduje ją nieprzytomną, nie wie, że kobieta uciekła, gdyż widziała i słyszała swoją nieżyjącą siostrę. Pojawia się w odbiciu lustra, ale nie zdradzę co robi. Jest to jednak bardzo niepokojące i obłąkane jednocześnie. Wciąż jednak nie wiemy co się stało w przeszłości, że obecnie jest tak napastowana. Wolno dochodzimy do rozwiązania, ale sprawa sprzed lat jest naprawdę mocno wciągająca. Stało się tam bardzo dużo rzeczy, które polecam poznać. Autorka podzieliła książkę na sześć części z czego każda kończy pewien etap i rozpoczyna dalszy jednocześnie. W czasie obecnym postać bardzo dużo do siebie mówi, wydaje się być obłąkana i przestraszona jednocześnie. Niestabilna emocjonalnie i psychicznie, robi rzeczy zanim pomyśli, często odwrotne do tego, co myśli wcześniej. Czytanie jej nie wymaga od nas skupienia, gdyż tak nas osacza, że świat zewnętrzny przestaje istnieć. Bardzo mi się podobała i szczerze polecam wielbicielom gatunku thrillera psychologicznego:-)

Lubicie thrillery z nutką tajemniczości, z nutką nierealności?
Jeśli lubicie takie historie to tutaj zdecydowanie mogę Wam polecić najnowszą powieść Iny Nacht.
Czytając ją chwilami się zastanawiałam co tutaj się dzieje.
Historia kompletnie mnie wciągnęła od pierwszych stron.
Wydarzenia sprzed 10 lat powracają wraz z demonami przeszłości i od teraz nic już nie będzie takie jakie było.

Autorka, jak wiecie jeśli czytaliście jej książki, ma swój niepowtarzalny styl pisania. I ja bardzo lubię ten styl. Jej książki, dzięki temu, jeszcze bardziej się wyróżniają. Nie inaczej jest tutaj...

Jest mrocznie, tajemnico, wciągająco.
Cholernie intrygująco.
Co się wydarzyło, a co jeszcze się wydarzy?
Czy bohaterka nareszcie rozliczy się z przeszłością czy popadnie w obłęd czując na karku oddech demonów ją nawiedzających?

Jeśli lubicie książki w takim klimacie, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł!

Polecam przeogromnie!

Lubicie thrillery z nutką tajemniczości, z nutką nierealności?
Czytając ją chwilami się zastanawiałam co tutaj się dzieje.
Historia kompletnie mnie wciągnęła od pierwszych stron.

Lukrecja na co dzień pracuje w korporacji, by wieczorem schronić się w pięknym apartamencie na zamkniętym osiedlu w Górach Sowich. Uwielbia swoje mieszkanie, jego otoczenie i samotność. Jednak pewne zdarzenie wywróci z torów jej dotychczas uporządkowane życie i sprawi, że powrócą bolesne wspomnienia. Jaki udział będzie miał w tym pewien młody Mikołaj?

Już okładka jest zapowiedzią czającego się wewnątrz mroku, albowiem Ina Nacht doskonale opanowała umiejętność tworzenia nieoczywistego, gęstego od niedomówień nastroju. Od pierwszych zdań włącza mi się tryb oczekiwania, oczekiwania w napięciu na to, co nieuniknione. Uwielbiam, gdy w powieści akcja toczy się dwutorowo, a teraźniejszość przeplata się z niełatwą przeszłością, tworząc spójną, często szokującą historię... Historię dwóch sióstr bliźniaczek, tak podobnych z zewnątrz, a zupełnie różnych w środku. Autorka porusza wątek rodzeństwa, rywalizacji i zazdrości, która popycha do najgorszych uczynków, ale też winy i przebaczenia.

Problemy młodych ludzi wydają mi się mocno wyolbrzymione, ale czy wtedy nawet pryszcz na nosie nie urasta do rangi końca świata? Dramat wywołany zachowaniem Lary, który dodatkowo podkręca Lulu, chcąc zemścić się na siostrze, zostaje ponad miarę rozdmuchany i kończy się tragedią.

"Lepsza siostra" to nastrojowa, niemalże oniryczna proza, która skłania do wielu przemyśleń.

Już okładka jest...

Dwie z pozoru identyczne a tak bardzo inne. Lukrecja i jej siostra Larisa są bliźniaczkami. Mimo fizycznego podobieństwa to Larisa zdaje się być tą idealną. Piękniejszą, zgrabniejszą, a przede wszystkim mądrzejszą. Lukrecja żyje w cieniu siostry. Nie tylko w szkole. W domu jest znacznie gorzej. Gdy w wieku siedemnastu lat sytuacja się zmienia i zbyt idealna i ułożona Larisa przestaje być wyjątkowa, przynajmniej dla rówieśników, Lukrecja w końcu ma okazję być "lepsza". Wyjazd na kolonie staje się idealnym momentem na utarcie nosa siostrze, lecz pewnych wydarzeń nie da się cofnąć a wina nie zawsze zostaje zapomniana.
Mija długie dziesięć lat. Mimo, iż Lukrecja spełnia się zawodowo i ma mieszkanie, które jest jej azylem, ten czas nie przynosi jej ukojenia. Zamknięta w czterech ścianach, samotna. Cień wyrzutów sumienia spogląda na nią z tafli lustra. Ma twarz jej zmarłej siostry a z czasem ma także .. jej głos
Czy postradała zmysły słysząc i widząc przemawiającą do niej siostrę? Jeśli nie to czego od niej chce?
W życie kobiety wkracza Mikołaj, syn właścicieli budynku w którym mieszka. Jest tym czego Lukrecja teraz potrzebuje - ciepłem i ukojeniem. Jednocześnie będąc tym po co nie powinna nawet sięgać. Ten niespełna dwudziestoletni mężczyzna swą mieszanka nieśmiałości i zadziornością zdaje się docierać do zakamarków serca, które już dawno pokryła warstwą lodu.
Jaką rolę odega w jej życiu?

Jeśli myślałam, że poprzednia przeczytana przeze mnie powieść autorki, wywarła na mnie duże wrażenie, to "Lepsza siostra" dosłownie rozłożyła mnie na łopatki!
Mamy tu mrok, który nie tylko podsyca atmosferę, ale i czai się w duszach bohaterów. Jest także żal, strata i ból który sama poczułam czytając. Oraz zakończenie, którego nigdy bym się nie spodziewała.
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić wam tę historię. Sama na pewno jeszcze po nią sięgnę.

Lepsza siostra to druga książka Iny Nacht, którą miałam okazję przeczytać. Pierwsza "Nikt nie może wejść" zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, jak wchłonełam w historię to nie mogłam się oderwać. Jak tylko zobaczyłam, żw wydawnictwo @waspos szuka recenzentów do kolejnej książki tej autorki, nie wahałam się. Od razu wysłałam zgłoszenie. Jaka była moja radość, że wydawnictwo wybrało mnie ❤️ bardzo Wam dziękuję ☺️ jak książka przyszła od razu rzuciłam wszystko i zaczełam czytać. Początek nic nadzwyczajnego. Ot historia współczesna i powrót do wspomnień bohaterki z lat młodości gdy z siostrą miały po 17 lat i wyjechały na obóz. Długo zastanawiałam, o co tak właściwie chodzi z siostrą Lukrecji. O Larysie była mowa w prologu, więc wiedziałam co się z nią stało, długo jednak nie było wiadomo jak i w jakich okolicznościach. I tak oto zaczyna się. Historia współczesna nabiera tempa, zwidy, omamy, wyrzuty sumienia, tęsknota, żal zaczyna wylewać się z Lukrecji coraz większymi strumieniami, a wspomnienia coraz bardziej przybliżają nas do odpowiedzi.
Ale to co dzieje się na koniec? To powiem wam, że właściwie nie wiem jak i co mam napisać, żeby nie zdradzić zakończenia. No chyba jedynie to, że nie tego się spodziewałam. I w dodatku chyba zrobiło mi się przykro 😓 chociaż częściowo też ucieszyłam się z tego jak to wszystko się potoczyło. Bo padło jedno najważniejsze i jednocześnie najtrudniejsze słowo "przebaczam"

• Może będzie audio
  • Moje
  • W planach ebook

Dodaj cytat z książki Lepsza siostra